Jump to content

αρχαριος στο στρωσιμο


Recommended Posts

Καλησπερα μολις εχω ενα ενυδρειο 20λιτρα καθαρα 17lt και μεσα εχω ενα αληθινο φυτο 2 guppy και 1 μικρουλη guppy. το ενυδρειο τρεχει απο τις 26/1 και εβαλα αμεσως τα ψαρακια μεσα, μετα διαβασα και παρηγγειλα απο το εξωτερικο τα tests της API για αμμωνια και νιτρωδη.

Στο ενυδρειο αλλαζω καθε 5 μερες το νερο 30% και βαζω χλωριο και sera bio nitriviec. στο φιλτρο μου δεν εχω καποιο βιολογικο υλικο μονο το σφουγγαρακι(ενα μαυρο) και τον ανθρακα.

σημερα που παρελαβα τα τεστ εκανα μετρησεις και η αμμωνια ειναι 0.25-0.50 (καπου αναμεσα) και τα νιτρωδη στο 0. δυστυχως τεστ για νιτρικα και ph θα μ ερθουν την αλλη βδομαδα.

Προφανως το ενυδρειο μ δεν εχει στρωσει ακομα.. συνεχιζω με αλλαγες νερου καθε 4-5 μερες μεχρι να παει η αμμωνια στο 0 και να ανέβουν τα νιτρωδη? ή κανω κατι αλλο πιο αμεσο για την καταπολεμηση?

Έγινε επεξεργασία - panos_mlonas
Link to comment
Share on other sites

εβαλες τα ψαρια κατευθειαν σε αστρωτο ενυδρειο φιλε μου.γνωμη μου ειναι να δωσεις τα ψαρακια και να στρωσεις το ενυδρειο σου.και βγαλε τον ανθρακα και βαλε βιολογικο υλικο σιποραξ μινι.το αντιχλωριο δεν το βαζουμε κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο αλλα στο δοχειο με το νερο που αλλαζουμε.τωρα αν δεν μπορεις να τα δωσεις συνεχισε τις αλλαγες νερου και βαζε βακτηρια.τωρα τα ψαρακια σου βαζουμε συνηθως 1 αρσενικο με 3-4 θυλικα.αλλα φιλε δεν κανουν για τα λιτρα σου.ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου.σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις 1 μονομαχο η γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

ok θα το κανω, κανω αλλαγες νερου με βακτηρια και τι περιμενς να δω? η αμμωνια να παει 0 και να αρχισουν να ανεβαινουν τα νιτρωδη? και μολις τα νιτρωδη πανε στο 0 τοτε βαζω παλι ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

καθηστε ρε παιδια. τα σταδια του στρωσιματος ειναι: παει η αμμωνια στο μαχ. νιτρωδη 0 νιτρικα 0. οταν αρχισει να πεφτει η αμμωνια τοτε αριχζουν να ανεβαινουν τα νιτρωδη, νιτρικα 0. μολις πεσουν τα νιτρωδη στο 0 αρχιζουν να ανεβαινουν τα νιτρικα και τοτε ειμαστε ετοιμοι..

εμενα τα νιτρωδη ειναι 0 και η αμμωνια 0.25 για να ημουν στη διαδιακασια στρωσιματος επρεπε να ειχα και νιτρωδη αφου η αμμωνια δεν εχει μηδενιστει.(διοτι καθως τεινει η αμμωνια να μηδενιστει τα νιτρωδη αρχιζουν να ανεβαινουν.) Αρα??

εκτος απο αυτο εγω δεν εχω τη δυνατοτητα να παρω τωρα βιολογικο υλικο σε καμια βδομαδα ναι, μεχρι τοτε?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο αν εχω αμμωνια 0.25 ph 7 θερμοκρασια 25βαθμους και υπολογισω την τοξικη αμμωνια αυτη που βλαπτει δηλαδη τα ψαρια μου βγαζει οτι ειμαι μεσα στα επιτρεπτα ορια. αρα χρειαζεται να ανησυχω? που εχω αμμωνια 0.25?

Link to comment
Share on other sites

καθηστε ρε παιδια. τα σταδια του στρωσιματος ειναι: παει η αμμωνια στο μαχ. νιτρωδη 0 νιτρικα 0. οταν αρχισει να πεφτει η αμμωνια τοτε αριχζουν να ανεβαινουν τα νιτρωδη, νιτρικα 0. μολις πεσουν τα νιτρωδη στο 0 αρχιζουν να ανεβαινουν τα νιτρικα και τοτε ειμαστε ετοιμοι..

εμενα τα νιτρωδη ειναι 0 και η αμμωνια 0.25 για να ημουν στη διαδιακασια στρωσιματος επρεπε να ειχα και νιτρωδη αφου η αμμωνια δεν εχει μηδενιστει.(διοτι καθως τεινει η αμμωνια να μηδενιστει τα νιτρωδη αρχιζουν να ανεβαινουν.) Αρα??

εκτος απο αυτο εγω δεν εχω τη δυνατοτητα να παρω τωρα βιολογικο υλικο σε καμια βδομαδα ναι, μεχρι τοτε?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Link to comment
Share on other sites

ωραια, εγω δεν εχω καταλαβει σε ποιο σταδιο ειμαι?? για να εχω αμμωνια 0.25 και νιτρωδη 0?? που βρισκομαι?

Στα αρχικά στάδια λογικά! :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε εγώ παντος προσφατα εμαθα οτι οταν εχεις μαυρο σφουγγαρακι (ανθρακα) θα σου χαλασει το αληθινο φυτο

Ο άνθρακας υπάρχει για να δεσμεύει ουσίες όπως μέταλλα κλπ. τα οποία είναι απαραίτητα για τα φυτα οπότε απ αυτήν την άποψη ναι τα φυτά μπορεί να έχουν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο. το ενυδρειο τρεχει 25 μερες αρα πως ειμαι ακομα στα αρχικα σταδια?

το σφουγγαρακι ειναι μαυρο αλλα εχει και εναν καδο ο οποιος μεσα εχει κατι κοκκους μαυρους που ειπαν οτι ειναι ανθρακας.

να βγαλω τους κοκκους να βγαλω και το μαυρο σφουγγαρακι? και τι να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο. το ενυδρειο τρεχει 25 μερες αρα πως ειμαι ακομα στα αρχικα σταδια?

το σφουγγαρακι ειναι μαυρο αλλα εχει και εναν καδο ο οποιος μεσα εχει κατι κοκκους μαυρους που ειπαν οτι ειναι ανθρακας.

να βγαλω τους κοκκους να βγαλω και το μαυρο σφουγγαρακι? και τι να βαλω?

Με αλλαγές νερού καθυστερήσεις τον κύκλο.

Αν κάνεις συνέχεια αλλαγές νερού αφαιρείς βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

αρα ειμαι στο αρχικο σταδιο οπου ανεβαινει η αμμωνια και γιαυτο δεν εχω νιτωδη. αυτο που κανω τωρα ειναι να αφησω το νερο χωρις αλλαγες?? δλδ να μην κανω καθολου αλλαγες? μεχρι να εχω αυξηση της αμμωνιας και νιτρωδη? κατα ψαρια που εχω μεσα τι θα γινουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε! Τα ιδια τραβηξα κ εγω! Εισαι στο αρχικο σταδιο! Απο εμπειρια δικια μου σου λεω οτι ειπαν κ παραπανω ---------- εχεις 2 λυσεις:

1) Δινεις τα ψαρακια σου μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου κ μετα τα βαζεις μεσα

2) Παιρνεις αμεσα μπολι απο καποιον ---------- αν δεν εχεις γνωστο, βαλε αγγελια στο forum κ 8α βρεις

Αν δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο αυτα τοτε οσο βαζεις βακτηρια να κανεις βιολογια κ μεσα εχεις ψαρια τα επιβαρυνεις κ μεχρι να στρωσει οσο κ να το παλευεις 8α εχεις 8ανατους αφου η διαδικασια κανει 30 - 40 μερες κ με υπαρξη ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 σε υψηλα επιπεδα επιβαρυνεις αμεσα την υγεια των ψαριων σου!

Link to comment
Share on other sites

no2=0 nh3/nh4=0.25 και με το ph που εχω η τοξικη αμμωνια ειναι εντελως ακινδυνη. αρα δεν κινδυνευουν τα ψαρια. απλως δεν μπορω να κανω μεγαλη ιχθυοφορτιση

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τους κοκους που ειναι ανθρακας και στην θεση τους βαλε βιολογικο υλικο,το σφουγγαρι μην

το βγαζεις γιατι οσα βακτηρια υπαρχουν στο φιλτρο σου ειναι στο σφουγγαρι.Μην βαζεις αλλα

ψαρια το ενυδρειο σου δεν ειναι ετοιμο για μεγαλυτερη ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

no2=0 nh3/nh4=0.25 και με το ph που εχω η τοξικη αμμωνια ειναι εντελως ακινδυνη. αρα δεν κινδυνευουν τα ψαρια. απλως δεν μπορω να κανω μεγαλη ιχθυοφορτιση

Δεν ισχύει αυτό που λες. το ότι το αμμώνιο είναι λιγότερο τοξικό από την αμμωνία δεν σημαίνει ότι ίσως και μακροπρόθεσμα τα ψάρια σου δεν θα έχουν σοβαρό πρόβλημα.Άσε που στα 20lt τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

απο τα 4 guppy που ειχα εμεινα με 2. πεθαναν σημερα το πρω τα 2.. τωρα αναγκαστηκα θα κρατηθω οσο μπορω και οταν-αν πεθανουν και τα αλλα θα το στρωσω κανονικα απο την αρχη με αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

To νου σας! Το χειρότερο πράγμα που μπορουμε να κάνουμε στα ψαρια μας είναι οι απότομες μεταβολές (π.χ ΠΟΛΥ μεγάλη αλλαγή νερου ή αποτομη μεταβολή θερμοκρασίας)

Link to comment
Share on other sites

επειδη το στρωσιμοτο διαλεξα με τον δυσκολο τροπο και εχω 2 guppy σε 20λτ και εχω μπερδευτει οσο δεν παει μπορει καποιος να μου πει τα βηματα ακριβως που πρεπει να ακολουθησω?τοσο καιρο εκανα καθε 2 μερες αλλαγες νερου και αμμωνια ειχα 0.25,τωρα που το αφησα 3 μερες πηγε στο 1.20 και νιτρωδη 0 . ph 7.6 k θερμοκρασια 26 (API TESTS)

1) το αφηνω το νερο οπως ειναι χωρις να κανω αλλαγη μεχρι η αμμωνια να παει στο 3-4

2) κανω καθημερινες μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδη

3) σε καποια στιγμη θα αρχισει να κατεβαινει η αμμωνια και να αυξανωνται τα νιτρωδη

4) οταν η αμμωνια παει στο 0 και τα νιτρωδη 0 κανω αλλαγη και τοτε το ενυδρειο θα ειναι στρωμενο

ολα αυτα χωρις καμια αλλαγη νερου και ο χρονος διαρκειας θα ειναι περιπου 40 μερες?

το ξερω εχω διαλεξει τον δυσκολο τροπο γτ εχω και ψαρια μεσα, αλλα θελω να μ πειτε οσο περισοτερο ανλυτικα μπορειτε τα βηματα για να τα κατεφερω να το στρωσω σωστα..

πιστευετε οτι στο φιλτρο πρεπει να βαλω βιολογικο υλικο? αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να στρωθει? (τωρα εχω μονο το σφουγγαρακι)

Link to comment
Share on other sites

επειδη το στρωσιμοτο διαλεξα με τον δυσκολο τροπο και εχω 2 guppy σε 20λτ και εχω μπερδευτει οσο δεν παει μπορει καποιος να μου πει τα βηματα ακριβως που πρεπει να ακολουθησω?τοσο καιρο εκανα καθε 2 μερες αλλαγες νερου και αμμωνια ειχα 0.25,τωρα που το αφησα 3 μερες πηγε στο 1.20 και νιτρωδη 0 . ph 7.6 k θερμοκρασια 26 (API TESTS)

1) το αφηνω το νερο οπως ειναι χωρις να κανω αλλαγη μεχρι η αμμωνια να παει στο 3-4

2) κανω καθημερινες μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδη

3) σε καποια στιγμη θα αρχισει να κατεβαινει η αμμωνια και να αυξανωνται τα νιτρωδη

4) οταν η αμμωνια παει στο 0 και τα νιτρωδη 0 κανω αλλαγη και τοτε το ενυδρειο θα ειναι στρωμενο

ολα αυτα χωρις καμια αλλαγη νερου και ο χρονος διαρκειας θα ειναι περιπου 40 μερες?

το ξερω εχω διαλεξει τον δυσκολο τροπο γτ εχω και ψαρια μεσα, αλλα θελω να μ πειτε οσο περισοτερο ανλυτικα μπορειτε τα βηματα για να τα κατεφερω να το στρωσω σωστα..

πιστευετε οτι στο φιλτρο πρεπει να βαλω βιολογικο υλικο? αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να στρωθει? (τωρα εχω μονο το σφουγγαρακι)

Το να μετράς κάθε μέρα το νερό δεν είναι και πολύ χρηστικό!μια φορά την βδομάδα μέτρα έτσι κ αλλιώς οι αλλαγές στις τιμές δεν θα γίνονται από την μιά μέρα στην άλλη!Ξεκίνα να ρίχνεις βακτήρια κάθε μέρα κατά την γνώμη μου!εφόσον έχεις ψάρια μέσα τα υπολείμματα τροφής καθώς και τα απόβλητά τους επαρκούν για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου!εξόπλισε το φίλτρο σου με μπόλικο βιολογικό υλικό!για 20lt που έχεις δεν θα ξοδευτείς ιδιαίτερα!καλά βιολογικά υλικά είναι τα sera siporax mini και eheim substrat pro!εκεί θα εγκατασταθούν οι αποικείες βακτηρίων οι οποίες είναι υπεύθυνες για τον μετασχηματισμό της αμμωνίας!ο κύκλος αυτός διαρκεί συνήθως κανά μήνα, μπορεί λίγο πιο πάνω μπορεί λίγο πιο κάτω!άμα θές να βοηθήσεις λίγο το ενυδρείο βάλε κανα ζωντανό φυτό δηλαδη καμιά anubia φιλτράρουνε και αυτά το νερό!Άμα εσύ καιτα ψάρια σου είστε τυχεροί θα την βγάλεις καθαρή χωρίς απώλειες!Όσο για τις αλλαγές που ρώτησες κάνε το εξής!(δεν είναι κανόνας εμπειρικό είναι,σε μένα λειτούργησε) από την στιγμή που θα ξεκινήσεις να ρίχνεις βακτήρια κάνε μια αλλαγή 20% του νερού σου στις 15 μέρες και μια γεναία αλλαγή 40% στο τέλος του μήνα!Αυτά καλή δύναμη και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

αληθινο φυτο εχω. θα παω να αγορασω και το siporax mini. και θα ριχνω βακτηρια και θα μετραω μετρησει 1 φορα καθε 5 μερες. αυτο που δεν εχω καταλαβει..το νερο το αλλαζω ή δεν το αλλαζω καθολου μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος? επισης θα ριχνω και χλωριο που και που ή μονο οταν ολοκληρωθει ο κυκλος.?

βακτηρια δεν μπορω να ριχνω γιατι δεν εχω.

Έγινε επεξεργασία - panos_mlonas
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που έχεις ψαρια μέσα αναγκαστηκά αλλάζεις νερο για να μην αυξηθούν τα επίπεδα αμμωνίας και ΝΟ2!

Χλωριο; Αντίχλωριο εννοείς! Το βάζουμε στο καινούριο νερό σε κάθε αλλαγή, ΠΡΙΝ την αλλαγή νερου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...