Jump to content

κικλοφορια και βραχος!!!


tsikitoo

Recommended Posts

εχω ενα κικλοφοριτι τισ ακουαελ 288 λιτρα και ενα ακομη τησ ηδορ κοραλια 2800 λιτρα και αυτος !!!πωσ πρεπει να τα βαλω με ποια σειρα για να εχω καλυτερη κικλοφορια στο ενυδρειο και στον βραχο αναμεσα??και κατι αλλο ο βραχοσ δεν στιριζεται σε βασι pvc θα υπαρκσει προβλημα στιν πορεια???ειμαι απο θεσσαλονικι εφαγα ολοι την πολη και δεν μπορω να βρω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συνταγή για το θέμα της κυκλοφορίας πέραν του ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τυφλά σημεία.

Όλα εξαρτώνται και το πως έχεις στημένο τον βράχο σου, τις διαστάσεις του ενυδρείου και φυσικά την ισχύ των κυκλοφοτητών.

Θα πρέπει να αρχίσεις του πειραματισμούς ώστε να καλύψεις όσον τον δυνατόν περισσότερο χώρο, αλλά και αυτό σε σχέση με το τι οργανισμούς θα φιλοξενηθούν στο ενυδρείο. Κάποια κοράλλια θέλουν πολύ έντονη κυκλοφορία, κάποια άλλα (όπως τα μαλάκα) όχι.

Το ότι δεν έχεις τον βράχο σε βάση δεν είναι τόσο τραγικό, αρκεί να υπάρχουν περάσματα ενδιάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

το ενιδρειο ειναι σχεδον 100 λιτρα ο βραχοσ ειναι 9 κιλα στιν σειρα περιπου οχι πολλη υψος ο βραχος και με κοραλια θα βαλω κατι μ****α !!θελω να πω για τους κικλοφοριτεσ πρεπει να ειναι ο ενασ απεναντι στον αλλον , και πως θα καταλαβω τιν ροη του νερου αν ε ιναι καλλη??δηλαδη οι κικλοφοριτες δεν πρεπει να ειναι ψιλα για να διμιουργειτε καλλη κικλοφορια του νερου??

Link to comment
Share on other sites

το ενιδρειο ειναι σχεδον 100 λιτρα ο βραχοσ ειναι 9 κιλα στιν σειρα περιπου οχι πολλη υψος ο βραχος και με κοραλια θα βαλω κατι μ****α !!θελω να πω για τους κικλοφοριτεσ πρεπει να ειναι ο ενασ απεναντι στον αλλον , και πως θα καταλαβω τιν ροη του νερου αν ε ιναι καλλη??δηλαδη οι κικλοφοριτες δεν πρεπει να ειναι ψιλα για να διμιουργειτε καλλη κικλοφορια του νερου??

Βάλε καμιά φώτο για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πολυ μικρη η κυκλοφορια σου......

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρακια μπορω να βαλω για το ενυδρειο μου που ειναι 90 λιτρα???

Καταρχάς το ενυδρείο σου είναι έτοιμο να δεχθεί ζωντανά?Μετρήσεις κάνεις?Μπορείς να μας γράψεις τις τιμές σου?

Τώρα για τα 90 λίτρα που ρωτάς υπάρχουν αρκετές επιλογές έχεις κάτι στο μυαλό σου?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το ενυδρείο σου είναι έτοιμο να δεχθεί ζωντανά?Μετρήσεις κάνεις?Μπορείς να μας γράψεις τις τιμές σου? :)

Τώρα για τα 90 λίτρα που ρωτάς υπάρχουν αρκετές επιλογές έχεις κάτι στο μυαλό σου?

Link to comment
Share on other sites

τα γνωστα τα νεμο το zebrasoma flavescens και οτι αλλο εχεισ να μοθ προτεινεις!!!μετρισεισ κανω αλλα ακομα το νο2 ειναι λιγο αψημενο θα περιμενω να κανει τον κικλο του και μετα θα βαλω!!πριν που παρατηρησα το ενιδρειο ειδα στο τζαμι επανω να εχει πολλη μικρα ζωυφεια ασπρα και ιτανε αρκετα πολλα μπορω να πω!!!το μεγεθος τουσ ιτανε φαντασου την μυτη μιασ βελονασ τοσσο περιπου ητανε!!!τη μπορει να ειναι αυτα????!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και αυτα πως μπορω να τα αντιμετωπισω ??/υπαρχει προβλημα για το ενυδρειο??μπορει να ειναι και

κωπηποδα???βασικα το ενυδρειο ειναι σε φασι στρωσιματος τωρα τι κανουμε μου λετε σασ παρακαλω???βλεπω νωρισ νωρις εμφανιζονται τα προβληματακια!!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε να σου πουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε να σου πουμε.....

Βάλε μια φωτογραφία για να δούμε όπως σου λέει ο Χρήστος.Αν είναι κωπήποδα δεν χρειάζεται να τα αντιμετωπίσεις καθώς δεν είναι κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια εχω????????μπορει καποιος να με απαντησει???συγνωμη που γινομαι συωεχεια ενοχλιτικος αλλα οπωσ βλεπεται ειμαι λιγο αρχαριος και δεν γνωριζω και πολλα!!!οποιος μπορει ασ με βοηθησει !!thanks!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 στις 3 ανεστίαστες φωτό ρε συ... :)

Δοκίμασε καμία με λίγο πιο μακρυά τη φωτογραφική ώστε να εστιάσει στο σκουληκάκι.

Πάντως τα σκουληκάκια είναι συνήθως ακίνδυνα, εκτός αν είναι σε μέγεθος δεινόσαυρου...

Link to comment
Share on other sites

το πεταξα το σκουλικακι και η φοτο ταν μονο αυτεσ που εβγαλα του σκουλικακι!!!για τα αλλα τα ασπρακια που εχω στο τζαμι μιπως γνωριζεισ τη ειναι???αααα και κατι αλλο τι ψαρακια μπορω να βαλω??σε ευχαριστω παντοσ για τον χρονο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτηση ???to αλατι τισ preis και τα ιχνοστοιχεια και η βιταμινες τους ακξιζουν???να παρω αυτα ??μπορειτε να μπου πειτε τιν γνωμη σας???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...