Jump to content

Ποιας εταιρείας DVD-R έχετε?  

47 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πριν μερικά χρόνια είχα πάρει το πρώτο μου DVD-R, Plextor PX708A και, την εποχή εκείνη, ενώ όλα οι συσκευές άλλων εταιρειών κόστιζαν περίπου 300€ το εν λόγω το πήρα αρκετά παραπάνω επηρεασμένος από ένα φίλο κομπιουτερά ο οποίος έπινε νερό στο όνομα της Plextor. Τα πρώτα προβλήματα δεν άργησαν να φανούν, έγραφε μόνο επώνυμα DVD, είχε προβλήματα στην ανάγνωση που είχα γράψει με αυτό κλπ. :thumbup: Προχθές φλάσαρα το νέο firmware το οποίο έλυνε τα προβλήματα, αλλά τα έκανε χειρότερα, το κατέστρεψε τελείως :thumbup: και βεβαιώθηκα ότι ήταν κάκιστη επιλογή.

Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: να δοκιμάσω το Plextor PX760 που είναι και σε SATA2 με συνέπεια να είναι πολύ πιο γρήγορο (και τριπλά χρήματα) ή θα είναι πάλι προβληματικό? Εσείς ποια μάρκα έχετε και πόσο ευχαριστημένοι είστε? Παρακαλώ τα σχόλια σας να ξεκαθαρίσει το τοπίο. :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο

Το πρώτο μου απλό CD-Recordable ήταν PLEXTOR.

Έγραψα χιλιάδες CD's και δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Ακόμα το χω. Παροπλισμένο βέβαια.

Στην συνέχεια πήρα και γω το Plextor PX708A και αυτό μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

Ίσως να ταν η παρτίδα ελατωματική ή του άλλαξες τα φώτα στο δούλεμα :D

Δεν ξέρω πάντως εγω είμαι κατα ευχαριστημένος με τα Plextor.

Αν πάλι θέλεις να αλλάξεις μάρκα προσωπική μου γνώμη είναι να προτιμήσεις το Pioneer.

Link to comment
Share on other sites

NEC!!!! Τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα στη δουλειά και στο σπίτι (πάνω από 15 διαφορετικά κομμάτια και μοντέλα) και δεν έχουν βγάλει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα!!! Άσε που εκεί που έχουν πέσει και οι τιμές αν δεν σου αρέσει σε 3 μήνες παίρνεις άλλο :D

Βέβαια από CD recorder είχα Plextor SCSI και ήταν κορυφαίο (1991-1995).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι κατά των υψηλών ταχυτήτων εγγραφής. Προσωπικά πιστεύω ότι η ποιότητα εγγραφής πέφτει πάρα πολύ. Έτσι τα cd μου τα γράφω σχεδον πάντα σε 16Χ παρόλο που το recorder και τα cd υποστηρίζουν 52Χ, ενώ τα DVD τα γράφω σε 4X αν και θα μπορούσα ανετα να γράψω σε 8Χ.

DVD Recorder έχω ένα NEC εδώ και 3 χρόνια (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το μοντέλο) και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος. Έχω γράψει περίπου 1000 δισκάκια και για κάποιο διαστημα έγραφα 5-6 κάθε μέρα. Δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις στο χώρο αλλά πιθανότατα θα ξαναγόραζα NEC.

Όσο για δισκάκια cd και dvd, ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ TAYO YUDEN. Είναι απλά τα καλύτερα.

Ρίξε και μια ματιά εδώ http://www.cdfreaks.com/

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νερό στο όνομα της Plextor θα έπεινα

αλλά θα αγόραζα Pioneer... και τα 3 dvd-r που έχω πάρει

για μένα και φίλους έχουν βγεί μια χαρά!

Να προσθέσω ότι η Plextor σου είχε 2 χρόνια αντικατάσταση

on-site... δηλάδη με λίγο πρήξιμο ότι δεν δούλευε

στο αντικαθηστούσαν!

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε το άλλαξα μια φορά στο Πλαίσιο, μετά δούλευε συμπαθητικά. (ημερομηνία αγοράς 9/12/2002) Γενικά και εγώ ήμουν ευχαριστημένος φίλε SW1IXC και έχω ακόμα ένα CD-R το οποίο ότι δε διαβάζουν τα άλλα, αυτό το σκίζει! :D

Γιάννη (istellas) αν είχες το εξωτερικό CD-R με τον SCSI controller (που είχε τη θήκη για να μπαίνουν τα CD, σα δισκέτα) απλά άπαιχτο! Πραγματικά τρελό μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε πάρε το Pionner :D

εγω ξεκινησα απο 1998 με philips cdr x2....!!!!!!!!!,yamaha 4xμετα.... και μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι μεχρι και το 2003,τα plextor ηταν η κορυφη(ιδιαιτερα τοτε τα scsi),opoy eixa tote ena 8x poy eixe γραψει me epityxia panο apo 372.000 cds...!!!!ειπατε τιποτα...???

μετα ομως και την ευρεση της τεχνολογιας burn proof,ολες οι συσκευες πεσανε ραγδαια,και τοτε η nec μπηκε πολυ δυνατα στο χωρο,με ανταγωνιστικες τιμες και αξιοπιστια,και κατ'εμε ειναι πρωτη..... :thumbup:

ΥΓ.καλη μια συσκευη δεν θεωρω οτι ειναι μονο στην αντιγραφη,αλλα και στην αναγνωση ενος χτυπημενου-γρατσουνισμενου δισκου,εως και ο τροπος που παιζει σαν multimedia player χωρις προβληματα.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα καλυτερα αυτη την στιγμη ειναι τα lite on που διαβαζουν καλα και τα γρατζουνισμενα

τα πρωτα nec ητανε κορηφη και η δευτερη παρτιδα που ηρθε μετα ηταν μαπα

τα plextor μετα απο καιρο χαλανε τα πορτακια τους

γρηγορης (τεχνικος υπολογιστων

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ υπέρ της plextor για την ποιότητα και ταυτόχρονα κατά της plextor για τις τιμές. Οι ταχύτητες των DVD-R αυξάνονται πολύ γρήγορα και αν κάποιος αγοράσει σήμερα ένα μηχάνημα θα θέλει να το ξεφορτωθεί σε ένα χρόνο το αργότερο για να αποκτήσει ένα άλλο που θα γράφει γρηγορότερα, θα υποστηρίζει εγγραφή σε DVD-RAM και θα ζωγραφίζει τα δισκάκια με lightscribe. Οπότε γιατί να επενδεύσει κάποιος στην ποιότητα? Αγοράζει ένα φθηνό SONY ή LITEON (που έχει τον ίδιο μηχανισμό) και το αντικαθιστά σε 1 χρόνο χωρίς τύψεις.

Σχετικά με το SATA2 φίλε george hmmy, αυτό υποστηρίζει όπως κι εσύ θα γνωρίζεις ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων 300Mb/sec. Τα dvd-r που υπάρχουν στην αγορά μπορούν να γράψουν σε πολύ μικρότερες ταχύτητες οπότε με το IDE είναι καλυμμένος. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάτι απλό και να περιμένεις να πέσουν λίγο οι τιμές των BlueRay για να αγοράσεις κάτι που πραγματικά θα έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα της nec απο τα πρωτα που βγηκανε δεν θυμαμαι μοντελο βεβαια.

Σε CD-R ειχα και εγω ενα plextor κορυφη αλλα τα λεφτα και αυτα κορυφη

και θα συμφωνησω με τον liquid για το θεμα αντικαταστασης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ειχα ενα Sony απο το οποιο απογοητευτηκα πληρως.Αργοτερα πηρα ενα της Pioneer και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.Εχω επισης δοκιμασει και το Nec.Πολυ καλο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asus

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ PIONEER ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΣΤΙΣ MEDIA ΣΥΣΚΕΥΕΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ BLUE RAY & HDVD ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ PIONEER ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΣΤΙΣ MEDIA ΣΥΣΚΕΥΕΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ BLUE RAY & HDVD ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΥΡΙΟ :)

Χωρις να ειμαι ειδικος αυτα τα hddvd - blue ray θα αργησουν πολυ να γινουν οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος αυτα τα hddvd - blue ray θα αργησουν πολυ να γινουν οικονομικα.

6 με 8 μηνες.

σε 15 μηνες δεν θα βρισκεις απο τα αλλα.

χωρητικοτητες ανα δισκο ( οχι με χρωματα και ριγες :) ) περιπου 24 gb. απο τα 6,7gb σημερα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω της sony

Link to comment
Share on other sites

το 1999 πηρα το πρωτο μου CD-RW και ηταν της Yamaha.το μηχανημα ητανε απιστευτο να φανταστειτε εχει ακομα και δικο του ανεμηστηρακι.το μονο κακο που ειχε ητανε οτι κοστιζε 111.000 δραχμες.το μηχανημα δουλευει ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και δεν θυμαται ουτε αυτο ποσα cd εχει γραψει!!! :thumbup: τωρα εχω αγορασει και ενα καινουριο της LG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
;) lite on είναι άπεχτο :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...