Jump to content

αλλοίωση χρώματος κοραλλιών ..


salTasos

Recommended Posts

αγαπητοί φίλοι..

εδώ και ένα χρόνο περίπου ξεκίνησα να βάζω διάφορα κοράλλια στο ενυδρείο μου..

.. παρατηρώ όμως – χωρίς αμφιβολία – ότι σε αρκετά από αυτά με την πάροδο του χρόνου το χρώμα τους γίνεται λιγότερο έντονο..

.. όταν πήρα την Euphyllia ancora οι άκρες από τους πολύποδες ήταν καταπράσινες ..

… τώρα μπορεί να είναι διπλάσια σε μέγεθος .. το χρώμα της όμως έχει γίνει ανοιχτό πράσινο… , το ίδιο και με τις μοντιπόρες .. το ίδιο και με τα μανιτάρια…

.. το ερώτημα γιατί η xenia ενώ στην αρχή πάει <<σφαίρα>> μετά από λίγες εβδομάδες <<κάθεται>> δεν έχει βρει απάντηση και ίσος σχετίζονται …

όπως επίσης η hystrix υποφέρει :D

έψαξα τις παραμέτρους του νερού και δεν βλέπω κάτι ύποπτο ..

και τώρα θέλω να δούμε το ενδεχόμενο να ευθύνονται τα φώτα..

το φωτιστικό είναι της arcadia με 3 ΜΗ 250W μαζί με 2 Χ58 W T8 ακτινικές

όλες οι λάμπες είναι arcadia και οι ΜΗ είναι 14000Κ , τις αλλάζω τακτικά κάθε έξη περίπου μήνες..

.. μήπως το ακτινικό φως είναι λίγο? είναι πράγματι 14000Κ οι λάμπες ?πως το βλέπεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ' ότι έχω διαβάσει, είναι συνηθισμένο τα κοράλλια να χάνουν το φυσικό τους χρώμα, όταν βρίσκονται σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Αυτό συμβαίνει κυρίως στα SPS.

Προσωπικά δεν έχω τέτοια εμπειρία με τις Euphyllia. Έχω παρατηρήσει όμως το ανεξήγητο για μένα, "κάθισμα" των κοραλλιών αυτών, πολλές φορές.

Η Xenia, πάλι από αναφορές, αναπτύσσεται ραγδαία, όταν τα επίπεδα του CO2 είναι υψηλά.

Πάντως θεωρώ ότι ο φωτισμός σου είναι πολύ σωστός και η εξαμινιαίες αλλαγές, που για μένα θεωρείται υπερβολικό, τον διατηρούν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Ίσως είναι λίγες οι ακτινικές, αλλά δεν μπορώ να το πω υπεύθυνα. Απλά σου αναφέρω ότι στο μήκος 2m20cm, του ενδρείου μου έχω 6 ακτινικές των 90cm. Σίγουρα περισσότερες από τις δικές σου.

Αν μπορείς βγάλε συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί φίλοι..

εδώ και ένα χρόνο περίπου ξεκίνησα να βάζω διάφορα κοράλλια στο ενυδρείο μου..

.. παρατηρώ όμως – χωρίς αμφιβολία – ότι σε αρκετά από αυτά με την πάροδο του χρόνου το χρώμα τους γίνεται λιγότερο έντονο..

.. όταν πήρα την Euphyllia ancora οι άκρες από τους πολύποδες ήταν καταπράσινες ..

… τώρα μπορεί να είναι διπλάσια σε μέγεθος .. το χρώμα της όμως έχει γίνει ανοιχτό πράσινο… , το ίδιο και με τις μοντιπόρες .. το ίδιο και με τα μανιτάρια…

.. το ερώτημα γιατί η xenia ενώ στην αρχή πάει <<σφαίρα>> μετά από λίγες εβδομάδες <<κάθεται>> δεν έχει βρει απάντηση και ίσος σχετίζονται …

όπως επίσης η hystrix υποφέρει :thumbup:

έψαξα τις παραμέτρους του νερού και δεν βλέπω κάτι ύποπτο ..

και τώρα θέλω να δούμε το ενδεχόμενο να ευθύνονται τα φώτα..

το φωτιστικό είναι της arcadia με 3 ΜΗ 250W μαζί με 2 Χ58 W T8 ακτινικές

όλες οι λάμπες είναι arcadia και οι ΜΗ είναι 14000Κ , τις αλλάζω τακτικά κάθε έξη περίπου μήνες..

.. μήπως το ακτινικό φως είναι λίγο? είναι πράγματι 14000Κ οι λάμπες ?πως το βλέπεται ?

Καλησπερα και απο εμενα.

Οι εξαμηνες αλλαγες στις ΜΗ ειναι λιγο υπερβολικες. Καθε χρονο ειναι καλα και παλι εισαι εντος των σωστων οριων πολυ ανετα.

Ενας παραγοντας πολυ συμαντικος για το χρωμα στα κοραλια ειναι οι ακτινικες. Οχι πως παιζουν ρολο στην υγεια του ζωντανου. Σε καμοια περιπτωση, απλα ειναι ποιο ομορφο στο ματι και ενδεχωμενος εχουμε καλυτερο χρωμα. Ισως και καποια καλυτερη αναπτυξη αλλα δεν παιζει καθοριστικο ρολο σε καμοια περιπτωση.

Αλλο ρολο οπως εχω πει εδω και αλλες φορες ειναι η συγκεντρωση η μη των οργανικων αλλα και αλλων ουσιων στο νερο μας. Σε συνδιασμο με τον επαρκη η μη επαρκη φωτισμο καποια κοραλι ααλλζουν το χρωμα τους.

Παραδειγμα ειναι οι ακροπορες που ειναι αγριες οι οποιες σχεδον παντα στα ενυδρεια μας σκουρενουν τα χρωματα τους αισθητα και ενοιωτε καφετιζουν οσο καλο φωτισμο εχεις. Εαν τωρα μπορεσεις να κρατησεις το χρωμα τους ειτε τα κοματια θα ειναι ποιο δεκτικα σε συνθηκες ενυδρειου ή θα πρέπει να εχεις τοσο "στεγνο" ενυδρειο απο αλλες ουσιες οπως οργανικα, νιτρικα, φωσφωρικα και αλλες ουσιες που ενδεχωμενος αλλα κοραλια θα εχουν προβλημα επιβιωσης απο την "φτωχια" του νερου σε στοιχεια απαραιτητα.

Τρανο παραδειγμα ειναι τα μ****α κοραλια. Αλλα και καποια σκληρα LPS και το ιδιο θα ισχυσει πιθανος και σε Clams. Στα στρειδια θεωρητε πολυ μεγαλο προβλημα το Nitrate defisiency που σημαινει ελληψη νιτρικων ακομα και σε μικροποσοτητες που οδηγουν το κοραλι στη μαραζωση του και μακροπροθεσμα στο θανατο αφου το πρωτο βημα θα ειναι η απωλεια την συμβιωτικης αλγης αφου δεν θα εχει φαγητο να φαει. Εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις στο εξωτερικο που αναγκαζωνται να ριχνουν νιτρικα σε σκονη(χημικα) για την επιβιωση τους. Αναφορες πολλες επισης υπαρχουν και σε βιβλια σχετικα με τα clams οπως του Daniel Knop - Clams.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :D

Link to comment
Share on other sites

Ολα σωστα και απολυτα λογικα...αλλα αυτο το οποιο τωρα τελευταια διαβαζω ολο και περισσοτερο στο Reef Central ειναι οτι πολλες φορες ακομα και τα σκληρα κοραλλια μπορουν να χασουν τα χρωματα τους σε συνθηκες μηδενικων Nutrients και μια πολυ διαδεδομενη συμβουλη τωρα τελευταια σε αναλογες περιπτωσεις ειναι "βαλε και αλλα ψαρια" καθως θεωρειτε οτι τα...αποβλητα τους βοηθουν!!!

Ακομα ενα αντιφατικο θεμα στο χομπι μας...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω διαβάσει, είναι συνηθισμένο τα κοράλλια να χάνουν το φυσικό τους χρώμα, όταν βρίσκονται σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Αυτό συμβαίνει κυρίως στα SPS.σε αιχμαλωσία ήταν και πριν μπουν στο ενυδρείο μου .. .. κάτι καταπράσινα μανιτάρια αν τα δεις τώρα μοιάζουν σαν να τα έβαλες στη χλωρίνη.. ένα frag montipora plate από έντονο μωβ πάει να γίνει άσπρη.. η ανάπτυξη είναι πολύ καλή..

Προσωπικά δεν έχω τέτοια εμπειρία με τις Euphyllia. Έχω παρατηρήσει όμως το ανεξήγητο για μένα, "κάθισμα" των κοραλλιών αυτών, πολλές φορές.

Η Xenia, πάλι από αναφορές, αναπτύσσεται ραγδαία, όταν τα επίπεδα του CO2 είναι υψηλά.

πιστεύω ότι εξ αιτίας του calcium reactor το διοξείδιο δεν λείπει από το νερό μου..

.. το ph είναι 7,85-8,05

Πάντως θεωρώ ότι ο φωτισμός σου είναι πολύ σωστός και η εξαμινιαίες αλλαγές, που για μένα θεωρείται υπερβολικό, τον διατηρούν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Ίσως είναι λίγες οι ακτινικές, αλλά δεν μπορώ να το πω υπεύθυνα. Απλά σου αναφέρω ότι στο μήκος 2m20cm, του ενδρείου μου έχω 6 ακτινικές των 90cm. Σίγουρα περισσότερες από τις δικές σου.

Αν μπορείς βγάλε συμπέρασμα. ...αυτό μ αρέσει.. :thumbup:

Καλησπερα και απο εμενα.

Οι εξαμηνες αλλαγες στις ΜΗ ειναι λιγο υπερβολικες. Καθε χρονο ειναι καλα και παλι εισαι εντος των σωστων οριων πολυ ανετα.

πριν από αυτές που φοράει τώρα δοκίμασα τις 16000Κ της AQUA MEDIC αυτές θέλουν αλλαγή στους 4 μήνες… η <<πτώση >> ήταν οφθαλμοφανής… παθαίνανε και διαλείψεις

.. οι ARCADIA έχουν καλή συμπεριφορά και σταθερή χρωματική απόδοση ( οι κρίσεις γίνονται με τα μάτια ) που όμως μετά το 6 μηνο αλλάζει.. γίνεται πιο κίτρινη .. αν δεν κάνω λάθος είναι ο προτεινόμενος χρόνος αντικατάστασης ..

Ενας παραγοντας πολυ συμαντικος για το χρωμα στα κοραλια ειναι οι ακτινικες. Οχι πως παιζουν ρολο στην υγεια του ζωντανου. Σε καμοια περιπτωση, απλα ειναι ποιο ομορφο στο ματι και ενδεχωμενος εχουμε καλυτερο χρωμα. Ισως και καποια καλυτερη αναπτυξη αλλα δεν παιζει καθοριστικο ρολο σε καμοια περιπτωση.

τι λες να δοκιμάσω 20000Κ η να προσθέσω άλλες 2 Χ58 Τ8 ? .. μου είναι πιο βολική η πρώτη λύση..

Αλλο ρολο οπως εχω πει εδω και αλλες φορες ειναι η συγκεντρωση η μη των οργανικων αλλα και αλλων ουσιων στο νερο μας. Σε συνδιασμο με τον επαρκη η μη επαρκη φωτισμο καποια κοραλι ααλλζουν το χρωμα τους.

εδώ τώρα είναι τα <<βαθιά νερά >> για μένα..

.. πρόσφατα διάβασα για την σπουδαιότητα και τις επιπτώσεις έλλειψης διαφόρων nutrients περιληπτικά

σας έχω εδώ να δείτε

PARAMETER NITROGEN LIMITATION PHOSPHATE LIMITATION IRON LIMITATION

condition of polyps bad relatively good bad

bleaching/loss color none to slight paling quick and significant loss of zooxanthellae slight paling

growth bad to stagnant suddenly stagnant bad to stagnant

growth forms( macroalgae) stunted growth quick death of corals and algae stunted growth

tissue as a rule, remains healthy in stony corals : slow necrosis of tissue as a rule ,remains

starting at the base healthy

mortality usually not lethal lethal within a short period of time usually not lethal

other notes susceptibility to radiation stress

and Rapid Tissue Necrosis

δεν μου βγαίνει όμορφο το πινακάκι.. γμτ το έχω σε word πως θα το ανεβάσω όμορφα?

θα προσπαθήσω να το συνάψω..

και εγώ που έχω μέσα στο φίλτρο μου μεγάλες ποσότητες αντιφώσφορων ( αλουμινίου – σιδήρου … όπως λεμέ

<<κατασκευές αλουμινίου σιδήρου ο Βρασίδας >> )

για να σταματήσω τη ρημάδα την άλγη τι κάνω ? στερώ από τα κοραλλάκια μου βασικά πράγματα? άσε τον ενεργό άνθρακα που βάζω .. τον καλύτερο και πολύ –πολύ ..

από την άλλη ρίχνω υγρές τροφές κοραλλιών … δεν βοηθάνε?

Παραδειγμα ειναι οι ακροπορες που ειναι αγριες οι οποιες σχεδον παντα στα ενυδρεια μας σκουρενουν τα χρωματα τους αισθητα και ενοιωτε καφετιζουν οσο καλο φωτισμο εχεις. Εαν τωρα μπορεσεις να κρατησεις το χρωμα τους ειτε τα κοματια θα ειναι ποιο δεκτικα σε συνθηκες ενυδρειου ή θα πρέπει να εχεις τοσο "στεγνο" ενυδρειο απο αλλες ουσιες οπως οργανικα, νιτρικα, φωσφωρικα και αλλες ουσιες που ενδεχωμενος αλλα κοραλια θα εχουν προβλημα επιβιωσης απο την "φτωχια" του νερου σε στοιχεια απαραιτητα.

Τρανο παραδειγμα ειναι τα μ****α κοραλια. Αλλα και καποια σκληρα LPS και το ιδιο θα ισχυσει πιθανος και σε Clams. Στα στρειδια θεωρητε πολυ μεγαλο προβλημα το Nitrate defisiency που σημαινει ελληψη νιτρικων ακομα και σε μικροποσοτητες που οδηγουν το κοραλι στη μαραζωση του και μακροπροθεσμα στο θανατο αφου το πρωτο βημα θα ειναι η απωλεια την συμβιωτικης αλγης αφου δεν θα εχει φαγητο να φαει. Εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις στο εξωτερικο που αναγκαζωνται να ριχνουν νιτρικα σε σκονη(χημικα) για την επιβιωση τους. Αναφορες πολλες επισης υπαρχουν και σε βιβλια σχετικα με τα clams οπως του Daniel Knop - Clams.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :thumbup:

ευχαριστώ για την –πάντα χρήσιμη - συμμετοχή σου

Ακομα ενα αντιφατικο θεμα στο χομπι μας...

είναι ένας γρίφος :D … για αυτό μ αρέσει.. :angry2:

PARAMETER______________________NITROGEN_LIMITATION______PHOSPHATE_LIMITATION___________________________IRON_LIMITATION.doc

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει τώρα να ανθεωρήσουμε όλες μας τις απόψεις?

Να πετάξουμε τον άνθρακα και τα αντιφως, να κλείσουμε τα skimmer και να ρχίζουμε να ταίζουμε με τα τσουβάλια?

Πάντως Φίλος και κορυφαίος reefάς μου είχε πει παλιότερα, ότι είδε μεγάλη ανάπτυξη των κοραλλιών του και έκταση των πολύπόδων, από τη στιγμή που άρχισε να ταίζει σε μεγάλες ποσότητες, ξηρά τροφή σε flakes.

Ποιά τα συμπεράσματά σας λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο μας λοιπόν έχουμε δυο ανταγωνιστικούς οργανισμούς τα κοράλλια και την άλγη

και μια ποικιλία θρεπτικών συστατικών ( έτσι λέμε τώρα την βρωμιά ) που προέρχεται από διαφορετικές διεργασίες ..

.. εμείς λοιπόν θέλουμε το φαγητό να πηγαίνει μόνο στα κοράλλια και όχι στη άλγη ..

.. με αυτά που ξέρω έτσι εκτιμώ τώρα την κατάσταση ..

πως θα το καταφέρουμε …??

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα ανεφερα τι συζητανε τα αμερικανακια για να δουμε τις υπερβολικα αντιφατικες προσεγγισεις που υπαρχουν στο χομπι...και γι αυτο μας αρεσει εξ΄αλλου :D:thumbup:

Απο τη μια εχουμε το no nutrients ! και απο την αλλη οπως θυμαμαι την εκφραση they need more fish poo :thumbup:

Δυστυχως ψαχνω το σχετικο θεμα εκει αλλα δεν μπορω να το βρω αφου το Reefcentral δεν προσφερει ολες τις ωρες search για τα απλα μελη...

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά και μόνο πάντως, αν θέλετε και την δική μου άποψη, ταϊζω απίστευτα πολύ, έχω περισσότερα ψάρια από όσα θα έπρεπε, οι ακροπόρες μου έχουν απίστευτα ζωντανά χρώματα, έχω μηδέν νιτρικά, δεν έχω αλλάξει 11 μήνες νερό, δεν έχω βιολογικό πέραν βράχου και υποστρώματος, δεν βάζω αντιφώσφορο, δεν βάζω όζον, βάζω λίγο άνθρακα,

αλλά....

έχω την UV 24/7 (χωρίς να είμαι σίγουρος αν βοηθάει) και προσέχω πάρα πολύ την RO/DI μου να βγάζει μονίμως 1 έως 5 ppm το πολύ.

Τι να πει κανείς ;;;

Έγινε επεξεργασία - antesco
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες Φίλε Θάνο.

Εκτός από χρώματα οι ακροπόρες παρουσιάζουν το ανάλογο άνοιγμα των μικρών πολυπόδων τους και ταυτόχρονα τη σωστή ανάπτυξη?

Με εντυπωσίασε περισσότερο η προ 11μήνου τελευταία αλλαγή νερού. Προσθέτεις αλάτι για να αντισταθμίζεις τις απώλειες του skimmer?

Το 1-5ppm γνωρίζεις σε πόσα μS αντιστοιχεί?

Το 24/7 της UV σε τι αναφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος μας πρεπει να ειναι οι συνθηκες στην θαλασσα.

Στην θαλλασα λοιπον τα νιτρικα δεν ειναι μηδεν αλλα πολυ κοντα σε αυτο, τα φωσφορικα το ιδιο, το ασβεστιο,το PH και η ανθρακικη σκληροτητα σταθερα. Η θερμοκρασια,η ενταση του φωτος και η αλατοτητα εχουν επαρκεις και σταθερες τιμες. Αλλα και ενα πληθος απο ιχνοστοιχεια παντα εκει. Η τροφη επισης και για τα ψαρια και για τα κοραλια.

Στα ενυδρεια μας ειναι δυσκολο να τα πετυχουμε ολα αυτα και μαλιστα σε σταθερες τιμες οποτε το μονο που μας μενει ειναι η προσπαθεια να πετυχουμε συνθηκες παρομοιες με την θαλασσα.

Οποτε οταν παρουσιαστει καποιο προβλημα μαλλον ειναι καποιος συνδιασμος συνθηκων που οδηγει στο προβλημα παρα κατι συγκεκριμενο.

Στο ενυδρειο μου ειναι πολυ δυσκολο να κρατησω LPS (εκτος απο μια Eyphilia) παρολο που τα SPS πανε μια χαρα. Θα ελεγα οτι το νερο ειναι πολυ φτωχο σε οργανικα αλλα μερικα μανιταρια που εχω επισης πανε μια χαρα οπως και η Eyphilia (ενω αλλες υπεκυψαν).

Που θελω να καταληξω.

Στο οτι αφου οι συνθηκες που εχουμε στο ενυδρειο δεν ειναι αυτες που υπαρχουν στην θαλασσα, τοτε καθε συνθηκη που παρεκλινει μπορει να προκαλεσει προβληματα, ενω αν δυο συνθηκες παρεκλινουν μπορει να μην δημιουργησουν κανενα προβλημα διορθωνοντας η μια την αλλη.

ΠΧ.

Εχουμε στο ενυδρειο super skimmer, ανθρακα, αντιφωσφορο, λιγα ψαρια και δεν ταιζουμε συχνα για να εχουμε πολυ καθαρο νερο.

Αποτελεσμα οντως εχουμε πολυ καθαρο νερο αλλα παρολα αυτα καποια κοραλια δεν πανε καλα.

Ενας αλλος εχει super skimmer πολλα αλγοφαγα ψαρια και ταιζει υπερβολικα για τα λιτρα του. Αποτελεσμα ολα τα κοραλια και τα ψαρια πανε πολυ καλα και το νερο πεντακαθαρο.

Προφανως στο νερο δημιουργουνται νιτρικα και φωσφορικα τα οποια αμεσως καταναλωνονται απο την κακη αλγη, την καλη αλγη, τα κοραλια κλπ. Ομως ο μαστορας εχει πολλα αλγοφαγα ψαρια συν αρκετο ασβεστιο και αλκαλινιτη με αποτελεσμα να μην υπαρχει καθολου αλγη (την τρωνε τα ψαρια) και ταυτοχρονα να εχει πολυ καλη αναπτυξη σε κοραλινη και κοραλια και ολα αυτα ενω μετραει 0 νιτρικα και 0 φωσφορικα.

Ενας τριτος κανει οτι και ο παραπανω χωρις να εχει πολλα αλγοφαγα ψαρια ενω ταυτοχρονα εχει και προβλημα με το ασβεστιο. Αποτελεσμα στο ενυδρειο γινεται παρτυ απο αλγη και πιθανως κυανοβακτηρια, τα κοραλια και η κοραλινη πεθαινουν αντι να αναπτυσσονται (δεν εχουν αρκετο ασβεστιο ενω τα σκοτωνει και η αλγη) και εχει υψηλα νιτρικα και φωσφορικα γιατι οσο και να φαει η αλγη χωρις την βοηθεια της κοραλινης και των κοραλιων παντα περισσευουν οργανικα.

Δυσκολο και ωραιο το χομπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε symbil

Θα ξεκινήσω από την τελευταία σου συμπερασματική φράση Δύσκολο και ωραίο το χόμπι μας.

Αναμφίβολα όσο εντυπωσιακό και φαντασμαγορικό είναι ένα τέτοιο ενυδρείο, τόσο δύσκολο είναι να διατηρήσεις σταθερό το αποτέλεσμα, ακολουθώντας κάποιους νόμους.

Κατά τη γνώμη μου τα πάντα οφείλονται στη διατήρηση κάποιων ισορροπιών, οι οποίες πολλές φορές τηρούνται άθελά μας.

Άλλες φορές διαταράσσονται, με αποτέλεσμα τις αρνητικές επιπτώσεις στους οργανισμούς, χωρίς να μπορούμε να ανιχνεύσουμε κάποια πιθανή αιτία, κάνοντας μόνο υποθέσεις για τα πιθανά αίτια.

Οι γνώσεις και η εμπειρία του χομπίστα είναι τα μοναδικά όπλα που διαθέτει, στην περίπτωση αυτή, αφού δυστυχώς δεν υπάρχει η πεπατημένη οδός.

Εφαρμογές διαφορετικών τακτικών και υποκειμενικών κανόνων, πολλές φορές φαντάζουν σε ορισμένους αντιφατικές, σε καμία όμως περίπτωση δεν μπορούν να απορριφθούν, γιατί κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Η συνεχής αναζήτηση, η παρατηρητικότητα, ο πειραματισμός, η μελέτη, η διορατικότητα, η ετοιμότητα και άλλα παρόμοια, φέρουν το χομπίστα σε μια συνεχή επαγρύπνηση και τον υποχρεώνουν να βρίσκεται μόνιμα πάνω από το χόμπι του χωρίς ούτε μια στιγμή να χάσει το ενδιαφέρον του και την ενασχόλησή του.

Αυτά για μένα, είναι τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, τα οποία καθιστούν την κατηγορία του reef, σαν την κορυφαία κατηγορία του ευρύτερου ενυδρειακού χόμπι.

Το συμπέρασμα, που βγάζω από την αναφορά σου, είναι ότι η προσπάθειά μας πρέπει να εστιάζει στη διατήρηση σταθερών συνθηκών, με σταθερές παραμέτρους, προσπαθώντας να προσομοιάσουμε, όσο το δυνατό περισσότερο με τις συνθήκες της φύσης.

Αυτό είναι το ιδανικό. Σταθερές και σωστές τιμές Ca, Alk, Sal, PH, αντανακλούν ένα υγιές σύστημα με καλές προοπτικές για υγιή επιβίωση και ανάπτυξη.

Είναι όμως αυτά ικανά για να μιλάμε για προσομοίωση ενός ανοικτού οικοσυστήματος?

Οι δευτερεύοντες σταθερές, που δεν μπορούμε να τις μετρήσουμε, πολύ περισσότερο να τις σταθεροποιήσουμε, όσο και αυτές που δεν τις γνωρίζουμε καν, τι ρόλο διαδραματίζουν στην ισορροπία ενός κλειστού συστήματος?

Ποιος είναι ο ρόλος του μολυβδένιου ή του αλουμίνιου, του σίδηρου και λοιπών ιχνοστοιχείων στο σύστημά μας? Ποια είναι η επιτρεπτή κλίμακα απόκλισης στο σύστημά μας αυτών των παραγόντων, που θεωρητικά είναι αδύνατον να διατηρηθούν σταθερές σε κλειστά συστήματα?

Ερωτηματικά, που πιστεύω ότι όσο και αν ασχοληθούμε δεν θα μπορέσουμε ποτέ να βρούμε απαντήσεις και να ορίσουμε κανόνες.

Για να εστιάσουμε και πάλι στο θέμα του αποχρωματισμού των SPS, πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να συγκρίνουμε δύο συστήματα και να προσπαθούμε να αντιγράψουμε κάποιο άλλο. Η αναζήτηση αιτιών θα πρέπει να περιορίζεται αποκλειστικά στα σύνορα του συγκεκριμένου συστήματος, ενώ οι υπόλοιπες αναφορές θα πρέπει να έχουν επικουρικό χαρακτήρα.

Εδώ παρατηρούμε έντονες διαφορές σε δύο ίδια συστήματα, που βρίσκονται στον ίδιο χώρο, πολύ περισσότερο όταν το ένα βρίσκεται στην Κρήτη και το άλλο στην Αθήνα.

Οι επιτυχημένοι κανόνες που εφαρμόζει ένας συνάδελφός, πιστεύω ότι είναι επιτυχημένοι μόνο στο συγκεκριμένο σύστημα. Σίγουρα πρέπει να λαμβάνονται υπ’ όψιν και να αποτελούν πεδίο προβληματισμού και διερεύνησης.

Για να βγάλουμε, όμως, συμπεράσματα θα πρέπει να κάνουμε μια αναλυτικότερη και πιο εξειδικευμένη σύγκριση των δύο συστημάτων.

Για παράδειγμα, σύγκριση του ωφέλιμου όγκου νερού, της συνύπαρξης μαλακών κοραλλιών και τι είδους, η διάταξη του βράχου, η όλη δομή της κυκλοφορίας του νερού και άλλα παρόμοια, ενώ σε καμία περίπτωση (κατά την προσωπική μου άποψη) δεν θα πρέπει να αναζητούμε το “ μαγικό” υλικό του ριάκτορα , την μάρκα του “θαυματουργού” buffer, της ιωδίνης………

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος μας πρεπει να ειναι οι συνθηκες στην θαλασσα.

Στην θαλλασα λοιπον τα νιτρικα δεν ειναι μηδεν αλλα πολυ κοντα σε αυτο, τα φωσφορικα το ιδιο, το ασβεστιο,το PH και η ανθρακικη σκληροτητα σταθερα. φίλος χημικός μου λέει ότι πρακτικά δεν είναι δυνατόν ένα νερό να μην έχει νιτρικά καθόλου… από τη στιγμή που έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα..

Η θερμοκρασια,η ενταση του φωτος και η αλατοτητα εχουν επαρκεις και σταθερες τιμες. Αλλα και ενα πληθος απο ιχνοστοιχεια παντα εκει. Η τροφη επισης και για τα ψαρια και για τα κοραλια. η συννεφιά και η βροχή δεν επηρεάζουν τα συστήματα στη φύση?

Στα ενυδρεια μας ειναι δυσκολο να τα πετυχουμε ολα αυτα και μαλιστα σε σταθερες τιμες οποτε το μονο που μας μενει ειναι η προσπαθεια να πετυχουμε συνθηκες παρομοιες με την θαλασσα.συμφωνώ .. νομίζω ότι δεν υπάρχει η απόλυτη συνταγή απομίμησης

Οποτε οταν παρουσιαστει καποιο προβλημα μαλλον ειναι καποιος συνδιασμος συνθηκων που οδηγει στο προβλημα παρα κατι συγκεκριμενο.

Δυσκολο και ωραιο το χομπι μας.

Αγαπητέ Φίλε symbil

Θα ξεκινήσω από την τελευταία σου συμπερασματική φράση Δύσκολο και ωραίο το χόμπι μας.

Αναμφίβολα όσο εντυπωσιακό και φαντασμαγορικό είναι ένα τέτοιο ενυδρείο, τόσο δύσκολο είναι να διατηρήσεις σταθερό το αποτέλεσμα, ακολουθώντας κάποιους νόμους.

Κατά τη γνώμη μου τα πάντα οφείλονται στη διατήρηση κάποιων ισορροπιών, οι οποίες πολλές φορές τηρούνται άθελά μας.εδώ θέλω να πω ότι βλέπω πολύ σημαντικό ο κάθε ένας να προσπαθεί να βοηθά τη σταθερότητα.. όσο μπορεί κρατώντας σταθερή ρουτίνα συντήρησης .. ίσος να μην είναι τόσο σημαντική η ποιότητα της συντήρησης όσο η σταθερότητα της ..

..

Άλλες φορές διαταράσσονται, με αποτέλεσμα τις αρνητικές επιπτώσεις στους οργανισμούς, χωρίς να μπορούμε να ανιχνεύσουμε κάποια πιθανή αιτία, κάνοντας μόνο υποθέσεις για τα πιθανά αίτια.αυτές είναι οι δύσκολες ώρες… που πρέπει να έχουμε τα μάτια ανοιχτά μήπως και κάτι μας <<μιλήσει>>

Οι γνώσεις και η εμπειρία του χομπίστα είναι τα μοναδικά όπλα που διαθέτει, στην περίπτωση αυτή, αφού δυστυχώς δεν υπάρχει η πεπατημένη οδός.

Εφαρμογές διαφορετικών τακτικών και υποκειμενικών κανόνων, πολλές φορές φαντάζουν σε ορισμένους αντιφατικές, σε καμία όμως περίπτωση δεν μπορούν να απορριφθούν, γιατί κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Η συνεχής αναζήτηση, η παρατηρητικότητα, ο πειραματισμός, η μελέτη, η διορατικότητα, η ετοιμότητα και άλλα παρόμοια, φέρουν το χομπίστα σε μια συνεχή επαγρύπνηση και τον υποχρεώνουν να βρίσκεται μόνιμα πάνω από το χόμπι του χωρίς ούτε μια στιγμή να χάσει το ενδιαφέρον του και την ενασχόλησή του.

Αυτά για μένα, είναι τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, τα οποία καθιστούν την κατηγορία του reef, σαν την κορυφαία κατηγορία του ευρύτερου ενυδρειακού χόμπι.

Το συμπέρασμα, που βγάζω από την αναφορά σου, είναι ότι η προσπάθειά μας πρέπει να εστιάζει στη διατήρηση σταθερών συνθηκών, με σταθερές παραμέτρους, προσπαθώντας να προσομοιάσουμε, όσο το δυνατό περισσότερο με τις συνθήκες της φύσης.

Αυτό είναι το ιδανικό. Σταθερές και σωστές τιμές Ca, Alk, Sal, PH, αντανακλούν ένα υγιές σύστημα με καλές προοπτικές για υγιή επιβίωση και ανάπτυξη.

Είναι όμως αυτά ικανά για να μιλάμε για προσομοίωση ενός ανοικτού οικοσυστήματος?

δεν ξέρω αν στη φύση οι ακροπόρες κάνουν παρέα με τα σαρκόφυτα.. … μήπως τελικά επιδιώκουμε μια στρέβλωση της κατάστασης που συναντάμε στη φύση για να καλύψουμε τα γούστα μας ?

Οι δευτερεύοντες σταθερές, που δεν μπορούμε να τις μετρήσουμε, πολύ περισσότερο να τις σταθεροποιήσουμε, όσο και αυτές που δεν τις γνωρίζουμε καν, τι ρόλο διαδραματίζουν στην ισορροπία ενός κλειστού συστήματος?

Ποιος είναι ο ρόλος του μολυβδένιου ή του αλουμίνιου, του σίδηρου και λοιπών ιχνοστοιχείων στο σύστημά μας? Ποια είναι η επιτρεπτή κλίμακα απόκλισης στο σύστημά μας αυτών των παραγόντων, που θεωρητικά είναι αδύνατον να διατηρηθούν σταθερές σε κλειστά συστήματα?

Ερωτηματικά, που πιστεύω ότι όσο και αν ασχοληθούμε δεν θα μπορέσουμε ποτέ να βρούμε απαντήσεις και να ορίσουμε κανόνες.

Για να εστιάσουμε και πάλι στο θέμα του αποχρωματισμού των SPS, πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να συγκρίνουμε δύο συστήματα και να προσπαθούμε να αντιγράψουμε κάποιο άλλο. Η αναζήτηση αιτιών θα πρέπει να περιορίζεται αποκλειστικά στα σύνορα του συγκεκριμένου συστήματος, ενώ οι υπόλοιπες αναφορές θα πρέπει να έχουν επικουρικό χαρακτήρα.

αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό…

και για παράδειγμα ο φίλος Θάνος `μας λέει ότι δεν χρησιμοποιεί antiphos .. δεν μας είπε ότι έχει και στρωμένο refugium με άλγες … ( έτσι δεν είναι? ) ..

Εδώ παρατηρούμε έντονες διαφορές σε δύο ίδια συστήματα, που βρίσκονται στον ίδιο χώρο, πολύ περισσότερο όταν το ένα βρίσκεται στην Κρήτη και το άλλο στην Αθήνα.

Οι επιτυχημένοι κανόνες που εφαρμόζει ένας συνάδελφός, πιστεύω ότι είναι επιτυχημένοι μόνο στο συγκεκριμένο σύστημα. Σίγουρα πρέπει να λαμβάνονται υπ’ όψιν και να αποτελούν πεδίο προβληματισμού και διερεύνησης.

Για να βγάλουμε, όμως, συμπεράσματα θα πρέπει να κάνουμε μια αναλυτικότερη και πιο εξειδικευμένη σύγκριση των δύο συστημάτων.δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα .. ούτε θεωρητικά..

Για παράδειγμα, σύγκριση του ωφέλιμου όγκου νερού, της συνύπαρξης μαλακών κοραλλιών και τι είδους, η διάταξη του βράχου, η όλη δομή της κυκλοφορίας του νερού και άλλα παρόμοια, ενώ σε καμία περίπτωση (κατά την προσωπική μου άποψη) δεν θα πρέπει να αναζητούμε το “ μαγικό” υλικό του ριάκτορα , την μάρκα του “θαυματουργού” buffer, της ιωδίνης……. συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί στα <<θαυματουργά>> πρόσθετα.. ασχέτως αν βρούμε κάτι που βοήθησε το σύστημα μας ..

…Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αναφερω πως το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερων και εχει πολλες προεκτασεις..

Αρχικα να πω πως οι παραμετροι στα παραλια καθε θαλλασας αλλαζουν σαφως ποιο ευκολα απο αυτες που εχουν οι υφαλοι. Τι εννοω. Στα παραλια εχουμε τη βροχη, τους χειμαρους, τα λυματα και την ανθρωπινη δραστιριωτητα η οποια και επιβαρηνει καπως το περιβαλλον αναλογα με την κατασταση η οποια επικρατει εκεινη την εποχη ή ακομα και την εκαστοτε ημερα. Αυτο αλλαζει τοπικα τις συνθηκες και σαφως καποιες τιμες υπαρχουν σαφως ποιο επιβαριμενες τιμες φωσφωρικων, νιτρικων κτλ. Δεν λεω να ειναι 1-5 ppm αλλα καπου αναμεσα στο 0-1. Και παλι αυτο ειναι πολυ.

Στα σημεια που υπαρχουν οι υφαλοι, οι συνθηκες ειναι τοσο σταθερες οσο δεν εχουμε ιδεα πως μπορει να ειναι. Εξηγουμε. Μεσω της εξελιξης διαμεσου των αιωνων οι υφαλοι βρισκονται στα "καλυτερα" σημεια απο αποψη σταθεροτητας. Μπορει να μην εχουμε "0" νιτρικα ή φωσφωρικα αλλα οταν οι τιμες βρισκονται κοντα στο 0,01 - 0,02 η και ακομα ποιο κατω στα φωσφωρικα και λιγο ποιο ψηλα στα νιτρικα τοτε λογικα μιλαμε για μηδαμηνες καταστασεις σε αυτα. Και το κυριοτερο ειναι πως εκει που ειναι οι υφαλοι, οποια "βρωμια" πεφτει στο νερο, μεχρι να φτασει εκει εχει αποροφηθει απο τις διαφορες ζωνες με φυκια, αλγες και super-super DSB (απεραντοσυνη αμμου και ωκεανου). Ετσι οι τιμες ειναι σταθεροτατες. Το ιδιο ισχυει με τα νερα της βροχης που εχουν τελεια αναμιχθει τελεια με το νερο. Ισως τοπικα εαν βρεξει τοτε παλι υπαρχει μια αραιωση για λιγο της αλατοτητας αλλα γρηγορα ερχετε στα ισια του.

Στο ενυδρειο μας και το super-super-super υλικο για τα φωσφωρικα να εχουμε, με προοπτικη 0, απο την στιγμη που εχουμε ψαρια και μεταβολιζονται συνεχως (τροφη, ουρια κτλ), τοτε παντα θα εχουμε αυτα τα μικροστοιχεια. Αλλο θεμα εαν δεν εχουμε καθολου ψαρια στο ενυδρειο μας. Εκει τα δεδομενα αλλαζουν, αλλα καποια ψαρια σε λογικο αριθμο ειναι παντα επιθυμητα για αυτο ακριβως το λογο. Για τα ανοργανα και τα οργανικα που αποβαλουν και συμβαλουν στο ολο συστημα.

Απαραιτητη προυποθεση ειναι οι τιμες μας στο συστημα να ειναι καλες και σωστες. Να εχουμε το μαγνησιο απαραιτητα πανω απο 1300 και με περιοδικες προσθηκες ιωδινης-στροντιου τοτε ολα θα πανε καλα. Εαν δεν ειστε συμμαχος των χημικων τοτε οι καλες αλλαγες και τακτικες αλλαγες νερου θα τα πανε ολα καλα. Το πολυ καλο skimming ειναι απαραιτητο, η καλη κυκλοφορια και η σταθεροτατη θερμοκρασια επισης.

Το φιλτρο αλγης εαν καταφερεις να το συντηρησεις καλα τοτε εχεις ενα τεραστιο πλεονεκτημα. Αφαιρεις νιτρικα, φωσφωρικα και αφηνεις και στο νερο σου ουσιες που μονο καλο κανουν στα ψαρια. Παραδειγμα.

Η caulerpa rasemosa νομιζω, υπαρχει αναφορα σε αρθρο του reefkeeping, για καθε 10 γραμαρια καθαρης αλγης που εξαγουμε, αφαιρουμε επισης 24 μικρογραμαρια (mg) φωσφωρικων. Εχετε ιδεα τι συμαινει αυτο?

1 κιλο phosguard της Seachem αποροφαει περιπου 70 mg, ενω το αντιστοιχο υλικο της Tunze με βαση το σιδηρο αποροφαει ανα κιλο γυρω στα 270 mg. Οπως βλεπετε ανετα μπορουμε να κοψουμε το phoshate remover εαν εχουμε ενα καλο και χωρις ρισκο κρασαρισματος φιλτρο αλγης...

Εκει ομως ενδεχωμενος να εχουμε προβλημα με το Fe - σιδηρο. Τι εννοω. Ενυδρεια στο εξωτερικο με μαγαλα φιλτρα αλγης ανα καποιες περιοδους προσθετουν σιδηρο ειδικο για reef οπως για παραδειγμα το αντιστοιχο της Kent. Το οποιο και ειχα δοκιμασει στο παρελθον με μαγαλη επιτυχια. Δυσκολευτηκα λιγο να βρω τη σωστη δοσολογια αφου αυτο που πρτεινουν ειναι απλα ενας μπουσουλας αλλα ειναι εξαιρετικο προιον. Σεπεριπτωση που ο σιδηρος εξαντληθει, τοτε εχουμε το σταδιακο χασιμο χρωματος της αλγης, αρχιζει να κιτρινιζει-ασπριζει και τα κοραλια, ειδικα τα lps κοβουν σχεδον τελειως την αναπτυξη τους. Αυτη ειναι μια διαπιστωση που την εκανα πριν καιρο μεν, αλλα εχει γινει μετα απο πολυ δοκιμη και πραξη. Οποτε τα αποτελεσματα ειναι σχετικα σιγουρα γιατι ειναι πολυ δοκιμασμενα.

Απαραιτητο επισης σε καθε ενυδρειο reef που εχουμε αρκετα ψαρια να εχουμε σιγουρα αλγοφαγα. Οποιος εχει χασει τα αλγοφαγα του για καποιο λογο σιγουρα θα εχει δει την διαφορα. Ενα reef ενυδριο πρεπει να εχει πολυ waste remove αλλα να συνδιαστει σιγουρα με ενα αξιοπρεπες ταισμα για κρατησουμε τις ισοροπιες.

Οπου ισοροποια συμαινει

-Πολυ λιγες προσθηκες τροφης λογο απουσιας ψαριων-Οχι τρελη αποβολη θρεπτικων

-Κανονικο ταισμα-Καλo skimming και λογικη χρηση phospate remoner, ανθρακα κτλ

-Πολυ καλο ταισμα-Τρελο skimming, δυνατη χρηση υλικων αφαιρεσης θρεπτικων σε οποιο σημειο μπορουμε και προσοχη και μεγαλη ακριβεια στην παρακολουθηση τιμων.

Τωρα για τις αλλαγες νερου, σιγουρα ενα ισσοροπιμενο ενυδρειο μπορει να κρατησει καιρο χωρις καλες αλλαγες νερου, αλλα οποτε το εχω δοκιμασει εχω δει τα καλυτερα αποτελεσματα. Μπορει τα κοραλια να πηγαινουν πολυ καλα, αλλα εχω δοκιμασει 2-3 φορες μετα απο περιοδο 4 μηνων και κανω αλλαγη νερου 30-40% βλεπω σαφως ποιο καλα αποτελεσματα. Οχι τρελες αλλαγες, αλλα ειναι εμφανες πως "δινει" μια φρεσκαδα στο νερο μας.

Τωρα για το θεμα του φωτισμου, διαφορες στο χρωμα εχω δει στις montipora και στις lobophilia. Ισως και σε καποιες acropora. Αλλα διαφορες στην αναπτυξη να εχω παρατηρηση (και παλι ισως..) στις lobophylia. Ποτε ομως καποιο προβλημα σε θεματα υγειας του κοραλιου. Εχω 14Κ λαμπες της Hamilton και στο ματι το χρωμα ειναι του γουστου μου. Με ακτινικες δινει κατι παραπανω. Αλλα να τονισω πως μην νομιζετε πως στο ματι η 20Κ ή Radium θα δωσει το ιδιο μπλε στο ενυδρειο μας που θα μας δωσουν οι ακτινικες. Εχω δοκιμασει και τους 2 τυπους ΜΗ και βλεπω πως οι ακτινικες ειναι ποιο αδυνατες σαν ενταση αλλα σαφως ποιο δυνατες σαν χρωμα και πλουραρισμο στο ενυδρειο μας.

Ισως σας κουρασα αλλα πιστευω πως ελυσα καποιες αποροιες και εδωσα και καποιους προβληματισμους.. :D

Link to comment
Share on other sites

Με ευκαιρία της αναφοράς στην σταθερότητα ενός ανοικτού συστήματος, θα ήθελα να σας αναφέρω έναν σχετικά καινούργιο όρο, που χρησιμοποιείται από τους υδροβιολόγους και ωκεανολόγους.

Προσωπικά, μόλις πριν από ένα χρόνο περίπου, άκουσα για πρώτη φορά τον όρο αυτόν.

Πρόκειται για το Zoogeographicity, τον οποίο θα μπορούσαμε να μεταφράσουμε στα Ελληνικά σαν Ζωογεωγραφικότητα και που αναφέρεται στην κατανομή των πληθυσμών των οργανισμών στις διάφορες περιοχές του ίδιου οικοσυστήματος και ταυτόχρονα στην αναπτυξιακή κυρίως, συμπεριφορά τους.

Παρατηρώντας, λοιπόν, οι επιστήμονες ερευνητές την κατανομή των θαλάσσιων οργανισμών, σε μια ευρύτερη περιοχή τροπικού υφάλου, διαπίστωσαν ότι υπάρχουν σχετικά μικρές περιοχές, μόλις μερικών τετραγωνικών μέτρων, οι οποίες σφύζουν από ζωή.

Στις περιοχές αυτές, παρατηρήθηκαν μεγάλες συγκεντρώσεις κοραλλιών κυριολεκτικά το ένα σε επαφή με το άλλο, με απίστευτα ζωηρά χρώματα και ξέφρενους ρυθμούς ανάπτυξης.

Αντίθετα λίγα μέτρα, έξω από τα σαφή όρια των περιοχών αυτών και σε τεράστιες εκτάσεις, τα είδη αυτά των κοραλλιών, απαντώνται σποραδικά σε ελάχιστες συγκεντρώσεις, διάσπαρτα στον ύφαλο χωρίς να εμφανίζουν τα έντονα χρώματα ή τους ρυθμούς ανάπτυξης, με τις προαναφερόμενες περιοχές.

Αυτό το φαινόμενο κίνησε το ενδιαφέρον των ειδικών για περισσότερη διερεύνηση, αφού θεωρητικά, ο τροπικός ύφαλος αποτελεί ένα μεγάλο και σταθερό οικοσύστημα, με σταθερές παραμέτρους σε όλες του τις επί μέρους περιοχές.

Δεν μπόρεσαν όμως μέχρι στιγμής να ανακαλύψουν κάποιες ιδιαίτερες διαφορές, που κάνουν τα μεμονωμένα αυτή τμήματα του υφάλου να ξεχωρίζουν. Έτσι χρησιμοποίησαν για πρώτη φορά τον όρο Zoogeographicity.

Περισσότερες πληροφορίες δεν μπόρεσα να βρω, όσο και αν αναζήτησα στο διαδίκτυο, παρά μόνο σε αντίστοιχες διαπιστώσεις, που αφορούν κυρίως ποταμούς.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σεπεριπτωση που ο σιδηρος εξαντληθει, τοτε εχουμε το σταδιακο χασιμο χρωματος της αλγης, αρχιζει να κιτρινιζει-ασπριζει

χμμμ… κάτι μου θυμίζει αυτό…

.. έχω το iron kent marine ..αλλά φοβάμαι την άλγη…

… λέει να ρίχνουμε 5ml/200lt .. θα τολμήσω..

έχεις καμιά άλλη πρόταση για τη δοσολογία ?

Ισως σας κουρασα αλλα πιστευω πως ελυσα καποιες αποροιες και εδωσα και καποιους προβληματισμους.. :D

από προχθές προσπαθώ να το διαβάσω .. αλλά άξιζε το κόπο.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώντας να καταλάβω τι συμβαίνει στο ενυδρείο μου σχετικά με τα διαθέσιμα nutrients και τη συμπεριφορά των κοραλλιών σκέφτομαι τον ενεργό άνθρακα και το skimming ..

.. λένε ότι κάνουν την ίδια δουλειά …. είναι όμως έτσι? λχ ας υποθέσουμε ότι έχω έλειπες skimming και προσπαθώ να καλύψω την κατάσταση βάζοντας μεγαλύτερη ποσότητα ενεργού άνθρακα …

… μήπως έτσι παραμένει στο νερό ένα μέρος της βρωμιάς που κανονικά θα το έβγαζα με skimming και βγάζω ένα πολύτιμο μέρος από ιχνοστοιχεία που θα παρέμεναν αν χρησιμοποιούσα πολύ λιγότερο άνθρακα ?

το λέω αυτό έχοντας redox 300-320 και κάνοντας την υπόθεση ότι με καλύτερο skimming θα είχα υψηλότερες τιμές..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το 24/7 στην UV σημαίνει ασταμάτητα (24 ώρες 7 μέρες)

11 μήνες με το ίδιο νερό, αλλά ναι διορθώνω την αλατότητα μία φορά το μήνα

και προσθέτω trace elements μία φορά την εβδομάδα.

Και χρώμα και πολύποδες, νομίζω τις έχεις δει αυτές τις φωτό:

antesco_190906_1250_3.jpg

antesco_230906_1250_12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απίθανες φωτογραφίες!!!!!

Από που είναι από το Reef Central?

Μου φαίνεται ότι πρέπει να κλείσουμε επειγόντος ραντεβού για να μου κάνεις μαθήματα.

Που να περιμένω τον Calfo.....

Link to comment
Share on other sites

Απίθανες φωτογραφίες!!!!!

Από που είναι από το Reef Central?

Μου φαίνεται ότι πρέπει να κλείσουμε επειγόντος ραντεβού για να μου κάνεις μαθήματα.

Που να περιμένω τον Calfo.....

Εχουν μπει και στο Reef Central και εχουν λαβει ιδιαιτερα εγκωμιαστικα σχολια απο πολλους...και απο τον γνωστο Melev...Πραγματικο διαμαντι...μπραβο Θανο και απο εδω!! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

μα είναι από τα καλύτερα που έχουμε να δείξουμε :D:thumbup:

υπέροχα κοράλλια και υγιέστατα.. :thumbup::angry2:

Θάνο τι αναλογία λευκού/ακτινικού φωτισμού έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αλλά οφείλω να ομολογήσω (για πρώτη φορά δημόσια) ότι οι 11 μήνες χωρίς αλλαγή νερού δεν είναι στρατηγική (ποιός θα με πίστευε άλλωστε...) είναι βαρεμάρα, ή μάλλον να το πούμε πιο ευγενικά - ιεράρχηση προτεραιοτήτων. Καταναλώνω τόσο χρόνο σε ψιλορυθμίσεις, ορθή λειτουργία CR, και συνεχόμενες αναβαθμισούλες, που όσο βλέπω ευτυχισμένους πολύποδες αντί να αλλάξω νερό , προσθέτω λίγο trace. Έχω συμφωνήσει απόλυτα άλλωστε με τον Ηλία παλαιότερα, ότι άμα ποτέ κάνω μία γερή αλλαγή είμαι σίγουρος ότι θα δω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα....

Να και μερικές χθεσινές φωτογραφίες που απαντούν σε προηγούεμνο ερώτημα του Νίκου

antesco_081006_1.jpg

antesco_081006_2.jpg

antesco_081006_3.jpg

antesco_081006_4.jpg

antesco_081006_6.jpg

antesco_081006_7.jpg

antesco_081006_0.jpg

antesco_081006_5.jpg

Νίκο πράγματι είναι ντροπή να περιμένουμε μέχρι τις 21 Απριλίου για να γνωριστούμε επιτέλους !!!

Τάσο μόνο δύο Τ5 ακτινικές παίζουν, και 3 ΜΗ 250W (οι δύο 14κ και η μία 20κ)

Έγινε επεξεργασία - antesco
Link to comment
Share on other sites

Άψογο ενυδρείο-άψογα κοράλλια-άψογες photo. :thumbup:

Για όσους δεν γνωρίζουν δεν είναι μόνο η μπροστινή απίθανη κορνίζα ενυδρείο του Θάνου αλλά και το εργοστάσιο από πίσω που κάνει την διαφορά. :thumbup:

Χαίρομαι που άτομα σαν και εσένα Θάνο ανεβάζουν ακόμα ψιλότερα τον πήχη του χόμπι μας. :D

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώντας να καταλάβω τι συμβαίνει στο ενυδρείο μου σχετικά με τα διαθέσιμα nutrients και τη συμπεριφορά των κοραλλιών σκέφτομαι τον ενεργό άνθρακα και το skimming ..

.. λένε ότι κάνουν την ίδια δουλειά …. είναι όμως έτσι? λχ ας υποθέσουμε ότι έχω έλειπες skimming και προσπαθώ να καλύψω την κατάσταση βάζοντας μεγαλύτερη ποσότητα ενεργού άνθρακα …

… μήπως έτσι παραμένει στο νερό ένα μέρος της βρωμιάς που κανονικά θα το έβγαζα με skimming και βγάζω ένα πολύτιμο μέρος από ιχνοστοιχεία που θα παρέμεναν αν χρησιμοποιούσα πολύ λιγότερο άνθρακα ?

το λέω αυτό έχοντας redox 300-320 και κάνοντας την υπόθεση ότι με καλύτερο skimming θα είχα υψηλότερες τιμές..

αυτό πως το βλέπετε?

…σκέφτομαι αντί να αναβαθμίσω προσθέτοντας .. να αναβαθμίσω αφαιρώντας…

… να γίνω πιο σαφής ..

.. 500μλ άνθρακας – 1 phos ban στο φίλτρο ..

… κατάργηση skimmer ..

.. αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 10 %

Link to comment
Share on other sites

ορίστε και δυο φωτογραφίες για να μην λέω δυο χιλιάδες λέξεις …

… δεν συγκρίνονται βέβαια με του Θάνου . :D .

… αλλά μια και η κουβέντα είναι για τα φτωχά μου κοραλλάκια ας υπάρχει και μια φωτογραφία …

post-434-1160403578_thumb.jpg

post-434-1160403656_thumb.jpg

post-434-1160403738_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...