Jump to content

Bοήθειαααα!!!!


Recommended Posts

:D:thumbup: Βοήθεια αγαπητά μέλη. :thumbup::angry2:

Το ενυδρείο μου (100lt με 3 sae , 2 ινδιανάκια , 3 molly , 5 neon και 3 guppy) έχει γεμίσει με κοχυλάκια μακρόστενα (κάθε μεγέθους) .

Έχω τρομοκρατηθεί..

Είναι παντού.Στα φυτά , στα τοιχώματα , στα φίλτρα , στα ξύλα παντού-παντού.. :angry2:

Δεν ξέρω τι να κάνω να απαλλαγώ.

Πρέπει να ανυσηχώ? :angry2:

Σας παρακαλώ βοηθήστε με να απαλλαγώ μια και καλή..Δεν αντέχω να τα βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ στον τομέα Invertebrates και πες μας ποιο είδος έχεις!

http://www.aquahobby.com/e_gallery.php

Πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς τόσο!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα περιγράφεις Γιάννη μάλλον έχεις Malysian Trumpet Snail (Melanoides tuberculata).

Εεεε δεν είναι και τόσο ανησυχητικό. Το βράδυ φλυτζανάκι με μαρούλι μέσα και το πρωί το αφαιρείς

μαζί με αρκετά σαλιγκάρια. Για να απαλαγείς εντελώς δύσκολο το βρίσκω. :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι σου απαντάει η Αγγελική. Και τα σαλιγκάρια παίζουν το ρόλο τους.

Τώρα άν δεν τα θέλεις καθόλου ...

Υπάρχουν λύσεις με φάρμακα αλλά μπορεί να την «πληρώσουν» και τα ψαράκια σου.

Μία λύση είναι να πάρεις 2 Botia Macracanthus (Clown loach ή Tiger Botia επί το κοινότερο).

Αυτά αρέσκονται στο να καταβροχθίζουν τα σαλιγκαράκια. Θα σου μείνουν τα ψαράκια. Κοίταξε το προφίλ τους.

Προσωπικά υιθέτησα αυτή τη λύση όταν μου εμφανίστηκαν σαλιγκαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου προτείνετε να μην τα εξολοθρεύσω πλήρως γιατί από ότι είδα και εδώ ''http://www.aquahobby.com/e_gallery.php'' μάλλον καλό κάνουν στο ενυδρείο παρά κακό..

Καλό θα ήταν μάλλον απλά να μειώνω τον αριθμό τους με τη μέθοδο του μαρουλιού ε?

Ετσι όπως τα περιγράφεις Γιάννη μάλλον έχεις Malysian Trumpet Snail (Melanoides tuberculata).

Εεεε δεν είναι και τόσο ανησυχητικό. Το βράδυ φλυτζανάκι με μαρούλι μέσα και το πρωί το αφαιρείς

μαζί με αρκετά σαλιγκάρια. Για να απαλαγείς εντελώς δύσκολο το βρίσκω. :D:thumbup:

Αλήθεια η λύση που μου δίνεις ακούγεται καλή. :angry2::angry2:

Πως όμως γίνεται στη πράξη? :thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πέρνεις λίγο μαρούλι, ή φλούδα από αγγούρι. το βυθίζεις στο ενυδρείο το απόγευμα. Την άλλη μέρα το πρωϊ θα βρείς πολλά σαλιγκαράκια να βοσκάνε στο μαρούλι. Αφαιρείς το μαρούλι μαζί με τους βοσκούς.

Άλλοι βάζουν ένα μικρό γυάλινο μπουκαλάκι όπου έχουν βάλει μέσα το μαρούλι ή το ζαρζαβατικό, τέλος πάντων. Έτσι βυθίζεται η παγίδα.

That's all folks !

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα που ειχα το ιδιο προβλημα πηρα 3 Botia histrionica στο 600λ ενυδρειο και μεσα σε μια βδομαδα δεν υπηρχε τιποτα και υποψιν εχω δισκους και ειχαν και πολυ τυρφη να φανε και πστεψε με ηταν ρκετα σε αριθμο τα σαλιγκαρια και σαν ειδος το Botia histrionica ειναι παρα πολυ ανθεκτικο ψαρι.Γνωμη μου μην βαλεις καθολου φαρμακα :D

Link to comment
Share on other sites

Αφού σβήσουν τα φώτα, παίρνεις δύο πιατάκια του καφέ βάζεις το ένα στον πάτο από την κανονική του όψη και το άλλο από πάνω ανάποδα με ένα πετραδάκι ανάμεσα ώστε να δημιουργείται ένα κενό αρκετό για να περνούν τα σαλιγκαράκια. Ανάμεσα στα δύο πιατάκια έχεις βάλει μαρουλάκι ή αγγουράκι ή μισή ταμπλέτα τροφή βυθού. Την άλλη μέρα θα έχει μέσα αρκετά σαλιγκάρια.

Δες και την ακόλουθη συζήτηση έχει ενδιαφέρον.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=4404&hl=

Πάντως μην χρησιμοποιήσεις φάρμακα προσπάθησε με φυσικό τρόπο καλύτερα.

Αν θέλεις να το κάνεις με στυλ δες και τη συνημμένη εικόνα

Φιλικά

Ανδρέας

post-1312-1159647253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ στο μη χρησιμοποιήσεις καθόλου φάρμακα. Τα clown loach είναι πάρα πολύ καλή λύση. Αρκεί βέβαια να σε παίρνει από πλευράς ιχθυοφόρωσης του ενυδρείου. Επίσης για να αποφύγεις το εν λόγω πρόβλημα και στο μέλλον, φρόντιζε όταν αγοράζεις φυτά να τα πλένεις καλά πριν τα βάλεις στο ενυδρείο γιατί συνήθως έτσι εισάγονται τα σαλιγκάρια στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...