Jump to content

Προβλημα με εγγυηση ενυδρειου


Satum

Recommended Posts

Θα έλεγα να ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ το ενυδρείο και να αγοράσεις κάτι άλλο με τα 100 ευρώ που άλλωστε θα σου χρειαστεί όταν θα πάρεις και στήσεις ένα άλλο ενυδρείο που θα αγοράσεις με εγγύηση. Ξεκίνα πρώτα από την επιστροφή χρημάτων με την εναλλακτική να συμβιβαστείς στην αγορά άλλων υλικών αξίας 100 ευρώ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ γιατί (και χτες δε σ επρόλαβα γιατί μέχρι να μας ρωτήσεις το παράγγειλες κιόλας) με μεγάλη πιθανότητα θα σου παρουσιάσει προβλήματα. Η εν λόγω μάρκα είναι η πλέον αναξιόπιστη κινέζικη μάρκα και μιλώ από προσωπική γνώση επί του θέματος.

Χωρίς να θέλω να σε κρίνω πραγματικά, και εδώ, αποδεικνύεται ότι η υπομονή (κάτι για το οποίο και εγώ κατηγορώ τον εαυτό μου συχνά) είναι μεγάλη αρετή που πρέπει να καλλιεργήσει ο ενυδρειόφιλος δια πυρός και σιδήρου. Βιάστηκες κάπως και τώρα πρέπει να βρεθεί λύση.

Επαναλαμβάνω μην το πάρεις το ενυδρείο αυτό με τίποτα. ΕΚΤΟΣ αν σου δώσει γραπτή τουλάχιστον διετή εγγύηση. (Προσωπικά δεν θα το αγόραζα ούτε με εγγύηση....λυπάμαι).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δωσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ εγγυηση, να ζητησεις τα λεφτα σου πισω.

Ειναι παρανομος 100% οποτε δεν αθετεις εσυ την συμφωνια σας.

Κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να αγορασεις κατι αλλο....

Αν δεν σου δώσει γραπτή εγγύηση γίνεται κάτι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δώσει γραπτή εγγύηση γίνεται κάτι? :thumbup:

Θαπροσπαθησω να παρω τα λεφτα μου πισω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικη τιμη 490 ευρω και την βαση την φτιαχνω εγω.... ειναι 340 λιτρα.

Μου ειπε οτι εχει τις λαμπες 2χ30 με τα ballast και τα μηχανιματα που πηγαιναν πακετο...

Θα του το πω και αυτο και θα το αφησω στο μαγαζι του γεματο.... :thumbup::thumbup::buttrock:

Σε συνέχεια για το θέμα που έχεις ανοιξει σε ειχα παροτρύνει να ρωτησεις πρώτα για εγγυηση,

βεβαια εγγυηση θεωρείται η απόδειξη αγοράς απο την στιγμή που δεν συμφωνει μην το πάρεις

θεωρω απιθανο να χανει το πρόβλημα που είναι πιθανο εχει να κάνει με τα ηλεκτρικα είδη (φωτα,αντλια)

και αυτά δυσκολο να χαλάσουν πριν το τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

Άμα επιμένει να στο δώσει χωρίς εγγύηση να απαιτήσεις να μειωθεί η τιμή πώλησης κατά το ποσό της προκαταβολής!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ το ενυδρείο και να αγοράσεις κάτι άλλο με τα 100 ευρώ που άλλωστε θα σου χρειαστεί όταν θα πάρεις και στήσεις ένα άλλο ενυδρείο που θα αγοράσεις με εγγύηση. Ξεκίνα πρώτα από την επιστροφή χρημάτων με την εναλλακτική να συμβιβαστείς στην αγορά άλλων υλικών αξίας 100 ευρώ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ γιατί (και χτες δε σ επρόλαβα γιατί μέχρι να μας ρωτήσεις το παράγγειλες κιόλας) με μεγάλη πιθανότητα θα σου παρουσιάσει προβλήματα. Η εν λόγω μάρκα είναι η πλέον αναξιόπιστη κινέζικη μάρκα και μιλώ από προσωπική γνώση επί του θέματος.

Χωρίς να θέλω να σε κρίνω πραγματικά, και εδώ, αποδεικνύεται ότι η υπομονή (κάτι για το οποίο και εγώ κατηγορώ τον εαυτό μου συχνά) είναι μεγάλη αρετή που πρέπει να καλλιεργήσει ο ενυδρειόφιλος δια πυρός και σιδήρου. Βιάστηκες κάπως και τώρα πρέπει να βρεθεί λύση.

Επαναλαμβάνω μην το πάρεις το ενυδρείο αυτό με τίποτα. ΕΚΤΟΣ αν σου δώσει γραπτή τουλάχιστον διετή εγγύηση. (Προσωπικά δεν θα το αγόραζα ούτε με εγγύηση....λυπάμαι).

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ANDREAS ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ 100Ε ΠΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝΕ καλυτερα να παρεις ενα ενυδριο με εγγυηση ετσι ωστε οτι και να παθει να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια ωριτσα θα ετοιμαστω και θα παω....

Και ο θεος βοηθος....

αλλα λογικα δεν θα μου δωσει τα λεφτα μου πισω....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο καταστημα και αφου το συζητησαμε το πραμα μου εδωσε εγγυηση για 2 χρονια καθως και αμμεση αντικατασταση σε τυχων βλαβες.... τωρα το εχω γεμησει στο μπαλκονι και θα το αφησω μια βδομαδα για να δω εαν εχει διαροες... την βαση να την φτιαξω???

Link to comment
Share on other sites

Μια χάρα!!! Είδες αν το συζητήσεις το πράγμα βρίσκεις λύση, τέσταρε το και ξεκίνα το στήσιμο, άντε με γειά! :thumbup:

δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε και παρα πολυ καθως οτι πληρωνεις περνεις...

αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι επανω εχει πλαστικες ενω κατω γυαλινες κοντρες... και εχει ενα φιλτρο που δεν μπορω να το συναρμολογήσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχει οδηγίες; Δε σου εξηγούν πως να το συναρμολογήσεις;

οχι αλλα το εκανα.... μονο για το επιπλο εχει οδηγιες και εκεινες στα κινεζικα...

Link to comment
Share on other sites

καλόβρεχτο!!! ολα καλα θα πάνε.

κοιτα να εφάπτεται στην βάση καλά ή βάλε και λάστιχο απο κάτω (σαν ταπέτο)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειδες με λιγο καλη θεληση και συζητηση ολα γινονται αντε με το καλο καλογεμιστο και καμια φωτο οταν με το καλο τελειωσεις :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια με το ενυδρειο! :thumbup: ..νομιζω η λαχταρα σου θα πιασει τοπο και θα κανεις απο τα καλυτερα set up του φορουμ! :thumbup:...good luck!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι η πρώτη σου συμπληρωματική αγορά πρέπει να είναι ένα καλό μεγάλης χωρητικότητας εξωτερικό φίλτρο (γνωρίζοντας αυτό που έχει το ενυδρείο αυτό)

Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά !!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι η πρώτη σου συμπληρωματική αγορά πρέπει να είναι ένα καλό μεγάλης χωρητικότητας εξωτερικό φίλτρο (γνωρίζοντας αυτό που έχει το ενυδρείο αυτό)

Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά !!

Καλα το φιλτρο που εχει θα ελεγα οτι ειναι πολυ μουφα και σκεφτομαι να παρω της eheim το pro 3 2073 ή 2075... (μαλλον το 2075 θα παρω για καλυτερη ποη...)

κανουν θορηβο αυτα??? Το λεω γιατι το ενυδρειο θα ειναι μεσα στο δωματιο μου....θα ακουω βουητο???

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο καταστημα και αφου το συζητησαμε το πραμα μου εδωσε εγγυηση για 2 χρονια καθως και αμμεση αντικατασταση σε τυχων βλαβες.... τωρα το εχω γεμησει στο μπαλκονι και θα το αφησω μια βδομαδα για να δω εαν εχει διαροες... την βαση να την φτιαξω???

Γραπτη ? Η στα λογια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλα το φιλτρο που εχει θα ελεγα οτι ειναι πολυ μουφα και σκεφτομαι να παρω της eheim το pro 3 2073 ή 2075... (μαλλον το 2075 θα παρω για καλυτερη ποη...)

κανουν θορηβο αυτα??? Το λεω γιατι το ενυδρειο θα ειναι μεσα στο δωματιο μου....θα ακουω βουητο???

Δεν έχω αυτή τη σειρά.... αλλά έχω 2213, 2215, 2236, 2036, 2028 (ίσως και κανένα ακόμη που δεν θυμάμαι :):rasp: ) και πρακτικά είναι αθόρυβα. Πάντα υπάρχει ένας ανεπαίσθητος ήχος (στο κάτω κάτω περνάει νερό γίνεται κυκλοφορία).

Link to comment
Share on other sites

Γραπτη ? Η στα λογια ?

Γραπτος...

σε λιγο τελειωνω και την βαση και θα ανεβασω φωτο.... 2η μερα και το ενυδρειο δεν χανει απο πουθενα... εγω παντω θα το αφησω μια βδομαδα εξω...

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα εδώ και πολλά posts ξέφυγε από τον αρχικό τίτλο, οι δημοσιεύσεις που αναφέρονται στο στήσιμο πια (και όχι στο θέμα της εγγύησης) μεταφέρθηκαν σε καινούργιο θέμα εδώ. Παρακαλώ να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...