Jump to content

Σαν γρασιδι


malice

Recommended Posts

Καλη σας μερα!Μηπως μπορειται να μου πειτε ποια φυτα εξαπλωνονται σαν γρασιδι μεσα στο ενυδρειο; Με λιγες απαιτησεις ομως κ γρηγορη αναπτυξη αν υπαρχουν. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μερα και σε εσενα.

Το φυτο που θελεις ειναι αυτο java moss

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=403

θελει για να αναπτυχθει λιπασμα και φωτισμο 0,5-0,7watt/lt+Co2 :D

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω κι εγώ μια ερώτηση.. Φυτεύεις απλά μια ρίζα και απλώνει μόνη της ή φυτεύεις αραιά ρίζα-ρίζα και πυκνώνει με την πάροδο του χρόνου? Ενδιαφέρομαι να καλύψω ολόκληρο τον πάτο του ενυδρείου μου. Θέλει συχνά κλάδεμα? Μπορεί η κατάσταση του απλώματος εάν δεν προσεχτεί καλά να αποτελέσει απειλή?

Link to comment
Share on other sites

Φυτευεις μια-δυο ριζες και με τα κλαδεματα για ποιο γρηγορη αναπτυξη φυτευεις σιγα σιγα οσο μερος

θελεις να καλυψεις.Εγω την κλαδευα σχεδον καθε 10-15 μερες.

Απειλη δεν ειναι ομως αν στο δρόμο της συναντήσει κάποιο διακοσμητικό, όπως βραχάκι ή ξύλο ανεβαίνει πάνω του και κολλάει κι εκεί. Ακόμα και στο τζάμι μπορεί να ανέβει αν βρει άλγη.

Παντως το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για να μη σκαρφαλώσει σε ξύλα? Έχω δει και κάποιο άλλο φυτό σαν τριφύλλι που επικαλύπτει όλη την επιφάνεια του βυθού αλλά δεν ανεβαίνει σε ξύλα (τουλάχιστον στη φωτο που είδα από τον Takashi Amano). Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φυτό μάλλον είναι glossostigma και θεωρείται δύσκολο φυτό όπως και όλα τα γρασίδια.

Εγώ στο δικό μου είχα βαλει κούμπα και προχώραγε καλά μέχρι που τα κορυς μου αποφάσισαν ότι τους αρε΄σει καλύτερα να κινούνται από κάτω του παρά από πάνω, με αποτέλεσμα να μου το ξυλώσουν όλο.

Τώρα το έχω βάλει στο ενυδρείο μου με τους μονομάχους και προς το παρών προχωράει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ήταν εύκολο να ανεβάσετε μια φωτο να πάρουμε καλύτερη γνώμη μιας και ο αγαπητός Amano ό,τι πιάσουν τα θαυματουργά χεράκια του είναι τέλειο?? Να το δούμε και λίγο πιο ρεαλιστικά. Αν υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσετε φωτο ολοκληρωτικά στρωμένου γρασιδιού και φωτό στο στάδιο του απλώματος. Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες αλλά ρίξε μια ματιά εδώ http://www.plantella.com/

Κάπου έχει αναλυτικά πως πρέπει να φυτεύεις το κουμπα, τουλάχιστον το είχε παλιά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...