Jump to content

Προγραμματιζόμενος ελεγκτής φώτων


dimkasta

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο προγραμματισμός για τις φωτιστικές συνθήκες (αλλά και των θερμοκρασιών) παίζουν σημαντικό ρόλο στον κύκλο του ενυδρείου, προσημειώνοντας όχι μόνο το θέμα ανατολής δύσης, αλλά και τις εποχές.

Είχα θέσει μια ερώτηση στον Dr. Ron Shimek γύρω απ αυτό το θέμα και εδώ υπάρχει η απάντηση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=55373&hl=

Τα σχόλια πιστεύω να σε βοηθήσουν στον προγραμματισμό του κύκλου φωτισμού.

Επίσης κάτι πολύ προχωρημένο....

είχα βρει παλιότερα (κάπου στο δίκτυο) ένα σύστημα ελέγχου φωτισμού και θερμοκρασίας, συνδεδεμένο σε υπολογιστή με πρόσβαση στο Ίντερνετ και με κάποιο λογισμικό ή βάση δεδομένων ή και εγώ δεν ξέρω πως, έπαιρνε το τοπικά καιρικά στοιχεία μιας περιοχής που όριζε ο χρήστης και προσημείωνε τις εκάστοτε συνθήκες στο ενυδρείο που επικρατούσαν εκεί σε πραγματικό χρόνο..... και όταν λέμε όλα, στην κυριολεξία !!!... καταιγίδες, φωτιστικές συνθήκες, θερμοκρασία....

(δεν ξέρω αν συμπεριλάμβανε και τίποτα τσουνάμι.. πιστεύω πως όχι, γιατί δεν θα ήθελα να δω το ενυδρείο μου να πηγαίνει πέρα δώθε και να αδειάζει !!!) :):lol:

Αλήθεια πιστεύετε ότι με μια τέτοια προσομοίωση το ενυδρείο θα πήγαινε καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου ένσταση είναι στο "ακριβώς" των καιρικών συνθηκών..

Δηλαδή τι έχουν? Αισθητήρες δίπλα στα κοράλια και μετράνε το φώς που φτάνει σε αυτά, τη θερμοκρασία κλπ κατά τη διάρκεια καταιγίδας?

Μου ακούγεται αρκετά μαρκετινίστικο όπως είπα πιο πάνω, και αρκετά τραβηγμένο από τα μαλλιά.

Το κομμάτι του φωτισμού/θερμοκρασίας θεωρώ ότι ναι μπορεί να έχει θετικό αντίκτυπο και ενδεχομένως να μπορεί να γίνει αν πάρουμε μια μέση τιμή που θεωρούμε ότι έχει το νερό και τη μεταβάλλουμε ανάλογα με τη διακύμανση των τιμών που έχουμε για τη συγκεκριμένη περιοχή.

Κάτι τέτοιο, ίσως ήταν καλό για τα ψαράκια μιας και πολλές συμπεριφορές όπως πχ αναπαραγωγή μπορεί να εκδηλώνονται μετά από συγκεκριμένες κλιματικές αλλαγές.

Για τα κοραλάκια δεν ξέρω πολλά πράματα, μόνο ότι ενδεχομένως παρατεταμένες περίοδοι "κακοκαιρίας" μόνο κακές μπορεί να είναι. Ενδεχομένως και συντομότερες.

Τέλος παντων, δε νομίζω ότι έχει νόημα να συζητάμε κάτι τέτοιο τώρα, μιας και ξεφεύγει αρκετά από τα όρια που έχω θέσει για την προσπάθεια αυτή. Τόσο σε κόστος όσο και σε χρόνο ανάπτυξης.

Αργότερα το βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάτι τέτοιο είναι τραβηγμένο και υπερβολικό !!!

Πάντως στη πιο απλή του μορφή που σκέφτεσαι να το κάνεις νομίζω υπερκαλύπτει τις ανάγκες ενός ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δες από ένα άλλο θέμα ένα σύστημα φωτιστικών συνθηκών... που έχει και κεραυνούς !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=515404

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αλλά έχω την εντύπωση ότι ξεφεύγει αρκετά από τις ανάγκες ενός ενυδρείου και των ζωντανών και πάει πιο πολύ στις ανάγκες του ιδιοκτήτα για εφφέ...

Τέλος πάντων, από τη στιγμή που φτιαχτεί κάτι λειτουργικό, το να μπεί κάτι τέτοιο είναι καθαρά θέμα λαμπών και μερικών γραμμών κώδικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω την εντύπωση ότι στην φύση όλες αυτές τις διαφορετικές συνθήκες θερμοκρασίας, φωτισμού τα ψάρια / κοράλια τις ζουν από την αρχή της ζωής τους και δημιουργεί συνήθεια. Αυτά που βάζουμε στα ενυδρεία μας έχουν περάσει διάφορες προσαρμογές και νομίζω τέτοια φλασαρίσματα μάλλον κακό θα κάνουν.

Anyway ο ελεγκτής θα είναι kick ass, το βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και το RTC και την πλακέτα για τη microSD...

Μέσα στο Σ/Κ ο ελεγκτής θα ξέρει τη ώρα και μέρα είναι και τι θα πρέπει να κάνει μέσα στη μέρα :D

Προς το παρόν μόνο σε ημερήσια βάση

Link to comment
Share on other sites

:D

Καιρό τώρα προσπαθώ να φτιαξω κάτι αντιστοιχο αλλά ο χρόνος δεν φτάνει.....

Ήθελα να βάλω και αισθητήρα θερμοκρασίας, DS18B20, και 4-5 εξοδους με ρελέ γενικής χρήσης εκτος των φώτων ώστε να είναι μια βασική κατασκευή και για τους χομπίστες του γλυκού νερού.

Η χρήση έτοιμης πλακέτας, arduino στην περιπτωση σου, απλοποιεί τα πράγματα γι'αυτούς που δεν κατέχουν το κολλητήρι.

Τώρα.....εγώ είχα σκεφτεί την χρήση οθόνης LCD απο NOKIA 5110 και πληκτρολόγιο μεμβράνης, φθηνά από e-bay και τα δυο. Η οθόνη θα σου παρέχει και ένδειξη της θερμοκρασίας. Μπορεί για πληκτρολόγιο να χρησιμοποιηθεί και ένα από PC μόνο όταν προγρταματίζεις τις παραμέτρους.

http://cgi.ebay.com/Nokia-5110-LCD-84x84-d...=item5ad1a9fca9

http://cgi.ebay.com/4x4-Matrix-16-Key-Memb...=item563c18b691

Επίσης ο προγραματισμός μπορεί να γίνει και με ένα rs232 terminal...χωρις οθόνες και καρτες μνήμης για να κρατηθεί χαμηλό το κόστος.

Οι έξοδοι των φώτων είχα σκεφτει να είναι PWM για χρήση LED που μπορεί να γίνει εύκολα 0-10 V με ένα RC κύκλωμα και τελεστικό με ενίσχυση x2. Αυτός ο τρόπος παραγωγής της τάσης δεν χρειάζεται και έλεγχο απλά ρυθμίζεις το χρόνο ON/OFF της εξόδου PWM. Και επίσης μπορεί να οδηγήσεις και απλά ρελέ, αν κάποιος δεν έχει dimmable ballast ή LED χρησιμοποιόντας μτο μόνο σε100% ή 0% (ON-OFF).

Αυτά από εμένα και σου ευχομαι καλή επιτυχια! :D

Έγινε επεξεργασία - neo
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η οθόνη και το πληκτρολόγιο αυξάνουν εκθετικά την πολυπλοκότητα του προγράμματος που θα τρέχει στον ελεγκτή (και γω δεν έχω πολύ χρόνο), αυξάνουν επίσης το κόστος, ενώ και ο προγραμματισμός μέσω σειριακής δεν θα είναι και ό,τι πιο εύκολο για μη προγραμματιστές/geeks χωρίς να φτιαχτεί κάποιο γραφικό πρόγραμμα.

Για το τελεστικό με χ2 ενίσχυση το σκεφτόμουν κι εγώ μιας και θα μειώσει τα μέρη του κυκλώματος και θα ελευθερώσει πόρτες στον ελεγκτή.

Έτσι κι αλλιώς και το charge pump με κάτι σαν pwm δουλεύει, απλά χρειάζεται 2 εξόδους ανά κανάλι, + μία για έλεγχο.

Νομίζω έχω μερικά στα συρτάρια μου. Θα κάνω μερικές δοκιμές.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς σχέδια κάπου πρέπει να τα έχω.

Αυτό που με απασχολεί είναι ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει ο προγραματισμός της ώρας, που πρέπει να γίνει την στιγμή που το θέλεις. Οι υπόλοιπες παράμετροι μπορούν να μπούν στην καρτα μνήμης εύκολα.

Όσο για την πολυπλοκότητα υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες για την οθόνη αυτή.

Πάντος με έβαλες και εμένα στην πρίζα πάλι! Από προγραματισμό arduino δεν κατέχω.....χρησιμοποιώ code vision AVR. Με βλέπω να πηγαίνω αύριο για να πάρω έναν ATmega328 και να παίζω στο STK500.... :D

Τι κόστος έχει περίπου η πλακέτα για την καρτα μνήμης και η καρτα μνήμης μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Προγραμματισμός της ώρας? Απλά τη διαβάζω από ένα RTC

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κάποια στιγμή πρέπει να πεις στο RTC την πραγματική ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να του την πώ μέσω σειριακής και I2C και την κρατάει με μπαταρία που διαρκεί κάπου 9 χρόνια :D

Ορίστε και ο ελεγκτής που θα χρησιμοποιήσω στο τελικό, με το RTC συνδεδεμένο. Η κόκκινη πλακέτα που συνδέεται στο USB δεν θα είναι μέρος του τελικού ελεγκτή (είναι ο USB-Serial αντάπτορας και χρησιμοποιείται μόνο κατά τον αρχικό προγραμματισμό του ελεγκτή) για να πάρετε μια ιδέα για το μέγεθός του.

nano_reef_light_controller_5v_with_rtc.jpg

Απλά τώρα κόλλησα στο script που θα προγραμματίζει την ένταση. Θέλω να το κάνω πραγματικά απλό να μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε.

Δούλεψα λιγάκι και την ιδέα σου με το Low Pass και τα τελεστικά και μ άρεσε περισσότερο. Λιγότερα εξαρτήματα και περισσότερες ελεύθερες πόρτες. Προς το παρόν μου άρεσε η συμπεριφορά του φίλτρου με έναν πυκνωτή 220μF και αντίσταση 1κΩ. Βρήκα και κάτι TL072 που είχα ξεχασμένα και αύριο θα κάνω περισσότερες δοκιμές.

Ά η πλακετίτσα για την κάρτα μνήμης κάνει κάπου 10 ευρό και θα βοηθήσει και σαν βάση για όλα τα εξαρτήματα.

Τώρα μια μνημούλα μικρή... Ξέρω γω? 5 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ρύθμιση της ώρας ξεκαθαρίστηκε..... :D

Να το έχεις λίγο υπό έλεγχο το RTC να δείς τι ολίσθηση χρόνου θα έχει.

Για τελεστικό δωκίμασε ένα LM358 ή γενικά κάποιο που δουλεύει και με μονή τροφοδοσία.

Τα εξαρτήματα αυτά θα τα κολλήσεις σε διάτρητη πλακέτα; Όταν βγεί το τελικό κύκλωμα μπορώ να καθίσω να σχεδιάσω πλακέτα. Κάτι σαν μητρικη κάρτα που θα κουμπόνουν οι υπόλοιπες πλακέτες πάνω και θα έχει τα υπόλοιπα εξαρτηματα (φιλτρα, ρελέ, ....).

Την τιμή της πλακέτας για την κάρτα μνήμης, την ρώτησα μήπως και συμφέρει να αντικατασταθεί με οθόνη και 3 μπουτόν για διάφορες ρυθμίσεις.

Όπως βλέπεις θα σε κουράσω λίγο σχετικά με την οθόνη :D

Link to comment
Share on other sites

Αν πήγαινα για οθόνη θα προτιμούσα έτοιμες λύσεις με touch κλπ, αλλά ξεφεύγει αρκετά.

Για πλακέτα, όλα θα κάτσουν πάνω στην πλακέτα της sd που έχει μπόλικο χώρο. Για ρελέ κλπ ίσως αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Ε τι κλέφτες θα γίνουμε εμείς οι προγραμματιστές;

:D

Link to comment
Share on other sites

Ε τι κλέφτες θα γίνουμε εμείς οι προγραμματιστές;

:D

ωραία ,άρα θα μας τα προγραμματίζεις εσύ δηλαδή ? ;)

τώρα χωρίς πλάκα αναλαμβάνεις τέτοιες δουλείες? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έμπλεξα τον τελευταίο καιρό και δεν είχα χρόνο να το προχωρήσω. Από Δευτέρα ελπίζω να ξανασχοληθώ

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ και πάλι με το φωτιστικό και τον ελεγκτή

dim_8829.jpg

Αύριο θα μπούν στη βάση από plexi που έφτιαξα ώστε να είναι σταθερά για τις δοκιμές και θα συνεχίσω με τον ελεγκτή

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο το driver είναι το D η το P γιατί ετοιμαζομαι να παραγγειλω και δεν έχω κατάληξη ακόμα τη θα μου προτεινες το φωτηστικο θα είναι led παρόμοιο με το δικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το 1-10V (O D δηλαδή) έχει αρκετά πλεονεκτήματα για μια DIY κατασκευή

Μπορείς να τον ελέγξεις και με ένα απλό τροφοδοτικό ή και απλές μπαταρίες, ακόμα και να τον dimmάρεις πολύ εύκολα αλλάζοντας απλά την τάση που του δίνεις.

Με τον P, σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς μικροελεγκτή και πρόγραμμα που χρονίζει το PWM στη συχνότητα που θέλει ο driver.

Επίσης, ο D της Meanwell πάει μέχρι 5% σαν ελάχιστο, ενώ ο P πάει μόνο μέχρι 15%

Ο P θα είχε νόημα αν δούλευε πχ με 5V ή 3V οπότε θα έπαιζε αμέσως από την έξοδο του ελεγκτή. Έτσι όπως είναι, θα θέλεις και πάλι ένα γρήγορο τελεστικό να σου δώσει το 10V, οπότε το κύκλωμα του ελεγκτή βγαίνει παρόμοιο και στις δύο περιπτώσεις (P και D).

Γενικά ψηφίζω D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...