Jump to content

Παρουσιάσεις Μονομάχων


bbetta

Recommended Posts

2 hours ago, Wind-sa said:

Τα αγοράκια μου

Fish-0177.jpg

Fish-0163.jpg

Fish-0166-Platinum Pastel.jpg

Fish-0160.jpg

Καταπληκτικές φωτογραφίες, πανέμορφα ψάρια...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Aντε και για να μην αδικούμε τα θηλυκά...

αυτά είναι μερικά από τα κοριτσάκια μου )))

Fish-0179-Grizzle Dragon blue purple Butterfly.jpg

Fish-0062.jpg

Fish-0146.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι διαφανες containers των 5 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δω φωτογραφία πως τους εχεις στο σύνολο τους! 

 

Εχεις σκεφτεί να τους βαλεις σε ενυδρείο με φυτά για να εχουν περισσότερο χώρο?? Γιατι ενα διάφανο δοχειο 5 λιτρων ειναι καλύτερο απο το ποτηράκι του πετ σοπ αλλα μπορουμε και καλύτερα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίος, αυτή είναι η εγκατάσταση )

Tα μισά είναι καινούρια ψαράκια που πήρα πριν δέκα μέρες με σκοπό αναπαραγωγή. Κάποια θηλυκά που παρηγγειλα μου ήρθαν πολύ μικρά οποτε θέλουν χρόνο ακόμα και φροντίδα. Ήρθαν με πολύ χαλασμένα πτερύγια επειδή ήταν πολλά θηλυκά σε ένα ενυδρείο. Τώρα με τα φύλλα Catappa έχουν βελτιωθεί τα πτερύγια. Πιθανότατα μέχρι τέλος του μηνα να βάλω μερικά ζευγάρια για αναπαραγωγή με κάποια παλιά θηλυκά που είναι σε κατάλληλη ηλικία και κατάσταση.

Ξέρω ότι μερικοί είστε κατά των δοχείων μικρού μέγεθος. Όμως επειδή ο σκοπός είναι αναπαραγωγή αυτή η λύση την βλέπω πιο εφαρμόσιμη παρα να έχω 10 ξεχωριστά 20αλύτρα ενυδρεία με χαλίκι και όλα τα μέσα.

 

Fish-0184.jpg

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με την θερμοκρασία τι κάνεις;
Έχεις σκεφτεί το drip system;
Πανέμορφα τα μονομαχακια σου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά στις αναπαραγωγες.
Εγώ ήδη σήμερα έκλεισα αισίως 10 ημερών μονομαχακια.
c7cc1e5d1314a97b3e4125cbd8fbad4a.jpg

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά. Ευχαριστω για ευχές! Και σε σένα εύχομαι να μεγαλώσουν γρήγορα τα μικρά σου!

Θερμοκρασία μέχρι στιγμής είναι 24 βαθμούς χωρίς θερμοστάτες. Στην αναπαραγωγή θα βάλω θερμοστάτες των 25 νατ. Αλλα έχω μονο 2. Οποτε μια σκέψη ήταν να βάλω μια λεκάνη με νερό με 2 θερμοστάτες και μέσα να βάλω 3-4 αυτά τα 5αλύτρα. Για να ζεσταίνονται όλα μαζί. Αν δεν γίνετε, τότε είτε θα πρέπει να πάρω άλλους 2 θερμοστάτες είτε να βάζω μονο 2 ζευγάρια την φορά.

Αλλα και πάλι, ποσο να κρατήσει η αναπαραγωγή?. Θα κάνω 2-3 φορες και μετά πιθανότατα θα αφήσω για μένα μονο τα πιο όμορφα ψαρια...που τότε θα μπούν σε κανένα φυτεμένο 20-αλιτρο.

Αλλα ο χρόνος θα δείξει. Μήπως θα κολλήσω για χρονια?  :) Να υπήρχε καμια έκθεση με μονομάχους στην Ελλάδα θα είχα κίνητρο παραπάνω να ασχοληθώ και να βελτιώσω την κατάσταση.

 

Το Drip System πως να κάνω?

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ταισα και microworms τα μικρουλια.
Είναι πιο μικρά και από κεφαλή καρφιτσας. 213df69a9b3d7a04755368a5c40e525b.jpg2f1718e7e2b3204437adaa23fb204142.jpg

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το drip system...αλλα αυτό μάλλον αν ξεπεράσω τα 20 ψαρια και θα αποφασίσω να το κάνω επάγγελμα (που κατά την γνώμη μου δεν θα γίνει).  Αλλα αν έχεις χρόνο χόρo χρήμα και τα χερια (XXXX) όλα γίνονται!

 

Yaros, τράβηξε παρακαλώ ένα video πως τα ταΐζεις. Εγώ την τελευταία αναπαραγωγή Βέττα είχα κάνει πριν 8 χρονια και τα τάιζα ζωντανή αρτέμια μονο...τις πρώτες μέρες έτρωγαν  ινφουσορια από το κερατοφυλλο και αλλα φυτά.

Fish-0021.jpg

DSC07537-res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Infusoria τις πρώτες μέρες και μετά microworms and banana worms.
Artemia και τέλος γκρινταλ.
Έτσι ταιζω τα μικρά.
Full protein. 8f8c667c91934622787fb31b0a454a08.jpg1343fbcba450ba83fb35a010ba550235.jpgf3f860be2a93115f9383d9a740d54c58.jpg

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πλέον το θέμα αυτό γίνεται ακόμα πιο πλούσιο με σημαντικές πληροφορίες για τα αγαπημένα μας ψαράκια. Πλησιάζοντας σιγά σιγά τους 300 μονομάχους, θέλω να ευχαριστήσω όλους που όλα αυτά τα χρόνια, από το 2011, μπήκαν στον κόπο να ανεβάσουν τις φωτογραφίες τους και να μοιραστούν τις γνώσεις τους! Πολύ πιθανόν να μην υπάρχει σε κανένα ξένο φορουμ θέμα με τόσους διαφορετικούς μονομάχους συγκεντρωμένους μαζί!

 

Έχουν παρουσιαστεί 265  μονομάχοι , 211 αρσενικοί και 54 θηλυκοί!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οριστε και ο δικος μου,πηγα να παρω μια τροφη απο ενα πετσοπ και το ειδα σε αισχρή κατάσταση μέσα σε ποτηράκι και το λυπήθηκα και ετσι το πηρα,μεσα σε 3-4 μερες πηρε τα πανω

IMG_20181128_171858.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ένα βίντεο από τον Pete, η γυάλα δεν είναι στημένη, το νερό ακόμα είναι θολό και γενικά η αγορά έγινε βιαστικά οταν είδα τον Pete από φωτογραφία που μου έστειλε ο [mention=61906]avraamp[/mention] από το κατάστημα.

 

Είναι μια γυάλα 60 λίτρων, θα ήθελα μερικές ιδέες για στησιμο. Υπάρχει Co2, Α.Ο. και πολύ δυνατός φωτισμός και για γρασίδι και για οτιδήποτε.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ψάρι @KostasGr, να σου ζήσει!!

 

Ο μονομάχος δεν χρειάζεται ούτε διοξείδιο ούτε γρασιδια.

Βάζεις μερικά ξύλα, εύκολα φυτά, ίσως και κανένα επιφάνειας (pistia).

 

ΥΓ:  Το βίντεο χάθηκε στην επεξεργασία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

 

 

 

 

πανεμορφος!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στήθηκε και το σκηνικό για τον Pete και φαίνεται άνετος. Αναμονή τώρα να απλώσει το γκαζόν.



2aa01433b12ba8fe820aea7cbd4f61ae.jpg
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...