Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας. Εδώ και καιρό διατηρώ ενυδρείο 120 λιτ. με platyΕίχα βάλει ένα ζευγάρι και άρχισαν οι αναπαραγωγές.

Τώρα έχω καμιά 30 Platy μεγαλούτσικα πια.

Τρέφονται, ζούνε και αναπαράγωνται κανονικά. Σπάνια, ευτυχώς, βλέπω κάποιο ψάρι απομακρύνεται από το κοπάδι, δεν τρώει και αναπνέει γρήγορα. Μετά από λίγες μέρες φουσκώνει η κοιλιά του, ανασηκώνονται τα πτερύγιά του και τελικά πεθαίνει.

Αυτό μου έτυχε στον ένα χρόνο που διατηρώ τα platy, 3 φορές. Έχασα δηλαδή 3 ψάρια έτσι.

Κατάλαβα ότι ήταν παρασιτα στα έντερά τους. Ρώτησα και μου είπαν το ίδιο. Μου είπαν ότι για την πρόληψη βοηθάει η spirulina.

Πρόσθεσα και spirulina στο διαιτολόγιό τους, μαζί με άλλες τροφές που τους έδινα, οι περισσότερες από την sera.

Άκουσα ότι η Tropical έχει και flakes με σκόρδο, το οποίο βοηθάει.

Θα το δοκιμάσω.

Αν ξέρει κάποιος για την ασθένεια αυτή καθώς και κάτι για την θεραπεία της, ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παραστιτα αλλα dropsy και θα πρεπει να κανεις θεραπεια με Furan 2 της a. pharmaceuticals. Θα βαλεις το φαρμακο μετα απο μια καλη αλλαγη νερου. Στο ενυδρειο επισης θα πρεπει να βαλεις αεραντλια για να υπαρχει καλη οξυγονωση πραγμα που το χειαζεσαι κατα την διαρκεια της θεραπειας.

Σπιρουλινα θα πρεπει οτως ή αλλως γιατι ειναι βασικη τροφη γι αυτα.

Οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...