Jump to content

Πολλές ερωτήσεις πριν αρχίσω!


bbetta

Recommended Posts

Λοιπόν το ενυδρείο θα αγοραστεί σε 1 μήνα και υπάρχουν πολλές ερωτήσεις

Σας γράφω τις ερωτήσεις (για το στρώσιμο)

το σχέδιο περί στρωσίματος ειναι οκ????????

Τις αμπούλες και το acti baktol τα έχω και δεν ξέρω πόση βιολογία έχει μέσα το φιλτρο του μικρού 25λ γι αυτο λέω να τα ρίξω... :D Άρα γιατί λέω να ρίξω και μπόλι (το acti baktol δεν θα κάνει κάτι έχει μέσα ελάχιστα ml και λέω να το ρίξω σαν +βακτήρια μην μου πιάνει χώρο στο ντουλάπι :D )να βάλω μια αμπουλα που η συνιστώμενη δοσολογία είναι 2???

Αν βάλω τροφή μες στην απόχη,πόση?καθε πότε πρέπει να την αλλάζω;;;Πόσο καιρό κρατά αυτός ο τρόπος στρωσίματος;;;;

Ο betta θα μείνει άστεγος μόλις πάρω το καινούριο ενυδρείο...

Μήπως να τον βάλω μέσα μετά από 24h????

ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

με τισ λιγεσ γνωσεις μου και απο οτι εχω διαβασει ακομα και με φαρμακαθελει καποιεσ μερες να στρωσει το ενυδρειο .

μια ιδεα αφου θα αλλαξεις φιλτρο γιατι αν εχει ρυθμιση στη ροη του το καινουργιο φιλτρο δεν το βαζεις στο παλιο ενυδρειο ???????? ετσι και θα αποκτησει τη βιολογια του το καινουργιο φιλτρο και ισως επισπευσεισ το στρωσιμο (συτο με καθε επιφυλαξη

Link to comment
Share on other sites

με τισ λιγεσ γνωσεις μου και απο οτι εχω διαβασει ακομα και με φαρμακαθελει καποιεσ μερες να στρωσει το ενυδρειο .

μια ιδεα αφου θα αλλαξεις φιλτρο γιατι αν εχει ρυθμιση στη ροη του το καινουργιο φιλτρο δεν το βαζεις στο παλιο ενυδρειο ???????? ετσι και θα αποκτησει τη βιολογια του το καινουργιο φιλτρο και ισως επισπευσεισ το στρωσιμο (συτο με καθε επιφυλαξη

Φίλε μου σε ευχαριστώ που απάντησες

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά κατέλειξα να μεταφέρω τη βιολογία από τα σφουγγάρια του μικρού φιλτρου στο μεγάλο φίλτρο απευθειας ...

τι λέτε για τις ερωτήσεις περί στρωσίματος;;;;

ευχαριστώ και πάλι

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ που απάντησες

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά κατέλειξα να μεταφέρω τη βιολογία από τα σφουγγάρια του μικρού φιλτρου στο μεγάλο φίλτρο απευθειας ...

τι λέτε για τις ερωτήσεις περί στρωσίματος;;;;

ευχαριστώ και πάλι

:)

αν δεν κανω λαθοσ στο στρωσιμο φτιαχνουμε την βιολογια των φιλτρων και του ενυδρειου οποτε αν εχεις στρωμενο ολο το φιλτρο αντι για μονο σφουγγαρια θα ειναι μαλλον σαν σκεψη λογικησ ετοιμο το ενυδρειο αν μεταφερεισ και ποσοτητα νερου απο το παλιο ενυδρειο .. ισως δεν εχω τοσες πολλεσ γνωσεις αλλα η λογικη αυτο λεει

Link to comment
Share on other sites

το νερό δε νομίζω να κάνει κάτι και το φίλτρο είναι μικρό για να κρατήσει το 60αρι και σίγουρα όλα τα τμήματα του μικρού θα ''ξεπληθούν'' στο μεγάλο

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το νεο ενυδρειο;Εαν ειναι μεγαλο η βιολογια απο το μικρο δεν θα το καλυψει.

Link to comment
Share on other sites

παρε το παλιο σφουγγάρι απο το φιλτρο και στυψτο μεσα στο καινουριο φιλτρο!

αν εχεις μακαρονι ριξτο και αυτο μεσα στο καινουριο!

αυτο ειναι το μπολι σου και θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου πολυ πιο γρηγορα απο οποιωνδήποτε αλλο τροπο στρωσίματος του φίλτρου.

αν βαλλεις πολλα ψαρια με την μια μπορει να ανεβάσει αμόνια για αυτο να κανεις μετρήσεις.

αν ανεβάσει τοτε κανε αλλαγές νερου με αντιχλωριο παντα.

με τον καιρο η βιολογια του φιλτρου θα αυξηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το νεο ενυδρειο;Εαν ειναι μεγαλο η βιολογια απο το μικρο δεν θα το καλυψει.

για αυτό θα βάλω ζωντανά βακτήρια και τα λοιπά! :) Το μεγάλο θα είναι 55-60λ

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

παρε το παλιο σφουγγάρι απο το φιλτρο και στυψτο μεσα στο καινουριο φιλτρο!

αν εχεις μακαρονι ριξτο και αυτο μεσα στο καινουριο!

αυτο ειναι το μπολι σου και θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου πολυ πιο γρηγορα απο οποιωνδήποτε αλλο τροπο στρωσίματος του φίλτρου.

αν βαλλεις πολλα ψαρια με την μια μπορει να ανεβάσει αμόνια για αυτο να κανεις μετρήσεις.

αν ανεβάσει τοτε κανε αλλαγές νερου με αντιχλωριο παντα.

με τον καιρο η βιολογια του φιλτρου θα αυξηθεί!

όλα αυτά τα ξέρω φίλε μου και θα τα ακολουθήσω πιστά :)

εκτός από τις ερωτήσεις περί στρωσιματος το ΜΕΓΆΛΟ ερώτημα είναι:

Μόλις μπει το μπόλι και τα λοιπά λέω να περιμένω 1-2 μέρες και να βάλω στο ενυδρείο το μονομάχο και μόνο για αρχη...

πρέπει να ακολουθησω το στρώσιμο με τροφή;;;; :wub:

ο betta δε θα έχει ενυδρείο μετά από την τοποθέτηση του 60λ για αυτό επειμένω για την εισαγωγή του στο 60λ

respect :)

Link to comment
Share on other sites

αφου τα ξερεις τι ρωτας??? :)

μπορείς να τα βαλεις και τα δυο ψαρακια!

θα ταιζεις κανονικά και δεν θα κάνεις στρώσιμο με τροφή για να μην σηκωθεί η αμόνια και να μην σκάσουν τα ψαρια απο το φαγιτο!

Link to comment
Share on other sites

Τις αμπούλες και το acti baktol τα έχω και δεν ξέρω πόση βιολογία έχει μέσα το φιλτρο του μικρού 25λ γι αυτο λέω να τα ρίξω... Άρα γιατί λέω να ρίξω και μπόλι (το acti baktol δεν θα κάνει κάτι έχει μέσα ελάχιστα ml και λέω να το ρίξω σαν +βακτήρια μην μου πιάνει χώρο στο ντουλάπι )να βάλω μια αμπουλα που η συνιστώμενη δοσολογία είναι 2???

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τις αμπούλες και το acti baktol τα έχω και δεν ξέρω πόση βιολογία έχει μέσα το φιλτρο του μικρού 25λ γι αυτο λέω να τα ρίξω... Άρα γιατί λέω να ρίξω και μπόλι (το acti baktol δεν θα κάνει κάτι έχει μέσα ελάχιστα ml και λέω να το ρίξω σαν +βακτήρια μην μου πιάνει χώρο στο ντουλάπι :) )να βάλω μια αμπουλα που η συνιστώμενη δοσολογία είναι 2???

ευχαριστώ :)

τελικά να βάλω 1 ή 2 αμπούλες????

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τη συνιστώμενη δοσολογία.

Αυτος που τη συστήνει.... κατι παραπανω θα ξερει. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω τις 2 αμπούλες και το μπόλι-μπίχλα χωρίς το acti baktol δίκιο έχετε υπερβολή είναι :)

Τα οτο θα έχουν πρόβλημα με τα apistogramma;;;;;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βάλεις άφοβα ωτόκυκλους δεν θα έχεις πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έχουν τα otociclus με τα apisto πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...