Jump to content

Προγραμματιζόμενος ελεγκτής φώτων


dimkasta

Recommended Posts

Έχω ξεκινήσει το σχεδιασμό/κατασκευή ελεγκτή για φωτισμό.

Το κύκλωμα είναι σχεδόν έτοιμο σε breedboard, απλά θέλω τη γνώμη σας περισσότερο για το πως είναι πιο εύχρηστο να γίνεται ο προγραμματισμός.

Για να μπείτε στο νόημα, ο ελεγκτής θα υποστηρίζει:

  • Υποστήριξη φωτιστικών με 0-10V μόνο για αρχή (αργότερα θα υλοποιηθεί και το PWM)
  • Soft Start/Stop για αποφυγή στρεσσαρίσματος σε περιπτώσεις που απλά θέλουμε το φώς τέρμα ανοιχτό/κλειστό.
  • Πολλαπλά κανάλια για ξεχωριστό έλεγχο φωτιστικών είτε για έλεγχο χρώματος/φάσματος είτε για λιγότερο φωτισμό μαλακών, είτε για Moonlight κλπ.
  • Ρολόι με μπαταρία με μεγαλη αυτονομία για προστασία του κύκλου κατά τη διάρκεια διακοπών ρεύματος
  • Ημερήσιος, εβδομαδιαίος ή μηνιαίος προγραμματισμός
  • Δυνατότητα ρύθμισης προαποθηκευμένων ρυθμίσεων για εξομοίωση συννεφιάς, κακοκαιρίας κλπ
  • Θερμοστάτη για έλεγχο των ανεμιστήρων ψύξης των φωτιστικών.

Οι πιθανότητες για προγραμματισμό που έχω σκεφτεί είναι οι εξής:

  • Προγραμματισμός κατευθείαν πάνω στον ελεγκτή και μη δυνατότητα αλλαγής χωρίς επαναπρογραμματισμό του. Εδώ μπορούμε να έχουμε προαποθηκευμένα προγράμματα για πχ περιόδους στρωσίματος με σταδιακά αυξανόμενο φωτισμό, ή ακόμα και αντιγραφή/εξομοίωση του ηλιακού ωραρίου της περιοχής που θέλουμε ανάλογα με το μήνα. Επιλογή προεπιλεγμένου με διακόπτες.
  • Χρήση πλήκτρων και οθόνης (ανεβαίνει το κόστος και η πολυπλοκότητα προγραμματισμού και κατασκευής, αλλά και ρύθμισης του ελεγκτή)
  • Προγραμματισμός με σύνδεση usb σε pc και χρήση προκαθορισμένων εντολών σε κονσόλα (λίγο δύσχρηστο για μη geeks) ή μέσω προγράμματος windows
  • Προγραμματισμός με διακόπτες. Λίγο δύσχρηστο για προγραμματισμό πέρα της μιας ημέρας
  • Αποθήκευση του προγράμματος σε κάρτα μνήμης με δυνατότητα επεξεργασίας σε οποιοδήποτε pc.

Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι η πιο στιβαρή και απλή λύση είναι η χρήση της κάρτας μνήμης.

Φυσικά ιδέες, γνώμες, κριτική, σχόλια, γιουχάρισμα, όλα ευπρόσδεκτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:) Γιούχουυυυ !!!!.....

...και όχι γιουχάρισμα

Μας λείπουν τέτοιες ιδέες και κατασκευές από το ΑΖ... μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή 2-3 με ρώτησαν πως λειτουργεί το κύκλωμα, πρακτικά είναι ένα charge pump που λειτουργεί από τις ψηφιακές εξόδους ενός ελεγκτή, ενώ η τάση ελέγχεται συνέχεια από μια αναλογική είσοδο ώστε να διορθώνεται.

Προς το παρόν πειραματίζομαι με τιμές στους πυκνωτές, αλλά όσο δεν έχω έναν πραγματικό driver για να δω τι ρεύμα τραβάει πραγματικά και πως συμπεριφέρεται ανάλογα με τη συχνότητα, δεν μπορώ να έχω αίσθηση για το πως θα παίζει το soft start/stop κλπ.

Πιστεύω μέσα στη βδομάδα να παραλάβω τα υλικά και να κάνω και ένα demo σε video.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα και ο μικροελεγκτής με λειτουργία στα 5V ώστε να γλυτώσω

Ι/Ο πορτούλες για το Charge Pump και να μπορέσω να βγάλω τελικά 4 κανάλια από έναν ελεγκτή.

Το απόγευμα αν βρω λίγο χρόνο θα ποστάρω και καμιά φωτογραφία από το πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό concept περιμένω με ανυπομονησία την εξέλιξη του.

Η αποθήκευση σε κάρτα μνήμης μου αρέσει και εμένα σαν ιδέα περισσότερο.Δεν ξέρω βέβαια με τη πρόγαμα έχεις σκεφτεί να γίνεται ο προγραμματισμός.Αν υπάρχει κάποιο έτοιμο η θα χρειαστεί να φτιαχτεί και αυτό.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Toν προγραμματισμό σκοπεύω να τον κρατήσω όσο πιο απλό γίνεται.

Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι κάτι του στύλ να αποθηκεύεται σαν απλό κείμενο σε ένα txt αρχείο σε μορφή κάπως:

10:00 LIGHT1 10%

10:10 LIGHT1 20%

10:20 LIGHT1 30%

10:30 LIGHT1 50%

10:40 LIGHT1 70%, LIGHT2 20%

11:00 LIGHT1 100%, LIGHT2 50%

11:30 LIGHT2 100%, LIGHT3 50%

12:30 LIGHT3 100%

14:45 CLOUDS

15:30 END CLOUDS

κτλ κτλ

Τα πιο πάνω για ημερήσιο προγραμματισμό.

Για εβδομαδιαίο, θα μπαίνει μπροστά και η ημέρα, και απλά θα πρέπει να ορίζονται αναλυτικά όλες οι μέρες.

Το ίδιο αν μιλάμε για μηνιαίο ή ετήσιο... αλλά βλέπουμε...

Τα CLOUDS κλπ θα ορίζονται με παρόμοιο τρόπο σε άλλα δικά τους txt αρχεία με τη διαφορά ότι θα ορίζονται με χρονικά διαστήματα και όχι με καρφωτή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η συννεφιές καλό θα ήταν σε μικρότερα διαστήματα π.χ ενός τετάρτου η και μικρότερες.

Αλλά αυτά τα βλέπουμε όταν έρθει η ώρα :)

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά θα είναι προκαθορισμένα είτε εξαρχής σαν σειρές που θα κλείνουν μόνες, ή θα παίζουνε συνέχεια σε loop παράλληλα με το κυρίως πρόγραμμα μέχρι να τα κλείσουμε στο πρόγραμμα.

Η ρύθμισή τους θα είναι ποσοστιαία, έτσι θα εκτελούνται πάνω στην τρέχουσα τιμή του προγράμματος.

πχ

10min LIGHT1 , LIGHT2 -10%

1min LIGHT1 -20%

και θα αυξομειώνουν σε σχέση με την τρέχουσα τιμή του κυρίως προγράμματος.

Επίσης, οι αλλαγές από τη μία κατάσταση στην άλλη θα δουλεύουν μέσα από το soft start/stop μηχανισμό, οπότε οι αλλαγές θα φαίνονται πολύ ομαλές, ακόμα και αν στο πρόγραμμα ορίζονται απότομες.

Link to comment
Share on other sites

[*]Προγραμματισμός με σύνδεση usb σε pc και χρήση προκαθορισμένων εντολών σε κονσόλα (λίγο δύσχρηστο για μη geeks) ή μέσω προγράμματος windows :lol:

Ευκολο με μια motherboard κατα προτιμιση θα σου ελεγα της parallax..

Θα μου αρεσε πολυ να το δω αυτο!

Και βασικα να ελενχονται ΟΛΑ απο ενα min notebook :)

Link to comment
Share on other sites

Στόχος είναι να φτιαχτεί κάτι που να μπορούν εύκολα να το χρησιμοποιήσουν όλοι και με χαμηλό κόστος.

Δυστυχώς τα propeller ενώ είναι πολύ ωραία μηχανάκια, ξεφεύγουν οικονομικά...

Για να κρατηθεί χαμηλά το κόστος, μιας και δεν υπάρχουν τίποτα εξεζητημένες απαιτήσεις για επεξεργαστική ισχύ, θα χρησιμοποιηθεί το arduino με ftdi usb πορτούλα εαν θέλουμε προγραμματισμό μέσω usb ή ένα κυκλωματάκι για micro SD αν διαλέξουμε την κάρτα μνήμης.

Δυστυχώς ο προγραμματισμός μέσω usb και κονσόλα ή κάποιο πρόγραμμα θέλει αρκετή προγραμματιστική προσπάθεια, ενώ ο χειρισμός του στην περίπτωση της κονσόλας θα είναι και πάλι αρκετά δύσκολος ακόμα και από geeks.

Ενώ με μια καρτούλα με απλά txt αρχεία, ακόμα και άτομα με ελάχιστες γνώσεις υπολογιστών θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν.

Το μόνο που θα χρειάζεται θα είναι ο notepad ή όποιος άλλος text editor μας βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όπως λες και εσύ να είναι πρακτικό και προσιτό στη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όπως λες και εσύ να είναι πρακτικό και προσιτό στη τιμή.

Sorry αυτο δεν το χα προσεξει..

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατηθεί χαμηλά το κόστος, μιας και δεν υπάρχουν τίποτα εξεζητημένες απαιτήσεις για επεξεργαστική ισχύ, θα χρησιμοποιηθεί το arduino με ftdi usb πορτούλα εαν θέλουμε προγραμματισμό μέσω usb ή ένα κυκλωματάκι για micro SD αν διαλέξουμε την κάρτα μνήμης.

Καμια πιο λεπτομερη περιγραφη ? Γιατι μου ακουγεται πολυ καλο..

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτική περιγραφή υπάρχει στο πρώτο ποστ.

Αν μιλάς για τα ηλεκτρονικά του, μια εικόνα χίλιες λέξεις :)

Το πρωτότυπό μου αυτή τη στιγμή είναι αυτό:

nano_reef_light_controller_proto.jpg

Και ένα screenshot του serial dump του :lol:

nano_reef_light_controller_proto_out.jpg

Δεν έχω προλάβει ακόμα να συνδέσω τον καινούριο που δουλεύει στα 5V, οπότε δεν έχω βρεί ακόμα τις τελικές σταθερές που πρέπει να διαβάζω στην αναλογική είσοδο για να κρατάει την έξοδο εκεί που θέλω σε σχέση με τα 10V, αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται να δουλεύει μια χαρά κρατώντας την τιμή στα 4V (O ελεγκτής δουλεύει στα 3,3V) και η μέγιστη τιμή που πήρα ήταν κάπου 9V στην έξοδο.

Όταν έρθει ο driver για τα led θα κάνω και περισσότερες δοκιμές για τις τιμές των πυκνωτών

Τα επόμενα βήματα είναι η σύνδεση του RTC (όταν έρθει :hysterical: )

Σκέφτομαι ενδεχομένως και περισσότερες εκδόσεις, ώστε να παίρνει κανείς αυτή που του ταιριάζει :lmao:

Και σε λειτουργίες, και σε κόστος.

Ελπίζω να σας πορώνω :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σας πορώνω :lol:

:) ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Προχώρα !!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα! εισαι μεγαλος!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο μπράβο!

Θα πάρει φωτιά το κολλητήρι...

Άντε και wireless!

ΥΣ: usb σύνδεση και windows λογισμικό για τον προγραμματισμό. POC!

Link to comment
Share on other sites

Ο προγραμματισμός για τις φωτιστικές συνθήκες (αλλά και των θερμοκρασιών) παίζουν σημαντικό ρόλο στον κύκλο του ενυδρείου, προσημειώνοντας όχι μόνο το θέμα ανατολής δύσης, αλλά και τις εποχές.

Είχα θέσει μια ερώτηση στον Dr. Ron Shimek γύρω απ αυτό το θέμα και εδώ υπάρχει η απάντηση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=55373&hl=

Τα σχόλια πιστεύω να σε βοηθήσουν στον προγραμματισμό του κύκλου φωτισμού.

Επίσης κάτι πολύ προχωρημένο....

είχα βρει παλιότερα (κάπου στο δίκτυο) ένα σύστημα ελέγχου φωτισμού και θερμοκρασίας, συνδεδεμένο σε υπολογιστή με πρόσβαση στο Ίντερνετ και με κάποιο λογισμικό ή βάση δεδομένων ή και εγώ δεν ξέρω πως, έπαιρνε το τοπικά καιρικά στοιχεία μιας περιοχής που όριζε ο χρήστης και προσημείωνε τις εκάστοτε συνθήκες στο ενυδρείο που επικρατούσαν εκεί σε πραγματικό χρόνο..... και όταν λέμε όλα, στην κυριολεξία !!!... καταιγίδες, φωτιστικές συνθήκες, θερμοκρασία....

(δεν ξέρω αν συμπεριλάμβανε και τίποτα τσουνάμι.. πιστεύω πως όχι, γιατί δεν θα ήθελα να δω το ενυδρείο μου να πηγαίνει πέρα δώθε και να αδειάζει !!!) :):lol:

Link to comment
Share on other sites

.... και μια που είπα για καταιγίδες, αστραπές και βροντές !!!, υπάρχει στα ηλεκτρονικά καταστήματα ένα στροβοσκοπικό "φλάσερ" (να το πω) που συνήθως το χρησιμοποιούν σε βιτρίνες ή σε πάρτι.

Αν θα μπορούσε να τοποθετηθεί στο ενυδρείο συνδεδεμένο με το σύστημά σου ή στην πιο απλή του μορφή με έναν ψηφιακό χρονοδιακόπτη που έχει και τυχαίο προγραμματισμό, θα μπορούσε να δημιουργήσει τυχαίες καταιγίδες !!! Όχι τίποτα άλλο, έτσι για το εφέ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

mini εγκεφαλικό τα ψαράκια με το strobe... Αφρούς από το στόμα θα βγάζουν :)

Αίολε όλα γίνονται... πόσο θα κοστίζει τελικά είναι to θέμα :lol:

Αυτό με το internet είναι ωραίο, αλλά θα ρίσκαρες να σκοτεινιάσει για 2-3 μέρες το ενυδρείο? :lmao:

Kαι θερμοκρασίες? Άλλο η θερμοκρασία που έχει εκεί κοντά η πόλη, και άλλη του νερού στον ύφαλο... Γενικά είναι λίγο marketινίστικα όλα αυτά...

Τη φωτοπερίοδο μπορούμε να πάρουμε, και το είχα ήδη στο μυαλό μου, αλλά όχι online και συνέχεια, αλλά θα έψαχνα να βρω κάπου ένα log και θα το κρατούσα αποθηκευμένο για να το διαβάζει

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά που σου είπα πιο πάνω είναι κάπως τραβηγμένα για τα ελληνικά δεδομένα και όντως είναι θέμα Marceting.... δεν θα ήθελα ξαφνικά να σκοτεινιάσουν όλα στο ενυδρείο μου γιατί απλά κάπου στην Ινδονησία έχει τριήμερη τροπική καταιγίδα !!!!

Και αν κάνω λάθος και βάλω πολικές συντεταγμένες ?... :):lol:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ο προγραμματισμός για τις φωτιστικές συνθήκες (αλλά και των θερμοκρασιών) παίζουν σημαντικό ρόλο στον κύκλο του ενυδρείου, προσημειώνοντας όχι μόνο το θέμα ανατολής δύσης, αλλά και τις εποχές.

Είχα θέσει μια ερώτηση στον Dr. Ron Shimek γύρω απ αυτό το θέμα και εδώ υπάρχει η απάντηση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=55373&hl=

Τα σχόλια πιστεύω να σε βοηθήσουν στον προγραμματισμό του κύκλου φωτισμού.

Επίσης κάτι πολύ προχωρημένο....

είχα βρει παλιότερα (κάπου στο δίκτυο) ένα σύστημα ελέγχου φωτισμού και θερμοκρασίας, συνδεδεμένο σε υπολογιστή με πρόσβαση στο Ίντερνετ και με κάποιο λογισμικό ή βάση δεδομένων ή και εγώ δεν ξέρω πως, έπαιρνε το τοπικά καιρικά στοιχεία μιας περιοχής που όριζε ο χρήστης και προσημείωνε τις εκάστοτε συνθήκες στο ενυδρείο που επικρατούσαν εκεί σε πραγματικό χρόνο..... και όταν λέμε όλα, στην κυριολεξία !!!... καταιγίδες, φωτιστικές συνθήκες, θερμοκρασία....

(δεν ξέρω αν συμπεριλάμβανε και τίποτα τσουνάμι.. πιστεύω πως όχι, γιατί δεν θα ήθελα να δω το ενυδρείο μου να πηγαίνει πέρα δώθε και να αδειάζει !!!) :thumbup::bowdown:

:):lol::lmao::lmao::hysterical::hysterical:

Αυτό θα ήταν πολύ βολικό γιατί δεν θα χρειάζεται να μπαίνεις μόνος σου στο ιντερνετ και να κοιτάς τον καιρό για τη περιοχή που θες και αναλόγως να την φτιάχνεις.. Αίολε άμα το βρεις στείλε ένα πμ

Link to comment
Share on other sites

Και αν κάνω λάθος και βάλω πολικές συντεταγμένες ?... :lmao::hysterical:

Νομίζω πως με την προσθήκη....gps λύνεται το πρόβλημα

:):lol::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...