Jump to content
bbetta

Παρουσιάσεις Μονομάχων

Recommended Posts

Γεια σας,
ξεκινώ αυτό το θέμα ώστε όλα τα μέλη του Aquazone να ποστάρουν τους υπέροχους μονομάχους τους. Λοιπόν ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ!!! :buttrock: :buttrock:
Αυτός είναι ο δικός μου και αγαπημένος Crowntail που απολαμβάνει μόνος του το φυτεμένο του ενυδρείο (23λίτρα) :wub: .
post-39178-1298130628_thumb.jpg

Edited by bbetta
  • Like 5

χαχα φοβερη θυμωμενη φατσα :)

IMG_1414.jpg

Πολύ ωραίο θέμα!!

Ο φιντέλ μου :)post-21407-1298221975_thumb.jpg

Edited by chrisazre
  • Like 1

Απιστευτοι μονομαχει ρε παιδια,που τους βρικατε(τοσο ωραιους μονομαχους δυσκολα θα βρεις).Ιδικα του πανoυ ειναι...........για μενα ο πιο ομορφος μονομαχος που εχω δει!

Edited by argife

Επειδη θυλικια δεν εχω δει.

Οριστε και η ομορφια μου.!!

post-21549-1298222673_thumb.jpg

IMG_1414.jpg

Σε ποσα λιτρα τον εχεις τον ομορφο ?

Βαλε μια φωτο ολου του ενυδρειου.!

Σε ποσα λιτρα τον εχεις τον ομορφο ?

Βαλε μια φωτο ολου του ενυδρειου.!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=465428

:)

Και μάλιστα δεν κάθετε να τον βγάλω...

Πολυ ωραίοι οι κύριοι/ες!!! :)

Άντε παιδιά έχετε δουλειά !!! :lol:

ΥΓ Ο δικός μου σας άρεσε ;

Πολυ ωραίοι οι κύριοι/ες!!! :)

Άντε παιδιά έχετε δουλειά !!! :lol:

ΥΓ Ο δικός μου σας άρεσε ;

Πολύ ωραίος, και όταν μεγαλώσει θα γίνει καλύτερος!

Πολύ ωραίος, και όταν μεγαλώσει θα γίνει καλύτερος!

Ξέρετε περίπου τι ηλικία έχει;

Αντε παιδιά θέλω κι άλλοοοοοοοουυς :lol::):lmao:

Ξέρετε περίπου τι ηλικία έχει;

Αντε παιδιά θέλω κι άλλοοοοοοοουυς :lol::):lmao:

Χωρίς να είμαι βέβαιος, μερικών μηνών (6-8).

Kαι ο Shrek του ανεψιου μου που τον εχω στο σπιτι μου...

post-18204-1298232441_thumb.jpg post-18204-1298232544_thumb.jpg post-18204-1298232557_thumb.jpg

• Like 1

Χωρίς να είμαι βέβαιος, μερικών μηνών (6-8).

Μ΄αλλον είναι μεγαλύτερος τον ΄Εχω 7μηνες και δε τον πήρα μωρό.

Το ΄Εχω ξαναπεί 1000000 φορές αλλα βάλτε κι αλοοοοος :)

post-11026-1298279929_thumb.jpgΝα και ενας απο τους δικους μου :)

DSC03124.jpg

DSC02876.jpg

• Like 1

Αν και η φωτογραφία δεν είναι και τόσο καθαρή, μιας και είναι από κινητό, ωστόσο την ανεβάζω! :)

DSC00376.jpg

• Like 1

Αν και η φωτογραφία δεν είναι και τόσο καθαρή, μιας και είναι από κινητό, ωστόσο την ανεβάζω! :)

DSC00376.jpg

:lol::lmao::lmao::hysterical::hysterical::thumbup: ΟΥΑΟΥ!!!Twin tail είναι;

Όλοι οι μονομάχοι σας είναι τέλιοι!!

Edited by bbetta

post-11026-1298279929_thumb.jpgΝα και ενας απο τους δικους μου :)

Ωραίος ο ψαρης σου αλλα οι άλλοι που είναι; :lmao:

Παιδιά απο εδώ και πέρα αν μπορείτε να λέτε κ τα λίτρα που τους έχετε να βγάλουμε ένα μέσο ορο :lol:

δεν ξερω αμα εχω και γω δικαιωμα στη συμμετοχή ως αρχαρια αλα να και ο δικος μου :)

post-40078-1298385548_thumb.jpg

• Like 1

δεν ξερω αμα εχω και γω δικαιωμα στη συμμετοχή ως αρχαρια αλα να και ο δικος μου :)

post-40078-1298385548_thumb.jpg

εχεις και παρα έχεις δικαιόμα να ποστάρεις και πολύ ωραίος μονομάχος!!!

εχεις και παρα έχεις δικαιόμα να ποστάρεις και πολύ ωραίος μονομάχος!!!

:lmao: ευχαριστω! :)

χαχαχα!δεν περιμενα να μου το πει καποιος αυτο!ολοι μου λενε οτι ειναι ασχημος.ακομα και ο πετσοπας απόρησε.μου λεει: θα φερω και καλλυτερους απο αυτο.

ποσο λες να ειναι?και αμα ξερει καποιος αλος δεκτο! :lol:

:lmao: ευχαριστω! :)

χαχαχα!δεν περιμενα να μου το πει καποιος αυτο!ολοι μου λενε οτι ειναι ασχημος.ακομα και ο πετσοπας απόρησε.μου λεει: θα φερω και καλλυτερους απο αυτο.

ποσο λες να ειναι?και αμα ξερει καποιος αλος δεκτο! :lol:

Ειναι μια χαρα ομορφουλης.

:lol::lmao::lmao::hysterical::thumbup::bowdown: ΟΥΑΟΥ!!!Twin tail είναι;

Half moon είναι ο μονομάχος, αλλά είναι λίγο μικρούλης ακόμα! :)

Αν και πάλι δεν κατάφερα να τον βγάλω μια πολύ καλή φωτογραφία.... :hysterical:

100_5427.jpg

100_5432.jpg

100_5436.jpg

• Like 2

Όλοι οι μονομάχοι σας είναι πάρα πολύ ωραίοι!!! :):lol: Συνεχίστε να μας τους δείχνετε και αν μπορείτε και τα λίτρα που τους φιλοξενείτε...

Ως τώρα έχουν παρουσιαστεί 9 μονομάχοι, 8 αρσενικοί και 1 θηλυκιά

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By bbetta
      Μπορεί να χρειάστηκε να αποχωριστώ τον ύφαλό μου αλλά και σχεδόν όλους τους εξοπλισμούς και ενυδρεία που είχα μαζέψει πάνω από μια δεκαετία που ασχολούμαι, το μικρόβιο όμως δεν φεύγει...
      Οι υποχρεώσεις, οι σπουδές και η συχνή απουσία από το σπίτι επέβαλαν ... επιστροφή στις ρίζες. 
      Ο κατάλληλος μονομάχος βρέθηκε (αναλυτικές πληροφορίες παρακάτω), το σύστημα στήθηκε με τέτοιο τρόπο που να έχει εντυπωσιακά χαμηλό κόστος και απαιτήσεις συντήρησης μηδενικές (γεγονός που μου δίνει την δυνατότητα να κρατάω το νερό σε απίστευτη καθαρότητα, περισσότερο από οποιοδήποτε σύστημα που είχα ποτέ). 

Μετά από χρόνια ενασχόλησης ομολογώ πως ήταν ευπρόσδεκτο αυτό το διάλειμμα από την πίεση που ασκεί ένα πολύπλοκο σύστημα, κάτι που μου δίνει την δυνατότητα να χαρώ το χόμπι ακόμα περισσότερο και να επιστρέψω εν καιρώ ακόμα πιο δυναμικά. 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 25 * 24 * 27
      Συνολικά Λίτρα: 16.2 (15 καθαρά)

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias Nana, Java Moss, Ceratophyllum Demersum, Cladophora Aegagropila
      Ψάρια: Μονομάχος
      Άλλα είδη: 1 Red Cherry, 1 Clea Helena

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Χαρτόνι Ματ 
      Ξύλα: Mopani 
      Βυθός: 0.7-1.2 mm Βασάλτης και Eheim Substrat Pro 
      Διακοσμητικά: Catappa Leaves και Alder Cones προστίθενται και αλλάζουν συχνά για να δώσουν ένα πιο βιοτοπικό λουκ και τις απαραίτητες τανίνες. Για μένα δεν νοείται μονομαχοενυδρείο χωρίς φύλλο Catappa. 

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού: e27 5w 4000K 600lm
      Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: Aquael Fan Mini
      Θέρμανση: Dophin 25W
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -

Διατροφή: Ποικιλία Τροφών που αλλάζουν συχνά. Μερικά παραδείγματα:
      Ξηρές: Tropica Betta Granulat, Ocean Nutrition Prime Reef Flakes, Ocean Nutrition Formula One Pellets S, Sera Vipan
      Κατεψυγμένες: Mysis, Artemia, Bloodworms
      Ζωντανές: Grindal, Marine Amphipods

Παράμετροι
      pH: 6.9
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3-4
      Νιτρικά (ΝΟ3): <5
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 27.5°C

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο. Αλλάζει τουλάχιστον το 20% κάθε βδομάδα. Συχνά εκτελούνται μικρές αλλαγές της τάξεως του 5-10%. 
      Προετοιμασία νερού: Σχεδόν αποκλειστικά Α/Ο

Φωτογραφίες:

Προφίλ Μονομάχου “Jäger”
      Επιστημονική ονομασία: Betta Splendens (Domesticated Morph)
      Τύπος Ουράς: Halfmoon Plakat (HMPK)
      Χρωματισμός: Super/Solid Red
      Φύλο: Αρσενικό
      Χώρα Εκτροφής: Ελβετία 🇨🇭(Züri Betta) 
      Ημ. Γέννησης: 20/05/18
      Ημ. Απόκτησης: 12/10/18
      Γονείς:
      Αρσενικό: Super Orange HMPK από Tawinfarm, Thailand 🇹🇭 
      Θηλυκό: Super Red Double Tail Plakat (DTPK) από Pichet Plaisanguan/Siamplakad Farm, Thailand

Σημείωση:  Διατηρώ bettas για μια δεκαετία και ειδικές συνθήκες με οδήγησαν στο να περιοριστώ τόσο σε χώρο. Δεν προτείνω σε κανέναν αρχάριο ή σε οποιονδήποτε που δεν έχει ήδη ενυδρείο και θα προβεί σε αγορά νέου, να χρησιμοποιήσει γυάλα μικρότερη των 20-25 λίτρων. Συμφωνώ με την γραμμή του φόρουμ και το υπάρχον προφίλ, εφόσον τηρούνται ορισμένες προϋποθέσεις. 

Το παρόν θέμα έχει σκοπό να δώσει ένα παράδειγμα απλοϊκου scape αλλά πολύ περισσότερο να ακολουθήσει την πορεία αυτού του ψαριού για το οποίο όπως παρατηρείτε έχουμε πάρα πολλά δεδομένα για να δούμε την εξέλιξή του, αλλά και των απογόνων του. Εξαιρετικά σπάνια έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις την ακριβής ημερομηνία γέννησης και αναλυτικά τα χαρακτηριστικά των γονιών ενός μονομάχου. 
      Θα ανεβάσω μελλοντικά προγενέστερες φωτό για να δούμε ποσό έχει αλλάξει από τότε που ήρθε στην κατοχή μου.  

Βασίλης
    • By stormtrooper
      Εδώ και αρκετούς μήνες έχω σε ένα ενυδρείο φουλ φυτεμένο 75 λίτρων (μεικτά) έναν μονομάχο, ένα ενήλικο Ancistrus cf. cirrhosus και 3 ανήλικα, καθώς και πολλά σαλιγκάρια. Μία εικόνα αυτό του ενυδρείου μπορείτε να πάρετε από ΕΔΩ. Όπως γράφω και στο θέμα του link, Οι αλλαγές που γίνονται σε αυτό το ενυδρείο είναι μηδαμινές.
      Πριν από μία 7-8 περίπου αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο την συμπεριφορά του μονομάχου μου βάζοντάς του 2 θηλυκές. Κατ'αρχήν να πω πως ο μονομάχος που φαίνεται στο παραπάνω Link δεν υφίσταται πλέον καθότι μία ωραία μέρα αποφάσισε να κάνει βουτιά θανάτου εκτός ενυδρείου. Ο μονομάχος που επρόκειτο να δοκιμαστεί είναι άλλος, τον οποίο ποτέ δεν τον είδα να κάνει φυσαλίδες.
      Βάζω λοιπόν τις θηλυκές και η συμπεριφορά και του αρσενικού αλλά και των θηλυκών ήταν περίεργη για μονομάχους... Ο αρσενικός δεν έδινε σημασία στις θηλυκές (πέρναγε από δίπλα τους σαν να μη τρέχει τίποτα) και οι θηλυκές αγνοούσαν πλήρως τον αρσενικό. Παρ'όλα αυτά οι θηλυκές μεταξύ τους είχαν έντονες διαμάχες. Συγκεκριμένα η μία κυνήγαγε συνεχώς την άλλη. Πρώτη φορά είδα θηλυκιά να κάνει flaring σαν αρσενικός και να ρίχνει τέτοιο μανιακό κυνήγι.
      Ο αρσενικός από την άλλη πασάς στον θρόνο του! Δεν του καιγόταν καρφί. Αυτή η ιστορία συγκατοίκησης κράτησε περίπου 5 μέρες. Αποφασίζω λοιπόν να πάρω άλλον αρσενικό να δω τι θα γίνει. Μετακίνησα φυσικά τον παλιό αρσενικό σε άλλο ενυδρείο και μπήκε ο νέος. Ο νέος έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του... Συνεχές flaring και ατελείωτο κυνήγι κάθε φορά που συναντούσε θηλυκιά στον δρόμο του. Παρ'όλα αυτά δεν είδα να κινδυνεύουν οι θηλυκές καθότι είναι πολύ πιο γρήγορες κι ευκίνητες.
      Σήμερα λοιπόν και μετά από 3 μέρες (αν δεν κάνω λάθος) που ο νέος αρσενικός είναι μέσα στο ενυδρείο, βρήκα φυσαλίδες με αυγά το δύστυχες είναι πως δεν ήμουν παρόν κατά την διαδικασία Δεν θα χαρακτήριζα τον αρσενικό ιδιαίτερα προσεχτικό πατέρα, καθότι δεν είναι λίγες οι φορές που απομακρύνεται και φέρει βόλτα όλο το ενυδρείο, για να επανέλθει, όμως, τελικά στην φωλιά του.
      Αυτά τα ολίγα για την ώρα... Θεωρητικά σε 48 ώρες θα έχουμε μωράκια. Οι θηλυκές θα απομακρυνθούν αύριο και θα ενημερώνω για τις εξελίξεις. Σε άλλο θέμα έχω υποσχεθεί βιντεάκια και φωτογραφίες. Δυστυχώς υπάρχει θέμα χρόνου και δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να το κάνω, πάντως επιφυλάσσομαι
    • By Husky_Jim
      Πρίν από λίγες μέρες έφτασαν αυτά τα καταπληκτικά ψάρια στα χέρια μου με την βοήθεια φίλων μου στο εξωτερικό.
      Έμειναν μαζί αλλά χωρισμένα για να εξοικειωθούν μεταξύ τους, και πρίν λίγα λεπτά έβαλα την θηλύκια με τον αρσενικό...όλα δείχνουν προς το παρόν πολύ καλά.... Άν τα βρούν θα χαμηλώσω στάθμη και θα προστεθούν catappa και adler cones!

• By Eftihis AstoXoC
      Καλημέρα σας είμαι καινούργιος γενικά σε φόρουμς και ψάχνω πληροφορίες έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα και σκέφτομαι να βάλω 1 μονομάχο 5 kuhli loaches και περίπου 30 κοπαδόψαρα (Green neon tetra ή neon tetra ή ember tetra ή harlequin rasbora ή glowlight tetra) δεν ξέρω πόσα να βάλω ώστε να έχουν και χώρο να μετακινούνται άνετα (από το site aqadvisor με έναν τέτοιο συνδυασμό μου λέει ότι βρίσκομαι από 65% εως 75% ανάλογα με το ψάρι που επιλέγω) επίσης θα ήθελα και μια γνώμη εμπειρική ή γενική για ποιο κοπαδόψαρο να διαλέξω για την συμβίωση και οπτική ευχαρίστηση με τον μονομάχο (το ενυδρείο είναι στα 100 λίτρα με μια μεγάλη ρίζα {Dark Iron Wood} και αρκετές πέτρες σε ποταμίσια άμμο και θα το κάνω σε blackwater θέμα με φύλλα αμυγδαλιάς κτλπ. Η λάμπα θα είναι LED color για φυτά γιατί σκέφτομαι να βάλω: anubias, Java fern, Java moss και ίσως και κανένα φυτό επιφανείας) Ευχαριστώ για ότι συμβουλή και να μου δώσετε είμαι ανοιχτός σε όλες τις απόψεις. 
    • By xrhstostsa
      Πόσο εφικτή θα ήταν η αναπαραγωγή μονομάχων σε πλαστικό δοχείο μαζί με όλα τα σχετικά μέσα φίλτρο, θερμοστάτη  (30λτ.)

• By Panagiotis Dms-Xgs
      Μονομαχοενυδρείο... Αν σας φέρνει σε κάποιον βιότοπο πείτε μου και μένα για να ξέρω

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 38x26x36
      Συνολικά Λίτρα: 35
      Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
      Φυτά: buchephalandra sp. red , salvinia auriculata
      Ψάρια: betta splendens θυληκό
      Άλλα είδη: 1 nerite snail

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: - 
      Πέτρες: -
      Ξύλα: mopani wood, driftwood
      Άλλα διακοσμητικά : - 
      Υπόστρωμα: fluval stratum από το παλιό ενυδρείο
      Βυθός: catappa, περιμένω να μου έρθουν και alder cones. 

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 10w, 6500k 
      Διάρκεια φωτισμού: 18:00 - 24:00

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  Φίλτρο καπακιού με αντλία 350l/h
      Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 25w
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: - 
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:  Το aquascape έγινε έτσι ώστε να μειωθεί όσο περισσότερο γίνεται η ροή. 
      Διατροφή: betta bio gold, flakes , αποξηραμένα bloodworms 

Παράμετροι
      pH: 7
      Γενική σκληρότητα (GH): - 
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5
      Φωσφορικά (PΟ4): 0
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία ή ανα δύο εβδομάδες 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε κουβά με αντιχλώριο μία μέρα πριν.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: - 

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

video-1549312050.mp4
    • By piranhas2
      καλησπερα παιδια , πριν  αρχισω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που βοήθησαν στην ομαδικη παραγγελια betta και ποιο πολυ τον panos nts  Husky_Jim

Το ενυδρειο παρουσιαζει ενα βαλτο  από τnν επαρχία Chachoengsao στην ανατολικη ταιλανδη ,τα φυτα που εχω βαλει μεσα ειναι μαζεμένα απο ελληνικο ποταμι(βαλτο)και μοιαζουν πολυ με τα φυτα που υπαρχουν εκει , ειναι διαφορα ειδη απο καλαμιες και  αγριαδα , το set up δεν ειναι ακομα ετοιμο ,  τα ψαρια δεν φαινονται  ειναι ακομη μικρα και συγκατοικούν με 2 αρλεκινους και 10 koulilach   , τα φωτα σας να γινει ποιο σωστο ευχαριστω

• By Ειρήνη Σκλαβούνου
      συγνωμη για το σεντονι.Αυτος στις φωτογραφιες ειναι ο Νευτωνας.Δεν εχω εμπειρια απο ενυδρεια, το Νευτωνακο τον πηρα τυχαια επειδη τον λυπηθηκα, τον ειδα με αυτη την ουρα σε ενα ποτηρακι των 5 ml με βρωμικο νερο και επειδη ηξερα οτι θα πεθανει τον πηρα.Αρχικα τον εβαλα σε ενυδρειο χωρις φιλτρο και αρχισα θεραπεια με omnipur για μαι εβδομαδα με αλλαγες, δεν ειχε διαφορα,το ψαρακι ενω ηταν πιο ζωηρο με τις μερες και ετρωγε κανονικα δεν υπηρχε βελτωση στην ουρα.Μετα αρχισα θεραπεια με ενυδρειακο αλατι της API με αλλαγες μερα παρα μερα σχεδον για 15 μερες περιπου,οταν ειδα οτι αρχιζει να βγαινει η ουρα και υπηρχε νεος ιστος(ασπρο) σταματησα.εβαλα στο ενυδρειο 4 γαριδες ρεντ τσερι,μια ενυδρειακη ριζα monpani και μια moss. το φιλτρο που εβαλα ειναι το εικονιζομενο με μπολι απο αλλο ενυδρειο(ελαφροπετρα) και σφουγγαρι το οποιο ειχα.το ενυδρειακη αυτο το ειχα τυχαια απο τη χελωνιτσα μου το ιδιο και το φιλτρο.εκανα αλλαγη 1/3 του ενυδρειου ανα μια εβδομαδα σχεδον.ο μονομαχος ετρωγε κανονικα και ηταν ενεργητικος.σημερα αποφασισα να του βαλω υποστρωμα και τα φυτα που βλεπετε πισω, αλλα λογικα δεν ξεπλυνα καλα το χαλικι.το εβαλα σε μια πλαστικη λεκανη γεμιζοντας τη νερο και ριχνωντας το νερο για 2 φορες ως που στο τελος μ φανηκε αρκετα διαυγες.αρχιζα να το βαζω σιγα σιγα στο βυθο με ενα πλαστικο ποτηρακικαι στη συνεχεια προσθετα λιγο πανω απο τις ριζες των φυτων.(δεν αδειασα τον εβγαλα απο το ενυδρειο για να μην τον στρεσαρω και δε μπορουσα και να πιασω τις γαριδες,αφου ισα ισα τις εβλεπα)αφου τελειωσα τη κηπουρικη :ρ θολωσε το νερο και αποφασισα να κανω μια αλλαγη γυρω στο 1/3 παλι.(αλλαγες προετοιμαζω ενα μπολ μεταλικο βαζω το νερο μτραω θερμοκρασια βαζω χλωριο και περιμενω να γινει ιδια η θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου.αφου τελειωνω την προσπθηκη νερου (ο μονομαχος μεχρι τοτε καλα)βαζω το φιλτρο σε λειτουργια και ετσι οπως κανω να το σπρωξω προς τα κατω νιωθω σα να με χτυπαει ρευμα,ο φιλος μου που ηταν διπλα δεν ενιωσε κατι τετοιο και εβαλε αυτος το φιλτρο κανονικα προς τα κατω.Στη συνεχεια επειδη καποια φυλλαρακια επεπλεαν παιρνω το σουρωτηρι (με αυτο "επιανα τα χαλικακια που επεπλεαν οταν αδειαζα τη λεκανη που τα επλενα,το οποιο το ειχα στο νεροχυτη) και μαζευω αυτα που ειναι πανω πανω με μια κινηση και μετα συνειδητοποιω οτι ειχε πεσει σαπουνι γιατι καποιος ειχε πλυνει τα χερια του πανω απο το σουρωτηρι.βλεπω τον μονομαχο λυθαργικο και να πηγαινει να χωνεται διπλα στο φιλτρο και να επιπλεει.πανικοβαλομαι και βαζω τον μονομαχο σε ενα γυαλινο με αντιχλωριο με το χερι.παιρνω τα πανω πανω του νερου με ενα πλαστικο σε περιπτωση π ειχε πεσει σαπουνι ελεγχω ξανα το νερο γιατι ειχα βγαλει απο λειτουργια το φιλτρο και δεν ενιωθα ρευμα.οι γαριδες ολα καλα εν το μεταξυ, παω για μαθημα για κανενα 2ωρο και βρισκω τον μονομαχο στον πατο , και υστερα στην επιφανεια ακινητο, πανικοβαλομαι για αλλη μια φορα , νομιζοντας οτι οτνως ειχε πεσει σαπουνι γιατι το φιλτρο δε το ειχα βαλει ολο καω απο τ νερο και εκανε σα σαπουναδα στα τοιχωματα οπως στη φωτογραφια.καθαριζω το ενυδρειο αφου σβησω το φιλτρο παιρνωντας τα πανω πανω με ενα πλαστικο ποτηρι και αφου ειχα αδειασει γυρω στο μισο ενυδρειο το ξαναγεμιζω με τη διαδικασια της αλλαγης.ο μονμαχος δειχνει παρολα αυτα να ειναι στα τελευταια του..δε μπορω να κατααβω αν ειναι απο το στρες,αν οντως επεσε σαπουνι η αν τον χτυπησε τευμα..τι μπορω να κανω τωρα για να τον βοηθησω?τον ξαναεβαλα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη .η ουρα του επισης τις 3 τελευταιες μερες ισως και λιγοτερο εβγαλε 2 κοκκινα "μπαλακια" που δε ειχα παρατηρισει ενω τον ταιζω και τον βλεπω καθε μερα.εχει καποια σχεση αυτο?Ευχαριστω οποιον το διαβασε βαζω φωτογραφιες.ξερω οτι επρεπε να κανω μετρησεις,ξεχασα να παρω τεστ τλευταια φορα που πηγα πετ και γενικα ο χρονος ειναι πειρορισμενος λογω πανελληνιων..Το φιλτρο ειναι το F-800 της dophin, εχει μεγαλη ροη και το εχω γυρισει να χτυπαει στο ενυδρειο για να κοβει μεχρι να μπορεσω να παρω καινουριο.Ευχαριστω ειλικρινα οποιον το διαβασε..εχω ενα θρεμοστατη στα 200w να τον βαλω μπας και σωσω τιποτα?αν τα καταφερει μεχρι αυριο να συνεχισ τη θεραπεια?με αλατι παλι?(θα επιρεασει τα φυτα και τις γαριδες?

• By Panagiotis Dms-Xgs
      Φυτεμένο Μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 38x26x36
      Συνολικά Λίτρα: 35
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: anubia, hygrophila polysperma, stayrogyne repens, κερατόφυλλο, hygrophilla difformis
      Ψάρια: 1 betta combtail
      Άλλα είδη: 2 zebra snails

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: -
      Πέτρες: - 
      Ξύλα: mopani wood
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Fluval Stratum
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 10w led 6500k , 850 lumen
      Διάρκεια φωτισμού: 7:30 - 3:30

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  μαμίσιο φίλτρο καπακιού συνοδευόμενο με αντλία hqj500g 350l/h
      Θέρμανση/ Ψύξη: Marina 50w
      Λίπανση: 
      Παροχή CO2: 2 κιλη προς το παρόν 1φ/2δλ
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Λόγω δυνατής ροής το ένα ξύλο έχει μπει σχεδόν μπροστά στην έξοδο της αντλίας.
      Διατροφή: Betta bio gold (pellets), αποξηραμένα bloodworms

Παράμετροι
      pH: 7
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 10
      Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: κάθε σάββατο 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασία με prime σε κουβά με κυκλοφορητή και θερμοστάτη. Προσθήκη 3 ml Catappa X μετά από κάθε αλλαγή. 
      Όποτε το βλέπω να ζουγκλεύει ρίχνω και ένα κλάδεμα.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κάθε δύο εβδομάδες αλλαγή του filterwool. 1 φορά τον μήνα επιφανειακή σκούπα. 

Φωτογραφίες (συγγνώμη για την ποιότητα αλλά είναι από κινητό) Οποιαδήποτε παρατήρηση/συμβουλή καλοδεχούμενη!!!

• By GVC
      Καλημέρα κόσμε.
      Παιδιά θέλω να πάρω για το νέο ενυδρείο έναν μονομάχο. Μιας και το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο και έχω άπλετο καιρό μπροστά μου είπα να ψαχτώ λίγο για να βρώ κανένα περίεργο μονομάχο και εις γνώση μου να ανεβάσω και το budget (ακόμα απορώ αν το να έχει παιδιά είναι τελικά ευλογία, μάλλον αν συμφέρει..... ). Στην Αθήνα/Πειραιά βρήκα κλασσικά σχέδια και χρώματα. Για να βρεις μονομάχο περίεργο θα πρέπει να τον έχει φέρει κάποιος και αν τον προλάβεις, τον πρόλαβες (με την προηπόθεση ότι τον πήρες γραμμή ότι υπάρχει σε μαγαζι) ή ριψοκινδυνέυεις να τον φέρεις απ'εξω και αν ζει έχει καλώς; 
      Έχει δοκιμάσει να φέρει κανείς μονομάχο από εξωτερικό; Καμία πρόταση;
      Έχει δοκιμάσει κανείς να παραγγείλει κάποιον μονομάχο σε petshop και να του τον έχουν φέρει; Καμία πρόταση;
      Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να φέρνει περίεργα "μοντέλα" μονομάχων;