Jump to content

Επιλογή κατοικων


Recommended Posts

Καλησπερα στους συν-χομπυστες.

Δημιούργησα ενα νεο μικρό ενυδρείο 60λιτρων οπως φαινεται στην παρακάτω φωτογραφια

http://i1201.photobucket.com/albums/bb350/.../Myaquarium.jpg

Διαθέτει ενα φίλτρο Eheim 2010 και εναν θερμοστάτη Aquael 100W.

Λειτουργει για μια εβδομάδα οπως το βλέπετε και πηρα τις εξης μετρησεις (με την βοηθεια ταινιων μετρησης)

PH :7

KH :5 dh

GH : 14 dh

NO2 : 0 mg/l

NO3 : 20 mg/l

θα ήθελα να με βοηθήσετε με την ποσοτητα και τα ειδη των κατοικων του ενυδρείου μου (κατα την γνωμη σας παντα).

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - achilleasnike
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην παρέα

όμορφο το στήσιμο του ενυδρειου σου.

εγω θα έβαζα ενα ζευγάρι Apistogramma ramirezi

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42356

και μερικά cory panta

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile137.html

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το ενυδρείο φίλε,να το χαρείς!!!

Στα corydoras που λέει ο φίλος θα συμφωνήσω,πρέπει να υπάρχουν παντού και στον αντίποδα θα πρότεινα και otocinclus spp.!

Τωρα εναλλακτικές,αν θές και ποσότητα εκτός απο ποιότητα ειναι:

guppys, rodostomus, goyder river rainbowfish, harlequin rasbora ή ακόμα και κάποιο είδος scalare.

Όλα αυτα κυμαίνονται στο ph που έχεις στο ενυδρείο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις ιδεες.

Τα ramirezi με εντυπωσιασαν πολυ αλλα και οι αρλεκινοι ειναι πολυ ωραιοι.

Μπορω να τα συνδιασω?

Αν μπορει καποιος να μου προτινει και ποσοτητα για να μην το παρακανω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις ιδεες.

Τα ramirezi με εντυπωσιασαν πολυ αλλα και οι αρλεκινοι ειναι πολυ ωραιοι.

Μπορω να τα συνδιασω?

Αν μπορει καποιος να μου προτινει και ποσοτητα για να μην το παρακανω?

Όλα αυτά τα ψάρια είναι κοινωνικά,οπότε μπορείς να τα συνδιάσεις.

Σαν αναλογίες που ρωτάς,το ζευγάρι ramizeri που λέει ο φίλος, ένα μικρό κοπάδι (9-10) αρλεκίνων και 5-7 γατόψαρα θα ήταν μια χαρά για τα λίτρα σου!

Για τα γατόψαρα θα πρότεινα 5 cory και 2 otocinclus (δουλεύουν και σαν γλύφτες)!

Αυτά είναι φυσικά η δική μου προτίμηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα ψάρια είναι κοινωνικά,οπότε μπορείς να τα συνδιάσεις.

Σαν αναλογίες που ρωτάς,το ζευγάρι ramizeri που λέει ο φίλος, ένα μικρό κοπάδι (9-10) αρλεκίνων και 5-7 γατόψαρα θα ήταν μια χαρά για τα λίτρα σου!

Για τα γατόψαρα θα πρότεινα 5 cory και 2 otocinclus (δουλεύουν και σαν γλύφτες)!

Αυτά είναι φυσικά η δική μου προτίμηση!!!!

Φιλε αυτα που προτεινεις ειναι πολλα για τα 60 λιτρα του φιλου πιο πανω!μονο τα ραμιρεζι θελουν 50 λιτρα!οι αρλεκινοι θελουν ελαχιστο μηκος ενυδρειου 80 γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες και οι 9-10 που προτεινεις δεν μπορουν να μπουν..Αφου σου αρεσουν τα ραμιρεζι βαλε ενα ζευγαρι και μερικα cory για το βυθο και εισαι οκ!θα δεις και γεννες :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που κοιταξα παλι το ενυδρειο σου τα cory στα λεω με επιφυλαξη γιατι ειδα οτι εχεις χαλικι για βυθο και αυτα θελουν αμμο η πολυ ψιλο χαλικακι γιατι αλλιως θα εχουν προβλημα με τα μουστακια τους

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτα που προτεινεις ειναι πολλα για τα 60 λιτρα του φιλου πιο πανω!μονο τα ραμιρεζι θελουν 50 λιτρα!οι αρλεκινοι θελουν ελαχιστο μηκος ενυδρειου 80 γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες και οι 9-10 που προτεινεις δεν μπορουν να μπουν..Αφου σου αρεσουν τα ραμιρεζι βαλε ενα ζευγαρι και μερικα cory για το βυθο και εισαι οκ!θα δεις και γεννες :)

Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί τα ραμιζέρι δεν τα ξέρω και γενικώς δεν ξέρω πολλά σαν αρχάριος.

Γι'αυτό όμως είμαστε εδώ,για να βρεί λυση ο φίλος μας και να μαθαίνουμε και οι άπειροι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί τα ραμιζέρι δεν τα ξέρω και γενικώς δεν ξέρω πολλά σαν αρχάριος.

Γι'αυτό όμως είμαστε εδώ,για να βρεί λυση ο φίλος μας και να μαθαίνουμε και οι άπειροι!

Συμφωνω σε αυτο που λες απλα καλο θα ειναι να κοιταμε τα προφιλ των ψαριων που προτεινουμε γιατι μπορει να γινουν λαθοι και μετα ο φιλος μας θα εχει προβληματα.

Φιλε achilleasnike να ξερεις οτι τα τεστακια με τα οποια μετρας δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα,γραφεις ph 7,να εισαι σιγουρος οτι το ph ειναι παραπανω...μετρα καλητερα με υγρα τεστ για να εισαι πιο σιγουρος :)

Link to comment
Share on other sites

μια ωραια ομαδα απο γκαπυ θα ηταν οτι επρεπε......τωρα εγω στη θεση σου θα εβαζα και μερικα θυλικα να δεις και την αναπαραγωγη τους ειναι πολυ ενδιαφερον......εχοντας μια εμπειρια να εισαι σιγουρος οτι αν πραγματικα το γουσταρεις σαν χομπυ δεν θα αργισεις να πας σε πιο μεγαλο ενυδρειο και σε πιο απετιτικα ψαρια......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Rastafarian καταλαβαινω οτι οι μετρησεις μου ειναι στο περιπου αλλα οχι και εντελως μακρυα απο τις πραγματικες τιμες και επειδη ειμαι λιγο αρχαριος και με οχι τοσο καλη οικονομικη κατασταση νομιζω πως μου αρκει για ενα καινουργιο μικρο ενυδρειο με "ευκολα" ψαρια για αρχη.

Οπως λεει και ο μηνας πιστευω με τον καιρο να μου αρεσει το χομπυ και να αποκτισω ενα μεγαλυτερο και πιο εντυπωσιακο ενυδρειο και να το προσεξω πιο πολυ.

Οστοσω σας ευχαριστω και παλι για το ενδειαφερον που δειχνεται και ευχομαι συντομα να σας δειξω και το ενυδρειο με τα ψαρια του.

ΥΓ. Μπορει καποιος εμπειρος (ή καποιος που εχει αποψη) να μου πει την γνωμη του για τις νανο-κιχλιδες σε ενα ενυδρειο σαν το δικό μου?

Link to comment
Share on other sites

βάλε αυτό που σου ειπα πιο πάνω και θα τα χαρείς.

μπορείς αντι για cory να βάλεις μερικούς otocinclus που δεν θα ενοχλουν και το ζευγάρι, και περίμενε γέννες.

η γνώμη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...