Jump to content

Το Ph έχει ερωτευτεί το 7


Recommended Posts

Οι υπολογισμοί με το ph είναι λάθος γιατί έκανα λάθος στη διόρθωση του ph λόγω θερμοκρασίας. Δεν τα γράφω για να σας ζαλίζω απλά για να υπάρχει καταγεγραμένη η εμπειρία στο forum επειδή μπορεί να χρειαστεί σε άλλους. Η διορθωση του ph λόγω θερμοκρασίας είναι στο εκατοστό και όχι στο δεκατο όπως έκανα οπότε δεν χρειάζεται διόρθωση. Έτσι ξανακαλιμπράρισα το ph μετρο και τα αποτελέσματα ειναι τα παρακάτω.

ph βρύσης 7,3

ph ενυδρείου 6,4 (80 gr τύρφη έχω βάλει τώρα)

ph βαρελιού 6,5 (150 γρ τύρφη εδω και 1 μέρα)

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολογισμοί με το ph είναι λάθος γιατί έκανα λάθος στη διόρθωση του ph λόγω θερμοκρασίας. Δεν τα γράφω για να σας ζαλίζω απλά για να υπάρχει καταγεγραμένη η εμπειρία στο forum επειδή μπορεί να χρειαστεί σε άλλους. Η διορθωση του ph λόγω θερμοκρασίας είναι στο εκατοστό και όχι στο δεκατο όπως έκανα οπότε δεν χρειάζεται διόρθωση. Έτσι ξανακαλιμπράρισα το ph μετρο και τα αποτελέσματα ειναι τα παρακάτω.

ph βρύσης 7,3

ph ενυδρείου 6,4 (80 gr τύρφη έχω βάλει τώρα)

ph βαρελιού 6,5 (150 γρ τύρφη εδω και 1 μέρα)

Nομιζω οτι εισαι μια χαρα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι εισαι μια χαρα.. :buttrock:

Ναι καλα είμαι. :thumbup: Σευχαριστώ πολύ rastafarian. :buttrock: Το μόνο που μένει να δώ είναι αν βγάλω την τύρφη απο το ενυδρείο πόσο θα μεταβληθεί για να δώ αν χρειάζεται ή όχι και στο ενυδρείο...Πάντως το πρόβλημα λύθηκε.!!!!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένα έχω καταλάβει...οταν τσιγκουνεύεσαι εξοπλισμο και λεφτα για εξοπλισμό αργά ή γρήγορα θα πάρεις τον κατάλληλο εξοπλισμό έχοντας ξοδέψει περισσότερα σε άλλες πατέντες!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι περιέχει το ph down της API αλλά συνήθως αυτά τα σκευάσματα ανεβάζουν στο θεο τα φωσφορικά και ως αποτέλεσμα βρίσκει η άγη φαί και ξαναεμφανίζεται...Έχω δοκιμάσει παρόμοιο και μου ανέβασε τα φωσφορικά

το έχω τσεκαρισμένο τα έχω δοκιμάσει ολα τα σκευάσματα και είναι το πιο αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένα έχω καταλάβει...οταν τσιγκουνεύεσαι εξοπλισμο και λεφτα για εξοπλισμό αργά ή γρήγορα θα πάρεις τον κατάλληλο εξοπλισμό έχοντας ξοδέψει περισσότερα σε άλλες πατέντες!!!!!!!!!!!!!

Αυτο ξαναπεστο!Παντως αφου το λυσαμε το προβλημα με λιγα λεφτα ειμαστε μια χαρα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξαναπεστο!Παντως αφου το λυσαμε το προβλημα με λιγα λεφτα ειμαστε μια χαρα! :buttrock:

Ναι το προβλημα λυθηκε. :thumbup: Σε 2-3 μέρες το νερό στο βαρέλι έπεσε στο 6.3 και τώρα έχω βγάλει το φιλτρο απο τη μπρίζα να δω που θα φτάσει. Μετα απο 1 μέρα το ph σταθερο στο βαρελι. :buttrock:

Το ενυδρείο θέλει λίγη τύρφη για να διατηρεί το ph...Θα περιμένω ενα μήνα να δω ότι το πραγμα έχει γίνει ρουτίνα και μετά βαζω ψαράκια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο τις αλλες μετρησεις εισαι οκ?εχει στρωσει το φιλτρο σου?

Απο μετρήσεις που πήρα την προυγούμενη εβδομάδα ήμουν ΟΚ. Ειναι σταθερές πάντα.

ΝΗ4 =0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 =~ 0. Επειδή κάνω συχνά αλλαγές και δεν ταϊζω πολύ δεν ανεβαίνουν τα νιτρικα. Τι να φάνε και 7 ακρδινάλιοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PO4 =~ 0,1

Θα κάνω ΣΚ νεες γιατί δεν άλλαξα νερό το προηγούμενο ΣΚ για να κατέβει το ph του ενυδρείου. Τώρα είναι στο 6,5 με λίγη τύρφη. Ποιο φίλτρο εννοείς? Μάλλον του ενυδρείου γιατί το άλλο δεν θέλει στρώσιμο. Αυτό είναι στρωμένο εδώ και 2 χρόνια. Αμμωνία θέλω να μετρήσω στο βαρέλι αλλά έχει τελειώσει το τεστ και πρέπει να πάρω. Θέλω να δώ αν το βαρέλι έχει βγάλει αμμωνία όπως έχουν πεί μερικοί στο forum

Link to comment
Share on other sites

Απο μετρήσεις που πήρα την προυγούμενη εβδομάδα ήμουν ΟΚ. Ειναι σταθερές πάντα.

ΝΗ4 =0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 =~ 0. Επειδή κάνω συχνά αλλαγές και δεν ταϊζω πολύ δεν ανεβαίνουν τα νιτρικα. Τι να φάνε και 7 ακρδινάλιοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PO4 =~ 0,1

Θα κάνω ΣΚ νεες γιατί δεν άλλαξα νερό το προηγούμενο ΣΚ για να κατέβει το ph του ενυδρείου. Τώρα είναι στο 6,5 με λίγη τύρφη. Ποιο φίλτρο εννοείς? Μάλλον του ενυδρείου γιατί το άλλο δεν θέλει στρώσιμο. Αυτό είναι στρωμένο εδώ και 2 χρόνια. Αμμωνία θέλω να μετρήσω στο βαρέλι αλλά έχει τελειώσει το τεστ και πρέπει να πάρω. Θέλω να δώ αν το βαρέλι έχει βγάλει αμμωνία όπως έχουν πεί μερικοί στο forum

Αααααα δεν ηξερα οτι τρεχει 2 χρονια!Οσο για αυτο που λες για αμμωνια στο βαρελι ισχυει αλλα μονο οταν ειναι ολοκαινουρια η τυρφη.Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια που το μετρησα.Σε 40 λιτρα νερο στο βαρελι μετρησα αμμωνια 1(δεν ξερω να σου πω τι ποσοτητα τυρφης ειχα μεσα)Εκανα αλλαγη νερου μ αυτο το νερο και μετα απο 3-4 ωρες μετρησα στο ενυδρειο αμμωνια 0,5,την επομενη ξαναμετρησα και ηταν 0.Αν εχεισ υσχηρη βιαλογια μη το φοβασαι.Σου βαζω πιο κατω ενα site που μπορεις να μετρησεις ποσο ελευθερη αμμωνια εχεις.Αυτο μπορεις να χρεισημοποισεις οταν μετρησεις αμμωνια στο βαρελι σου για να δεις ποσο τοξικη ειναι

http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

Link to comment
Share on other sites

Αααααα δεν ηξερα οτι τρεχει 2 χρονια!Οσο για αυτο που λες για αμμωνια στο βαρελι ισχυει αλλα μονο οταν ειναι ολοκαινουρια η τυρφη.Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια που το μετρησα.Σε 40 λιτρα νερο στο βαρελι μετρησα αμμωνια 1(δεν ξερω να σου πω τι ποσοτητα τυρφης ειχα μεσα)Εκανα αλλαγη νερου μ αυτο το νερο και μετα απο 3-4 ωρες μετρησα στο ενυδρειο αμμωνια 0,5,την επομενη ξαναμετρησα και ηταν 0.Αν εχεισ υσχηρη βιαλογια μη το φοβασαι.Σου βαζω πιο κατω ενα site που μπορεις να μετρησεις ποσο ελευθερη αμμωνια εχεις.Αυτο μπορεις να χρεισημοποισεις οταν μετρησεις αμμωνια στο βαρελι σου για να δεις ποσο τοξικη ειναι

http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

Σιγουρα έχω καλή βιολογία. Αμμωνία δεν έχει ανέβει ποτε. Μόνο κανα 3-4 φορές στα 2 χρόνια...Άσε που μετά απο 2 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει σημάδια ότι πρέπει να σκέφτομαι την αλλαγή του φίλτρου...Όταν πήγα και πήρα το ενυδρείο δεν τσιγκουνεύτικα. Είπα να τα σκάσω και να πάρω μια καλή μάρκα για να μην σκασω αργότερα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα έχω καλή βιολογία. Αμμωνία δεν έχει ανέβει ποτε. Μόνο κανα 3-4 φορές στα 2 χρόνια...Άσε που μετά απο 2 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει σημάδια ότι πρέπει να σκέφτομαι την αλλαγή του φίλτρου...Όταν πήγα και πήρα το ενυδρείο δεν τσιγκουνεύτικα. Είπα να τα σκάσω και να πάρω μια καλή μάρκα για να μην σκασω αργότερα!!!!!!!!!

Και πολυ καλα εκανες!Αφου εχεις καλη βιολογια τοτε μη φοβασε για αμμωνια στο βαρελι,οταν θα ριχνεις το νερο μεσα θα την τρωνε τα βακτηρια καπακι.Αμμωνια οπως σου ειπα θα σου βγαζει στο βαρελι μονο οταν ειναι καινουρια η τυρφη,αν ειναι χρησιμοποιημενη δεν βγαζει τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ποτέ δεν πίστεψα ότι θα ήταν τόσο εύκολο να λυθούν τα προβλήματα :angry2: . Επανέρχομαι. :) Μετά απο 2 εβδομάδες που δεν είχα κάνει αλλαγή νερού για να δώ τι θα γίνει με τα ΝΟ3 και 1 εβδομάδα προετοιμασία νερού σε βαρέλι έχουμε τα παρακάτω.

Αρχή πρώτης εβδομάδας.

Ph = 7.

PO4 = 0.3

ΝΟ3 = 0

Αρχή δεύτερης Εβδομάδας

προσθέτω 200 γρ καινούρια τύρφη και αφού έφτασε στο 6.4 άφησα 50 -80 γρ τύρφη στο ενυδρείο για να διατηρηθεί το ph.

Φτιάχνω σε εμφιαλομένο μπουκάλι 18 λίτρων νερό για προετοιμασία για τις αλλαγές. Κατεβαίνει σε 6,5 το PH. Αγοράζω βαρέλι 35 λίτρων και προσθέτω νερό γύρω στα 15 λιτρα.

Μετά απο 2 μέρες (σήμερα Σάββατο δηλαδή).

Ph ενυδρείου = 6,3

PO4 ενυδρείου = 0,7

NO3 ενυδρείου = 0--> δεν ανέβηκε καθόλου. ή ανάβηκε ελάχιστα. Τη πρώτη χροματική βαθμίδα δεν την φτάνει.

Ph βαρελιού = 6,9

ΝΗ3/ΝΗ4 βαρελιού = 1

PO4 βαρελιού = 0,7!!!!!!! :blink:

Και κάνω τις παρακατω παρατηρήσεις

1) Το ph του βαρελιού θα περιμένω άλλες 1-2 μέρες για να κατέβει και άλλο.

2) Υψηλά NH3/NH4. Καινούρια τύρφη, αρα λογικό. Θα βάλω λίγα παραπάνω βακτήρια και θα παρακολουθώ αν θα στρώσει. Το ξέρω το ενυδρείο μου. Θα στρώσει είμαι σίγουρος.

3) Απο που κι οσπού να βγάλει φωσφορικά το βαρέλι;;;;;;;;;;;;;;;;;; :D:rasp: Έκανα μέτρηση στα φωσφορικά του νερού και μου εβγαλε 0. Άρα μάλλον είναι σωστό το τεστ....!!!!!!!!

Έχεις κανείς καμια ιδέα? ¨Εχει παρατηρήσει κανείς αύξηση των φωσφωορικών στο βαρέλι? Τ φωσφορικά με απασχολούν γιατί ξέρω ότι όταν ανεβαίνουν βγάζει άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...