Jump to content

αλλοίωση χρώματος κοραλλιών ..


salTasos

Recommended Posts

Aπο αλγη στο τζαμι πως τα πας? Σε συχνοτητα εμφανισης εχει αλλαξει κατι περα απο το ΡΗ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν βλέπω καμιά άλλη αλλαγή ..

.. ίσος να είναι ακόμα νωρίς.. ..

.. είναι και οι αλλαγές νερού που βοηθάνε..

.. με την τελευταία αλλαγή νερού .. καθάρισα το φίλτρο και έβαλα σωστή ποσότητα τον καλύτερο άνθρακα .. δεν έβαλα καθόλου αντιφως seachem έβαλα μόνο μια συσκευασία phosban ..

Link to comment
Share on other sites

τέταρτη μέρα χωρίς skimming .. όλα καλά .. το redox +20 περίπου μονάδες ..

Τασο που βρισκεσαι τωρα? Εχω περιεργια για το πειραμα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

μην το βλέπεις σαν πείραμα…

.. χθες χωρίς λογο … έβαλα πίσω το ένα .. ..

…έβγαλε πολύ πράμα.. ..

..

.. να σου πω .. και ότι δεν πιστεύω ότι ένας χομπίστας σαν εμένα που παλεύει όπως μπορεί το ενυδρείο του μπορεί να καταλήγει σε γενικά συμπεράσματα .. που να έχουν καθολική εφαρμογή ..

.. το τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο που ‘τρέχει’ αφορά μόνο το ίδιο το ενυδρείο..

.. πειράματα με ψηλό βαθμό αξιοπιστίας κάνουν όσοι στήνουν συστήματα για αυτό το σκοπό .. καταγραφούν , συγκρίνουν και κυρίως επαναλαμβάνουν για επιβεβαίωση ..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, όσον αφορά την επιλογή σου να καταργήσεις το skimmer, με βρίσκεις εντελώς αντίθετο, αλλά

το χόμπυ μας αφήνει μεγάλα περιθώρια για πειραματισμούς, οπότε μπορεί και να ανατρέψεις τις προβλέψεις!

Τώρα, όσον αφορά την απώλεια χρωμάτων των κοραλιών σου, θα πρότεινα να δοκίμαζες κάποιο συμπλήρωμα

καλίου/potassium (Κ-), το οποίο χρησιμοποιείται σε συνδυασμό και με άλλα ιχνοστοιχεία στην μέθοδο Zeovit.

Συγκεκριμένα, η Zeovit-method χρισιμοποιεί αυτό, αλλά και αυτό!

Βέβαια, πολλά θετικά σχόλια έχει αποσπάσει από τους Αμερικανούς συναδέλφους η χρήση των A & K Balance της

Tropic Marine...

Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Πάνο

χαίρομαι που τα ξαναλέμε :) ..

.. ήταν ένας πειραματισμός με λιγότερο ρίσκο από ότι φάνηκε…

.. τα remora δεν κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνει ένα skimmer στο ενυδρείο μου ..και η απομάκρυνση τους αυτές τις μέρες – δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αρκετές – αυτό έδειξε .. υπάρχουν σχέδια για το άμεσο μέλλον ..

για τα συμπληρώματα που προτείνεις δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να τα δοκιμάσω σε κάποια άλλη στιγμή .. όχι τώρα που είμαι ελαφρά στοκαρισένος και κάνω συχνές αλλαγές νερού.. πως το βλέπεις ?

για τα χρώματα μου τώρα θα έλεγα – βλέποντας τα πιο ψύχραιμα – ότι δεν πρέπει να γκρινιάζω .. έχουν μπει κοράλλια από τότε που πάνε καλά .. και η όψη ορισμένων βελτιώθηκε με την μεταφορά τους χαμηλότερα .. τα blasto κρατάνε χρώμα σε σκιερά σημεία στο ενυδρείο μου .. δεν έχω και την εμπειρία να κρίνω τα πάντα..

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .. ..

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα κοράλλια έχουν πολύ αργό μεταβολισμό σε σχέση με τους άλλους οργανισμούς, θα πρότεινα να μην ασχοληθείς ταυτόχρονα με περισσότερους του ενός "πειραματισμούς".

Ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι, ότι όταν θα αντιληφθείς κάποια αλλαγή, προς το καλύτερο ή χειρότερο, στο κοράλλια σου ή και στο σύστημά σου γενικότερα, δεν θα μπορέσεις να εντοπίσεις τον ακριβή παράγοντα, που συνέβαλε στην όποια μεταβολή.

Είναι ένα λάθος, που γίνεται συχνά και το έχουμε κάνει όλοι μας κατά καιρούς. Μετά από πολλές τροποποιήσεις, προσθήκες, αλλαγές συντήρησης, μεταβολές παραγόντων κλπ αποδίδουμε την όποια μεταβολή παρατηρήσουμε, στην τελευταία μας ενέργεια, ενώ μπορεί να ευθύνεται κάτι, που κάναμε πριν από ένα μήνα ή και περισσότερο.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο…

.. για αυτό έχω τη γνώμη που έχω για τους ερασιτεχνικούς πειραματισμους..

στο ενυδρείο του ο κάθε ένας ίσος να μπορεί να δει τα αποτελέσματα κάποιας ενέργειας κάτω από τις προϋποθέσεις που αναφέρεις ..

.. αλλά νομίζω ότι δεν είναι εύκολο να καταλήξεις σε συμπέρασμα που θα ισχύει παντού και πάντα ..

.. μπορεί λχ να κάποιος να βάζει νερό βρύσης και να μην έχει προβλήματα .. ναι το θεωρώ πιθανό.. . δεν θα το έκανα ποτέ .. ούτε θα το πρότεινα σε καμιά περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Nαι, όντως, η άμεση διάγνωση προϋποθέτει και την πλήρη κατανόηση των λειτουργιών και μηχανισμών

των οργανισμών, που λέγονται κοράλια!

Και είμαστε λίγο ως πολύ σχεδόν όλοι σε αρχικό στάδιο ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα ήθελα να δούμε κάτι ενδιαφέρον σχετικά με το φωτισμό των κοραλλιών

.. είναι από φόρουμ που συντονίζει ο φίλος μας ο Calfo …

.. πως το μεταφράζετε εσείς βρε παιδιά αυτό…

..

and then there is the light issue: impossible to have one light suit all such unnaturally mixed corals (the garden reef displays have corals from a wide range of the reef) and these lights in particular are best suited for deep water LPS, not shallow colorful sps that need more daylight and more UV exposure. The long term solution is to have a more natural grouping of corals, my friend.

This lighting scheme is fab for Scolymia, Trachyphllia, most corallimorphs, deep water zoanthids (Palythoa and Protopalythoa species), LPS like Euphylliids, red/brown/pink Mussids, Lobophyllia, et cetera.

για τα φώτα μου μιλάει. :) .

και λίγο παρακάτω..

the real concern here is species selection... the mix is just too wide of a range. Theres no way to have optimal color of shallow water Pocilloporids while keeping deep water Acroporids (the Montipora species) and deep(er) corallimorphs. I would expect the latter to look much better under such heavy blue lamps... excellent for Euphyliids, Blastos, Acans, shrooms, zoanthids, Montis... but not shallow Acro species or shallow Poci family species.

έχω μπερδευτεί λίγο εξ αιτίας των ονομάτων που δίνει στις οικογένειες κοραλλιών.

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος οτι ο Calfo μισει τα reef μας :):blink::ballistic:

Θεωρει οτι δεν ειναι δυνατον ενα συστημα (και ενα υποσυστημα φωτισμου, κυκλοφοριας κτλ) να κρατησει σε σωστες συνθηκες κοραλλια διαφορετικων περιοχων του υφαλλου και πιστευω οτι εχει δικιο και ειναι λογικο. Απο την αλλη βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να περιοριστουμε τοσο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα κοράλλια έχουν πολύ αργό μεταβολισμό σε σχέση με τους άλλους οργανισμούς, θα πρότεινα να μην ασχοληθείς ταυτόχρονα με περισσότερους του ενός "πειραματισμούς".

Ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι, ότι όταν θα αντιληφθείς κάποια αλλαγή, προς το καλύτερο ή χειρότερο, στο κοράλλια σου ή και στο σύστημά σου γενικότερα, δεν θα μπορέσεις να εντοπίσεις τον ακριβή παράγοντα, που συνέβαλε στην όποια μεταβολή.

Είναι ένα λάθος, που γίνεται συχνά και το έχουμε κάνει όλοι μας κατά καιρούς. Μετά από πολλές τροποποιήσεις, προσθήκες, αλλαγές συντήρησης, μεταβολές παραγόντων κλπ αποδίδουμε την όποια μεταβολή παρατηρήσουμε, στην τελευταία μας ενέργεια, ενώ μπορεί να ευθύνεται κάτι, που κάναμε πριν από ένα μήνα ή και περισσότερο.

Φιλικά

Νίκος

Εχει αποδειχθει πως τα περισοτερα κοραλια με την καταλληλη προσαρμογη (μεγαλο κεφαλαιο..) μπορουν να επιβιωσουν και μαλιστα να "μεγαλουργησουν" σε αλλες συνθηκες. Παντα αναμεσα στα βιολογικα ορια τους. Παραδειγμα ενω με απλο φωτισμο τα star polyps μπορει να πανε περιφημα, σε σαφως ποιο δυνατες συνθηκες sps επισης μπορει να τα πανε εξαιρετικα. Ολα εχουν να κανουν με το γνωριζουμε οσο γινεται τα ορια στα ειδη που φιλοξενουμε και να μπορεσουμε να τα κρατησουμε τις συνθηκες που χρειαζονται. Παραδειγμα ποιος το περιμενε πως με φωτισμο καλο και 3 ΜΗ 450watt συνολικα περα απο τις αρκετες Τ5 Ο Νικος Ψαλτης θα μπορουσε να εχει σχεδον διπλα και κοντα στην κορυφη του ενυδρειου του διαφορες acropora μαζι με soft , νομιζω καποιες sinularia. Ολα εγιναν με σωστη προσαρμογη και ολα πηγαν καλα και για τα 2 ειδη. Μπορει να μην εχει την "τελεια" αναπτυξη τα ακροποροειδη του αλλα ποια η διαφορα για μενα εαν αντι να εχεις 10ποντους το χρονο, να εχεις 6. Αλλα τα ζωντανα σου να χαιρουν ακρας υγειας. Απλα και ομορφα. :)

γεια σου Πάνο

χαίρομαι που τα ξαναλέμε :blink: ..

.. ήταν ένας πειραματισμός με λιγότερο ρίσκο από ότι φάνηκε…

.. τα remora δεν κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνει ένα skimmer στο ενυδρείο μου ..και η απομάκρυνση τους αυτές τις μέρες – δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αρκετές – αυτό έδειξε .. υπάρχουν σχέδια για το άμεσο μέλλον ..

για τα συμπληρώματα που προτείνεις δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να τα δοκιμάσω σε κάποια άλλη στιγμή .. όχι τώρα που είμαι ελαφρά στοκαρισένος και κάνω συχνές αλλαγές νερού.. πως το βλέπεις ?

για τα χρώματα μου τώρα θα έλεγα – βλέποντας τα πιο ψύχραιμα – ότι δεν πρέπει να γκρινιάζω .. έχουν μπει κοράλλια από τότε που πάνε καλά .. και η όψη ορισμένων βελτιώθηκε με την μεταφορά τους χαμηλότερα .. τα blasto κρατάνε χρώμα σε σκιερά σημεία στο ενυδρείο μου .. δεν έχω και την εμπειρία να κρίνω τα πάντα..

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .. ..

:blush:

Αφου δεν ειδες τις διαφορες που ενδεχωμενος θα επρεπε να εχεις εντοπισει, λογικα τα σκιμμερ σου ειναι ανεπαρκη. Οταν ελθει η ωρα για την επιλογη σου θα τα πουμε πολυ καλα αφου υπαρχουν εξαιρετικες επιλογες.. :thumbup:

Nαι, όντως, η άμεση διάγνωση προϋποθέτει και την πλήρη κατανόηση των λειτουργιών και μηχανισμών

των οργανισμών, που λέγονται κοράλια!

Και είμαστε λίγο ως πολύ σχεδόν όλοι σε αρχικό στάδιο ακόμη!

Mπα, μπορει ακομα σε καποια σταδια να ειμαστε ακομα σε αρχικο σταδιο αλλα δεν ειμαστε και τοσο πισω. Γνωριζουμε πραγματα που πριν απο 10 χρονια ηταν παντελως αγνωστα. Επισης ποια εχουμε αρχισει να κατανοουμε καλα τις διαφορες σε φωτισμο, μια ιδεα πως δουλευει η συμβιωτικη αλγη, η ολη φυσικη λειτουργεια στο ενυδρειο, η σημασια του βραχουκαι του υποστρωματος, ο φωσφωρος τα νιτρικα τι κανουν και πως. Η αλγη και οι διαφορες μορφες φιλτρων της.

Παρα πολλα εχουν ποια εξηγηθη και εχουμε εμβαθυμει σε ενα σημειο που ποτε δεν ειχε συμβει στο παρελθον και κυριως χαρη στους χομπιστες παγκοσμια, παρα σε ιχθυολογους και ωκεανολογους. Αν και καποια κραματα εχουν δωσει την δικη τους τεραστια οθηση στο χομπι.

Υπαρχουν σημεια ποια που δεν ειναι γκριζα και μπορουμε να τα εξηγησουμε με πολυ σωστο τροπο και μεγαλο υποβαθρο γνωσης. Ολη η γνωση αυτη βοηθαει για να παμε το χομπι μπροστα και να μπορεσουμε να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα στο ενυδρειο μας. Αυτη η γνωση ειναι πολυτιμη και περιερχεται απο χομπιστα σε χομπιστα μεσω της προσωπικης επαφης αλλα ιδιαιτερα μεσω των φορουμ παγκοσμια, φτανει να ειμαστε ειληκρηνεις και σωστοι ολοι μας για να παραδεχωμαστε τα λαθη μας στο ενυδρειο μας, τις γκαφες μας και οτι αλλο στραβο εχουμε κανει γιατι απο εκει ο καθε χομπιστας μαθαινει και προχωρα. Αφομιωνοντας γνωση μοιραζοντας πληροφοριες με σκοπο να ανεβη το χομπι και φυσικα ο ιδιος.

Πιστευω να ημουν χρησμος. :ballistic:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Mπα, μπορει ακομα σε καποια σταδια να ειμαστε ακομα σε αρχικο σταδιο αλλα δεν ειμαστε και τοσο πισω. Γνωριζουμε πραγματα που πριν απο 10 χρονια ηταν παντελως αγνωστα. Επισης ποια εχουμε αρχισει να κατανοουμε καλα τις διαφορες σε φωτισμο, μια ιδεα πως δουλευει η συμβιωτικη αλγη, η ολη φυσικη λειτουργεια στο ενυδρειο, η σημασια του βραχουκαι του υποστρωματος, ο φωσφωρος τα νιτρικα τι κανουν και πως. Η αλγη και οι διαφορες μορφες φιλτρων της.

Παρα πολλα εχουν ποια εξηγηθη και εχουμε εμβαθυμει σε ενα σημειο που ποτε δεν ειχε συμβει στο παρελθον και κυριως χαρη στους χομπιστες παγκοσμια, παρα σε ιχθυολογους και ωκεανολογους. Αν και καποια κραματα εχουν δωσει την δικη τους τεραστια οθηση στο χομπι.

Υπαρχουν σημεια ποια που δεν ειναι γκριζα και μπορουμε να τα εξηγησουμε με πολυ σωστο τροπο και μεγαλο υποβαθρο γνωσης. Ολη η γνωση αυτη βοηθαει για να παμε το χομπι μπροστα και να μπορεσουμε να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα στο ενυδρειο μας. Αυτη η γνωση ειναι πολυτιμη και περιερχεται απο χομπιστα σε χομπιστα μεσω της προσωπικης επαφης αλλα ιδιαιτερα μεσω των φορουμ παγκοσμια, φτανει να ειμαστε ειληκρηνεις και σωστοι ολοι μας για να παραδεχωμαστε τα λαθη μας στο ενυδρειο μας, τις γκαφες μας και οτι αλλο στραβο εχουμε κανει γιατι απο εκει ο καθε χομπιστας μαθαινει και προχωρα. Αφομιωνοντας γνωση μοιραζοντας πληροφοριες με σκοπο να ανεβη το χομπι και φυσικα ο ιδιος.

Πιστευω να ημουν χρησμος. :blink:

ευχάριστα προκλητικός ο Discos :blush:

..

καλός στη θεωρία.. :)

.. πες μου τώρα πως θα βγάλω άκρη με την xenia μου ..

..για να κάνεις πράξη τα παραπάνω. :ballistic::thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

.. πες μου τώρα πως θα βγάλω άκρη με την xenia μου ..

..για να κάνεις πράξη τα παραπάνω. :blink::blush: .

Πως τα λες, πως τα λες. Ενταξει τωρα μην τρελαθουμε ο Calfo εχει δικιο σε αυτα που λεει αλλα ποια καποια ειδη μπορουμε να τα εχουμε σε ποιο ενδιαμεσες συνθηκες και δυστηχως αφου δεν εχουμε τον τροπο να εχουμε τουλαχιστον 3 ενυδρεια, 1 για καθε ζωνη τουλαχιστον, προσπαθουμε να παιξουμε καπως ποιο "ενδιαμεσα". :ballistic:

Τι εχεις με την Xenia σου? Αν και αυτο το κοραλι δεν το ειχα ποτε για να γνωριζω ακριβως τι τρεχει. Ο Νικος και ο Θανασης που την εχουν θα μπορεσουν να σου πουν. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

αν μεταφράζω καλά ..

.. ακόμα και όσοι θέλουν ενυδρείο sps .. έχουν το ίδιο πρόβλημα… άλλο οι ακροπόρες που ζουν στα αβαθή .. και άλλο οι μοντιπόρες που ζούνε στα βαθιά..

8000Κ στη μια περίπτωση .. 14000-20000Κ στη άλλη.. ?!!

η xenia μου ενώ ξεκίνησε καλά .. επεκτάθηκε στο διπλανό βραχάκι .. μετά από σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα .. άρχισε να μην πηγαίνει καλά..

.. διάβασα ότι είναι ευαίσθητη στις ψηλές θερμοκρασίες.. το φρόντισα..

.. διάβασα ότι θέλει ph πάνω από 8 … το έφτιαξα και αυτό …

.. ασβέστιο , μαγνήσιο …και από όλα τα καλά της έχω..

.. αυτή με εγκαταλείπει σιγά σιγά. :) .

.. την ιδία ακριβός εξέλιξη είχα και σε μια παλιότερη προσπάθεια να κρατήσω xenia ..

..

τώρα σκέφτομαι ότι μάλλον φταίει ο φωτισμός.. μάλλον θέλει <<κίτρινο>> φως ..

.. γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

Moυ φαίνεται απίστευτο, ρε συ Τάσο, που δεν σου "κάθεται" η Xenia... :)

Πρόκειται για ιδιαίτερα χαμηλών απαιτήσεων κοράλι και προτιμά γενικά συνθήκες χαμηλού φωτισμού!

Ιώδιο ρίχνεις? Το αγαπά και αυτό....

Link to comment
Share on other sites

αν μεταφράζω καλά ..

.. ακόμα και όσοι θέλουν ενυδρείο sps .. έχουν το ίδιο πρόβλημα… άλλο οι ακροπόρες που ζουν στα αβαθή .. και άλλο οι μοντιπόρες που ζούνε στα βαθιά..

8000Κ στη μια περίπτωση .. 14000-20000Κ στη άλλη.. ?!!

η xenia μου ενώ ξεκίνησε καλά .. επεκτάθηκε στο διπλανό βραχάκι .. μετά από σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα .. άρχισε να μην πηγαίνει καλά..

.. διάβασα ότι είναι ευαίσθητη στις ψηλές θερμοκρασίες.. το φρόντισα..

.. διάβασα ότι θέλει ph πάνω από 8 … το έφτιαξα και αυτό …

.. ασβέστιο , μαγνήσιο …και από όλα τα καλά της έχω..

.. αυτή με εγκαταλείπει σιγά σιγά. :blink: .

.. την ιδία ακριβός εξέλιξη είχα και σε μια παλιότερη προσπάθεια να κρατήσω xenia ..

..

τώρα σκέφτομαι ότι μάλλον φταίει ο φωτισμός.. μάλλον θέλει <<κίτρινο>> φως ..

.. γνώμες?

Δεν ζουνε ολες οι μοντιπορες στα αβαθη, οπως και ενα μικρο μερος απο τις ακροπορες ειναι σε ποιο βαθια νερα. Αλλα μαλλον τα δικα μας κομματια δεν ειναι και απο πολυ βαθια αφου ο τροπος συλλογης τους ειναι ακομα λιγο...πρωτογονος. Ντοπιοι κατοικοι που κανουν αυτοι τη δουλεια πανε στους υφαλους σχετικα κοντα στις ακτες και μαζευουν τα κοραλια σε κουβαδες αφου βουτανε με μια απλη μασκα. Αντε το βαθυτερο σημειο να ειναι τα 15. Αντε με το ζορι τα 20 μετρα. Η πλειοψηφεια ειναι απο ποιο ρηχα.

Τωρα για τις λοιπες συνθηκες δεν μπορω να σε βοηθησω. Δυστηχως δεν το γνωριζω το ζωντανο στην πραξη αλλα μονο στη θεωρια. Αλλα αυτο για το φωτισμο που λες μαλλον το εχεις μπερδεψει, ε, τι να κανουμε, σε εχει στεναχωρισει το γεγονος μαλλον.. :blush: Οσο ποιο ρηχα εισαι τοσο ποιο κιτρινο θεωρητικα θες, ενω οσο ποιο βαθια πας, τοσο ποιο μπλε πρεπει να ειναι ο φωτισμος σου. Αρα αφου η xenia ζει σε ποιο βαθια νερα ισως ειναι ποιο ανετα σε συνθηκες ποιο μπλε απο κιτρινου φωτος. Αρα απο φωτισμο σε αποχρωση εισαι οκ, για ενταση τωρα σε συνδιασμο με τις αλλες τιμες σου δεν ξερω... Βεβαια αυτα ειναι και λιγο γενικα αφου τα κοραλια πιανουν αυτο που θελουν απο το φασμα τις καθε λαμπας, ενω η συμβιωτικη τους αλγη μεσα σε καποια ορια μπορει να προσαρμοζετε στο υπαρχον φως φτανει να ειναι σε χρησιμοποιουμενο φασμα. Μην ξεχναμε πως τα πρωτα σκληρα κοραλια που κρατηθηκαν ζωντανα (οχι να "πετανε", απλα να επιβιωνουν)σε ενυδρειο ηταν με λαμπες 4500 κελβιν της οσραμ περιπου την δεκαετια του 80 και μαλιστα οχι στην αρχη της, την επανασταση την εκαναν οι 6500κελβιν και τελικα εχουμε ποια την ανεση να εχουμε σχεδον οτι φασμα θελουμε και ταιριαζει στα γουστα μας!! Τωρα βεβαια η xenia δεν ειναι σκληρο, απλα τα αναφερω τα προηγουμενα μια ειναι επικαιρο με το θεμα μας.

Τωρα αν το δεις λογικα, περα απο βελτιωσεις στα υπαρχοντα μοντελα λαμπων μαλλον το μονο που μενει ειναι ειναι να βγουν ακτινικες ΜΗ. Πλακα θα ειχε :ballistic::)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν το δεις λογικα, περα απο βελτιωσεις στα υπαρχοντα μοντελα λαμπων μαλλον το μονο που μενει ειναι ειναι να βγουν ακτινικες ΜΗ. Πλακα θα ειχε :blink::)

Party η ΔΕΗ :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Party η ΔΕΗ :ballistic:

:blush::blink::)

Link to comment
Share on other sites

Moυ φαίνεται απίστευτο, ρε συ Τάσο, που δεν σου "κάθεται" η Xenia... :)

Πρόκειται για ιδιαίτερα χαμηλών απαιτήσεων κοράλι και προτιμά γενικά συνθήκες χαμηλού φωτισμού!

Ιώδιο ρίχνεις? Το αγαπά και αυτό....

σωστό αυτό .. και εγώ αυτό διαβάζω όπου δίνουν <<ταυτότητα>> στο κοράλλι

διαβάζω σε ξένα φόρουμ ότι είναι κοράλλι <<ζαριά>> η σου πάει καλά η όχι..

.. πολλά ενυδρεία χωρίς εμφανή αιτία δεν μπορούν να το κρατήσουν ..

.. σε φόρουμ διαβάζω επίσης ότι το ιώδιο δεν θα το <<αναστήσει >>.. αυτό είναι κάτι που το βλέπω και από την δική μου εμπειρία..

ίσος αν πηγαίνει καλά να το κάνει να πηγαίνει ακόμα καλύτερα ..

Αλλα αυτο για το φωτισμο που λες μαλλον το εχεις μπερδεψει, ε, τι να κανουμε, σε εχει στεναχωρισει το γεγονος μαλλον.. :ballistic: Οσο ποιο ρηχα εισαι τοσο ποιο κιτρινο θεωρητικα θες, ενω οσο ποιο βαθια πας, τοσο ποιο μπλε πρεπει να ειναι ο φωτισμος σου. Αρα αφου η xenia ζει σε ποιο βαθια νερα ισως ειναι ποιο ανετα σε συνθηκες ποιο μπλε απο κιτρινου φωτος.

έχεις δίκιο φίλε ευχαριστώ για τη διόρθωση :blush: ..

.. υπήρχαν τα <<δεδομένα στο σκληρό αλλά δεν έγινε σωστή επεξεργασία >> :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζουνε ολες οι μοντιπορες στα αβαθη, οπως και ενα μικρο μερος απο τις ακροπορες ειναι σε ποιο βαθια νερα. Αλλα μαλλον τα δικα μας κομματια δεν ειναι και απο πολυ βαθια αφου ο τροπος συλλογης τους ειναι ακομα λιγο...πρωτογονος. Ντοπιοι κατοικοι που κανουν αυτοι τη δουλεια πανε στους υφαλους σχετικα κοντα στις ακτες και μαζευουν τα κοραλια σε κουβαδες αφου βουτανε με μια απλη μασκα. Αντε το βαθυτερο σημειο να ειναι τα 15. Αντε με το ζορι τα 20 μετρα. Η πλειοψηφεια ειναι απο ποιο ρηχα.

με όλο το σεβασμό για τις γνώσεις σου

παραθέτω μερικές φωτογραφίες που δείχνουν μια σύγχρονη κοραλοφάρμα ..

αν υπάρχει πρόβλημα με τις φωτο .. παρακαλώ τους συντονιστές να τις διαγραψουν

..

post-434-1163489590_thumb.jpg

post-434-1163489631_thumb.jpg

post-434-1163489671_thumb.jpg

post-434-1163489720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με όλο το σεβασμό για τις γνώσεις σου

παραθέτω μερικές φωτογραφίες που δείχνουν μια σύγχρονη κοραλοφάρμα ..

αν υπάρχει πρόβλημα με τις φωτο .. παρακαλώ τους συντονιστές να τις διαγραψουν

..

Για τις φωτογραφιες δεν ξερω εαν υπαρχει προβλημα. Ισως εαν αναφερεις την πηγη να ειμαστε οκ. Θα σε ενοιμερωσουν και οι υπευθηνοι λογικα εαν υπαρχει θεμα.

Οσο για τις γνωσεις μου βρε Τασο, ποιο σεβασμο? Ενας τρελαμενος χομπιστας ειμαι απλα. Ολοι κανουμε λαθη(να γινουμε ριφαδες.. :blink: ). Μια απο τις προκλησεις του χομπι αυτου ειναι αυτο ακριβως, παντα μαθαινεις! Ετσι και αλλιως χαρα μου να μαθαινω νεα πραγματα οτι και αν ειναι αυτο ακομα και εαν ειχα αλλο αξιωμα πριν. Σε οποιο τομεα και εαν ειναι. Εννοειτε αυτο. :ballistic:

Υπαρχουν πραγματι πολυ οργανωμενες ομαδες και επιχειρησεις συλλογης κοραλιων. Αλλοι δουλευουν σαν ανεξαρτιτοι προπυθευτες και αλλοι στην ιδια την εκαστοτε εταιρια. Υπαρχουν φαρμες πολυ οργανωμενες οπως αυτη που μας εδειξες πριν. Αλλα εγω δει και φαρμες και σημεια συλλογης που παει ο ντοπιος με τη βαρκα απο μπαμπου, ανεβαζει ζωντανο βραχο στη βαρκα του τον οποιο σκεπαζει με βραγμενη κουβερτα για να μην χαλασει και μετα βγαζει κοραλια τα οποια βαζει σε κουβαδες και μετα τα παει στην ακτη.. Λογικο ειναι νομιζω. Αναφορες υπαρχουν και για τα δυο, αλλα οι "κυριλε" συλλεκτες δεν νομιζω πως ειναι η πλειωψηφεια-λογικα. Εγω δει πολλες φωτογραφιες σε βιβλια αλλα το ματι μου πηρε καποιες τετοιες εικονες σε καποια ντοκιμαντερ.

Μην ξεχναμε πως παρολο που ζουμε σε ενα κρατος που ειναι στην ευρωπαικη ενωση και ολα υποτιθετε δουλευον καλα, γινεται και εδω τις αρπαχτης ο χαμος ακομα και απο επιχειρισης οπως π.χ. Δελτα-Φαγε. Λιγα εγιναν με το ποιο καθυμερινο αγαθο το γαλα? Ολοι πινουμε λεει ελληνικο γαλα, αλλα η παραγωγη μας σαν χωρα ειναι το 50% αυτου που αναφερετε σαν καταναλωση απο τις εταιριες, σε ελληνικο γαλα παντα.. Οποτε καλες οι φωτο και οι διαφημισεις αλλα δεν ειναι παντα ετσι ροδινα.

Τωρα για τους δυτες και τα ποιο βαθια σημεια, λογικα το οποιο κοραλι για να ελθει στην επιφανεια απο τα 30 μετρα π.χ. δεν θελει μια σχετικη αποσυμπιεση? Δεν ειμαι ειδικος σε αυτο το τομεα ο Μανος ειναι αλλα και το ζωντανο που εχει μεγαλωσε σε συνθηκες στα βαθια θα σοκαριστει λογικα να ελθει αμεσα στην επιφανεια. Μανο και Νικο θελουμε τα φωτα σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τους δυτες και τα ποιο βαθια σημεια, λογικα το οποιο κοραλι για να ελθει στην επιφανεια απο τα 30 μετρα π.χ. δεν θελει μια σχετικη αποσυμπιεση? Δεν ειμαι ειδικος σε αυτο το τομεα ο Μανος ειναι αλλα και το ζωντανο που εχει μεγαλωσε σε συνθηκες στα βαθια θα σοκαριστει λογικα να ελθει αμεσα στην επιφανεια. Μανο και Νικο θελουμε τα φωτα σας! :)

Δεν εχω ειδικοτητα στην αποσυμπιεση κοραλλιων :ballistic: ...δεν το διδασκει η PADI :blink:

Με βαση τη λογικη, ομως, προβλημα αποσυμπιεσης μπορει να υπαρχει σε οτι εχει μεσα του αερα (και βασικα αζωτο)...οχι νερο... οποτε δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα με τα κοραλλια σε αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ειδικοτητα στην αποσυμπιεση κοραλλιων :blush: ...δεν το διδασκει η PADI :blink:

Με βαση τη λογικη, ομως, προβλημα αποσυμπιεσης μπορει να υπαρχει σε οτι εχει μεσα του αερα (και βασικα αζωτο)...οχι νερο... οποτε δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα με τα κοραλλια σε αυτο το θεμα...

αν έχει πνευμόνια και αίμα .. τότε πρέπει να κάνει στάσεις αποσυμπιέσεις .. στα 8 και στα 3 μετρά .. :ballistic:

.. καλό Μάνο

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...