Jump to content

10η ημέρα, παρουσίαση, πρώτες μετρήσεις και σκέψεις για αγορά ψαριών


Recommended Posts

Έχω στήσει ένα ενυδρείο 120 lit (80 x 35 x 45), με άμμο. Σκοπός μου να φτιάξω ένα κοινωνικό ενυδρείο (μιας και είναι ή πρώτη μου απόπειρα με τα ενυδρεία).

Εξοπλισμός (προς το παρόν) μόνο ένα φίλτρο Eheim 2217 (με 0.8 lit serra μακαρόνι, 3 μπλε σφουγγάρια, 1 Lit Substrat, υαλοβάμβακας και φύλλο active carbon).

Φωτισμός 2 x 20W 10000K (μάρκα με-έκαψες RESUN, ήταν μαζί με το ενυδρείο)

Αφηνώ αναμένο το φωτισμό 16:00 - 07:00 manual (χωρις χρονοδιακόπτη). Μήπως είναι πολύ;

Decor:

2 ρίζες MOPANI

1 Vallisneria Americana

1 Anubia Barterii

1 Acorus Gramineus (με παραπλάνησαν στο μαγαζί μιάς και από ότι διάβασα μετα το φυτό είναι για μέχρι 22 Βαθμούς κελσίου)

Βλέπε συννυμένο αρχείο.

Διανύω την 10 ημέρα λειτουργίας του ενυδρείου και έχοντας τοποθετήσει ένα χρυσόψαρο από την δεύτερη ημέρα (για στρώσιμο), έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ξεκινήσω να ταΐζω τις αποικίες βακτηριδίων με λίγο περισσότερη τροφή (ΝΗ3 μέσω απορριμμάτων των ψαριών). Προς το παρόν ρίχνω κάθε μέρα λίγο Nitrivec της Serra (σήμερα είναι η τελευταία ημέρα, σύμφωνα με της οδηγίες του). Προχθές έκανα και μία αλλαγή νερού κατά 30%.

Οι μετρήσει μου πριν την αλλαγή ήταν:

ΝΗ3 0

ΝΟ2 0.05

pH 8 - 8.4 (τόσο είναι και της βρύσης)

Σκληρότητα νερού βρύσης 15 GH , 14 ΚΗ (μετρημένα από την βρύση του σπιτιού μου παλαιότερα από εργαστήριο {δεν έχω ακόμα αγοράσει τεστ})

Θερμοκρασία (με εκτός πρίζας το θερμοστάτη) 26 Βαθμούς (έχω την εντύπωση ότι οι λάμπες ζεσταίνουν πολύ το νερό)

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι με το pH μου;

Λέω να ξεκινήσω με τρία PLATY (1 αρσενικό και 2 θυλικά) μιας και διάβασα ότι είναι ανθεκτικά για αρχή και αντέχουν και στο pH μου. Το χρυσόψαρο να το αφήσω μέσα ή να το βγάλω;

Το χρώμα του νερού μου κοκκίνισε όταν πρωτο-έβαλα τα MOPANI (τα είχα βρασει και μουλιάσει πολλές ώρες) αλλά με την πρώτη αλλαγή μάλλον δείχνει πρασινο-κίτρινο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να γίνει πιο διάφανο;

Θα ήθελα τα σχόλια και τις προτάσεις σας.

Ένα άλλο θέμα τώρα. Θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας, αν έχετε να μου προτείνεται κάποιο "αναρροφητήρα" για πυθμένα με άμμο (δεν ξέρω πως ακριβώς τον αποκαλείτε, εννοώ αυτόν τον πλαστικό κύλινδρο με το λάστιχο για τον καθαρισμό του πυθμένα άλλα και ταυτόχρονης αλλαγής νερού).

Δοκίμασα έναν πορτοκαλί της Serra κυλινδρικό, αλλά μου τραβούσε και αρκετή άμμο και έχω την εντύπωση πώς δεν τραβαγε καλά (μου έμειναν αρκετά υπολείμματα στον πυθμένα). Υπάρχουν άλλες γεωμετρίες αυτών τον ακροφυσίων που λειτουργούν καλύτερα με την άμμο;

post-2005-1159781907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Καλό θα ήταν να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τις τιμές του νερού του ενυδρείου σου όπως νιτρώδη, νιτρικά, πρόγραμμα συντήρησης, κ.α. προτιμώντας τα υγρά τεστ και όχι τα στικ προκειμένου να καταλάβεις και εσύ και οι υπόλοιποι στο forum την κατάσταση του ενυδρείου σου και να λάβεις έγκυρες απαντήσεις (αυτά εκ πείρας).

Για ψαράκια μην βιάζεσαι είναι νωρίς ακόμη! Τον άνθρακα κατά την γνώμη μου δεν τον χρειάζεσαι αλλά καλύτερα να σε συμβουλέψει και κάποιος πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι οι μετρήσεις ΝΗ3 , ΝΟ2 και pH είναι από το ενυδρείο μου. Μόνο για την σκληρότητα οι τιμές είναι εργαστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και από εμένα.

Δύο παρατηρήσεις:

Το ρίζωμα της ανουμπια δεν πρέπει να είναι φυτεμμε΄νο γιατι θα σου σαπήσει.

Η βαλισνέρεια είναι μόνο 1 ρίζα? Αν όχι καλό είναι να τις χωρίσεις και να τις φυτέψεις ποιο αραιά.

Μου άρεσαν πολύ τα ξύλα και η άμμος. Δεν ξέρω πόσο κατάλληλη είναι πάντως οπτικά μου αρέσει πολύ.

Και κάτι τελευταίο: Γιατι δεν βάζεις το spray bar σο πλαϊνο τζάμι ώστε να φαίνεται λιγότερο και ίσως να έχεις και λίγο καλύτερη κυκλοφορία?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Μην βάλεις ακόμα ψάρια. Το χρυσοψαράκι σου αν μπορείς δώστο κάπου από τώρα για να στρώσεις το ενυδρείο σου χωρίς ψάρι αλλά με αμμωνία. Δες ΕΔΩ.

Τα platy είναι ζωοτόκα και είναι πολύ εύκολο να σου γεννήσουν άρα θα χρειαστείς γεννήστρα (ενυδρείο κομπλέ περί τα 20-30 λίτρα). Αν δεν θές να μπλέξεις σε τέτοιες καταστάσεις διάλεξε ωοτόκα που είναι πιο δύσκολο να σου γεννήσουν. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι ψάρια θα πρέπει να βάλεις τελικά στο ενυδρείο σου, αυτό που γνωρίζω όμως είναι ότι δείχνει θαυμάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τις προτάσεις - παρατηρήσεις σας. Ήδη άλλαξα το πράσινο ακροφύσιο εξόδου του φίλτρου, ώστε να δημιουργεί ρεύμα νερού προς την μεγάλη διάσταση του ενυδρείου.

Θα ήθελα όμως, αν μπορεί κάποιος, απαντήσεις και για τα ερωτήματα που έχω, γι' αυτό και τα συγκεντρώνω ξανά παρακάτω:

1) Φωτισμός: Αφηνώ αναμένο το φωτισμό 16:00 - 07:00 manual (χωρις χρονοδιακόπτη)(Ισχύς 2 χ 20W). Μήπως είναι πολύ;

2)pH 8,4 (σύμφωνα με τεστ Tropical Marine). Μήπως πρέπει να κάνω κάτι με το pH μου;

3) Το χρώμα του νερού μου κοκκίνισε όταν πρωτο-έβαλα τα MOPANI (τα είχα βρασει και μουλιάσει πολλές ώρες) αλλά με την πρώτη αλλαγή μάλλον δείχνει πράσινο-κίτρινο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να γίνει πιο διάφανο;

4) Έχετε να μου προτείνεται κάποιο "αναρροφητήρα" για πυθμένα με άμμο. Δοκίμασα έναν πορτοκαλί της Serra κυλινδρικό, αλλά μου τραβούσε και αρκετή άμμο και έχω την εντύπωση πώς δεν τράβαγε καλά (μου έμειναν αρκετά υπολείμματα στον πυθμένα). Υπάρχουν άλλες γεωμετρίες αυτών τον ακροφυσίων που λειτουργούν καλύτερα με την άμμο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τις προτάσεις - παρατηρήσεις σας. Ήδη άλλαξα το πράσινο ακροφύσιο εξόδου του φίλτρου, ώστε να δημιουργεί ρεύμα νερού προς την μεγάλη διάσταση του ενυδρείου.

Θα ήθελα όμως, αν μπορεί κάποιος, απαντήσεις και για τα ερωτήματα που έχω, γι' αυτό και τα συγκεντρώνω ξανά παρακάτω:

1) Φωτισμός: Αφηνώ αναμένο το φωτισμό 16:00 - 07:00 manual (χωρις χρονοδιακόπτη)(Ισχύς 2 χ 20W). Μήπως είναι πολύ;

2)pH 8,4 (σύμφωνα με τεστ Tropical Marine). Μήπως πρέπει να κάνω κάτι με το pH μου;

3) Το χρώμα του νερού μου κοκκίνισε όταν πρωτο-έβαλα τα MOPANI (τα είχα βρασει και μουλιάσει πολλές ώρες) αλλά με την πρώτη αλλαγή μάλλον δείχνει πράσινο-κίτρινο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να γίνει πιο διάφανο;

4) Έχετε να μου προτείνεται κάποιο "αναρροφητήρα" για πυθμένα με άμμο. Δοκίμασα έναν πορτοκαλί της Serra κυλινδρικό, αλλά μου τραβούσε και αρκετή άμμο και έχω την εντύπωση πώς δεν τράβαγε καλά (μου έμειναν αρκετά υπολείμματα στον πυθμένα). Υπάρχουν άλλες γεωμετρίες αυτών τον ακροφυσίων που λειτουργούν καλύτερα με την άμμο;

Ευχαριστώ!

1. Το φως το ανάβεις το απόγευμα και το σβείνεις το πρωί?? Αν και έχω διαβάσει και άλλους να το κάνουν προσωπικά το θεωρώ λάθος. Όταν βάλεις ψάρια δεν θα έχουν ποτέ "νυχτα" και θα στρεσσάρονται. Όσο για διάρκεια εγώ θα ξεκίναγα σταδιακά με 7-8 ώρες και θα το αυξανα μισή ώρα κάθε εβδομάδα μέχρι να εφτανα στις 10-11 ώρες την ημέρα. Πάντως πάρε έναν χρονοδιακόπτη. Και τα φυτά αλλά κυρίως τα ψάρια θέλουν μια σταθερότητα.

2. Για το ρΗ καλυτερα να σου απαντήσει κανένας πιο έμπειρος.

3. Το νερό θα καθαρίσει σταδιακά με τις αλλαγές νερού που θα κάνεις. Πάντως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος, είναι απλά οπτικό το πρόβλημα αν και σε πολλά ψάρια αρέσει.

4. Ο "αναροφητήρας" λέγεται απλά σκουπα. Πιστεύω ότι το ίδιο πρόβλημα θα το έχεις με όλες τις σκούπες. Μπορείς όταν σκουπίζεις να το κρατάς λίγο πιο ψηλά από το βυθό ώστε να τραβάει μόνο τις βρωμιές και ελάχιστη ώς καθόλου άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...