Jump to content

αλλοίωση χρώματος κοραλλιών ..


salTasos

Recommended Posts

Super Τασο !!! Δεν συγκρινουμε με κανεναν...αυτο ειναι το χομπι εξ αλλου!! Μπραβο !!! :D

Οσο αφορα το προυγουμενο Post σου δεν μπορω να συμφωνησω με την καταργηση του Skimmer...ακομα και τα πιο Φυσικα Συστηματα το χρησιμοποιουν αφου εξ΄ορισμου ειναι κατι απολυτα φυσικο μιας και κανει οτι το κυμα σε γενικες γραμμες! Γιατι να το βγαλεις ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Super Τασο !!! Δεν συγκρινουμε με κανεναν...αυτο ειναι το χομπι εξ αλλου!! Μπραβο !!! :D

Οσο αφορα το προυγουμενο Post σου δεν μπορω να συμφωνησω με την καταργηση του Skimmer...ακομα και τα πιο Φυσικα Συστηματα το χρησιμοποιουν αφου εξ΄ορισμου ειναι κατι απολυτα φυσικο μιας και κανει οτι το κυμα σε γενικες γραμμες! Γιατι να το βγαλεις ??

ευχαριστώ αυτούς που έχουν καλά λόγια να πουν για το ενυδρείο μου..

.. αλλά περιμένω τη κριτική σας που θα με ευχαριστήσει περισσότερο…

Μάνο ..

χθες βράδυ είχα ένα όραμα στον ύπνο μου..

.. ήταν ο Άγιος Φανούριος – μεγάλη η χάρη του- που με ορμήνευσε..

..

τι να πω ..θα κάνω μερικές αλλαγές νερού πριν προχωρήσω στην αφαίρεση του ενός εκ των δυο .. και μέχρι τότε μπορεί να δω και άλλο όραμα ..

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το ενυδρείο σου Τάσο. Πολύ καλή ανάπτυξη έχουν οι ακροπόρες σου.

Αλλά όλα τα λεφτά είναι το....ψυκτικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όλα τα λεφτά είναι το....ψυκτικό σου!

:D:thumbup::thumbup::angry2::angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

ναι …γελάτε μακάριοι αδαείς. :D

.. εκεί του τα chiller τα φτύνουν αυτός ξεμουδιάζει. :thumbup: .

αν ξέρατε την απόδοση του … και την βοήθεια που μου προσφέρει στις δύσκολες μέρες .. θα είχατε πιο πολύ σεβασμό στον Ανεμιστήρα μου

.. θα του κάνω άγαλμα :thumbup: ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

για τον φίλο Θανάση ΤΑΝ ..

βλέποντας την υπέροχη φατσούλα στο avantar .. θα έλεγα να αλλάξεις λίγο της υπογραφή σου ….<< αρχή δίχως τέλος >> .. σου πάει καλύτερα.. :D

να σου ζήσει φίλε :thumbup::thumbup: ..

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά τα συγχαρητήριά μου Θάνο.

Μια εικόνα= Χίλιες λέξεις

Link to comment
Share on other sites

Απίθανες φωτογραφίες!!!!!

Από που είναι από το Reef Central?

Μου φαίνεται ότι πρέπει να κλείσουμε επειγόντος ραντεβού για να μου κάνεις μαθήματα.

Που να περιμένω τον Calfo.....

To ενυδρειο σου ειναι εξαιρετικο. Πολυ ωραια δουλεια και μπραβο για το αποτελεσμα!! Η ισοροποια και η σταθεροτητα ειναι το κλειδι στην αναπτυξη ενος reef, και μαλλον...φαινετε. :D Λες με την αλλαγη νερου να χαλασει το αποτελεσμα? :angry2:

Τέλειο το ενυδρείο σου Τάσο. Πολύ καλή ανάπτυξη έχουν οι ακροπόρες σου.

Αλλά όλα τα λεφτά είναι το....ψυκτικό σου!

Ναι..οντως. :thumbup::thumbup::angry2::angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τασο,πολυ ωραιο το ενυδρειο σου. Εχεις υγιες κοματια, χωρο μπολικο ακομα για να το γεμισεις και τα ψαρακια σου φαινονται ιδαιτερα ευτηχη. Μια χαρα!

Γνωμη μου ειναι να μην βγαλεις εκτος λειτουργιας το σκιμμερ σε καμοια περιπτωση. Επισης ο ανθρακας δεν ειναι ανταγωνιστικος με τον ανθρακα και απο θεμα ποσοτητας που χρειαζετε αλλα και απο θεμα ουσιων. Υπαρχουν ουσιες που αποβαλει το σκιμμερ που δεν αποροφαει ο ανθρακας αλλα και το αναποδο. Ποιο πολυ θα ελεγα πως αλληλοσυμπληρωνονται, αλλα χωρις ανθρακα και με περιοδικη χρηση το ενυδρειο σου μπορει να παει μια χαρα, χωρις σκιμμερ ομως οχι... Σκεψου το αυτο πριν αποφασισεις κατι τετοιο γιατι αμα το ενυδρειο σου "φορτωση" με βρωμα μετα δεν ειναι το ποιο απλο να το αντιμετωπισεις...

Ερωτηση. Νωμιζω πως ειδα ενα Okinawa goby (το μικρο, το κιτρινο) πανω σε μια ακροπορα. Δεν σου την τσιμπαει καθολου? Εγω ειχα βαλει ενα ζευγαρακι στο παρελθον και μου τις σκισανε μεχρι να τα βγαλω. Πολυ μασα ειχανε ριξει... Λιγο λιγο μεν αλλα σε βαθος χρονου ειχα ποια προβλημα. Πανεμορφα ομως...

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο ανθρακας δεν ειναι ανταγωνιστικος με τον ανθρακα και απο θεμα ποσοτητας που χρειαζετε αλλα και απο θεμα ουσιων.

??????? :D

μα πως κατάλαβες ότι είναι τα ψαράκια μου ευτυχισμένα?

.. τους έχω κόψει την πρόσβαση στο internet τώρα και πολύ καιρό .. να μην βλέπουν το ενυδρείο του Θάνου και έχουν απαιτήσεις ..

καλά το είδες το ψαράκι…

.. έχω ακούσει και εγώ ότι μπορεί να κάνει ζημιά…

… το έχω ενοχοποιήσει για το θάνατο ενός κλαδιού από τη μεγάλη άκρο..

.. γιατί το έβλεπα να το τσιμπάει .. δεν έχει κάνει άλλη ζημιά μέχρι τώρα..

.. πριν λίγες μέρες έβαλα μια τραπεζόσχημη ακροπόρα .. το έβλεπα λοιπόν να χτυπάει τα κεντρικά ποδαράκια και όχι τα περιφερειακά που έχουν μεγαλύτερη ανάπτυξη.. τώρα φαίνεται να έχει σταματήσει.. του αρέσει να φωλιάζει στην κίτρινη άκρο που είναι υγιεστάτη..

.. το παρακολουθώ με την απόχη στο χέρι..

το βλέπω σε πολλά ενυδρεία με sps για αυτό και του δίνω παράταση .. θεωρώ εύκολη τη σύλληψη του σε περίπτωση που το αποφασίσω..

.. στην αφαίρεση των skimmer θα είμαι προσεκτικός.. .. αλλά για να μην προσβάλουμε και τον Άγιο Φανούριο …. θα το δοκιμάσω

..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο καλημέρα. :D

Όμορφο το ενυδρείο σου με υγιέστατα κοράλλια όπως τα βλέπω. :thumbup:

Πως και επέλεξες 3 derasa για clam?Σου άρεσαν περισσότερο η δεν έβρισκες άλλα είδη?

Πάντως χαίρομαι που έχεις κρατηθεί όσον αφορά το φόρτωμα τον ψαριών .Κάτι που δυστυχώς πολλοί παρακάμπτουν μέσα σε αυτούς και εγώ με όλα τα αρνητικά που συνεπάγονται(πιο μεγάλες αλλαγές νερού κ.λ.π) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να μην βγαλεις εκτος λειτουργιας το σκιμμερ σε καμοια περιπτωση. Επισης ο ανθρακας δεν ειναι ανταγωνιστικος με to skimmer και απο θεμα ποσοτητας που χρειαζετε αλλα και απο θεμα ουσιων.

:D:thumbup::thumbup:

Αυτο ηθελα να πω και οχι ανθρακας και ανθρακας.. αλλα καποιες φορες καλυτερα να μασας.. παρα να γραφεις! :angry2::angry2:

Με καλυτερο skimming (π.χ. με ενα δευτερο) σιγουρα θα ειχες ποιο καλες τιμες redox. Οχι τρελες διαφορες αλλα θα ειχες σαφη ανοδο. Σταθερο ΡΗ μερα νυχτα, ακομα και με calcium reactor, ενω η αποβολη "βρωμας" που θα ειχες θα εβλεπες πως θα δικαιολογει την "περιεργη" σντοχη στο χρονο του ανθρακα και του οποιου phoshate remover υλικου σου. Η λιστα ειναι μακρια μεν αλλα μονο πλεονεκτηματα εχει. :angry2: Για εμενα μην το κανεις, αλλα εαν προχωρησεις θα ηθελα να μαθω τα αποτελεσματα.

Πρωτο δειγμα της απουσιας του σκιμμερ βεβαια θα ειναι η αλγη στο τζαμι σου. Απο 5 ημερες για παραδειγμα που θα ηθελες καθαρισμα θα πας ξαφνικα στις 2. Αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο ειδικα εαν δεν εχεις καποιο φιλτρο αλγης για να αναλαβει την αποβολη των ουσιων που θα συσορευονται με τον καιρο. Δεν σου λεω μην το κανεις, απλα να εισαι προσεχτικος. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο καλημέρα. :angry2:

Όμορφο το ενυδρείο σου με υγιέστατα κοράλλια όπως τα βλέπω. :blink:

Πως και επέλεξες 3 derasa για clam?Σου άρεσαν περισσότερο η δεν έβρισκες άλλα είδη?

Πάντως χαίρομαι που έχεις κρατηθεί όσον αφορά το φόρτωμα τον ψαριών .Κάτι που δυστυχώς πολλοί παρακάμπτουν μέσα σε αυτούς και εγώ με όλα τα αρνητικά που συνεπάγονται(πιο μεγάλες αλλαγές νερού κ.λ.π) :angry2:

φίλε ΤΑΝ ευτυχώς δεν χρησιμοποίησες υπερθετικό βαθμό για να πεις τη γνώμη σου .. φύλαξε τον για του χρόνου..

τα clams τα έφερα από Ολλανδία πέρυσι τον Δεκέμβρη , έφερα 3 με σκοπό να κάνω δώρο στο manosdr το ένα .. αλλά δυστυχώς δεν του πήγαινε καλά και βρέθηκα να έχω τρία .. μόνο derasa είχε .. πρόσφατα απέκτησα και ένα άλλο διαφορετικό.. πάνε σφαίρα :angry2: ..

φίλε μου αν ήμουν μέσα στους πειρασμούς όπως είσαι εσύ .. τα ίδια θα έκανα :angry2: ..

:D:thumbup::thumbup:

Αυτο ηθελα να πω και οχι ανθρακας και ανθρακας.. αλλα καποιες φορες καλυτερα να μασας.. παρα να γραφεις! :angry2::angry2:

Με καλυτερο skimming (π.χ. με ενα δευτερο) σιγουρα θα ειχες ποιο καλες τιμες redox. Οχι τρελες διαφορες αλλα θα ειχες σαφη ανοδο. Σταθερο ΡΗ μερα νυχτα, ακομα και με calcium reactor, ενω η αποβολη "βρωμας" που θα ειχες θα εβλεπες πως θα δικαιολογει την "περιεργη" σντοχη στο χρονο του ανθρακα και του οποιου phoshate remover υλικου σου. Η λιστα ειναι μακρια μεν αλλα μονο πλεονεκτηματα εχει. :angry2: Για εμενα μην το κανεις, αλλα εαν προχωρησεις θα ηθελα να μαθω τα αποτελεσματα.

Πρωτο δειγμα της απουσιας του σκιμμερ βεβαια θα ειναι η αλγη στο τζαμι σου. Απο 5 ημερες για παραδειγμα που θα ηθελες καθαρισμα θα πας ξαφνικα στις 2. Αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο ειδικα εαν δεν εχεις καποιο φιλτρο αλγης για να αναλαβει την αποβολη των ουσιων που θα συσορευονται με τον καιρο. Δεν σου λεω μην το κανεις, απλα να εισαι προσεχτικος. :rasp:

φίλε Discos δυο skimmer έχω..

μετά από πρόσφατη επικοινωνία με τον Calfo σχετικά με τα προβλήματα στην xenia αρχίζω να κυνηγώ τιμές ph πάνω από 8,0 μέρα – νύχτα.. ….να δούμε

σχετικά με την κατάργηση των skimmer ..βεβαίως και θα ενημερώνω τους ενδιαφερόμενους …

.. δεν είμαι φανατικός οπαδός καμιάς μεθόδου για να πρέπει να την υποστηρίζω .. ντε και καλά ..

την άλγη στο τζάμι και τώρα πρέπει να την καθαριζω κάθε δεύτερη μέρα .. αν θέλω να είναι πεντακάθαρο…. και κάτι άλλο που ίσος να σου φανεί σημαντικό.. η έξοδος του φίλτρου είναι κοντά στην επιφάνεια του νερού για να έχω την απαραίτητη ανατάραξη επιφανείας .. σε πληροφορώ γύρο από τα απονερα υπάρχουν πολλές φυσαλίδες ύποπτες.. μήπως και τώρα δεν έχω skimming ?

να είστε καλά !

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες στην επιφάνεια, που αργούν να σκάσουν, δηλώνουν αύξηση των οργανικών διαλυμάτων.

Είναι δυνατόν το skimmer και ο άνθρακας να μην επαρκούν?

Αλλά που βρίσκονται τα οργανικά απόβλητα στο ενυδρείο σου?

Έχεις μαλλακά?

Link to comment
Share on other sites

μερικά μανιτάρια και ένα μεγάλο star polyp ...

.. υπάρχει τρόπος να μετρήσω οργανικά? ταΐζω 1-2 φορές την μέρα flakes και μια την εβδομάδα κατεψυγμένο ένα <<σφηνάκι>> με διάφορα , σποραδικά ρίχνω και υγρή τροφή κοραλλιών ( εδώ να σας πω ότι αποφεύγω να πλησιάζω κοντά στο ενυδρείο όταν δεν υπάρχει λόγος γιατί μόλις πάω κοντά τρέχουν όλα στο μέρος μου και παρακαλάνε για φαΐ .. το τι γίνεται όταν πιάσω το κουτί με την τροφή δεν περιγράφεται :D .. αυτό για όσους πιστεύουν ότι τα ψάρια δεν έχουν μνήμη .. )

λες να παραταΐζω? τι άλλες πηγές οργανικών έχουμε στο ενυδρείο μας? ένας νεκρός οργανισμός ..οργανικά μας δίνει? έχω συνεχώς μάχες μεταξύ των ερημιτών ( μόλις συναντιούνται .. πλακώνονται :thumbup: ) και κατά καιρούς βλέπω πτώματα.. που αλλού να ψάξω? σε ελλιπείς αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

.. υπάρχει τρόπος να μετρήσω οργανικά?

H Salifert έχει test οργανικών.

Το έχω αλλά αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του. Όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει να μετρήσω, μου βγάζει άπειρες συγκεντρώσεις, μέχρι που εγκαταλείπω να συνεχίζω να ρίχνω σταγόνες.

Σύμφωνα με το αποτέλεσμα του test θα έπρεπε το νερό μου να είναι βούτυρο.

Link to comment
Share on other sites

εε… τότε να δώσω δείγμα το τοπικό χημικό εργαστήριο ..

.. το έχω ξανακάνει για να βεβαιωθώ για τα νιτρικά και τα φωσφορικά..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Νωμιζω πως ειδα ενα Okinawa goby (το μικρο, το κιτρινο) πανω σε μια ακροπορα. Δεν σου την τσιμπαει καθολου? Εγω ειχα βαλει ενα ζευγαρακι στο παρελθον και μου τις σκισανε μεχρι να τα βγαλω. Πολυ μασα ειχανε ριξει... Λιγο λιγο μεν αλλα σε βαθος χρονου ειχα ποια προβλημα. Πανεμορφα ομως...

δεν θα περιμένω να δω ζημιά που ίσος να έχει κιόλας γίνει .. το βλέπω να χτυπάει συχνά την καινούρια άκρο …

τώρα είναι μέσα σε ένα κουβά με θερμοστάτη και αέρα.. το πρωί θα του κάνω αλλαγή νερού από το ενυδρείο και θα ψάξω ανάδοχο..

Link to comment
Share on other sites

Οσο δυσκολο και να ειναι να δωσεις ενα ψαρι σου εκανες την σωστη κινηση...και για την υγεια των κοραλλιων σου αλλα και για την ψυχικη σου υγεια αφου δεν θα εχεις αυτο το αγχος συνεχεια :D

Ελπιζω να βρεθει ενα καλο σπιτι και για αυτον :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσο δυσκολο και να ειναι να δωσεις ενα ψαρι σου εκανες την σωστη κινηση...και για την υγεια των κοραλλιων σου αλλα και για την ψυχικη σου υγεια αφου δεν θα εχεις αυτο το αγχος συνεχεια :D

Ελπιζω να βρεθει ενα καλο σπιτι και για αυτον :thumbup:

μ άρεσε πολύ αυτό το ψαράκι…

.. θα έχω όμως τη δυνατότητα να το βλέπω στην καραντίνα του manosdr όπου και βρίσκεται τώρα :thumbup: ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

.. θα έχω όμως τη δυνατότητα να το βλέπω στην καραντίνα του manosdr όπου και βρίσκεται τώρα :thumbup: ..

Απο τα καλυτερα σπιτια στην Κρητη :D

Link to comment
Share on other sites

εε… τότε να δώσω δείγμα το τοπικό χημικό εργαστήριο ..

.. το έχω ξανακάνει για να βεβαιωθώ για τα νιτρικά και τα φωσφορικά..

διασταυρωμένες πληροφορίες μου λένε ότι μια τέτοια μέτρηση είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει στο Ρέθυμνο .. χρειάζονται πανάκριβα μηχανήματα που έχουν μόνο στη Αθήνα και μια μέτρηση κοστίζει αρκετά χρήματα .. και δεν περιλαμβάνει όλα τα <<οργανικά>> και για να έχω πλήρη εικόνα θα χρειαστούν πολλές μετρήσεις .για λίπη , η πρωτεΐνες , κλπ .

τι προσπαθεί να κάνει η salifert έχει ενδιαφέρον να μάθουμε.. υποψιάζομαι ότι προσπαθεί να <<πιάσει>> κάποιον κρίσιμο παράγοντα που θα είναι ενδεικτικός και για τους υπολοίπους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είμαι 3 μέρες χωρίς skimming μετά από 4 αλλαγές 10% σε διάστημα δυο εβδομάδων ..

.. το redox έχει τις υψηλότερες τιμές της τελευταίας περιόδου..

.. το ph δεν είναι και πολύ κεφάτο .. ενώ ανέβαινε με άνεση πάνω από 8,2 .. τώρα αγωνίζεται να ξεπεράσει το 8,1 .. μου λείπει μάλλον ο αερισμός του νερού που έκαναν τα σκιμμερ …

..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...