Jump to content

s.o.s!!!


nigesi

Recommended Posts

Λογω απειριας κ ανικανοτητας να υπολογισω τη σωστη δοσολογια buffer και αλατιου(χρησιμοποιω τα προιοντα της seahem),το νερο μου την ακουσε...!Μολις μετρησα ph:8.5,gh:17,kh:22!Και καλα το ph και το gh,δεν ειναι ασχημα για τις αφρικανες μου...το kh ομως δεν ειναι ΠΑΡΑ πολυ υψηλο;

Βοηθεια..επειγοντως!Με μια αλλαγη νερου το σωνω;Ποσο να βγαλω;;

post-1877-1159796671_thumb.jpgpost-1877-1159796720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογω απειριας κ ανικανοτητας να υπολογισω τη σωστη δοσολογια buffer και αλατιου(χρησιμοποιω τα προιοντα της seahem),το νερο μου την ακουσε...!Μολις μετρησα ph:8.5,gh:17,kh:22!Και καλα το ph και το gh,δεν ειναι ασχημα για τις αφρικανες μου...το kh ομως δεν ειναι ΠΑΡΑ πολυ υψηλο;

Βοηθεια..επειγοντως!Με μια αλλαγη νερου το σωνω;Ποσο να βγαλω;;

post-1877-1159796671_thumb.jpgpost-1877-1159796720_thumb.jpg

Το ph σου είναι σε επιτρεπτό επίπεδο οπότε μην ανυσηχείς για τα υπόλοιπα. Αν θέλεις παραυτα να μειώσεις το kh μπορείς να δοκιμάσεις μία μικρή αλλαγή νερού με απιονισμένο νερό και να ξανακάνεις την μέτρηση την επόμενη ημέρα. Τα ιδανικά χαρακτηριστικά του νερού σου εξαρτώνται από τα είδη των ψαριών που έχεις, προσωπικά δεν δίνω πολύ σημασία σε αυτά. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το ενυδρείο να είναι καθαρό amonia=0, nitrite=0 και δευτερευόντος ph=8,2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...