Jump to content

Τροφη απο ταμπλετες...


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους ...μηπως ξερει κανεις εαν τρωνε γενικα τα υπολοιπα ψαρια εκτος πλεκο αυτο ???

και αν ειναι καλο για αυτα?

το δοκιμασα απο περιεργεια και κανουν σαν τρελα...(το θρουλισα σε σκονη)

Link to comment
Share on other sites

χαχα..καλα το καταλαβα.. :)

τους κανει κακο? :rasp:

Τα γκάπι είναι κυρίως φυτοφάγα.Θα τους έκανε κακό μονο αν τα ταίζες συνέχεια με πρωτείνες

Link to comment
Share on other sites

Αρέσει πολύ στα γκάπι αυτή η τροφή.Εχει ως βάση την άλγη και τα ξετρελαίνει :)

Αγόρασα αυτές τις ταμπλέτες για τα cory μου αλλά παραδόξως είδα οτι κάνει και για τον πλακόστωμο αλλά κατεβαίνουν και τα guppy και το τρώνε!

Αν τις έχεις αγοράσει κι εσύ για τα ψάρια βυθού σου(αν έχεις) καλύτερα είναι να τους τις ρίχνεις βράδυ.

Τα guppy όπως και τα πιο πολλά ψάρια εκείνες τις ώρες κοιμούντε!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο..

το θεμα ειναι οτι ολα τα ψαρακια του ενυδρειου τα λατρεβουν..(γκαπυ, πλατυ,νεον, αρλεκινοι, ακομα και τα αγγελοψαρα σε μεγαλυτερα κοματια φυσικα.)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο..

το θεμα ειναι οτι ολα τα ψαρακια του ενυδρειου τα λατρεβουν..(γκαπυ, πλατυ,νεον, αρλεκινοι, ακομα και τα αγγελοψαρα σε μεγαλυτερα κοματια φυσικα.)

Γι'αυτό σου λέω να τις ρίχνεις βράδυ!

Τον πρώτο καιρό έκανα το λάθος και τα τάϊζα όλα την ίδια ωρα με αποτέλεσμα να βλέπω μάχες στο βυθό κυρίως ανάμεσα στα γατόψαρα και τον πλακόστωμο αλλά και με τα guppy.Το χειρότερο ήταν οτι τα guppy είχαν ήδη φάει την δική τους τροφή και φοβόμουν μην μου ψοφήσουν τρώγωντας υπερβολική ποσότητα αλλά και μη μου τα χτυπήσει ο γλύφτης.Πεινασμένος γίνετε πολύ επιθετικός και δεν διστάζει να δαγκώσει όποιον πλησιάζει την τροφή του.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 γκουραμακια και 1 πλεκο οποτε πεταω την ταμπλετα το ενα απο τα 2 γκουραμι της αλλαζει τα φωτα και οχι τιποτα αλλο δεν αφηνει και τον αλλον να φαει αλλα ουτε να περασει απο το μερος που βρισκετε η ταμπλετα με αποτελεσμα να βλεπω επικες μαχες ασε που αυτος που την τρωει την τρωει μονος του και πρηζετε η κοιλιτσα του ετσι με αναγκαζει και κοβω στην μεση την ταμπλετα και πεταω την μιση. :):rasp::D

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές σου έχουμε απαντήσει!!

Κράτα τις ταμπλέτες μόνο για τα βυθόψαρα και να τις ρίχνεις βράδυ αλλιώς θα χτυπιούνται τα ψάρια σου για το ποιό θα τη φάει,κάποια ίσως σου ψωφήσουν γιατί θα μένουν νηστικά και άλλα απο το πολύ φαί!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συνεχιζω να ταιζω τα ψαρακια μ με τις ταμπλετες ως απογευματινο σνακ και τρωνε ολοι..!

καποιες φορες χωρισ να το θρουλισω αλλα ριχνοντας το σε μικρα κομματια το βραδυ ωστε να φαει ο πλεκοστομος και τα σναιλς...

μεχρι στιγμης δεν εχω προβληματα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...