Jump to content

S.o.s Νιτρωδη αλατα No2 Υψηλα!!!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,χρειαζομαι τη βοηθεια σας,μου εχουν ανεβει αρκετα τα νιτρωδη αλατα (Νο2) στο ενυδρειο μου και σημερα εκανα μια καλη αλλαγη νερου παραλληλα με σκουπα βυθου,τα νουμερα ομως παραμενουν υψηλα.

Τι αλλο πρεπει να κανω???

:thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου, για να σε βοηθησουμε και να σε κατατοπισουμε.

Ποσα λιτρα ειναι, τι φιλτρο εχεις, ποσα ψαρια και το ειδος αυτων, αν ειναι φυτεμενο, μετρησεις, οσα περισσοτερα μπορεις.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 150 λιτρων με φιλτρο fluval 305 και 2 αεραντλιες.Φιλοξενει 2 παγκασιους τον 20cm εκαστως 2 κλοουν 2 colories 2 σκαλαρια οπου ειναι και ζευγαρι και μου εχουν κανει και ψαρακια!!(Υ.Γ οπου θελω σιγα σιγα να μεινουν μονα τους στο ενυδρειο 2 πλακοστομους. Θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους το Ph:6.5 και νιτρωδη αλατα No2:1.0 .....

Το ενυδρειο λειτουργει απο το 2005 χωρις καμια απωλεια ψαριων και με κανονικα νουμερα.

Υ.Γ Μαλλον τα νουμερα εχουν ανεβει λογο το μεγεθος των παγκασιους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 150 λιτρων με φιλτρο fluval 305 και 2 αεραντλιες.Φιλοξενει 2 παγκασιους τον 20cm εκαστως 2 κλοουν 2 colories 2 σκαλαρια οπου ειναι και ζευγαρι και μου εχουν κανει και ψαρακια!!(Υ.Γ οπου θελω σιγα σιγα να μεινουν μονα τους στο ενυδρειο 2 πλακοστομους. Θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους το Ph:6.5 και νιτρωδη αλατα No2:1.0 .....

Το ενυδρειο λειτουργει απο το 2005 χωρις καμια απωλεια ψαριων και με κανονικα νουμερα.

Υ.Γ Μαλλον τα νουμερα εχουν ανεβει λογο το μεγεθος των παγκασιους!!!!

ενας λογος ειναι και αυτος.

ιχθυοφορτιση

μηπως ταιζεις πολυ?

εκανες καμια θεραπεια προσφατα?

στο φιλτρο εχεις αλλαξει καθολου το βιολογικο υλικο απο το 2005?

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω μερα παρα μερα.Δεν πιστευω να ειναι απο το φαι.ΑΑΑ προσφατα ειχε βγαλει κατι στο πτερυγιο ο του ενας πλακοστομος (fungus) και μου εδωσαν ενα φαρμακο.Ολα καλα εγινε καλα. Το φαρμακο λεγεται PIMAFIX.

Βιολογικο υλικο εννοεις τα σφουγγαρια (αν ναι) ή το siporax???Τα σφουγγαρια ομως τα εχω αλλαξει εδω και ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,χρειαζομαι τη βοηθεια σας,μου εχουν ανεβει αρκετα τα νιτρωδη αλατα (Νο2) στο ενυδρειο μου και σημερα εκανα μια καλη αλλαγη νερου παραλληλα με σκουπα βυθου,τα νουμερα ομως παραμενουν υψηλα.

Τι αλλο πρεπει να κανω???

:thumbup::thumbup::buttrock:

Για να έχεις άμεσο αποτέλεσμα nitrat stop της denerele το βάζεις μέσα στο φίλτρο πρίν το βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έχω μια διαφορετική προσέγγιση γιατί όλα μοιάζουν καλά και το ενυδρείο αρκετά παλιό...

μήπως το τεστάκι σου τα έχει δει όλα; (ημερομηνία λήξης)

πάρε ένα δανεικό να κάνεις άλλη μια μέτρηση :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...