Jump to content

Βοήθεια για αστακό Cherax Destructor


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για το forum σας. Ως νέος στον κόσμο των ενυδρείων θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες. Πρόσφατα αγόρασα ένα 15λιτρο ενυδρείο και έχω βάλει μέσα ένα αστακό Cherax destructor περίπου ενός έτους και 2 σαλιγκάρια Apple Snails . Το ενυδρείο το έχω σχεδόν ένα μήνα και μόλις σήμερα παρατήρησα ότι ο αστακός έχει μαύρα αυγά. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Είναι δυνατόν να γεννήσει εφόσον δεν υπάρχει κάποια γονιμοποίηση με κάποιον άλλον αστακό ; Αν ναι ποιες πρέπει να είναι η ιδανικές συνθήκες και τη άλλο πρέπει να κάνω; Εφόσον γεννήσει τα σαλιγκάρια και ο αστακός είναι πρόβλημα για τα νεογνά ; Και τέλος τι τροφή χρειάζονται για την ανάπτυξή τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O αστακός σου δεν είναι αστακός αλλά αστακίνα :thumbup: Να την χαίρεσαι :P Τα cherax έχουν φύλο και διακρίνονται σε αρενικό και θυληκό. Το ότι κατέβασε αυγά είναι καλό σημάδι διαβίωσης. Δεν είναι γονιμοποιημένα ομως. Οποτε δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Bαλε μας και καμιά φωτό να την δούμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την κακή ποιότητα...post-41262-1302362379_thumb.jpgpost-41262-1302362365_thumb.jpgpost-41262-1302362430_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γλυκας είναι :thumbup: Μεσα στο ενυδρείο μπορείς να προσθέσεις πιο πολλά φυτά για να υπάρχουν σκιερά μέρη κι έτσι να βγίνει περισσότερο.

Το ψαράκι που διακρίνεται στην δεύτερη φωτό τί είναι;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει μια απόπειρα(με ψεύτικα) αλλά τα ξερίζωσε. Το ψαράκι είναι redtail η άλλη συμπάθια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα κάνει μια απόπειρα(με ψεύτικα) αλλά τα ξερίζωσε. Το ψαράκι είναι redtail η άλλη συμπάθια μου.

σε 15λ;;;;;;;;;;;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Τι εγινε; Να κανεις μια παρουσιαση

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...