Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΑΛΑΟΥΙ 700 ΛΙΤΡΑ+150 ΣΑΜΠ


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

malawi 700 λιτρα

εδώ ειναι ολη η κατασκευή http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=38051&hl=

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 180x55x70

Συνολικά Λίτρα: 693

Sump (λίτρα): 150

Οργανισμοί

Φυτά: 10 ανούμπιες - 4 βελισναρίες γιγαντέα - 3 εχινόδουρους

Ψάρια:

Nimbochromis venustus 1 αρσενικό- 2 θηλυκά

Copadichromis mbenjii 2 αρσενικά- 2 θηλυκά (στόχος 1 αρσενικό- 2 θηλυκά)

Protomelas taeniolatus 2 αρσενικά- 2 θηλυκά (στόχος 1 αρσενικό- 2 θηλυκά)

Cyrtocara moorii 1 αρσενικο- 2 θηλυκα

Aulonocara jacobfreibergi 1 αρσενικο- 2 θηλυκα

Aulonocara stuartgranti 1 αρσενικο- 2 θηλυκα

Labidochromis caeruleus 2 αρσενικα - 1 θυλικο ( θα αφερεθούν )

Άλλα είδη: 3 aple snails - 1 zebra snail

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: diy backround

Πέτρες: ασβεστολιθικες

Ξύλα: 1

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: 40 κιλα χαλαζιακή και 40 κιλα αραγωνίτης

Βυθός:

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 χ 54 watt ( ανατολή - δύση ) plant grow

1 χ 54 watt ( fuji σπανια την αναβω )

1 χ 54 watt plant grow

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:

μπλε ενυδριακο σφουγγαρι ( σε διάφορα τμήματα του sump )

άσπρο ενυδριακό βαμβάκι (στην αρχή του sump )

2 λύτρα βιομπάλες, 11 λυτρα syporax , 2 λυτρα EHEIM SUBSTRAT pro , 2 λυτρα κοράλι τρυμμένο,

Θέρμανση/ Ψύξη: jager 300 watt

Λίπανση: ταμπλέτες

Παροχή CO2: diy

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε 100λιτρο δοχείο αναπληρωσης που υπαρχει θερμοστάτης 100w και μια μικρή αντλία 300 λίτρα/ώρα (για να μην μένει στάσημο το νερό)και εκει το προετοιμάζω με αντιχλώριο και buffer Malawi. επισης ρίχνω flourish iron για τα φυτά 1 φορα το μήνα, και λιγα βακτήρια για συμπλήρωμα.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: στον πύργο υπερχίλησης εχω ενυδριακο βαμβάκι που το καθαρίζω καθε βδομάδα για πιο πιοτηκοτερο και κρυστάλινο νερό. Καθαρισμός στο 1 στάδιο του sump 1 φορά στους 3 μήνες.

Διατροφή:

Παράμετροι

pH: 8

Γενική σκληρότητα (GH): 12

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0,25

Φωσφορικά (PΟ4): 0

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 40% καθε μηνα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

σε 100λιτρο δοχείο αναπληρωσης που υπαρχει θερμοστάτης 100w και μια μικρή αντλία 300 λίτρα/ώρα (για να μην μένει στάσημο το νερό)και εκει το προετοιμάζω με αντιχλώριο και buffer Malawi. επισης ρίχνω flourish iron για τα φυτά 1 φορα το μήνα, και λιγα βακτήρια για συμπλήρωμα.

Διατροφή:

spirulina granulat της tropical

Cichlid vegi pellets της ocean nutrition

Granured της sera

Granugreen της sera

Tetra cichlid shrimp sticks της tetra

1 φορά τον μηνα βρασμένο σπανάκι και αγκούρι

Φωτογραφίες:

DSC09120.jpg¬

DSC09086.jpg

DSC09026-1.jpg

DSC08980.jpg

DSC08995.jpg

DSC09430.jpg

DSC09441.jpg

DSC09437.jpg

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξεχασα το πιο σημαντικο! να ευχαριστησω ολους τους δασκαλους της αφρικης! ξερω πως η συνθεση μεσα δεν θα σας αρεσει αλλα μεγαλωνοντας θα επιλεξω πια μου αρεσουν περισσοτερο και τα υπολοιπα θα δοθούν. ευχαριστω ολους οσους με στηριξαν για να φτασω εδω που εφτασα!DSC09413.jpg

DSC09403.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ρε σακη. ισως εχεις πολυ λαο μεσα αλλα εσυ ξερεις καλυτερα. keep fishing!

Link to comment
Share on other sites

να θυμηθουμε και λιγα σταδια της κατασκευης!

142.jpg

DSC05995.jpg

DSC06043.jpg

DSC06054.jpg

DSC06191.jpg

DSC06370.jpg

DSC06358.jpg

DSC06561.jpg

DSC06367.jpg

DSC06578.jpg

DSC06572.jpg

DSC09350.jpg

DSC09354.jpg

DSC09356.jpg

th_MOV09442.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρισπέκτ ρε φίλε! έκατσα και διάβασα όλο το ποστ της κατασκευής που έχεις βάλει στην αρχή απάνω κι έπαθα πλάκα! (και πήγε και 3 παρά :thumbup: )

αξίζεις συγχαρητήρια. τουλάχιστον με το δικό μου το γούστο, είναι μια πολύ καλόγουστη δουλειά (ξέχωρα από το μερακλήδικη δηλαδή). δεν έχω ούτε να παρατηρήσω τίποτα ούτε και να σου προτείνω παραπάνω, μόνο σκέφτομαι πως, μερακλήδες σαν κι εσένα από τη μια θα χαίρονται και θα ικανοποιούνται που ολοκλήρωσαν ένα έργο κι από την άλλη θα λυπούνται που τέλειωσε. όπως και να 'χει νάσαι καλά και να το χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

απλα.... :thumbup::buttrock:

χρωμα, πισω μερος ενυδρειου, φλιτρανση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πιο όμορφα αφρικάνικα "παιδί του ΑΖ" θα έλεγα :thumbup: μια και το παρακολουθήσαμε από τη γέννησή του, ωραία κατασκευή, ένα background για διατριβή, χορταστικά λίτρα (ποτέ δε χορταίνεις αλλά λέμε τώρα) όμορφα χρώματα και υγιή ψάρια. Τώρα για τη σύνθεση τα είπαμε, σιγά σιγά θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα εγώ θα κρατούσα όλα τα άλλα εκτός από mbuna σε αυτά τα λίτρα. Ένα μεγάλο μπράβο !!! :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους! stepol ακολουθει και συνεχεια! εχω παρα πολλες γεννες και ετσι σκευτικα να φτιαξω μια 200αρα γιαλα διπλα απο το κυριος ενυδριο που θα περνει απο το ιδιο σαμπ και θα κανει υπερχιλιση παλη μεσα στο σαμπ, γιαυτο και εχω 2 βανες μεσα στο σαμπ αν προσεξες. εδω ειναι η αρχη οπως το εχω σημεραDSC09390.jpg

Αντρεα συγουρα θα φυγουν τα mbuna, ελπιζω να βρεθουμε και απο κοντα και να μιλισουμε για τα ενυδρια μας, επιδη ηταν η πρωτη κατασκευη εγιναν κατι λαθακια, οχι μεγαλα, αλλα διοορθωθικαν. ειχα προβλημα με τα υδραυλικα και το πως να κανω αθοριβη ολη την κατασκευη, και το σαμπ ολο ηταν τοσο μεγαλο (200 λιτρα) που αποφασισα να φτιαξω ενα 150 λιτρα και να μην εμποδιζει στα υδραυλικα, ετσι ειμαι πιο ανετος. ευχαριστω και παλι οσους με στηριξαν σε αυτην μου την προσπαθεια. επισεις ξεχασα να γραψω πως εχω μεσα αυτοματη αναπληρωση νερου και ειχα και ups ( μου καηκε ) που ειχα κανει σε περιπτωση διακοπης ρευματος να ανοιγει απο μονο του την αεραντλια. επιδη η αεραντλια ειναι μικρη σε watt κραταει πολλες ωρες χωρις να υπαρχει φοβος για απολιες.

Link to comment
Share on other sites

DSC09391.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια! :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο,ότι και να βγάλεις από μέσα μην πειράξεις τα παγώνια...είναι τρέλα...

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κουκλι το ενυδρειο σακη απο τις καλυτερες κατασκευες που εχω δει.εχει γινει τελειο μολις μεγαλωσουν και λιγο οι ανουμπιες θα γινει κουκλι.το καλυτερο αφρικανικο που εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια! αργισα λιγο να κανω την παρουσιαση αλλα τα καταφερα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ενυδρειο το εχω δει απο κοντα και ειναι πραγματικα απιστευτο. οι φωτογραφιες το αδικουν.

Η δουλεια που εχει γινει ειναι σχεδον επαγγελματικη με αποκορυφωμα το φοντο του ενυδρειου και να φανταστεις οτι ο Σακης δεν ειχε ξανασχοληθει με ενυδρεια...

Πολλα μπραβο ρε φιλε και να εισαι υπερηφανος για τη δουλεια σου. Αυτο το ενυδρειο ειμαι σιγουρος πως θα αποτελεσει πηγη εμπνευσης για πολλους νεους χομπιστες στην Ελλαδα που θα θελουν να κανουν κατι το διαφορετικο με το ενυδρειο τους απο το να ριξουν ενα σωρο πετρες η να απλωσουν μερικα κλαδια που αγορασαν απο το πετ σοπ της γειτονιας τους..

πραγματικα ενα απο τα καλυτερα ενυδρεια που εχω δει..

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα Στελαρα! αντε να κανονισουμε για κανενα καφεδακι αυριο ! κοντευω να τελιωσω και την λιμνη! αντε θελω χερια... μαζεψε τους ολους και ελατε!

Link to comment
Share on other sites

Σακη μας πεθανες...!!!

Μπραβο αγαπητε. Ασε που το ποστ για την κατασκευη ειναι σχολείο DIY.

Και ελπιζω και οδηγος για να κανουμε κατι οι πιο νεοι στο χομπι στο μελλον μονοι μας!

Link to comment
Share on other sites

Σακη μας πεθανες...!!!

Μπραβο αγαπητε. Ασε που το ποστ για την κατασκευη ειναι σχολείο DIY.

Και ελπιζω και οδηγος για να κανουμε κατι οι πιο νεοι στο χομπι στο μελλον μονοι μας!

ευχαριστω! και οτι περναει απο το χερι μου να βοηθησω και γω με τον τροπο μου εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

μολις μου γενισε και το venustus ( το παραλαγης που εχω στην φωτο κοντινο) 69 μικρα! η γενιστρα μου τωρα εχει καπου στα 200-300 μικρα απο διαφορα ειδη που φιλοξενω, οι πολλες γεννες ειναι μαλλον το καλο αποτελεσμα που τους προσφερω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...