Jump to content

Μαγαζιά που να πουλάνε πέτρες ? (εκτός ενυδρειακών)


raeziel

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους...

θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πει όποιος γνωρίζει, κάποιο μαγαζί (ή χώρο) που να πουλάει πέτρες.

Θέλω σε λίγες μέρες να ξεστήσω το κοινωνικό ενυδρείο (240lt) που είχα κάνει πέρισυ (ήταν και η πρώτη μου προσπάθεια), και να το κάνω αφρικανικό. Έχω πάει σε διάφορα pet shops, αλλά οι τιμές που έχουν μου φαίνονται σχεδόν απαγορευτικές (θεωρώ πολλά λεφτά τα 100 ευρώ για πέτρες !!).

Μου ανάφερε πριν λίγες μέρες ένας συνάδελφος (ο οποίος ήταν και παλιό μέλος του AZ :lol: ), ένα χώρο που πουλάει διακοσμητικές πέτρες (και ενυδρειακές), ο οποίος είναι ο παρακάτω:

http://www.votsalo.net/ (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμηση, απλά το φέρνω ως παράδειγμα)

Αν κάποιος φίλος/φίλη ξέρει κάποιο άλλο κατάστημα, παρακαλώ ας μου πεί. Θα δώσω που θα δώσω γύρω στα 100 ευρώ για τις αφρικάνες, μην μου βγούν άλλο τόσο οι πέτρες :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας μια βόλτα στην εξοχή να μαζέψεις όσες θες; Και από το κατοστάρικο θα βάλεις βενζίνη θα φας σουβλάκια και θα έχεις και ρέστα!!! :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας μια βόλτα στην εξοχή να μαζέψεις όσες θες; Και από το κατοστάρικο θα βάλεις βενζίνη θα φας σουβλάκια και θα έχεις και ρέστα!!! :lol::lmao:

Medico, το έχω σκεφτεί, αλλά που να πάω? ή μάλλον πόσα βουνά/παραλίες πρέπει να γυρίσω μήπως και βρώ τις πέτρες που θέλω? :lmao:

από όσα έχω διαβάσει σε διάφορα topics εδώ στο ΑΖ, χρειάζομαι ασβεστολιθικές πέτρες. Θα πρέπει δηλαδή να πάρω το αμάξι και 1 μπουκάλι ξύδι (έχω διαβάσει πως αν ρίξεις ξύδι στην πέτρα και αφρίσει είναι ασβεστόλιθος) και να βγώ στην εξοχή. :)

Και θα βρώ εύκολα αυτό που ψάχνω, ή θα φάω και τα 100 ευρώ σε βενζίνες και πάπαλα τα σουβλάκια? :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:)

απο κει πηρα την αμμο μου τη χαλαζιακη πριν 2 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Δίας, ευχαριστώ, αλλά αυτό είναι και το μαγαζί που μου πρότεινε και ο συνάδελφος. Κανένα άλλο παρόμοιο ?

Εσύ έχεις πάει σε αυτό? Και αν ναι, ευχαριστημένος?

Σκέφτομαι να πάω το Σάββατο αν δεν βρω κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

απο κει πηρα την αμμο μου τη χαλαζιακη πριν 2 εβδομαδες.

έχει πάει ο irongud πάντως. :)

οι τιμές πρέπει να είναι αρκετά φτηνότερες από pet shop, σωστά? συμφέρει δηλαδή να αγοράσω από τέτοιο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Δίας, ευχαριστώ, αλλά αυτό είναι και το μαγαζί που μου πρότεινε και ο συνάδελφος. Κανένα άλλο παρόμοιο ?

Εσύ έχεις πάει σε αυτό? Και αν ναι, ευχαριστημένος?

Σκέφτομαι να πάω το Σάββατο αν δεν βρω κάποιο άλλο.

Aπο τις πετρες που ειχα παρει,αλλα και απο τις τιμες του,οντως ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Aπο τις πετρες που ειχα παρει,αλλα και απο τις τιμες του,οντως ευχαριστημενος

Ευχαριστώ.

Κάποιοι αναφέρουν σε δημοσιεύσεις τους, ότι είναι κάπως καλύτερα (για τις αφρικάνες) να πάρει κανείς πέτρες με τρύπες. Εγώ φαντάζομαι οτι ίσως να είναι πιο έυκολο για αυτές να φτιάξουν τις φωλιές τους σε τέτοιες πέτρες, αλλά ταυτόχρονα πιστεύω οτι δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο, αρκεί ίσως να τις τοποθετήσει κάποιος σωστά (να έχει χώρο το ψάρι να φωλιάσει). Θα με ενδιέφερε η άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

εαν θες λιγες μπορεις να παρεις και απο το πρακτικερ , εχει κουβαδακια και μπορει να εχει και κανα σακι .( για λευκες μιλαω ) .

Αλλα μπορεις να κανεις και το αλλο ....

Ελα αυριο Αγια Βαρβαρα να παρεις ολες τις πετρες που ειχα στο ενυδρειο με τα demasoni .

IMG_2487.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Κάποιοι αναφέρουν σε δημοσιεύσεις τους, ότι είναι κάπως καλύτερα (για τις αφρικάνες) να πάρει κανείς πέτρες με τρύπες. Εγώ φαντάζομαι οτι ίσως να είναι πιο έυκολο για αυτές να φτιάξουν τις φωλιές τους σε τέτοιες πέτρες, αλλά ταυτόχρονα πιστεύω οτι δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο, αρκεί ίσως να τις τοποθετήσει κάποιος σωστά (να έχει χώρο το ψάρι να φωλιάσει). Θα με ενδιέφερε η άποψη σας.

:)

Οι πετρες που θα τοποθετησεις εσυ χωρις τρυπες θα δημιουργήσουν περισσότερες και καλυτερες φωλιές-κρυψωνες απο οτι οι φεγαρόπετρες!

Link to comment
Share on other sites

εαν θες λιγες μπορεις να παρεις και απο το πρακτικερ , εχει κουβαδακια και μπορει να εχει και κανα σακι .( για λευκες μιλαω ) .

Αλλα μπορεις να κανεις και το αλλο ....

Ελα αυριο Αγια Βαρβαρα να παρεις ολες τις πετρες που ειχα στο ενυδρειο με τα demasoni .

φίλε Geosid, για αρχή σ' ευχαριστώ πολύ. Εάν όντως δεν τις χρειάζεσαι και δεν βρω κάτι που να μου αρέσει περισσότερο, τότε μπορώ να σου στείλω ενα pm, να ανταλλάξουμε τηλέφωνα, και να έρθω από εκεί κάποια στιγμή που θα σε βολεύει.

Όπως και να έχει, και πάλι ειλικρινά ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - raeziel
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αυτες τις μερες μετακομιζω και αν δεν φυγουν αμεσα (εως το σ/κ ) θα τις αφησω στην αυλη να τις κουβαλησει ο επομενος νοικαρης :)

Υ.Γ : προς αποφυγη περεξηγησεων ..... Τσαμπα τις δινω ολες .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...