Jump to content

Project Nano Cube Reef 30 Lt


vatzgr

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Πρωτη παρουσίαση νέου Reef cube 30lt

Το συγκεκριμένο ειναι 3 εβδομάδων ενυδρείο θαλασσινού νερού απο τήν dennerle.

o Αραγωνίτης λειτουργεί 3 εβδομάδες, αφού "στρώθηκε" μετά απο 7 ημέρες περίπου μπήκε ο ζωντανός βράχος.

Το ενυδρείο "τρέχει" με το bio-filter 4-1 το οποίο έχει και skimmer, η αλαγή που έγινε ειναι να αφαιρεθεί το σφουγγάρι που πρότεινε η dennerle, προστέθηκε επίσης ενα μικρό νανο φιλτρο το οποίο αφού αφαιρέθηκε το εσωτερικό σφουγγάρι προστέθηκαν 50 γρ ζεολιτη με 15 γρ ενεργού άνθρακα.

Η θερμοκρασία ειναι σταθερή στους 25 βαθμούς με ελάχιστη απόκλιση μισού βαθμού τις βραδυνές ώρες, η αλατότητα ειναι 1025 σταθερή.

Σε καθημερινή βάση προστιθονται 6 σταγόνες B27 Bacto clean ( η Dennerle προτείνει 5 σταγόνες ανα 5 lt)

Κοράλια θα μπούν περίπου μετά από ένα μήνα μέχρι να διαπιστωθεί η τελική σταθερότητα.

Ο φωτισμός ξεκίνησε με τήν εισοδο του βραχου και αρχικά στις 6 ωρες, αυτη τη βδομάδα θα ανέβει στίς 8 και είναι το φωτιστικό που είχε το Cube

Παρατηρηση πρωτη ειναι κάποια σημεία στο βράχο τα οποία έχουν μία καφε ανοιχτη απόχρωση ( 2-3 σημεία)

Ειναι η πρώτη εφαρμογή στο θαλλασινό μετά απο πολύ διάβασμα εντός του forum αλλα και απο άλους ιστότοπους.

post-14702-1297064419_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vatzgr
Link to comment
Share on other sites

Καλός τον καλός τον !!!!

Καλή επιτυχία κατ αρχήν και μιας που λες ότι διάβασες, θα είσαι και ενημερωμένος για όλα τα βήματα και την προσοχή που απαιτούν τα μικρά συστήματα.

Ότι απορίες ή δυσκολίες συναντήσεις... εδώ είμαστε !!!

Δυο πραγματάκια να σε ρωτήσω.

Το skimmer κάνει δουλειά... ή απλά το βάφτισαν έτσι?

Τι φωτισμό έχει? (watt - kelvin - τύπος λάμπας)

Επειδή από τη φώτο δεν μπόρεσα να καταλάβω,... από κυκλοφορία και ανατάραξη επιφάνειας πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα,και περιμένουμε με ενδιαφέρον την συνέχεια.

Θέλω να σε ρωτήσω τον ζεόλιθο με ποιο σκεπτικό τον έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το νανακι σου!αναμενουμε τη συνεχεια!

Θα ηθελα και εγω να μαθω παραπανω για το σκιμμερ....

Link to comment
Share on other sites

Το 4+1 της dennerle κάνει απλά surface skimming. Το εξάρτημα φαίνεται και στη φωτογραφία.

Από κει και πέρα, λειτουργεί απλά σαν ένας κυκλοφορητής, και μάλιστα σχετικά ανεπαρκής.

Λογικά το δεύτερο φιλτράκι σου θα λύνει αυτό το πρόβλημα.

Από κει και πέρα, θα σού λεγα να μην ανάβεις τα φώτα σου ακόμα, μέχρι να βεβαιωθείς ότι έχουν μηδενιστεί η αμμωνία και τα νιτρώδη, για να μην έχεις πρόβλημα άλγης και διατόμων.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκινημα.. συνοδοιπορε αφου και εγω με τον ιδιο κυβο αλλα στα 60 Lt ξεκίνησα. Απλα δεν πηρα το 4+1 γιατι μου φανηκε μουφα αφου ισως το μονο που κανει ειναι να καθαριζει την επιφανειακη "βρωμιά"

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα και πάλι,

ευχαριστώ για τίς συμβουλές και τίς απαντήσεις,

το διαβασμα εδω και σε άλλα "θαλασσινα" forums μου πήρε μόνο 3 μήνες!

δώστε μου λίγο χρόνο να ανεβάσω τίς μετρησεις μετα απο τήν πρώτη "τρελή" εβδομάδα με απίστευτα picks αποτελεσμάτων που παρ 'ολιγο να το παρατήσω.

σχετικά με την λάμπα: 24 watt 4 (η μία ακτινική μπλέ) στα 10.000 Κ

Οσον αφορά το σφουγγάρι που λέει η Ντεννερλέ, περισσότερα προβλήματα εδωσε παρα καλό φιλτράρισμα, το biofilter δίνει μια αρκετά καλή ροή και αναδευση νερού απο οτι ειδα, το overskimming αν και μικρό σε αυτη τη φάση το έκρινα ικανοποιητικό ( κατα τήν κρίση μου πάντα μετά απο τίς δοκιμές) και εχοντας αλλα 150L/H απο το νανο φιλτρο που βάζοντας τον ζεολιτη και τον ανθρακα. το νερό παρουσιασε βελτίωση στήν καθαρότητα απο το φιλτράρισμα και σταθεροποιημένες τιμές σε νιτρικα. KH, PH τα οποία θα ανεβάσω σε λίγο.

Θεωρώ οτι το σφουγγάρι μάλοον στήν δική μου περίπτωση δέν κάνει καλό φιλτράρισμα και αργά η γρήγορα με αυτο το setup θα έδινε αρκετα προβλήματα.

έχοντας αυτή τη "σταθερότητα" παραμέτρων νερού πρός το παρόν δέν νομίζω να πάω σε επιλογή άλλου skimmer.

Αυτο που θα αναφέρω και μου έκανε τρελή εντύπωση ήταν τα Νι που έφτασαν τιμές μέχρι 12!!! ( με παρουσία σφουγγαριού πάντα)

κατι απίστευα PH apo 7 μέχρι 8,5 (τώρα χωρίς σφουγγάρι 8,2)

σε λιγάκι μαζί σας με τίς τιμές :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα και πάλι,

ευχαριστώ για τίς συμβουλές και τίς απαντήσεις,

το διαβασμα εδω και σε άλλα "θαλασσινα" forums μου πήρε μόνο 3 μήνες!

δώστε μου λίγο χρόνο να ανεβάσω τίς μετρησεις μετα απο τήν πρώτη "τρελή" εβδομάδα με απίστευτα picks αποτελεσμάτων που παρ 'ολιγο να το παρατήσω.

σχετικά με την λάμπα: 24 watt 4 (η μία ακτινική μπλέ) στα 10.000 Κ

Οσον αφορά το σφουγγάρι που λέει η Ντεννερλέ, περισσότερα προβλήματα εδωσε παρα καλό φιλτράρισμα, το biofilter δίνει μια αρκετά καλή ροή και αναδευση νερού απο οτι ειδα, το overskimming αν και μικρό σε αυτη τη φάση το έκρινα ικανοποιητικό ( κατα τήν κρίση μου πάντα μετά απο τίς δοκιμές) και εχοντας αλλα 150L/H απο το νανο φιλτρο που βάζοντας τον ζεολιτη και τον ανθρακα. το νερό παρουσιασε βελτίωση στήν καθαρότητα απο το φιλτράρισμα και σταθεροποιημένες τιμές σε νιτρικα. KH, PH τα οποία θα ανεβάσω σε λίγο.

Θεωρώ οτι το σφουγγάρι μάλοον στήν δική μου περίπτωση δέν κάνει καλό φιλτράρισμα και αργά η γρήγορα με αυτο το setup θα έδινε αρκετα προβλήματα.

έχοντας αυτή τη "σταθερότητα" παραμέτρων νερού πρός το παρόν δέν νομίζω να πάω σε επιλογή άλλου skimmer.

Αυτο που θα αναφέρω και μου έκανε τρελή εντύπωση ήταν τα Νι που έφτασαν τιμές μέχρι 12!!! ( με παρουσία σφουγγαριού πάντα)

κατι απίστευα PH apo 7 μέχρι 8,5 (τώρα χωρίς σφουγγάρι 8,2)

σε λιγάκι μαζί σας με τίς τιμές :thumbup:

Στην δικη μου περιπτωση εχω τοποθετησει ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο (με αντιφοσφωρο+ανθρακα) και εχω αφαιρεσει το σφουγγαρακι και στην θεση του βαζω υαλομβαμβακα τον οποιο αλλαζω καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις (Sera aqua testbox for Marine)

Θερμοκρασία 25 C ( Θερμοστάτης Ντεννερλέ 50 watt, συσκευασίας)

Ph 8,2

Kh 8,0

Nitrit 0,02 (χωρίς σφουγγάρι, ζεολίτη και ενεργό άνθρακα) με σφουγγάρι έιχε φτάσει και 0,12

Nitrat 4,00 ( κάποια στιγμή μου έδωσε και κάτι "ψιλά" προς τα πάνω αλλα εχτες δέν τα είδα)

δέν έχω προυγούμενη εμπειρία προσωπική, ξεκινώντας βεβαια και μετά απο 3 εβδομάδες ακόμα το θεωρώ Project και πειραματίζομε ακόμα,

Ξεκίνησα με γλυκό νερό και αλατι της Ντεννερλέ το οποίο μου έδωσε αλατότητα 1025

Το νερό είναι αρκετά σκληρο.

θα περιμένω αυτήν τήν εβδομάδα και την Κυριακή θα κάνω μετρήσεις, να πω εδώ οτι αλλάζω 4 λίτρα νερό κάθε Σάββατο ετοιμο το οποίο το έχω σε ενα πλαστικό κουβαδάκι με θερμοκρασία ίδια και μία αντλία νερού μικρή ( παλια)

Ψάχνω επίσης αντίστροφη οσμοση αλλα μία νανο που αρμόζει στο Project, δυστυχως έχω βρεί μέχρι τώρα κατι πανακριβα τα οποία δεν μου αφήνουν περιθώρεια αγοράς μέχρι να αισθανθώ οτι ο κυβος θα παραμεινει σταθερος. Τελικα οσα και να έχει διαβάσει κανείς το κάθε ενυδρείο απο τήν εμπειρία μου μετα απο 10 χρόνια μοιάζει με τους υπολογιστές. Πάντα κάτι θα υπάρχει που θα το κάνει ιδιαίτερο και πάντα θα υπάρχει κάτι που θα διαφοροποιεί τα μέχρι τωρα αποτελέσματα.

βρήκα επίσης στο Internet αυτή τη συσκευή για καλύτερη αναδευση αλλα και γι ανα παραμείνω στήν ένοια του Νανο δείχνοντας και τον κατάλληλο σεβασμο στήν φύση.

http://bit.ly/eB29ks

οποια βοήθεια, συμβουλή καθώς και παρατηρήσεις δεκτές.

καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα,και περιμένουμε με ενδιαφέρον την συνέχεια.

Θέλω να σε ρωτήσω τον ζεόλιθο με ποιο σκεπτικό τον έβαλες?

ο ζεολίτης μπήκε για τήν συγγράτηση της αμμωνίας καθαρά, βάσει του όγκου του κύβου τα 50 γρ. φάνηκαν ικανοποιητικά, τα 15 γρ ενεργού ανθρακα απλώς είναι για τόν χημικό καθαρισμό ελπίζοντας οτι τα 4 κιλά "ζωντανού" βράχου ειναι αρκετά για τήν βιολογική φίλτρανση.

Παρατηρώντας βεβαια τις μετρήσεις και τίς αλλαγές των τιμών θα πραξω ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

ο ζεολίτης μπήκε για τήν συγγράτηση της αμμωνίας καθαρά, βάσει του όγκου του κύβου τα 50 γρ. φάνηκαν ικανοποιητικά, τα 15 γρ ενεργού ανθρακα απλώς είναι για τόν χημικό καθαρισμό ελπίζοντας οτι τα 4 κιλά "ζωντανού" βράχου ειναι αρκετά για τήν βιολογική φίλτρανση.

Παρατηρώντας βεβαια τις μετρήσεις και τίς αλλαγές των τιμών θα πραξω ανάλογα

ΩΩ!!! θεοί!! *Συγγράτηση = Συγκράτηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Πρωτη παρουσίαση νέου Reef cube 30lt

Το συγκεκριμένο ειναι 3 εβδομάδων ενυδρείο θαλασσινού νερού απο τήν dennerle.

o Αραγωνίτης λειτουργεί 3 εβδομάδες, αφού "στρώθηκε" μετά απο 7 ημέρες περίπου μπήκε ο ζωντανός βράχος.

Το ενυδρείο "τρέχει" με το bio-filter 4-1 το οποίο έχει και skimmer, η αλαγή που έγινε ειναι να αφαιρεθεί το σφουγγάρι που πρότεινε η dennerle, προστέθηκε επίσης ενα μικρό νανο φιλτρο το οποίο αφού αφαιρέθηκε το εσωτερικό σφουγγάρι προστέθηκαν 50 γρ ζεολιτη με 15 γρ ενεργού άνθρακα.

Η θερμοκρασία ειναι σταθερή στους 25 βαθμούς με ελάχιστη απόκλιση μισού βαθμού τις βραδυνές ώρες, η αλατότητα ειναι 1025 σταθερή.

Σε καθημερινή βάση προστιθονται 6 σταγόνες B27 Bacto clean ( η Dennerle προτείνει 5 σταγόνες ανα 5 lt)

Κοράλια θα μπούν περίπου μετά από ένα μήνα μέχρι να διαπιστωθεί η τελική σταθερότητα.

Ο φωτισμός ξεκίνησε με τήν εισοδο του βραχου και αρχικά στις 6 ωρες, αυτη τη βδομάδα θα ανέβει στίς 8 και είναι το φωτιστικό που είχε το Cube

Παρατηρηση πρωτη ειναι κάποια σημεία στο βράχο τα οποία έχουν μία καφε ανοιχτη απόχρωση ( 2-3 σημεία)

Ειναι η πρώτη εφαρμογή στο θαλλασινό μετά απο πολύ διάβασμα εντός του forum αλλα και απο άλους ιστότοπους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Πρόσθεσα 3 σημερινές φωτογραφίες που πιστευω δειχνουν πιο καθαρά την καθαρότητα του νερού, φαινεται επίσης η απουσία του σφουγγαριού

Έγινε επεξεργασία - vatzgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Πρόσθεσα 3 σημερινές φωτογραφίες που πιστευω δειχνουν πιο καθαρά την καθαρότητα του νερού, φαινεται επίσης η απουσία του σφουγγαριού

Που ειναι οι Photo?

Link to comment
Share on other sites

post-14702-1297153823_thumb.jpgpost-14702-1297153836_thumb.jpgpost-14702-1297153845_thumb.jpg

Ζητώ συγνώμη απο όλους, αναγκάστηκα να μικρίνω τίς φώτος για να ανέβουν στην σελίδα οπότε δέν μπορούν να εμφανιστούν κάποιες λεπτομέρειες, ( Είναι ώρα μάλλον να αρχίσω να διαβάζω το ποστ σχετικά με τίς "τεχνικές φωτογράφησης")

Χωρίς να παρατηρήσω κάποια αυξηση φωσφορικών, οι καφέ κηλίδες ίσως να προέρχονται απο διατομική άλγη (υπόθεση) και επειδή δέν θέλω να "ανυσηχήσω" τον μικρό βιότοπο, αποφάσισα να μήν αυξήσω τήν φωτοπερίοδο στίς 8 ώρες, αλλα να παραμείνω στίς 6 μέχρι να τελειώσει και αυτή η εβδομάδα.

Μπαινοντας στήν Τέταρτη (Πρωι Κυριακής βασικά μιάς και το στησιμο έγινε ημέρα Σάββατο) ελπίζοντας οτι το στρώσιμο θα συνεχιστεί και οι άλγες να μήν μεγαλώσουν και αναπτυχθούν περισσότερο.

Λέω να κάνω και μία μέτρηση το Σάββατο το απόγευμα για φωσφορικά μαζί με τίς υπόλοιπες μετρήσεις.

αν έχετε κάποια συμβουλή παρακαλώ ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη απο όλους, αναγκάστηκα να μικρίνω τίς φώτος για να ανέβουν στην σελίδα οπότε δέν μπορούν να εμφανιστούν κάποιες λεπτομέρειες, ( Είναι ώρα μάλλον να αρχίσω να διαβάζω το ποστ σχετικά με τίς "τεχνικές φωτογράφησης")

Χωρίς να παρατηρήσω κάποια αυξηση φωσφορικών, οι καφέ κηλίδες ίσως να προέρχονται απο διατομική άλγη (υπόθεση) και επειδή δέν θέλω να "ανυσηχήσω" τον μικρό βιότοπο, αποφάσισα να μήν αυξήσω τήν φωτοπερίοδο στίς 8 ώρες, αλλα να παραμείνω στίς 6 μέχρι να τελειώσει και αυτή η εβδομάδα.

Μπαινοντας στήν Τέταρτη (Πρωι Κυριακής βασικά μιάς και το στησιμο έγινε ημέρα Σάββατο) ελπίζοντας οτι το στρώσιμο θα συνεχιστεί και οι άλγες να μήν μεγαλώσουν και αναπτυχθούν περισσότερο.

Λέω να κάνω και μία μέτρηση το Σάββατο το απόγευμα για φωσφορικά μαζί με τίς υπόλοιπες μετρήσεις.

αν έχετε κάποια συμβουλή παρακαλώ ευπρόσδεκτη

Το ενυδρειακι σου φαινεται πως παει πολυ καλα.Να μας πεις τις εντυπωσεις σου για το φιλτρακι/σκιμμερ της denerle.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα δέν αναψα καθόλου φωτισμό και μετά απο συνεννόηση με τον υπεθυνο του καταστήματος στο σχετικό θέμα αποφάσισα να κλεισω τόν φωτισμό εντελώς.

Η καφέ άλγη εμφανίστηκε σε αρκετα σημεία στον βράχο, και σε άλλα 3-4 σημεία στήν άμμο αραγωνίτη που φένονται και στίς φωτογραφίες.

οι μετρήσεις που έκανα δέν ειχαν μεγάλη απόκληση εκτός απο την άυξηση των νιτρικών κατα 0,01

το ph σημερα ήταν στο 8,1 και με βάζει σε σκέψεις εάν πρέπει να χρησιμοποιήσω buffer για την σταθεροποίηση του, αλλα περιμένω μέχρι το Σάββατο να δω τήν εξέλιξη της άλγης.

post-14702-1297255641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη αυτη ηταν αναμενομενο να κανει την εμφανιση της,αφου το ενυδρειο ειναι φρεσκο.

Θα κανει τον κυκλο της :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα φίλε μου.Αν και λίγο καθηηστεριμένα...ειχα ακριβώς το ίδιο προωλημα όσον αφορά την άλγη στο βράχο και στον αραγωνίτη.Και η λύση αυτού,"10 τούρμπο σναίλς σε 130 λίτρα για τον καθαρισμό του βράχου κι ένα γοβιό για τον αραγωνίτη.Μέσα σε 3 ημέρες έλαμπαν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...