Jump to content

Οργανικος ανθρακας


mopani

Recommended Posts

Μπορω να βαζω οργανικο ανθρακα πχ. Flourish Excel ενω στο ενυδρειο υπαρχει αεραντλια??

Η αεραντλια βγαζει λιγες φυσαλιδες και δεν αναταραση πολυ την επιφανεια. Επιδη εχω κοψη την παροχη αεριου CO2 σκεφτομαι τον οργανικο ανθρακα.

Υπαρχει περιπτωση ο ανθρακας να χανετε εξω στην επιφανεια εξετειας της λειτουργειας αερανλτιας στο νερο??

Link to comment
Share on other sites

Απότι ξέρω δεν έχεις κανένα πρόβλημα γιατί δεν είναι σε αέρια μορφή αλλά χημική. Πρέπει όμως να βάζεις κάθε μέρα γιατί η δράση του κρατάει μόνο 24 ωρες. Και προσοχή αν έχεις βαλισνέριες μέσα γιατί υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!

Εγω σκευτικα μηπως στο ενυδρειο γινετε αεριο co2 ο οργανικος ανθρακας...

Αλλα και ετσι να γινει θεωρω οτι η αεραντλια μου επιδη βγαζει λιγο αερα δεν θα ειναι προβλημα. Την εχω για να αεριζετε η επιφανεια και το κενο αναμεσα στο καπακι και την σταθμη του νερου...

Καθημερινα βαζω λιπασμα...

Εχω βαλισνερια στο ενυδρειο... υπαρχει περιπτωση να χαλαση και αλλα φυτα??

Αν γνωριζεις κατι αλλο σχετικα με αυτο θα με βοηθουσες...! Δεν θελω να ξαναμπλεξω με αεριο co2

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές ότι πειράζει τις βαλισνέριες, και αυτές όχι πάντα. Η seachem λεει ότι το θέμα ειναι πο διερεύνιση. Για άλλα φυτά δεν έχει ακουστεί τίποτα απότι ξέρω.

Πάντως δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει να μην "ξαναμπλεξεις" με αέριο. Η διαφορά κόστους είναι σημαντική. Σκέψου μόνο ότι το υγρό πρέπει να το ρίχνεις κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο 100λτ συμφερει και ειναι πιο ασφαλες απο το αεριο χωρις ρηθμηστει ΡΗ. Καθε μερα παρατηρω το ενυδρειο, ταιζω τα ψαρια, λιπασμα.... δεν ειναι κοπος να το βαζω.

Ευχαριστω για το ενδιαφερων και της απαντησης σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...