Jump to content

Παρουσιάσεις Μονομάχων


bbetta

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Στήθηκε και το σκηνικό για τον Pete και φαίνεται άνετος. Αναμονή τώρα να απλώσει το γκαζόν.

 


 

Άρχοντας ο Pete.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες μπήκε στην παρέα μας Red Bicolor Dragon Delta Tail

 

Fish-208.thumb.jpg.eb14dd73821b81b0be572eef437d70b2.jpgFish-211.thumb.jpg.ee098ae00d7cd0040334b00355923bf7.jpgFish-209.thumb.jpg.047a6a0126c7c31b012c7887c255bda8.jpg

  • Like 5
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

 

Και άλλος ένας από την ίδια εισαγωγή του ιδιου γνωστού καταστήματος.

Black Bicolor Copper Dragon Super Delta Tail

 

Fish-202.thumb.jpg.2874c8d117ad4b5c4ba6f8353592d1ac.jpgFish-217.thumb.jpg.74c46d31075e915d5979b85fac307c4b.jpgFish-205.thumb.jpg.218ddf2f3bec6331b3b13949b7f1fae9.jpg

  • Like 7
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΙ!!!1000 like!l!

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2019 at 5:32 PM, Wind-sa said:

 

 

Πολύ ιδιαίτερα ψαράκια και τα 2, ειδικά ο νεαρός κόκκινος Delta!

Στην πρώτη φωτο φαίνεται σαν να έχει κάποια μικρή μόλυνση το ματακι του, (κάτι τέτοια με αύξηση της θερμοκρασίας και φύλλα catappa φεύγουν σχετικά εύκολα) μπορεί να ξεγελάει και η φωτο 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσα χρόνια... δεν εχω μονομάχο τωρα αλλά βλέπω τόσο όμορφα ψαράκια και μεγάλη βελτίωση στους χώρους ενδιαίτησης ...

Ευχαριστούμε όλους αυτούς που όλα αυτά τα χρόνια μας έδωσαν την ευκαιρία να μάθουμε και να βελτιωθούμε. Μπορούν νομίζω να αισθάνονται πολύ όμορφα.

Θα επανέλθω με betta.

Να τους χαίρεστε!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, gixxer said:

Θα επανέλθω με betta.

Να είσαι καλά φίλε μου, υπάρχει όντως βελτίωση και με τις παρουσιάσεις πιστεύω πως ανεβάζουμε τον πήχυ ακόμα περισσότερο.

 

Περιμένουμε και φωτογραφίες του δικού σου, όταν διαλέξεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάλεξα... δηλ. το ανιψάκι διάλεξε ☺️, ωστόσο ο μικρός Danny αποδείχτηκε ο καλύτερος betta που είχα ποτέ. Τρώει από το χέρι μας απο την δεύτερη μέρα (την πρώτη δεν τον τάισα) δεν ασχολείται με σαλιγκάρια κλπ και βολτάρει συνεχώς.

 

 

IMG_20190414_180305384.jpg

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Είχε καιρό να ανανεωθεί αυτό το θέμα και είχα στο μυαλό μου να κάνω μοα υπενθύμιση αυτές τις ημέρες!

 

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες το ψαράκι μαζί μας @gixxer !

 

Στην θέση σου θα έβαζα την Vallisneria και την Bacopa (δεν μπορώ να διακρίνω με σιγουριά) πιο κοντά στο ξύλο ώστε να δημιουργήσω ένα συμπαγές «νησάκι». Ίσως έβαζα και κάποια ακόμα Anubias ή Microsorum πάνω στο ξύλο για έξτρα βλάστηση. Βέβαια αυτά είναι όλα θέμα γούστου, το ενυδρείο είναι και ετσι μια χαρά για τον crowntail σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2019 at 7:33 PM, bbetta said:

Είχε καιρό να ανανεωθεί αυτό το θέμα και είχα στο μυαλό μου να κάνω μοα υπενθύμιση αυτές τις ημέρες!

 

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες το ψαράκι μαζί μας @gixxer !

 

Στην θέση σου θα έβαζα την Vallisneria και την Bacopa (δεν μπορώ να διακρίνω με σιγουριά) πιο κοντά στο ξύλο ώστε να δημιουργήσω ένα συμπαγές «νησάκι». Ίσως έβαζα και κάποια ακόμα Anubias ή Microsorum πάνω στο ξύλο για έξτρα βλάστηση. Βέβαια αυτά είναι όλα θέμα γούστου, το ενυδρείο είναι και ετσι μια χαρά για τον crowntail σου. 

 

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου! Η bacopa έφυγε και στην θέση της μπήκε μια μπαλίτσα άλγης που είναι χαμηλή και δεν χαλάει οπτικά το "νησάκι". Αλλη μια μπαλίτσα μπήκε μπροστά στο ξύλο για να κρύψει τις ρίζες της anubias.

Στο ξύλο υπάρχει moss που δεν θυμάμαι πως την λένε αλλά θα φουντώσει και με κλαδεμα θα δείχνει σαν δεντράκι, τότε θα φύγει και το κερατόφυλλο αν αντέξει μέχρι τότε και θα μείνει μόνο η salvinia ή το Limnobium laevigatum.

Καποια στιγμή θα βγάλω φωτο δείχνει όντως πιο όμορφο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ δεν έχω ποστάρει ακόμα; :rolleyes:
Παιδιά, ο Killer. 
Killer, τα παιδιά. 
:wub:
(σε 45λτ)
20190429_210705.thumb.jpg.0e933f7f4849d33f4945cb8da957864c.jpg
Ωραιος ο killer!! Να μαντεψω σκοτωνει σαλιγκαρια?? Γαριδες?? Χαχαχ

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Ωραιος ο killer!! Να μαντεψω σκοτωνει σαλιγκαρια?? Γαριδες?? Χαχαχ

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι :hehe:

Απλά μου έδωσε πιθανά ονόματα η μικρή και αυτό ήταν το μόνο υποφερτό :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφος είναι, μου αρέσει το ξάνοιγμα του χρώματος από τον κορμό ως τα πτερύγια, θυμίζει φλόγα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουν παρουσιαστεί 274 μονομάχοι, 219 αρσενικοί και 55 θηλυκοί!

 

Πάμε να φτάσουμε τους 300.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@Panagiotis Dms-Xgs τι είδους είναι αυτός ρε συ; Για δωσε λίγες περισσότερες πληροφορίες...

Απιστευτο ψάρι 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσουν και τα κορίτσια αλλά πρώτα σας παρουσιάζω το "big boss" :gun:
65274848_356395354960524_6816021499984478208_n.thumb.jpg.429e644613057f439fffb4643b3b49bd.jpg65056348_522774061592999_7757223412073758720_n.thumb.jpg.6f5f4233036ed521423345abeaeb41f2.jpg
Να τα τα ωραια!! Δωσε πονο Πανο!! :D

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ονομάζεται betta mahachaiensis.  Έφερα ένα ζευγάρι από ινδονησία για αναπαραγωγή που όπως υπολογίζω θα ξεκινήσει τον αύγουστο αφού στρωθεί καλά και το ενυδρείο που ετοιμάζω αποκλειστικά για το θυληκό (stay tuned!) . Απαιτήσεις νερού θα έλεγα ότι έχει ίδιες με το splendens αν και από σημείωση του εκτροφέα τους άρεσουν πολύ τα βιοτοπικά ενυδρεία με φουλ τανίνες. Οι σκληρότητες δεν παίζουν και πολύ ρόλο αν και καλό είναι να πάμε κάτω από 6,5-7. Εγώ τον έχω σε ουδέτερο έως ελαφρώς σκληρό νερό. 

Κατα τ άλλα πανέμορφο είδος και στις δύο μέρες που τον έχω με έχει καταπλήξει. Χτες κάναμε και το πρώτο μας flaring. 

 

Περισσότερες πληροφορίες για το ψάρι εδώ:

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-mahachaiensis/

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά είναι παρα πολύ καλός. Γενικά για τα Mahachai έχω διαβάσει ότι θέλουν πιο σκληρό νερό... 

Ακους ο,τι σου λέει ο εκτροφέας όμως, παιζει ρόλο το σημείο συλλογής τους.. Άνοιξε κάποια στιγμή ένα καινούργιο θέμα να παρουσιάσεις το ενυδρείο, τα ψάρια κτλπ ώστε να έχουμε ένα ιστορικό. Είναι κρίνα τέτοια ζωντανά να μην τα ξέρει ο κόσμος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος!! Ανυπομονούμε να δούμε και τι κυρίες!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο χρονο και μετα απο προσωπικη δουλεια του φιλου @bbetta και δικια μου με την καμερα, αφου καναμε φωτοσουτινγκ τα ψαρακια μας σας παρουδιαζω και εγω τον Quatro1bdf86893e3ea2f79ff10e91eae3bea7.jpg

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία - panos nts
  • Like 4
  • love 5
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, panos nts said:

Μετα απο αρκετο χρονο και μετα απο προσωπικη δουλεια του φιλου @bbeta και δικια μου με την καμερα, αφου καναμε φωτοσουτινγκ τα ψαρακια μας σας παρουδιαζω και εγω τον Quatro1bdf86893e3ea2f79ff10e91eae3bea7.jpg

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ωραίο ψάρι, ακόμα πιο ωραίο όνομα ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...