Jump to content

Προσομοίωση φωτός φεγγαριού


kotsel

Recommended Posts

Ξέρετε αν παίζει ρόλο για τα ψάρια να υπάρχει μία λάμπα που να προσομοιώνει το φώς του φεγγαριού? Νομίζω πως θα είναι καλό και γι'αυτά αλλά και για το όμορφο αποτέλεσμα που θα δίνει ένας τέτοιος φωτισμός το βράδυ.. Με ένα dimmer να κάνει τις αλλαγές από μέρα σε νύχτα και το ανάποδο πιστεύω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Κάποιος που να το έχει κάνει?? Κάποια λάμπα αν γνωρίζει κάποιος (μάρκα ή έστω τύπο)??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η IKS εχει ενα τετοιο συστημα

Link to comment
Share on other sites

To φως του φεγγαριού κανονικά είναι φωτισμός από σημείο και κατόπιν διάχυση αυτού στο νερό. Το aquarisitc.net είχε moonlight με led το οποίο μοιάζει πολύ με το φως του φεγγαριού. Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι ένα μηδενικό, το φως για το ανθρώπινο μάτι είναι ανεπαίσθητο. Υπάρχει η λύση με τις λάμπες από υπολογιστή (cold cathode light) αλλά δεν έχουν καμιά σχέση με το φεγγάρι τόσο σε χρώμα όσο και σε τρόπο φωτισμού. Εγώ χρησιμοποιούσα γιατί μου άρεσε το βράδυ, που ήταν τα φώτα σβηστά, να μπορώ να παρακολουθώ τι γίνεται στο ενυδρείο μου, αν και θεωρώ ότι για αυτά δεν ήταν πολύ ευχάριστο.

Τη λάμπα μπορείς να τη βρεις από οποιοδήποτε μαγαζί με είδη υπολογιστή, πχ πλαίσιο και με τη χρήση ενός τροφοδοτικού μεταβλητής εξόδου να μεταβάλεις την ένταση του φωτισμού.

EDIT: φίλε zapetros από όσο έχω δει η IKS έχει το πακέτο αυτό για ρύθμιση του κυρίως φωτισμού. Βέβαια με πατέντα μπορεί να γίνει για το moonlight αλλά δε νομίζω ότι συμφέρει και ότι πρόκειται κανείς να χαραμίσει έναν ελεγκτή και τα υπόλοιπα για ένα moonlight.... :D

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να χρησιμοποιήσεις λάμπα cold cathode blue, την οποία να την ανάβεις λίγο πριν σβήσουν τα φώτα σου και να τη σβήνεις λίγο μετά αφού ανάψουν τα φώτα σου. Εγώ από τότε που τη χρησιμοποίησα είδα πολύ πιο ήπιες συμπεριφορές των ψαριών το βράδυ. Δεν τρομάζανε εύκολα και δεν χτυπιώντουσαν.

Ρίξε μια ματιά στη ΦΩΤΟ του ενυδρείου μου πως φαίνεται με το moonlight που σου λέω :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως φοβερό σαν αποτέλεσμα! Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και μάλιστα πιο απλό ακόμα, με leds σε μώβ χρόμα. Πολύ ωραία ιδέα! Θα το ψάξω...

thnx everybody!! :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kotsel αυτό που έχει κάνει ο Γιάννης (istellas) είχα κάνει και εγώ και η πλειοψηφία των χομπιστών, αλλά δυστυχώς δεν έχει καμία με φεγγαρόφως. Τόσο στο "χρώμα" (μήκος κύμματος δηλαδή) τόσο και στη διάχυση μέσα στο ενυδρείο. Εγώ, αν ξανακάνω, θα προσανατολιστώ σε μια δέσμη led σε ένα σημείο, πιο κοντά στο φυσικό. :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ προς το παρόν είναι να έχω οπτική επαφή με τα ενυδρεία μου κατά τη νύχτα. Τώρα εάν θελήσουμε να είμαστε πιο ακριβείς και να ωφελήσουμε τα ψάρια μας θα αρκεστούμε στα led, και εάν θελήσουμε να ωφεληθούμε και εμείς, γιατί όχι, χρησιμοποιούμε και led και λάμπα cold cathode blue. Νομίζω?? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...