Jump to content

Ξαφνικός θάνατος Pterygoplichthys Pardalis


kimi1976

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Τα πήρα λίγο στο κρανίο γιατί έγινα φονιάς δύο τέτοιων ψαριών μέσα σε δύο μέρες.

Το πρώτο το πήρα πριν δυο μέρες.Το ρίχνω στο ενυδρείο μετά από προσαρμογή κάνει την βόλτα του και πάει και κολλάει στο πίσω τζάμι και κάθεται εκεί συνεχώς και κινείται που και που.Χθες το απόγευμα όμως,εντελώς ξαφνικά έπεσε από το τζάμι και ψόφησε.Πίστεψα οτι είχε κάποιο πρόβλημα και πήγα στο μαγαζί και μου έδωσε αλλο σήμερα το απόγευμα.Αυτό έσπασε μάλλον όλα τα ρεκόρ,ψόφησε μέσα σε δύο ώρες με ίδιο περίπου τρόπο. :thumbup:

Tο ενυδρείο μου είναι 120 Lt με αρκετά φυτά και φιλοξενεί 1 χρυσόψαρο και 2 shubunkin.

Θερμοκρασία__24 βαθμούς

Νο2_________0

ΝΗ4_________0

Νο3_________15-25

GH__________19

PH__________7-7.5

DIY CO2

Και η λεπτομέρεια:Μέσα στο ενυδρείο υπήρχαν κατάλοιπα φαρμάκου μετά από θεραπεία με sera omnipur.Τελευταία είχα θανάτους ψαριών και δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και κάποιο μικρόβιο μέσα που επηρρεάζει τόσο άμεσα αυτά τα ψάρια (πράγμα εξαιρετικά απίθανο να τα καθάριζε μέσα σε λίγες μόνο ώρες).

Το δεύτερο έτρεχε σαν τρελλό μέσα στο ενυδρείο και ξαφνικά σταμάτησε,γύρισε ανάποδα και τέλος :D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις αμμο στο βυθο?

Χρηση αεραντλιας κανεις?Μηπως υπαρχει ελλειψη οξυγονου?

Μετα την θεραπεια εκανες χρηση ανθρακα?

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αεραντλία και στο βυθό έχω υπόστρωμα για φυτά και από πάνω χαλίκι σχετικά χοντρό.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και από στρες? Γιατί αυτά τα απότομα που έκανε δεν μου άρεσαν και πολύ.

Χρήση άνθρακα δεν έκανα.Μόνο αλλαγή νερού 50% και μόλις μία μετά την θεραπεία οπότε σίγουρα υπάρχει φάρμακο μέσα.

Η SERA συνιστά να το ρίχνουμε και προληπτικά μετά την εισαγωγή νέων ψαριών (στη μισή δόση ) και δεν έχει κάποιο απαγορευτικό στις οδηγίες για κάποια είδη ψαριων.

Οσο για το οξυγόνο το ενυδρείο είναι αρκετα φυτεμένο και γίνεται καλή φωτοσύνθεση.Και τα άλλα ψάρια συμπεριφερονται φυσιολογικά δεν πάνε στην επιφάνεια του νερού.Μόνο κατα διαστήματα πάνε για λίγο αλλά από αυτά που ξέρω,τα χρυσόψαρα το κάνουν συχνά.

Έγινε επεξεργασία - kimi1976
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μιά φωτό από τα ψάρια που σου πέθαναν ή από τα ψάρια του μαγαζιού γιατί υπάρχει πιθανότητα να μήν έχει πρόβλημα το ενυδρείο σου....

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δυστυχώς τα ψαράκια τα απομάκρυνα και δεν έχω φωτό ,αν και το σκεφτηκα κάποια στιγμή δυστυχώς δεν τα έβγαλα.

Ακόμη και αν δεν είνα συμβατά με χρυσόψαρα δικαιολογείται τοσο γρήγορος θάνατος?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν δεν είνα συμβατά με χρυσόψαρα δικαιολογείται τοσο γρήγορος θάνατος?

Δέν δηκαιολογείτε γιαυτό και οι υποψίες μου..... :D

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου υποψίες συμπίπτουν περισσότερο με την άποψη του Φίλου AquaBoy.

Πιστεύω ότι τα επίπεδα του οξυγόνου είναι χαμηλά. Τα ψάρια βυθού είναι οι πρώτοι μάρτυρες στο πρόβλημα αυτό.

Οι οδηγίες των περισσοτέρων φαρμάκων, αναφέρουν ότι επιβάλεται η καλή οξυγόνωση του νερού κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

Πιστεύω ότι το φάρμακο σε συνδυασμό με τη χρήση της συσκευής CO2, έκαναν τη δουλειά. Τα χρυσόψαρα δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα, αφού μπορούν και αναπνέουν από την επιφάνεια, όποτε χρειάζεται.

Θα πρότεινα χρήση άνθρακα για μερικές μέρες και μια αεραντλία.

Επίσης μπορείς να ελέγξεις τα επίπεδα CO2, με τη χρήση των πινάκων και να διαπιστώσεις αν είναι συμβατά με τη ζωή των ψαριών σου. Δεν χρειάζεται τεστ CO2, που συνήθως είναι αναξιόπιστο.

Αν δεν έχεις τον σχετικό πίνακα, μπορείς να μου δώσεις τις τιμές του ΚΗ και ΡΗ και να σου πω.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνουσα με τον Νικο αν και το αλλο ψοφουσε μετα απο 2 μερες και οχι μεσα σε 2 ωρες

Πηγαινε στο μαγαζι και παρατηρησε το ενυδρειο που ειχε τα ψαρια που πηρες

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο μαγαζι και παρατηρησε το ενυδρειο που ειχε τα ψαρια που πηρες

Έχει δίκιο η Τζίνια... Υπάρχουν "παρτίδες" ψαριών που έρχονται στα καταστήματα και είναι αμφίβολης κατάστασης υγείας. Ρίξε μια ματιά δεν χάνεις τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό τονίζουμε οτι δεν πρέπει να αγοράζουμε ψάρια από μαγαζί αμέσως μόλις τα φέρει εκτός και αν ξέρουμε σίγουρα οτι το κατάστημα έχει καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε και sorry για την αργοπορια αλλά μόλις τέλειωσα από την δουλειά,διάβασα τα μηνύματα σας και έβαλα άνθρακα στο φίλτρο και μια αεραντλία που είχα πρόχειρη (όχι πολύ δυνατή).

Οι οδηγίες των περισσοτέρων φαρμάκων, αναφέρουν ότι επιβάλεται η καλή οξυγόνωση του νερού κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

Το ίδιο έγραφε και αυτό όπως και για χρήση άνθρακα.

Φίλε Νίκο test για ΚΗ περιμένω από το aquaristic.net με την παραγγελία μου που έρχεται την επόμενη εβδομάδα.Αυτό με το οξυγόνο με προβληματίζει και μένα γιατί είδα τα ψάρια που πεθάνανε να πέρνουν φόρα από τον βυθό και να βγάζουνε έξω από το νερό το κεφάλι τους και να τρέχουν σαν τρελλά.Επίσης κάποια apple snails που έχω, έχουν εγκατασταθει στην επιφάνεια του νερού.Και το CO2, είναι φρέσκο το μείγμα από την Δευτέρα και βγάζει αρκετές φυσάλιδες.

Πηγαινε στο μαγαζι και παρατηρησε το ενυδρειο που ειχε τα ψαρια που πηρες

Στο μαγαζί ,στο συγκεκριμένο ενυδρείο είχε μόνο αυτού του είδους ψάρια και ήταν όλα κολλημένα στην έξοδο του φίλτρου που είχε.Μου είπε οτι τα έχει περίπου 20 μέρες.Πάντως όταν πήγε να τα βγάλει για να μου τα πουλήσει τα τρόμαζε με το χέρι του για να ξεκολλήσουν και να τα πιάσει.

Εν τω μεταξύ τα έκανα προσαρμογή μισή ώρα πριν τα ρίξω στο νερό.Μήπως τα συγκεκριμένα ψάρια θέλουν κάποια ειδική μεταχείρηση?

Τον άνθρακα και την αεραντλία πόσο καιρό να τα αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα αστων 1 βδομαδα να μαζεψει οτι χειμικο υπαρχει. Την αεραντλια μην την βγαλεις, αν δεν θελεις να διωχνει πολυ CO2 να βγαζει λιγες φυσαλιδες χωρις να αναταρασει πολυ την επιφανεια.. και το sray-bar του φιλτρου τοποθετησε το ετσι ωστε να προκαλη λιγο δυνατη αναταραξει της επιφανειας.

Τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν παντα το ιδιο.. μπορει καπιες μερες για καποιο λογο ..καθολου.

Τα ψαρακια μπορει να ηταν απο τον εμπορα εξασθενειμενα και το κακο περιβαλλον του ενυδρειου σου να τα αποτελειωσε..

Παλαιοτερα ειπες οτι ειχες χασει και χρυσοψαρα κατι δεν παει καλα, γιατι τα χρυσοψαρα ειναι ''γερα'' ψαρια.. εκανες τιποτε αλλο στο ενυδρειο?

ΥΓ. Απο που τα πηρες αν θελεις στειλε μου Π.Μ

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν καταλαβες ποιος ειμαι...?

Εχω χασει το τηλ. σου απο μεταφορα του καταλλογου απο αλλαγη συσκευης...

Αν θελεις απαντας αν οχι δεν πηραζει...

ΥΓ. Δεν σου εστειλα ξανα ΠΜ απο το forum επιδη δεν απαντησες εκει, και δεν ξερω αν τα περνεις η αν τα διαβαζεις τα ΠΜ σου.

Link to comment
Share on other sites

Hello Μάνος! :thumbup:

Φυσικά και κατάλαβα ποιος είσαι θα σου τηλ.αύριο για να :D

Άσε μη μας κυνηγήσουν τα παιδιά εδώ στο forum γιατί ξεφευγουμε από το θέμα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...