Jump to content

Ιδου η απορια...


piranha3

Recommended Posts

καλησπερα... η απορια μου ειναι η εξης..αν παρω μωρα red belly και τα μεγαλωσω θα εχουν καλυτερη συμπερηφορα σαν ψαρια..εαν τα παρω μεγαλομενα ειδη.. υπαρχει περιπτωση να μην προσαρμοστουν ποτε?για τον λογο οτι ειναι κακομεταχειρισμενα στα pet shop... περιμενω απαντησεις η και γιατι οχι εμπειριες σας... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μαλλον δν παιζει ρολο η ηληκια τν ψαριων για να μην απαντατε...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα καλύτερα μικρά!

Για τον λόγο που λες πιο πάνω...

Ότι θα προσαρμοστούν ναι, αλλά καλύτερα να μεγαλώσουν στο ενυδρείο σου με καλές συνθήκες παρά σε ένα pet shop..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα καλύτερα μικρά!

Για τον λόγο που λες πιο πάνω...

Ότι θα προσαρμοστούν ναι, αλλά καλύτερα να μεγαλώσουν στο ενυδρείο σου με καλές συνθήκες παρά σε ένα pet shop..

σύν οτι θα τα παρτρήσεις να μεγαλώνουν και θα τα δείς σε όλες τις φάσεις τις ζωής τους

Link to comment
Share on other sites

και θα τα μάθεις να τρώνε οτι θελεις εσυ.....για να μην μπλέξεις με κατεψυγμένες τροφες ή οτι άλλο τους έδιναν....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου. εγω θα σου προτεινα (οπως εκανα και εγω) να τα παρεισ μικρα. ειναι πολυ ωραιο να τα βλεπεις να μεγαλωνουν. βεβαια θα σου προτεινα να παρεις 1-2 παραπανω γιατι οταν ειναι μικρα ειναι πιο επιθετικα και μπορει να εχεις απωλειες μιας και το πιο αδυναμο ειναι ευκολο να το κανουν γευμα. εγω ειχα παρει 5 περιπου 3 εκατοστα το ενα και μεσα σε 2-3 μερες εμεινα με 4 τα οποια τα εχω ακομα μετα απο 9 περιπου μηνες και εχουν φτασει περιπου 20 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου. εγω θα σου προτεινα (οπως εκανα και εγω) να τα παρεισ μικρα. ειναι πολυ ωραιο να τα βλεπεις να μεγαλωνουν. βεβαια θα σου προτεινα να παρεις 1-2 παραπανω γιατι οταν ειναι μικρα ειναι πιο επιθετικα και μπορει να εχεις απωλειες μιας και το πιο αδυναμο ειναι ευκολο να το κανουν γευμα. εγω ειχα παρει 5 περιπου 3 εκατοστα το ενα και μεσα σε 2-3 μερες εμεινα με 4 τα οποια τα εχω ακομα μετα απο 9 περιπου μηνες και εχουν φτασει περιπου 20 εκατοστα.

παιδια ευχαριστω για την ανταποκριση...ναι τελικα θα παρω πιρανακια μικρα και αιμοβορικα..και λεω να το κανω βιοτοπικο αμαζονιου...αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα απο πιο παραποταμο να παρω στοιχεια..πχ (rio negro) κτλ...εσεις πιο μου προτεινεται ???μπορειτε να μου δωσεται καποια link για να δω στημενα ενυδρεια και να αποφασισω...ααα και για την τροφη..αν τα δινω απο μικρα sticks και δεν τα δινω ποτε καμια αλλη τροφη..πειραζει??η χρειαζεται καπου καπου και κανα κοψιδακι!!!!!!για ζωντανη τροφη δεν τιθεται θεμα ..δεν προκειτε να δωσω ποτε.....δεν μου αρεσει αυτη η πραξει γτ ειναι στην ουσια δολοφονια...οτι και νανε δεν προκειτε να γλυτωσει....ευχαριστω και παλι ολουσ σας...

Link to comment
Share on other sites

κ εγω σου προτινω μικρα για να προλαβεις να τα χαρει κ να τα μαθεις να τρωνε οτι θελεις.

στο στησιμο προτινω λευκη χαλαζιακη αμμο κ ξυλα με χαμηλο φωτισμο κ τυρφη για σκουρο νερο.

οι τροφες εμποριου ειναι πολυ πιο πληρεις απο τις κατεψυγμενες τροφες κ σου τις προτινω επισης εφοσων μπορεσουν να τις συνηθισουν απο μικρη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=45207

αν δεν μαυρισεις πολυ το νερο σηκωνει κ καποια φυτα

πολυ καλο !!!δικο σου ειναι ???θελω να βαλω και φυτα..η ριζα αριστερα τι ειναι ????η δεξια ειναι moorwood??

Link to comment
Share on other sites

ειναι του μελους Mixalhs92 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...7063&st=140

οι ριζες σαν κλαδια ειναι red moorwood κ οι αλλες κατω στην αμμο mopani.

το φυτο κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι του μελους Mixalhs92 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...7063&st=140

οι ριζες σαν κλαδια ειναι red moorwood κ οι αλλες κατω στην αμμο mopani.

το φυτο κερατοφυλλο.

ευχαριστω πολυ φιλε.. θα ψαξω και απο τα δικα σου και απο αλλα μελοι (ενυδρεια ) για να κανω την καλυτερη επιλογη!!ως προς εμενα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...