Jump to content

ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙΟΣ


silver dollar

Recommended Posts

Ευγε για αρχη παρα παρα πολυ καλο .... :thumbup::thumbup:

Μια παρατηρηση θελω να κανω και αν θες την σκεφτεσε ...

Θα προτεινα να βγαλεις τη πετρουλα που εχεις βαλει και στο πισω μερος του ενυδρειου να βαλεις valisneria spiralis αν βρεις και θα ειναι ενα τελειο ενυδρειο για δισκους κατεμε ...

Μπραβο και παλι ... :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει!!

βάλε περισσότερα φυτά και στο μπροστά μέρος προτείνω tenellus. Στην πέτρα μπορείς να δέσεις anubia ή pteropus

ίσως άλλο ένα μικρό ξύλο ακουμπισμένο στον βυθό με java moss να έδινε άλλη οπτική στο ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή συνέχεια!

Πόσα λίτρα είναι;

Μπορείς να μας το παρουσιάσεις στην αντίστοιχη κατηγορία!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή συνέχεια!

Πόσα λίτρα είναι;

Μπορείς να μας το παρουσιάσεις στην αντίστοιχη κατηγορία!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΟΥΣ!! ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΜΟΛΙΣ ΜΕΡΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ .ΕΔΩ ΜΥΚΟΝΟ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΥΚΟΛΑ ΦΥΤΑ ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΕΙΡΑΙΑ..ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΦΥΤΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ (ΠΙΣΩ) ΜΕΡΟΣ ΤΟ (ΜΕΣΟ) ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ (ΜΠΡΟΣΤΑ)!! ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΜΟΥ.ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ CO2

EΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΕΡΙΣΜΟ ΣΩΣΤΑ???????ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ Κ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΛΟ CO2ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΚΤΛ. ΤΩΡΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΧΥΣΗ CO2 NA ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ (ΟΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΩΛΗΝΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΛΒΙΔΙΤΣΑ ΝΑ ΠΩ ΤΛΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΟΛΑ ΟΚ!! ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ??ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΣΕΣ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΓΙΑ 190ΛΤ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?/ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Ν ΚΑΡΒΟΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ!!ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΑΠΟΡΙΕΣ.ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το ενυδρείο σου!!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια και....

περιμένουμε να χειμωνιάσει που θα έχεις βάλει

και τα δισκάκια σου μέσα για να μας το

παρουσιάσεις λεπτομερώς

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου. :D:thumbup:

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου καλη συνεχεια και περιμενουμε την εξελιξη του

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου αλλα αμα 29/9 ηταν η πρωτη μερα λειτουργιας του ενυδρειου σου και 7/10 μας δειχνεις το ενυδρειο με τα ψαρια ηδη μεσα.Δεν στο λεω με κακια αλλα πιστευω οτι βιαστικες παρα πολυ να βαλεις ψαρια και ιδιαιτερα δισκους.Ποιες ειναι οι μετρησεις σου? παραμετροι νερου? και εχεις παρατηρησει οτι τουλαχιστον μια βδομαδα ειναι αυτες σταθερες?

Link to comment
Share on other sites

:D καλησπερα φιλε μου .εχεις δικιο με την απορια σου πως εβαλα τοσο γρηγορα ψαρια αλλα την 1μερα λειτουργιας που αναφερω στης 29/09 ειναι μερα που ημουν 80% ετοιμος για δισκους δηλ το ενυδρειο δουλευε 1 μηνα πριν με δανεικα σκαλαρια απο φιλο! τωρα βγαζωντας τα σκαλαρια .αδειαζω το 50% του νερου ME RO και ακολουθω πιστα την διαδικασια TEST πχ ph 6,8 . kh 4,gh 7 ,N3,N4 0,001ΚΤΛ.ola ok.μετα απο ολα αυτα περνα αλλη μια εβδομαδα μετρησεις σημερα ηρθαν τα δισκακια 1 ζευγαρι να δω πως πανε.απο εδω και περα θα βαλω αλλο ενα ζευγαρι σε λιγες μερες! μεχρι τωρα ολα πανε καλα.και εγω πιστευω οτι σωστα παρατηρησες το συντομο χρονικο διαστημα.αλλα και εγω σε καμμια περιπτωση δεν θα ηθελα να πανε χαμενα τα ψαρια και τα (χρηματα)φυσικα!! ειμαι απο παλια στο αθλημα και πιστευω οτι δεν κανω βιαστικες ενεργειες ευχαριστω! και περιμενω απο ολους την αποψη σας για το νεο ενυδρειο μου :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι το ενυδρειο σου δουλευε ενα μηνα πριν.Να σε ρωτησω ομως μια απορια που εχω απο τοτε που εβγαλες τα σκαλαρια μεχρι να μπουνε δισκοι υπηρχαν αλλα ψαρια? αν οχι και με την μεγαλη αλλαγη νερου που εκανες πως τρεφονταν τα βακτηρια σου που ηδη υπηρχαν και αυτα που εβαζες.Παντος σε βλεπω να εχεις καλη σχεση με το αθλημα καλη συνεχεια και να χαιρεσαι τα κουκλια σου :D

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι το ενυδρειο σου δουλευε ενα μηνα πριν.Να σε ρωτησω ομως μια απορια που εχω απο τοτε που εβγαλες τα σκαλαρια μεχρι να μπουνε δισκοι υπηρχαν αλλα ψαρια? αν οχι και με την μεγαλη αλλαγη νερου που εκανες πως τρεφονταν τα βακτηρια σου που ηδη υπηρχαν και αυτα που εβαζες.Παντος σε βλεπω να εχεις καλη σχεση με το αθλημα καλη συνεχεια και να χαιρεσαι τα κουκλια σου :D

Κατι γατοψαρα, kαι καθε μερα nitrivec sera.

Έγινε επεξεργασία - silver dollar
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Πολύ όμορφα είναι τα ψάρια σου! Να είναι υγειή εύχομαι και καλές γέννες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Πολύ όμορφα είναι τα ψάρια σου! Να είναι υγειή εύχομαι και καλές γέννες!!!!

καλημερα ευχαριστω για τα καλα σου λογια.θελει πολλη εμπειρια και τυχη για γέννες!!!! θα δουμε??? :D

Link to comment
Share on other sites

Παρουσίσαση: Ενυδρείο juwel 190lt

φιλτρα 1juwel εσωτερικο με μηχανικο φιλτράρισμα.και 1 εξωτερικο βιολογικο,μηχανικο sera 1100

1 θερμοστάτη juwel 200 w

2 θερμόμετρα (1 υδραργύρου και 1 (εξωτερικο τζαμιου)

υπόστρωμα ,floredepot sera 7 πόντους χαλίκι.

CO2 system με μπουκάλα 6κιλων.2 μανόμετρα ph controler tunze διάχυση co2 diffuser mini pump tunze.

aλλαγές νερού 30% κάθε 7 μέρες.

Φυτά : anubia(minima,afzelii,heterophylla.cryptocoryne (mix ,lucens).microsorium windelov"..ludwigia repens.echinodorus rubra.,grandifolius.kai 3 ακομα απο φιλο που δεν γνωριζει το ονομα

Κάτοικοι : 4 δισκοι . :D

Φωτοπερίοδος 10 ωρες με 3 36w η κάθε μια.με χρονοδιακοπτες καθε μιση ωρα.μια moonlight green για το βραδυ.

ΝΕΡΟ.απο RO και βρυσης με (sera aqutan)αναλογια 70%με30% αντιστοιχα.PH 6.8.KH 3.GH7.N1,2,3,4=0000,1

ακομη θελει γενικες βελτιωσεις. και σε διακοσμηση 1,2φυτα ακομη.περιμενω αποψεις σας!και θελω να ευχαριστησω ολο το φορουμ για τα καλα του λογια και ιδιαιτερα τον φιλο kouzman για της συμβουλες του ! :thumbup:

post-1953-1160863276_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - silver dollar
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου και παλι ... πολυ ομορφο το ενυδρειο σου ... :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δείχνει όλο και καλύτερο!

Ελπίζω στο μέλλον να πετύχεις και αναπαραγωγή!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...