Jump to content

Ενυδρειο 280λ απο νέο μέλος


n4speed

Recommended Posts

Γεια σας, καλώς σας βρήκα!

αφού ψήθηκα πολύ για τα ενυδρεία από εναν φιλο και αφού βρήκα μια αρκετα καλή προσφορα πηρα ενα ενυδρείο της Ferplast (dubai 120) χωρητικότητας 240 καθαρών λίτρων (1,2*0,41*0,56). Εχει εσωτερικό φίλτρο 900λιτρων την ώρα με βιομπαλλες, μακαρόνια και σφουγγάρια και θερμοστάτη 200watt.

Θέλω να το φυτέψω με σχετικά ευκολα φυτά χωρίς να εχω φιάλη CO2.

Το ενυδρείο στήθηκε όπως βλέπετε. Αρχικά πλυθηκε με νερό και το χαλικάκι ξεπλύθηκε πολύ καλά. Οι πέτρες βράστηκαν πριν μπουν για κάνα μισάωρο, τα ξύλα που ήταν από κατάστημα περιλούσθηκαν με βραστό νερό 3 φορές. Έριξα μέσα και ένα μπουκαλάκι με έτοιμο μίγμα μικροβίων που μου χάρισαν με το ενυδρείο. Την ερχόμενη Πέμπτη (7 μέρα του ενυδρείου) θα βάλω και μπόλι από ενα φίλο (θα στίψω τα σφουγγάρια του στα δικά μου). Ωστόσο ρίχνω κάθε 2η μέρα και λίγη τροφή σε νιφάδες.

Οι λάμπες που έχω είναι η μανίσιες Τ5 Sylvania Aquastar kai Aqua-Classic (2x39 Watt, 10000+6500K). Έχουν μπει 3 ανούβιες, κατι κερατοφυλλα και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι το όνομα τους (μου τα έδωσε ένας φίλος). Υποτίθεται όλα εύκολα φυτά.

Τα φυτά από ότι βλέπω άρχισαν να ψιλοαναπτύσονται.

Τα ξύλα έχουν βγάλει μία διαφανή γλίτσα πάνω η οποία υπάρχει και στο χαλίκι σε κάποιο βαθμό. Πρέπει να κάνω κάτι για αυτό?

Οι λάμπες ανάβουν 15:00 με 00:30.

Από ψαράκια συμβουλεύτηκα το ιντερνετ και το cd της ferplast που σου λεέι πια ψάρια ταιρίαζουν στο ενυδρείο σου και μεταξύ τους είναι συμβατα.

Οδηγούμε προς τα εξής:

5 μικρά σκαλαρακια

1 ancistrus dolichopterus L183

2 Microgeophagus ramirezi

48510737.jpg

45306578.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Κάθε βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum! :)

Μια χαρά το πας με το στρώσιμο, ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο θα επαρκεί το φίλτρο. Έχεις σκεφτεί την αγορά ενός εξωτερικού?

Η διάφανη γλίτσα που αναφέρεις είναι κάποιος μύκητας, ο οποίος λογικά θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για αυτό.

Τεστ νερού έχεις προμηθευτεί για να ελέγχεις την πορεία του στρωσίματος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες!Οπως σου ειπε και ο φιλος psarouklas η ασπρη γλιτσα στο ξυλο ειναι μυκητας και θα φυγει σε λιγες μερες και το δικο μου ξυλο ειχα οταν το εβαλα και μετα εφυγε μονο του,μη το φοβασαι!Εχεις ελεγξει αν οι πετρες που εχεις βαλει ειναι ασβεστολυθικες?Ωραιο το ενυδρειο σου παντως και με λιγα φυτακια ακομα θα γινει ακομα καλητερο!Καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum! :)

Μια χαρά το πας με το στρώσιμο, ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο θα επαρκεί το φίλτρο. Έχεις σκεφτεί την αγορά ενός εξωτερικού?

Η διάφανη γλίτσα που αναφέρεις είναι κάποιος μύκητας, ο οποίος λογικά θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για αυτό.

Τεστ νερού έχεις προμηθευτεί για να ελέγχεις την πορεία του στρωσίματος?

Υποτιθεται ειναι απο τα καλυτερα εσωτερικα φιλτρα. Ισως στο μελλον παρω εξωτερικο. Τωρα ξηλωθηκα για το ενυδρειο. Ειναι γομαρι 40χ45χ12cm.

http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...e-07_(gr_15865)

Τεστ νερου θα μου δωσει ενας φιλος. Ποτε να ξεκινησω το τεστ;

Ποτε να βγαλω τον ανθρακα απο το φιλτρο;

Σημερα ειδα ενα μικρο σαλιγγαρακι! Να το βγαλω;

Link to comment
Share on other sites

Τις λάμπες πως τις βλέπετε? Πρέπει να αλλάξω καμία ή είμαι οκ από φάσμα κλπ? Επειδή όλοι βάζουν τις Grolux αλλά αφού είχα αυτές είπα να μην αγοράσω αμέσως άλλες. Μήπως να αντικαταστήσω καμία από τις 2 για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα στα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

το σαλιγκαρακι μην το βγαλεις ειναι η γνωμη μου.μαλλον θα σου ηρθε μαζι με τα φυτα.αν το δεις βγαλε και μια φωτο για να δουμε το ειδος επειδη ειπες οτι τα φυτα σου τα εδωσε ενας φυλος σου επομενος δεν ξερουμε το ειδος του

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες! τι λαμπες ακριβως εχεις? απο κελβιν και βατ?

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα που εχεις καλες ειναι οι λαμπες.

τα τεστ πρεπει να τα κανει συχνα και μετα μια μερα απο καθε αλλαγη νερου.

Τον ανθρακα τον δουλευουμε 4-5 μερες.

Ωραιο στησιμο και ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι στο όριο με το ύψος πρόσεξε μόνο τα σκαλαρια που θα βάλεις να μην είναι μακρύπτερα αλλά κοντοπτερα. Αυτό φαίνεται από την μικρή ηλικία σχετικά εύκολα.

Μιλάμε πάντοτε για σκαλάρια αναπαραγωγής, και όχι για άγρια σκαλαρια όπου αυτά μεγαλώνουν πολύ σε σχέση με τα σκαλαρια αναπαραγωγής.

Επίσης όπως είπαν και τα παιδιά για τα φυτά σου ο φωτισμός είναι μια χαρά.

Απλά είσαι ακόμη στην αρχή και το ενυδρείο είναι λιγάκι αδειο.

Επίσης βλέπω πως πίσω από το ξύλο έχεις μια ανουμπια δεν βλέπω πως την φύτεψες αλλά απλά ενημερωτικά σε αναφέρω πως ο κορμός της πρέπει να είναι έξω από το χώμα μόνο της ρίζες βάζουμε στο χώμα, ή την δένουμε πάνω σε μια πέτρα η σε ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι στο όριο με το ύψος πρόσεξε μόνο τα σκαλαρια που θα βάλεις να μην είναι μακρύπτερα αλλά κοντοπτερα. Αυτό φαίνεται από την μικρή ηλικία σχετικά εύκολα.

Μιλάμε πάντοτε για σκαλάρια αναπαραγωγής, και όχι για άγρια σκαλαρια όπου αυτά μεγαλώνουν πολύ σε σχέση με τα σκαλαρια αναπαραγωγής.

Επίσης όπως είπαν και τα παιδιά για τα φυτά σου ο φωτισμός είναι μια χαρά.

Απλά είσαι ακόμη στην αρχή και το ενυδρείο είναι λιγάκι αδειο.

Επίσης βλέπω πως πίσω από το ξύλο έχεις μια ανουμπια δεν βλέπω πως την φύτεψες αλλά απλά ενημερωτικά σε αναφέρω πως ο κορμός της πρέπει να είναι έξω από το χώμα μόνο της ρίζες βάζουμε στο χώμα, ή την δένουμε πάνω σε μια πέτρα η σε ξύλο.

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Οκ , θα το κοιτάξω για τα σκαλάρια. Πως ακριβώς μπορώ να τα ξεχωρίσω? Ποια ακριβώς εννοείς πτερά?

Οι ανούμπιες είναι 3 και είναι δεμένες πάνω σε ένα ξύλο(όχι αυτό που φαίνεται) και ο κορμός είναι εκτός χώματος.

Για τα φυτά να πάρω κάποιο λίπασμα? Ή δεν χρειάζονται?

(Από ότι μου είπε ένας φίλος το νερό της βρύσης μας στην περιοχή δεν είναι πολύ σκληρό. Νομίζω γύρω στο 6-7 γερμανικοί βαθμοί. Η ΕΥΔΑΠ δίνει μέση τιμή 8,4. Από ότι είδα τα ψάρια μου θέλουν μέχρι 10. Οπότε θεωρήτικά δεν θέλω άλλη προετοιμασία για το νερό εκτός από αντιχλώριο. Σωστά ή λέω βλακείες?

(ancistrus dolichpterus: GH 5-10 °d , PH 6,5-6,6 T= 24-26

microgeophagus ramirezi: GH 6-10 °d , PH 6,5-6,6 T= 26-27

pterophillum scalare : GH 5-15 °d , PH 6,5-7 T= 26-30)

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες!

Λιπάσματα δεν χρειάζονται με αυτά τα φυτά και με αυτόν τον φωτισμό πιστεύω πως είναι άχρηστα!

Μέτρησε το ph του ενυδρείου σου, λογικά θα χρειαστεί να το χαμηλώσεις (ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ) απο την στιγμή που υπάρχουν μέσα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω λινκ βλέπεις της διαφορές από τα κοντοπτερα με τα μακρύπτερα σκαλάρια, απλά τα κοντοπτερα έχουν λιγότερο ύψος και δεν έχουν πρόβλημα αν το ενυδρείο δεν έχει το ιδανικό ύψος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=132933

Link to comment
Share on other sites

Να ανησυχίσω με αυτό το άσπρο τριχωειδες πραγμα σαν μουχλα που βγηκε τις τελευταίες μέρες? (Φωτο 1 και Φωτο 2 πάνω στην ακρουλα).

Επειδη τώρα έχω βάλει μεσα το ancistrus και τα 2 ramirezi μήπως είναι κακό για τα ψάρια αυτό?

img0898t.jpg

img0899y.jpg

(Επίσης κάτι άσχετο αν κάνω αλλαγή 25-30% και προσθέσω το αντιχλώριο για τα λίτρα που λειπουν και μετά πολύ πολύ αργά με το λάστιχο το ξαναγεμίσω , θα χω πρόβλημα με τα ψαρια ή την βιολογία από το χλώριο ?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια από το μύκητα, θα φύγει σε λίγο καιρό. :)

Αλλαγή με τι νερό θα κάνεις, βρύσης ή επεξεργασμένο γαι να σου μειωθεί το pH?

Να ξέρεις ότι τα ραμιρεζι είναι ευαίσθητα ψάρια.

Τι μετρήσεις έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό είναι το νερό της αλλαγής να το επεξεργαζόμαστε για καμιά μέρα μαζί με το αντιχλώριο σε βαρέλι προετοιμασίας στην κατάλληλη θερμοκρασία πριν το βάλουμε στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια από το μύκητα, θα φύγει σε λίγο καιρό. :)

Αλλαγή με τι νερό θα κάνεις, βρύσης ή επεξεργασμένο γαι να σου μειωθεί το pH?

Να ξέρεις ότι τα ραμιρεζι είναι ευαίσθητα ψάρια.

Τι μετρήσεις έχεις?

Ph ~7

No3 0-10

Γενική Σκληροτητα 6 ή 8 δεν θυμαμαι καλα.

Επεξεργασια αλλη δεν κανω στο νερό εκτός από το αντιχλώριο γιατι οι τιμές είναι αυτές που θέλαν τα ψάρια. Τώρα το πχ που ειναι κοντα στο 7 αντι στο 6.6 που θελουν , αποτελεί πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες μετρήσεις με τα τεστ της API . Θυμίζω ότι μεσα στο ενυδρειο ζουνε αυτη τη στιγμη ενα ancistrus dolichopterus , 2 micorgeophagus ramirezi.

Μετρησεις: NH3:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:0

pH: 7.8

kH:6

gH:10

Οπότε να υποθέσω πρέπει να ρίξω λίγο το Ph. Λίγο κάτω του 7. Να βάλω τύρφη στο φίλτρο????????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το ph σου ειναι πολυ ψιλο για τα ραμιρεζι τα οποια ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια..Βαλε τυρφη στο φιλτρο σου αν και καλητερα ειναι να παρεις ενα βαρελακι,εναν θερμοστατη και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο και τον καδο του να τον γεμισεις με τυρφη.Ετσι θα μετρας το ph στο βαρελι σου και οταν εισαι στο επιπεδο που θες θα κανεις την αλλαγη με ετοιμο νερο.Εται θα μπορεις να ελεγχεις το ph σου καλητερα γιατι αν βαλεις στο φιλτρο του ενυδρειου σου πολυ τυρφη μπορει να σου πεσει πολυ το ph και δεν μπορεις να το ελεγχεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις τύρφη στο φίλτρο γιατί το πιθανότερο είναι να αλλάξουν απότομα οι τιμές του νερού σου και να πάθουν εγκεφαλικό τα ψάρια. Αν τελικά βάλεις, να βάλεις λίγο στην αρχή για να μην σου μειωθεί το pH πολύ απότομα.

Καλύτερα να έχεις ένα βαρέλι και να προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής με τύρφη και αντιχλώριο στην κατάλληλη θερμοκρασία και να κάνεις τις δοκιμές σου για να δεις πόσο νερό προετοιμασίας και πόσο βρύσης θα χρειάζεται για να έχεις τις τιμές σου πάντα σταθερές εκεί που θες.

Το pH σου, όπως σωστά λες, είναι πολύ πάνω για τα συγκεκριμένα ψάρια.

Επίσης μια ακόμα λύση είναι η αντίστροφη όσμωση.

Τέλος, τύρφη μπορείς να χρησιμοποιείς μια μικρή ποσότητα στο φίλτρο σου για τα σημαντικά συστατικά της για τα ψάρια, όπως τανίνες και χουμικά οξέα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια μικρή ποσότητα τύρφης στο φίλτρο και αγόρασα βαρέλι προετημασίας.

Έχω όμως ένα νέο πρόβλημα! Τα φυτά μου αρχίσαν να κιτρινίζουν. Ιδιαίτερα τα νέα φύλλα που βγαίνουν είναι κίτρινα!

Άραγε φταίνε οι λάμπες ή έλλειψη κάποιων συστατικων. Πάντως στα περισσότερα έχω ταμπλέτες ριζών.

Σκέφτηκα μήπως φταίει το ότι τα νιτρικά μου είναι 0. Μέχρι προχτες είχα μόνο το ancistrus και τα 2 ramirezi μεσα οπότε η ιχυοφόρτιση ήταν μηδαμινη για τα λίτρα. Προχτες μπηκαν και 8 corydoras panda και ενα apple snail.

Να κάνω καμια αλλαγή νερού? Έχω 10 μέρες να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια μικρή ποσότητα τύρφης στο φίλτρο και αγόρασα βαρέλι προετημασίας.

Έχω όμως ένα νέο πρόβλημα! Τα φυτά μου αρχίσαν να κιτρινίζουν. Ιδιαίτερα τα νέα φύλλα που βγαίνουν είναι κίτρινα!

Άραγε φταίνε οι λάμπες ή έλλειψη κάποιων συστατικων. Πάντως στα περισσότερα έχω ταμπλέτες ριζών.

Σκέφτηκα μήπως φταίει το ότι τα νιτρικά μου είναι 0. Μέχρι προχτες είχα μόνο το ancistrus και τα 2 ramirezi μεσα οπότε η ιχυοφόρτιση ήταν μηδαμινη για τα λίτρα. Προχτες μπηκαν και 8 corydoras panda και ενα apple snail.

Να κάνω καμια αλλαγή νερού? Έχω 10 μέρες να κάνω.

Καλητερα να ανοιξεις ενα θεμα στην κατηγορια του φυτεμενου και να βαλεις και φωτος απο τα φυτα που λες.Μπορει να τους λειπει καποιο συστατικο οπως λες και να χρειαζεται να ριξεις καποιο υγρο λυπασμα.Καλο ειναι να ακολουθεις μια ρουτινα στις αλλαγες νερου σου πχ 30% καθε βδομαδα,νομιζω οτι μια αλλαγη νερου μονο καλο θα κανει..

Link to comment
Share on other sites

Το θυληκό ραμιρεζι μάλλον είναι έγκυο ! Έχει φουσκωμένη κοιλιά!

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57566

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιλογή συγκατοίκων

Παιδιά επειδή δυστυχώς τα ραμιρέζι επιβεβαίωσαν τη φήμη του δύσκολου ψαριού και τα έχασα και τα 2 , ψάχνω νέο συγκάτοικο για το ενυδρείο μου.

Θυμίζω ότι έχουμε : 4 pterophylum scalare, 1 ancistrus dolichopterus, 8 corydoras panda , 1 apple snail.

Τι θα προτείνατε? Έλεγα κάτι σε γεωφάγο.

Γενικά θα ήθελα κάτι που να είναι πιο ανθεκτικό σε μεταβολές σε συνθήκες νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...