Jump to content

Καινουργιο ενυδρειο!!!


Recommended Posts

Καλησπερα,

Ειμαι αρχαριος στο χομπυ και θα ηθελα να σας παραθεσω τις τιμες του ενυδρειου μου, συν καποιες βασικες πληροφοριες ωστε να με καθοδηγησετε κατα ποσο πανε ολα καλα ή οχι.

Ενυδρειο: Juwel approx. 120 lt

Αντλια:Juwel

Φιλτρο:Juwel (χημικο,βιολογικο,ενεργος ανθρακας, υαλοβαμβακας)

Φωτισμος: Juwel

Κατοικοι: 2 Zebra Danio, 1 Torpedo Barb, 4 Guppy, 1 Neon tetra brilliant, 3 Glowlight tetra, 1 Pleko

Διακοσμηση: 2 Φυτα (θα ανεβασω φωτο για αναγνωριση)

Τιμες Ενυδρειου:

NH3/NH4: 0,2

No2: 0

N03: 10

GH: >7d

KH: 6d

PH: 7,2-7,5

Το ενυδρειο λειτουργει περιπου 2 μηνες.

Οι παραπανω τιμες μετρηθηκαν με Stripes της JBL, η αμμωνια και τα νιτρωδη με υγρα τεστς.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Κωστης

Έγινε επεξεργασία - nitro1981
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωστή

Πληροφορίες οπως:

Πόσο διάστημα τρεχει το σύστημα σου

Με ποιο τρόπο το έσρωσες

Τι περιέχει το φίλτρο σου

Θα μας δώσουν μια πιο σαφή εικόνα του ενυδρείου σου ώστε να σου απαντήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωστή

Πληροφορίες οπως:

Πόσο διάστημα τρεχει το σύστημα σου

Με ποιο τρόπο το έσρωσες

Τι περιέχει το φίλτρο σου

Θα μας δώσουν μια πιο σαφή εικόνα του ενυδρείου σου ώστε να σου απαντήσουμε.

Καλησπερα,

Το Ενυδρειο τρεχει γυρω στους 2 μηνες και το εστρωσα με βακτηρια της Sera και μπολι (ενα κοματι υαλοβαμβακα που μουεδωσε ενας φιλος).

Το φιλτρο περιεχει ασπρο σφουγγαρι, μπλε σφουγγαρι, ενεργο ανθρακα και υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά η προθήκη βιολογικου υλικου στο φίλτρο σου θα βοηθήσει το οικοσύστημα σου να ισσοροπήσει και να κράταει τα επίπεδα ωφελιμων βακτηρίων σταθερότερα.

Αν το επίπεδο της αμμωνίας που μας αναγραφεις είναι το χαμηλότερο στην κλίμακα του test τοτε Ο.Κ εάν εχεις ανιχνευσιμη αμμωνία τοτε το ενυδρείο σου δεν εχει στρώσει ακόμα.

Αμμωνία Αμμωνιο Νιτρώδη θα πρεπει πάντα να παραμένουν σε μηδενικά επίπεδα τα Νιτρικά λίγοτερο απο 50.

Ελπίζω να σε κάλυψα,οποια άλλη απορία ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά η προθήκη βιολογικου υλικου στο φίλτρο σου θα βοηθήσει το οικοσύστημα σου να ισσοροπήσει και να κράταει τα επίπεδα ωφελιμων βακτηρίων σταθερότερα.

Αν το επίπεδο της αμμωνίας που μας αναγραφεις είναι το χαμηλότερο στην κλίμακα του test τοτε Ο.Κ εάν εχεις ανιχνευσιμη αμμωνία τοτε το ενυδρείο σου δεν εχει στρώσει ακόμα.

Αμμωνία Αμμωνιο Νιτρώδη θα πρεπει πάντα να παραμένουν σε μηδενικά επίπεδα τα Νιτρικά λίγοτερο απο 50.

Ελπίζω να σε κάλυψα,οποια άλλη απορία ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Επισης, θα ηθελα να σε ρωτησω, να συνεχιζω να ριχνω βακτηρια γιατι μου ειχαν πει μονο για την πρωτη εβδομαδα.

Αν το ενυδρειο ειναι αστρωτο ακομα πως προχωραω?

Κανω αμεσα αλλαγη νερου και ελαττωνω την τροφη(πως την μετραω)?

Link to comment
Share on other sites

Το sera bio nitrivec απαιτεί εβδομαδιαια προσθήκη.Καλό θα ήταν σε κάθε αλλαγή νερου να προσθέτεις δοσολογία ανάλογη των λίτρων.

Επανέλαβε τις μετρήσεις σου αφου ταίσεις να δούμε εαν το ενυδρείο είναι άστρωτο και μετά πράττουμε αναλόγως.

Αν ρωτας το πως μετράς την τροφή...ταίζεις μικρες ποσότητες μεχρι τα ψάρια σου να αρχίσουν να την αγνοουν,τότε σταματάς.

Τα ψάρια σου σε τι κατασταση βρίσκονται?

Link to comment
Share on other sites

Το sera bio nitrivec απαιτεί εβδομαδιαια προσθήκη.Καλό θα ήταν σε κάθε αλλαγή νερου να προσθέτεις δοσολογία ανάλογη των λίτρων.

Επανέλαβε τις μετρήσεις σου αφου ταίσεις να δούμε εαν το ενυδρείο είναι άστρωτο και μετά πράττουμε αναλόγως.

Αν ρωτας το πως μετράς την τροφή...ταίζεις μικρες ποσότητες μεχρι τα ψάρια σου να αρχίσουν να την αγνοουν,τότε σταματάς.

Τα ψάρια σου σε τι κατασταση βρίσκονται?

Τα ψαρια εχουν τρομερη κινητικοτητα και ορεξη για φαγητο αλλα και το νερο μου δεν εχει κιτρινιλα ή κατι παρομοιο.

Λοιπον, ταιζω σημερα το βραδυ και μετα κανω τα τεστς για να δουμε που ειμαστε.

Μεχρι στιγμης εχω κανει μονο μια αλλαγη νερου περιπου το 30%, αλλα συμπληρωσα μονο αντιχλωριο στην ποσοτητα που προσθεσα και μετεπειτα προσθεσα λιπασμα για τα φυτα.

Αυτες ειναι οι μεχρι τωρα ενεργειες που εχω κανει.

Επιστρεφω το βραδυ με τις καινουργιες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια εχουν τρομερη κινητικοτητα και ορεξη για φαγητο αλλα και το νερο μου δεν εχει κιτρινιλα ή κατι παρομοιο.

Λοιπον, ταιζω σημερα το βραδυ και μετα κανω τα τεστς για να δουμε που ειμαστε.

Μεχρι στιγμης εχω κανει μονο μια αλλαγη νερου περιπου το 30%, αλλα συμπληρωσα μονο αντιχλωριο στην ποσοτητα που προσθεσα και μετεπειτα προσθεσα λιπασμα για τα φυτα.

Αυτες ειναι οι μεχρι τωρα ενεργειες που εχω κανει.

Επιστρεφω το βραδυ με τις καινουργιες τιμες.

Λοιπον, πηρα τις βραδυνες μετρησεις οι οποιες στην ουσια ειναι ιδιες και μετα απο το ταισμα.

NH3/NH4: 0,2-0,5

No2: 0

N03: 10-15

GH: >7d

KH: 6d

PH: 7,2

Υποθετω οτι κατι πρεπει να κανω οπως αλλαγη νερου ...

Παρακαλω προτεινετε πως προχωραμε.

Οπως ειπα και το απογευμα τα ψαρια ακομα και μετα το φαγητο ειναι αρκετα ζωηρα, δεν βλεπω τιποτα κακα σημαδια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηρα τις βραδυνες μετρησεις οι οποιες στην ουσια ειναι ιδιες και μετα απο το ταισμα.

NH3/NH4: 0,2-0,5

No2: 0

N03: 10-15

GH: >7d

KH: 6d

PH: 7,2

Υποθετω οτι κατι πρεπει να κανω οπως αλλαγη νερου ...

Παρακαλω προτεινετε πως προχωραμε.

Οπως ειπα και το απογευμα τα ψαρια ακομα και μετα το φαγητο ειναι αρκετα ζωηρα, δεν βλεπω τιποτα κακα σημαδια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αν μπορεις καποιος να με καθοδηγησει πως να προχωρησω, να παω σημερα σπιτι να κανω αλλαγη νερου ή

χρειαζεται να κανω κατι αλλο.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου και ελαχιστο ταισμα μεχρι να μηδενισεις την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου και ελαχιστο ταισμα μεχρι να μηδενισεις την αμμωνια.

Συγνωμη που σας πρηζω με τις συνεχομενες ερωτησεις μου αλλα θα ηθελα να κανω μια τελευταια ερωτηση.

Ετσι, λοιπον με την αλλαγη νερου και την ελλατωση ταισματος οταν η αμμωνια πεσει στο 0 και συνεχισουν τα νιτρωδη να ειναι και αυτα 0, και τα ντρικα μεχρι 50, υποτιθεται πως εχει στρωσει και το ενυδρειο ετσι?

Επισης, οταν στρωθει και καποια στιγμη ανεβει η αμμωνια ειτε γιατι βαλαμε καποιο ακομα ψαρι ή ταισαμε περισοτερο απο το κανονικο, κανουμε πανω κατω τις ιδιες ενεργειες?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που σας πρηζω με τις συνεχομενες ερωτησεις μου αλλα θα ηθελα να κανω μια τελευταια ερωτηση.

Ετσι, λοιπον με την αλλαγη νερου και την ελλατωση ταισματος οταν η αμμωνια πεσει στο 0 και συνεχισουν τα νιτρωδη να ειναι και αυτα 0, και τα ντρικα μεχρι 50, υποτιθεται πως εχει στρωσει και το ενυδρειο ετσι?

Επισης, οταν στρωθει και καποια στιγμη ανεβει η αμμωνια ειτε γιατι βαλαμε καποιο ακομα ψαρι ή ταισαμε περισοτερο απο το κανονικο, κανουμε πανω κατω τις ιδιες ενεργειες?

Ευχαριστω πολυ

Οταν το ενυδρειο σου "ωριμασει" και δημιουργηθουν στο βιολογικο υλικο του φιλτρου σου αποικιες

βακτηριων δεν θα εχεις ανοδο της αμμωνιας(εκτος εαν:α) εχεις ιχθυοφοτωση μεγαλυτερη απο αυτη

που σηκωνει το ενυδρειο σου,β)υπερβολικο ταισμα,γ)νεκρο ψαρι μεσα στο ενυδρειο κ.λ.π).

Ναι θα κανεις τις ιδιες ενεργειες.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ενυδρειο σου "ωριμασει" και δημιουργηθουν στο βιολογικο υλικο του φιλτρου σου αποικιες

βακτηριων δεν θα εχεις ανοδο της αμμωνιας(εκτος εαν:α) εχεις ιχθυοφοτωση μεγαλυτερη απο αυτη

που σηκωνει το ενυδρειο σου,β)υπερβολικο ταισμα,γ)νεκρο ψαρι μεσα στο ενυδρειο κ.λ.π).

Ναι θα κανεις τις ιδιες ενεργειες.

Σταυρο σε ευχαριστω πολυ,

Προχωρω με αυτες τις ενεργειες και με επανερχομαι με φωτος και με οτι αλλο προκυψει.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο σε ευχαριστω πολυ,

Προχωρω με αυτες τις ενεργειες και με επανερχομαι με φωτος και με οτι αλλο προκυψει.

Καλησπερα,

Μετα απο αλλαγη νερου (30%), οπως και μειωση τροφης κατα πολυ

εχω ακριβως τα ιδια αποτελεσματα μετρησεων.

NH3/NH4: 0,2

No2: 0

N03: 10

GH: >7d

KH: 6d

PH: 7,2-7,5

Το μονο που μπορω να υποπτευθω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ειναι οτι εχω προσθεσει μαγκροβια ξυλα τα οποια αν και τα εβαλα σε λεκανες και τα προετοιμασα αρκετα υπομονετικα, πιστευω οτι ακομα αφηνουν χρωμα στο νερο με αποτελεσμα οταν κανω το τεστακι με υγρο για την αμμωνια πρεπει να μου αλλοιωνει το χρωμα και να μην εχω ετσι τη σωστη μετρηση.

Γιατι, αν οντως ειχε ανεβει η αμμωνια, εχω και ενα τεστακι αμμωνιας που εχω κολλησει μεσα στο ενυδρειο και αναλογα με την αμμωνια που υπαρχει αλλαζει κατηγορια, το οποιο βρισκεται στο ιδεατο.

Περιμενω απαντηση σας γιατι τρελαινομαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μετα απο αλλαγη νερου (30%), οπως και μειωση τροφης κατα πολυ

εχω ακριβως τα ιδια αποτελεσματα μετρησεων.

NH3/NH4: 0,2

No2: 0

N03: 10

GH: >7d

KH: 6d

PH: 7,2-7,5

Το μονο που μπορω να υποπτευθω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ειναι οτι εχω προσθεσει μαγκροβια ξυλα τα οποια αν και τα εβαλα σε λεκανες και τα προετοιμασα αρκετα υπομονετικα, πιστευω οτι ακομα αφηνουν χρωμα στο νερο με αποτελεσμα οταν κανω το τεστακι με υγρο για την αμμωνια πρεπει να μου αλλοιωνει το χρωμα και να μην εχω ετσι τη σωστη μετρηση.

Γιατι, αν οντως ειχε ανεβει η αμμωνια, εχω και ενα τεστακι αμμωνιας που εχω κολλησει μεσα στο ενυδρειο και αναλογα με την αμμωνια που υπαρχει αλλαζει κατηγορια, το οποιο βρισκεται στο ιδεατο.

Περιμενω απαντηση σας γιατι τρελαινομαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αυτο που λες δεν νομιζω να ισχυει με το ξυλο γιατι εμενα το ενυδρειο μου ειναι black water απο την τυρφη που βαζω και τα τεστακια μου δειχνουν μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν νομιζω να ισχυει με το ξυλο γιατι εμενα το ενυδρειο μου ειναι black water απο την τυρφη που βαζω και τα τεστακια μου δειχνουν μια χαρα..

Οκ μακαρι ωστε να αποκλειω μια-μια τις περιπτωσεις απλα το χρωμα το χρωμα του νερου μου θυμιζει πολυ το χρωμα οταν κανω αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ μακαρι ωστε να αποκλειω μια-μια τις περιπτωσεις απλα το χρωμα το χρωμα του νερου μου θυμιζει πολυ το χρωμα οταν κανω αλλαγη.

Απο την αλλη ομως δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω.

Καμια ιδεα πως μπορω να εξαλειψω τελειως την αμμωνια?

η προηγουμενη αλλαγη εγινε πριν 5 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω.

Καμια ιδεα πως μπορω να εξαλειψω τελειως την αμμωνια?

η προηγουμενη αλλαγη εγινε πριν 5 ημερες.

Καμια αλλη προταση καποιος? Τι αλλο μπορω να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...