Jump to content

Φυσικό Παπαγαλόψαρο


kotsos24919

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!ειμαι καινουριο μελος στο aquazone και θα ηθελα να με πειτε μερικες πληροφοριες για τα φυσικα παπαγαλοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες!! να γραφεις με μικρα ελληνικα και στον τιτλο, ειναι κανονας του φορουμ. τα παιδια θα σου απαντησουν συντομα! καλη αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν "φυσικα" παπαγαλοψαρα, γι' αυτο και δεν μπορεις να βρεις πληροφοριες.

Δεν υπαρχει καποιος βιοτοπος στον οποιο ζουν ωστε να αντιγραψουμε τις συνθηκες που επικρατουν εκει...

Link to comment
Share on other sites

το παπαγαλοψαρο μου δεν ειναι βαμενο,ειναι θυληκο,και το 'χω μονο του σε ενα ενυδρειο 31 L νερου μονο του

Link to comment
Share on other sites

στο www.tolibra.com εχω μπει αλλα δεν εχω δει και πολλα!

Link to comment
Share on other sites

το παπαγαλοψαρο μου δεν ειναι βαμενο,ειναι θυληκο,και το 'χω μονο του σε ενα ενυδρειο 31 L νερου μονο του

Πως το ξέρεις ότι είναι θηλυκό ;

Είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου γι αυτό το ψάρι .

Βρες μια λύση να φιλοξενηθεί σε ενυδρείο αρκετά μεγαλύτερο , εγώ θα σου έλεγα για 300L .

Link to comment
Share on other sites

το παπαγαλοψαρο μου δεν ειναι οπως τα αλλα ειναι σχετικα μικρο σε μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

το παπαγαλοψαρο μου δεν ειναι οπως τα αλλα ειναι σχετικα μικρο σε μεγεθος

Αμα τρωει ολο το φαι του θα μεγαλωσει συντομα :)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ειναι θυληκο απο το πανω πτερυγιο του που'ναι μακρυ.το 'χω απο γεννα 130 μωρων περιπου.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να με πειτε σας παρακαλω να δω απο καποιο site για ph, για θερμοκρασιες κ.α. ή απο την προσωπικη σας εμπειρια για τα παπαγαλοψαρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι severum; Γιατί μοιαζουν πολύ.

http://www.google.gr/search?q=severum&...lient=firefox-a

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δεν ειναι severum ειναι παπαγαλοψαρο.απλα δεν ξερω σχεδον τιποτα για τα παπαγαλοψαρα.αν ειναι να το βγαλω μια φωτογραφια και να το δειτε να με πειτε.απλα να με πειτε και πως μπορω να την ανεβασω στο aquazone!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου πρέπει να σε απασχολεί πολύ περισσότερο από το pH και τις γενικότερες συνθήκες διαβίωσής του. Κι αυτό γιατί είναι αρκετά ανθεκτικό ψάρι και με σχετικό εύρος τιμών, αλλά (όπως πολύ ορθά αναφέρθηκε) θέλει πολύ περισσότερα λίτρα. Κι έστω ότι τα 300 λίτρα που αναφέρθηκαν πάνω είναι υπερβολικά (που και λίγα είναι) τα 200 είναι αναγκαία και μετά θα έχεις και πρόβλημα στην επιλογή συγκατοίκων.

Πάντως βάση αυτού που ρωτάς, καλό είναι να βρίσκεται σε ένα pH κοντά στο 7 (+ ή - 0.3), το gH περίπου 10-12 και σε θερμοκρασία 24-27 βαθμών. Είναι παμφάγο και όπως είπαμε θέλει πολλά λίτρα!

Πάνω σε αυτό το θέμα φίλε kriso...

Έχω δει πολλές φορές αυτό το link! Τα βαμμένα ψάρια σίγουρα είναι μη θεμιτά καθότι ταλαιπωρούνται απίστευτα για να βαφτούν (είτε με εξωτερικές βαφές, είτε με ενέσεις). Το αισθητικό είναι θέμα του καθενός. Από την άλλη υπάρχουν και μεταλλαγμένα ψάρια που δυσκολεύονται να φάνε, να κολυμπήσουν κλπ. Και αυτά είναι μη θεμιτά υποθέτω, καθότι κι αυτά ταλαιπωρούνται!

Από την άλλη όμως, τι είναι καλύτερο για το ενυδρείο? Το υγιές παπαγαλόψαρο ή το wild caught ψαράκι που πιθανότατα δεν θα αναπαραχθεί ποτέ σε ενυδρείο? Πόσοι δίσκοι, πλέκο, tetras, botia κλπ κυκλοφορούν στο εμπόριο τα οποία είναι άγρια και τελικά ζουν και πεθαίνουν μέσα σε ένα ενυδρείο χωρίς να έχουν καλύψει τον κύκλο ζωής τους (συμπεριλαμβανομένης της αναπαραγωγής). Αυτά γιατί είναι το "όνειρο" κάθε χομπίστα και το παπαγαλόψαρο είναι ο "εφιάλτης"?

Η ερώτηση φυσικά είναι γενική και δεν απευθύνεται μόνο στον kriso. Και όπως καταλαβαίνεται, προσωπικά διαφωνώ σε μία λογική του "τσουβαλιού" που λέει "όχι" γενικά και αόριστα ενώ ταυτόχρονα άνθρωποι με αυτή τη λογική επιβαρύνουν άμεσα τη φύση με wild caught ψάρια στα ενυδρεία τους.

Link to comment
Share on other sites

wild caught εννοεις τα μεταλαγμενα-βαμενα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

wild caught εννοεις τα μεταλαγμενα-βαμενα ψαρια;

αγρια πιασμενα στην φυση.. αυτα μπορει να ειναι πχ δισκοι νοτιου Αμερικης ..η και κυχλιδες Αφρικης πχ Blue Zaire κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου πρέπει να σε απασχολεί πολύ περισσότερο από το pH και τις γενικότερες συνθήκες διαβίωσής του. Κι αυτό γιατί είναι αρκετά ανθεκτικό ψάρι και με σχετικό εύρος τιμών, αλλά (όπως πολύ ορθά αναφέρθηκε) θέλει πολύ περισσότερα λίτρα. Κι έστω ότι τα 300 λίτρα που αναφέρθηκαν πάνω είναι υπερβολικά (που και λίγα είναι) τα 200 είναι αναγκαία και μετά θα έχεις και πρόβλημα στην επιλογή συγκατοίκων.

Πάντως βάση αυτού που ρωτάς, καλό είναι να βρίσκεται σε ένα pH κοντά στο 7 (+ ή - 0.3), το gH περίπου 10-12 και σε θερμοκρασία 24-27 βαθμών. Είναι παμφάγο και όπως είπαμε θέλει πολλά λίτρα!

Πάνω σε αυτό το θέμα φίλε kriso...

Έχω δει πολλές φορές αυτό το link! Τα βαμμένα ψάρια σίγουρα είναι μη θεμιτά καθότι ταλαιπωρούνται απίστευτα για να βαφτούν (είτε με εξωτερικές βαφές, είτε με ενέσεις). Το αισθητικό είναι θέμα του καθενός. Από την άλλη υπάρχουν και μεταλλαγμένα ψάρια που δυσκολεύονται να φάνε, να κολυμπήσουν κλπ. Και αυτά είναι μη θεμιτά υποθέτω, καθότι κι αυτά ταλαιπωρούνται!

Από την άλλη όμως, τι είναι καλύτερο για το ενυδρείο? Το υγιές παπαγαλόψαρο ή το wild caught ψαράκι που πιθανότατα δεν θα αναπαραχθεί ποτέ σε ενυδρείο? Πόσοι δίσκοι, πλέκο, tetras, botia κλπ κυκλοφορούν στο εμπόριο τα οποία είναι άγρια και τελικά ζουν και πεθαίνουν μέσα σε ένα ενυδρείο χωρίς να έχουν καλύψει τον κύκλο ζωής τους (συμπεριλαμβανομένης της αναπαραγωγής). Αυτά γιατί είναι το "όνειρο" κάθε χομπίστα και το παπαγαλόψαρο είναι ο "εφιάλτης"?

Η ερώτηση φυσικά είναι γενική και δεν απευθύνεται μόνο στον kriso. Και όπως καταλαβαίνεται, προσωπικά διαφωνώ σε μία λογική του "τσουβαλιού" που λέει "όχι" γενικά και αόριστα ενώ ταυτόχρονα άνθρωποι με αυτή τη λογική επιβαρύνουν άμεσα τη φύση με wild caught ψάρια στα ενυδρεία τους.

συμφωνω απολυτα ...απλα βρηκα αυτο το λινκ ευκαιρο και ηθελα να του δωσω μια αμεση απαντηση ..νομιζω το 2ο που ειπες ειναι ποιο συμαντικο ...γιατι και κλονωποιμενα καποια στιγμη να εχουμε ολοι εδω μεσα στο aquazone ..να μην χαθουν οι αγριοι πληθυσμοι ...που ειναι συμαντικη παραμετρος στο χομπυ μας που ''συσχετιζετε'' 100% και με ζωοφιλια ...συνεπως αν διαταραξουμε την φυση ΧΑΘΗΚΑΜΕ!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το μεγαλο μου ενυδρειο ειναι στα 114 L νερου και εχω ζωοτοκα ψαρια αυτα τα ενυδρεια που λετε στα 200 ή και 300 L νερου δεν πιστευω πως θα μου χωρεσει καπου στο σπιτι!σας ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε ! :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η ισορροπια στη φυση δε χανεται με τα wild caught ψαρια.

Με αλλους τροπους χανεται,που δεν ειναι για συζητηση στο παρων θεμα.

Συγνωμη για την παρεμβαση,και συνεχιστε την κουβεντα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...