Jump to content

Aρρωστο Guppy???


kleio

Recommended Posts

Γεια σας, σημερα παρατηρησα οτι ενα θυληκο guppy ειχε στο σωμα του κατι σαν λευκη μεμβρανη που οταν προσπαθησα να το μετακινησω απο το ενυδρειο,αυτο ξεκολλησε και φανηκε να λειπει και κομματι απο το σωμα του στο σημειο αυτο.Τωρα φαινεται σαν να εχει τρεις μαυρες τελειες εκει.Το συγκεκριμενο ψαρι οταν το αγορασα του ελειπε ενα μικρο κομματι (τριγωνικου σχηματος) απο την ουρα του...και απο τοτε που μπηκε στο ενυδρειο μαζι με αλλα 3 θυληκα και 3 αρσενικα,αυτο και αλλο ενα θυληκο καθονται κοντα στην επιφανεια του νερου και δεν κολυμπουν σαν τα αλλα...

Τι μπορει να εχει? Να το ξαναβαλω στο ενυδρειο μαζι με τα αλλα? Καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σημερα παρατηρησα οτι ενα θυληκο guppy ειχε στο σωμα του κατι σαν λευκη μεμβρανη που οταν προσπαθησα να το μετακινησω απο το ενυδρειο,αυτο ξεκολλησε και φανηκε να λειπει και κομματι απο το σωμα του στο σημειο αυτο.Τωρα φαινεται σαν να εχει τρεις μαυρες τελειες εκει.Το συγκεκριμενο ψαρι οταν το αγορασα του ελειπε ενα μικρο κομματι (τριγωνικου σχηματος) απο την ουρα του...και απο τοτε που μπηκε στο ενυδρειο μαζι με αλλα 3 θυληκα και 3 αρσενικα,αυτο και αλλο ενα θυληκο καθονται κοντα στην επιφανεια του νερου και δεν κολυμπουν σαν τα αλλα...

Τι μπορει να εχει? Να το ξαναβαλω στο ενυδρειο μαζι με τα αλλα? Καμια ιδεα??

Καλησπερα Κλειω!

Θα μπορουσες να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το ενυδρειο σου? συνολικα ποσα ψαρια εχεις και ειδος.

Στο παρελθον ειχα και εγω guppies και ταλαιπωρηθηκα αρκετα λογω του ο,τι ειναι ευαισθητα ψαρακια..

Συνηθως το αρσενικο guppy κηνυγαει το θηλυκο και το παρενοχλει..

Σιγουρα μια φωτο ισως μας βοηθουσε να εκτιμησουμε καλυτερα το προβλημα σου :)

Τσεκαρε και εδω :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κλειω!

Θα μπορουσες να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το ενυδρειο σου? συνολικα ποσα ψαρια εχεις και ειδος.

Στο παρελθον ειχα και εγω guppies και ταλαιπωρηθηκα αρκετα λογω του ο,τι ειναι ευαισθητα ψαρακια..

Συνηθως το αρσενικο guppy κηνυγαει το θηλυκο και το παρενοχλει..

Σιγουρα μια φωτο ισως μας βοηθουσε να εκτιμησουμε καλυτερα το προβλημα σου :)

Τσεκαρε και εδω :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα να το φωτογραφισω αλλα δεν ειναι καλης ποιοτητας η φωτογραφιες και δεν θα φανει αυτο που εχει...Ειναι στο στρωσιμο ακομα (νομιζω)...εχω μεσα 2 sae και ενα κοινο pleco,τα οποια μπηκαν δυο εβδομαδες πριν τα guppy,και φερονται φυσιολογικα. Εχω και αληθινα φυτα (2 anubias, 1 java moss, 1 egeria densa , 1 limnophilia aquatica ,3 κρυπτοκορινες). Το ph ειναι 7.5-8.0(απο υγρο τεστ της sera)

NH4 ειναι 0.05(υγρο της jbl) και τις υπολοιπες τιμες τις παρακολουθω προς το παρον με στικακια...Το ενυδρειο ειναι 230 λιτρα και καθαρα εχω πριπου 175 λιτρα. τα δυο απο τα 3 θυληκα που εχουν απομεινει μεσα πρεπει να ειναι εγκυες...

Link to comment
Share on other sites

Κλειω κατα την γνωμη την δικια μου που εχω γκαπακια ειχα παρομοιο προβλημα.

Ομως θα πω μονο την μια εκδοχη γιατι την αλλη δεν την γνωριζο.Δηλαδη, ειχα παρει και εγω πριν 2-3 μηνες μια γκαπινα γκαστρομενη και καθως την εβαλα μεσα παρατηρησα οτι καθοτανε στην επιφανεια του νερου.Καταλαβα οτι μαλλον δεν προσαρμοστηκε καλα στο νεο περιβαλλον.Συν οτι την κυνιγουσανε τα αρσενικα.Τοτε την εβαλα μεσα στην γενιστρα και ετσι την ξεκουρασα(αργοτερα γεννησε κιολας).Μετα οταν την εβγαλα ισσοροπησα και τις σχεσεις με τα αρσενικα(1 αρσενικο 3-4 θηλικα).Και τωρα ειναι πολυ καλα κολυμπαει τρωει ολα οκ :).

Θελω λοιπον να σου πω εκτος απο τις συνθηκες νερου σου (μετρησεις κ.τ.λ) να κανεις αλλαγες μια φορα την εβδομαδα. Και να κοιταξεις αμα την κυνηγανε τα αρσενικα (1 αρσενικο-3 θηλικα).

Βεβαια οπως ειπα μπορει να μην ειναι η μονη εκδοχη αυτη απλα επειδη περασα κατι παρομοιο δινω βαση σε αυτο.Ομως δυστηχως πεζουν πολλα πραματα ρολο. Απο τα pet shop που τα περνεισ πολλες φορες τα εχουν αρρωστα.

Ελπιζω να βοηθησα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κλειω κατα την γνωμη την δικια μου που εχω γκαπακια ειχα παρομοιο προβλημα.

Ομως θα πω μονο την μια εκδοχη γιατι την αλλη δεν την γνωριζο.Δηλαδη, ειχα παρει και εγω πριν 2-3 μηνες μια γκαπινα γκαστρομενη και καθως την εβαλα μεσα παρατηρησα οτι καθοτανε στην επιφανεια του νερου.Καταλαβα οτι μαλλον δεν προσαρμοστηκε καλα στο νεο περιβαλλον.Συν οτι την κυνιγουσανε τα αρσενικα.Τοτε την εβαλα μεσα στην γενιστρα και ετσι την ξεκουρασα(αργοτερα γεννησε κιολας).Μετα οταν την εβγαλα ισσοροπησα και τις σχεσεις με τα αρσενικα(1 αρσενικο 3-4 θηλικα).Και τωρα ειναι πολυ καλα κολυμπαει τρωει ολα οκ :).

Θελω λοιπον να σου πω εκτος απο τις συνθηκες νερου σου (μετρησεις κ.τ.λ) να κανεις αλλαγες μια φορα την εβδομαδα. Και να κοιταξεις αμα την κυνηγανε τα αρσενικα (1 αρσενικο-3 θηλικα).

Βεβαια οπως ειπα μπορει να μην ειναι η μονη εκδοχη αυτη απλα επειδη περασα κατι παρομοιο δινω βαση σε αυτο.Ομως δυστηχως πεζουν πολλα πραματα ρολο. Απο τα pet shop που τα περνεισ πολλες φορες τα εχουν αρρωστα.

Ελπιζω να βοηθησα :lol:

Ευχαριστω για τη συνεισφορα στη διελευκανση της περιπτωσης μου, αλλα αυτη δε φαινεται να ειναι εγκυος και ηταν ετσι απο την αρχη που την πηρα...ειχε ενα κομματι της ουρας να λειπει και απομονωνοταν απο τα αλλα guppies....περνοντας την περισσοτερη ωρα στην επιφανεια του νερου και μαζι της και αλλη μια θυληκια...η μονη που ειχε αυτη την απωλεια δερματος ηταν αυτη και μαλλον ειναι καποια ασθενεια....αλλα δεν μπορω να ξερω τι φταιει...Ευχαριστω και παλι παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

τοτε λογικα πρεπει να δεις την ασθενεια που εχει και να το κανεις θεραπεια σε καποιο αλλο ενυδρειο αμα διαθετεις

Έγινε επεξεργασία - xlomoc
Link to comment
Share on other sites

Αγαπιτη μου φιλι εδω ειμια ξανα για να σε βοιθισω.... πρωτα απο ολα θα ηθελα να επισιμανω το γενονος οτι ειναι δυσκολο σε ενα τοσο μεγαλο κατα τιν γνωμι μου ενυδρειο να δημιουργισεις ενα οικοσυστιμα καταλιλο για τα συγκεκριμενα αξιολατρευτα αγαπιτα για μενα ψαρακια για τους εξης λογους ( παντα κατα τιν γνωμι μου θα παρακαλουσα να μιν παρεξιγιθω :) )

- πρωτα απο λα το ενυδρειο οπως το σκεφτομε εγω λογικα θα θελει πολλα λεφτα για να δημιουργισεις ενα προσιτο για αυτα τα ψαρια ενυδρειο απο τιν αποψι οτι θελεις πολλα φυτα διοτι αυτα που εχεις ειναι λιγα για το ενυδρειο σου ( παντα κατα τιν γνωμι μου )

- επισις καλο θα ιταν να τσεκαρεις τις ασθενειες ολες κατα προτιμισι διοτι μπορει να πασχει απο καπια και να μιν γνωριζεις

- επισις θα ιθελα να μου πεις τι τα ταιζεις συχνοτιτα

- και ακομι ποσες ωρες αναβεις το φως ...

ελπιζω να μιν εγινε κουραστικος

Ειναι αρκετα ευκολο να γινει καταλληλο για αυτα τα ψαρακια γιατι γεννουν πολυ συντομα και αρκετα μικρα οποτε τα λιτρα αυτα ειναι καλα πιστευω για τα ψαρια που ηδη εχω καθως και για μελλοντικες προσθηκες...τα περισσοτερα απο τα φυτα που εχω ειναι ταχειας αναπτυξης και σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα με τα κλαδεματα αυτων και την αγορα ορισμενων αλλων ειδων ακομη πιστευω θα το καλυψω το κενο...τους δινω μια φορα την ημερα ενα φυλλαρακι απο τα tropical flakes της new era και ενα κροκετακι(αν μπορω να το ονομασω ετσι) απο τα wels-chips της sera...το φως το εχω για 8 ωρες την ημερα λογω εμφανισης τριχοειδους αλγης...οσο για τις ασθενιες θα ηθελα να μαθω και αν καποιος αλλος ειχε το ιδιο προβλημα με μενα και τι εκανε τελικα για να το αντιμετωπισει..

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα να το φωτογραφισω αλλα δεν ειναι καλης ποιοτητας η φωτογραφιες και δεν θα φανει αυτο που εχει...Ειναι στο στρωσιμο ακομα (νομιζω)...εχω μεσα 2 sae και ενα κοινο pleco,τα οποια μπηκαν δυο εβδομαδες πριν τα guppy,και φερονται φυσιολογικα. Εχω και αληθινα φυτα (2 anubias, 1 java moss, 1 egeria densa , 1 limnophilia aquatica ,3 κρυπτοκορινες). Το ph ειναι 7.5-8.0(απο υγρο τεστ της sera)

NH4 ειναι 0.05(υγρο της jbl) και τις υπολοιπες τιμες τις παρακολουθω προς το παρον με στικακια...Το ενυδρειο ειναι 230 λιτρα και καθαρα εχω πριπου 175 λιτρα. τα δυο απο τα 3 θυληκα που εχουν απομεινει μεσα πρεπει να ειναι εγκυες...

Κατ'εμε πρωταρχικο ρολο παιζει το στρωσιμο στο ενυδρειο. Πρεπει πρωτα να στρωθει σωστα σωστα και να φυτευτει καλα και υστερα να μπουν τα ψαρια. (το επισημαινω επειδη η πρωτη μου επαφη με το hobby δεν ηταν καθολου καλη και ειχα λαθος πληροφοριες απο το καταστημα). Ετσι ξεκινησα ενα 2ο ενυδρειο και τα εκανα ολα απο την αρχη. Καλο θα ηταν να εισαι σιγουρη ποτε το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο, κανοντας τις μετρησεις σου σχολαστικα.

Σχετικα με την κομμενη ουρα του guppy, με παραπεμπει σε μολυνση. Περιπου τα ιδια συμπτωματα ειχαν και τα δικα μου και με συμβουλευσαν να το θεραπευσω με ektozon. (εχω διαβασει και για το melafix ΧΩΡΙΣ να ειμαι σιγουρη ομως)..

Θα συμφωνησω με τον xlomoc πως ενδεχεται να ηταν προσβεβλημενο απο το petshop καθως θα ηταν καλη ιδεα (εφ'οσον ειναι εφικτο) να απομονωνες τα guppakia σε αλλο ενυδρειο για καποιο διαστημα μεχρι να δεις την πορεια της καταστασης τους.

Αυτα απο προσωπικη πειρα μου. Απευθυνσου και σε πιο εμπειρα μελη του forum για αμεση απαντηση!

Ελπιζω να πανε ολα καλα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμε πρωταρχικο ρολο παιζει το στρωσιμο στο ενυδρειο. Πρεπει πρωτα να στρωθει σωστα σωστα και να φυτευτει καλα και υστερα να μπουν τα ψαρια. (το επισημαινω επειδη η πρωτη μου επαφη με το hobby δεν ηταν καθολου καλη και ειχα λαθος πληροφοριες απο το καταστημα). Ετσι ξεκινησα ενα 2ο ενυδρειο και τα εκανα ολα απο την αρχη. Καλο θα ηταν να εισαι σιγουρη ποτε το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο, κανοντας τις μετρησεις σου σχολαστικα.

Σχετικα με την κομμενη ουρα του guppy, με παραπεμπει σε μολυνση. Περιπου τα ιδια συμπτωματα ειχαν και τα δικα μου και με συμβουλευσαν να το θεραπευσω με ektozon. (εχω διαβασει και για το melafix ΧΩΡΙΣ να ειμαι σιγουρη ομως)..

Θα συμφωνησω με τον xlomoc πως ενδεχεται να ηταν προσβεβλημενο απο το petshop καθως θα ηταν καλη ιδεα (εφ'οσον ειναι εφικτο) να απομονωνες τα guppakia σε αλλο ενυδρειο για καποιο διαστημα μεχρι να δεις την πορεια της καταστασης τους.

Αυτα απο προσωπικη πειρα μου. Απευθυνσου και σε πιο εμπειρα μελη του forum για αμεση απαντηση!

Ελπιζω να πανε ολα καλα ! :)

Ειχα σκοπο να το κανω σωστα γιατι κι εγω λογω λαθος πληροφορησης και υπερβαλλοντα ζηλου κατεληξα στο να χασω τρια χρυσοψαρα και απο τοτε πηρα την αποφαση να το κανω βημα-βημα...αλλα δυστυχως με προλαβε η αλγη και ενω το ειχα το ενυδρειο να τρεχει για περιπου 2-3 εβδομαδες προσεθεσα και τα 2 sae με το pleco....και πριν απο δυο εβδομαδες εβαλα 7 guppies....απο την αρχη λειτουργιας μεχρι και τωρα οι μετρησεις που κανω μου δινουν τα ιδια αποτελεσματα...τα θυληκα η αληθεια ειναι οτι ηταν τα περισσοτερα σε ψιλοασχημη κατασταση..αλλα δεν με ανυσηχησε ιδιαιτερα (λαθος μου) γιατι απο το μαγαζι που εχω αγορασει και τα ψαρακια μου και τα φυτα ειναι πολυ καλο-φαινομενικα τουλαχιστον-και φαινονται ολα να ειναι προσεγμενα και σε καλη κατασταση..δεν ξερω γιατι τα guppies να τα ειχαν ετσι...το θεμα ειναι απο εδω και επειτα τι κανω...Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

¨τα θυληκα η αληθεια ειναι οτι ηταν τα περισσοτερα σε ψιλοασχημη κατασταση..αλλα δεν με ανυσηχησε ιδιαιτερα (λαθος μου) ¨

Δεν το καταλαβαινω αυτο που λες........ δλδ φαινοντουσαν αρρωστα κ δεν εκανες τπτ;;;;;;;

Το λαθος ηταν πως δεν περιμενες να στρωσει πρωτα το ενυδρειο κ μετα να βαλεις τα ζωντανα σιγα - σιγα κ οχι κ τα 7 μαζι.

δεν επρεπε να της βγαλεις το χνουδι απ το στομα αλλα να της ριξεις φαρμακο. Το ψαρακι εχει Φουνγκους κ θελει φαρμακευτικη αγωγη.

Του ελειπε μερος απ την βαση της ουρας ή απ τα πτερυγια;

Link to comment
Share on other sites

¨τα θυληκα η αληθεια ειναι οτι ηταν τα περισσοτερα σε ψιλοασχημη κατασταση..αλλα δεν με ανυσηχησε ιδιαιτερα (λαθος μου) ¨

Δεν το καταλαβαινω αυτο που λες........ δλδ φαινοντουσαν αρρωστα κ δεν εκανες τπτ;;;;;;;

Το λαθος ηταν πως δεν περιμενες να στρωσει πρωτα το ενυδρειο κ μετα να βαλεις τα ζωντανα σιγα - σιγα κ οχι κ τα 7 μαζι.

δεν επρεπε να της βγαλεις το χνουδι απ το στομα αλλα να της ριξεις φαρμακο. Το ψαρακι εχει Φουνγκους κ θελει φαρμακευτικη αγωγη.

Του ελειπε μερος απ την βαση της ουρας ή απ τα πτερυγια;

Σαν τι θα μπορουσα να κανω δηλαδη? Δεν φαινονταν κινητικα οσο τα υπολοιπα...μονο το ενα που πηρα ειχε ενα κομματι της ουρας του να λειπει...και αυτο το ειδα αφου το εβαλα στο ενυδρειο...Το χνουδι δεν ηταν στο στομα αλλα στο σωμα και δεν του το αφαιρεσα εγω, απλα ξεκολλησε απο την αποχη οταν πηγα να το μετακινησω απο το ενυδρειο. Γιάυτο το λογο εβαλα αυτο το ποστ εδω για να μου πει καποιος,που ξερει,τι κινησεις να κανω. Απότι ξερω τα guppies ειναι κοπαδοψαρα και αυτος ηταν ο λογος που πηρα 7 και στην πορεια θα εβαζα και τα υπολοιπα 5 που υπολογιζα να παρω. Και αν δεν κανω λαθος το ενυδρειο λεμε οτι εχει στρωσει οταν ΝΗ4 και ΝΟ2=0 και ΝΟ3=μετρησιμα. Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλη kleio μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα στις "Ασθένειες γλυκού νερού" συμπληρώνοντας τη Φόρμα διάγνωσης.

Με τις συγκεντρωμένες πληροφορίες θα είναι ευκολότερο να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...