Jump to content

ραμιρεζι σε 60 λιτρο


Recommended Posts

να κανω μια δευκρινιστικη ερωτησι τα ραμιρεζι

δε τρωνε τα φυτα γιατι ειναι κιχλιδες για αυτο ρωταω και

δευτερων ειναι επιθετικα ψαρια ????

τριτον πος πρεπει να ειναι το aquascaping του ενυδρειου μουθ για να τα φιλοξενησω

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμιρεζι ειναι νανοκιχλιδες Αμερικης ... οσες φορες τα εχω φιλοξενησει στο ενυδρειο μου το οποιο ειναι και πυκνοφυτεμενο δεν εχουν πειραξει ποτε τα φυτα ... Ειναι αρκετα επιθετικα ψαρια γιαυτο αν τα προτιμησεις να βαλεις ενα αρσενικο και το λιγοτερο 2 θυληκα ...

Το καλητερο aquascape κατεμε ειναι ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με αρκετες ριζες ετσι ωστε να εχουν μερος να κρυβοντε και να φτιαξουν τη φωλια τους ... μπορεις βεβαια για αυτο να βαλεις και μια καρυδα πχ ...

Εγω παντως μετα τα ραμιρεζι το εχω ριξει στα apistogramma cacatuoides συγκεκριμενα red flame .. και ειναι πραγματικα απιστευτα ... πανεμορφα ψαρακια ...

Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα ... :D

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: εμενα με βοηθησες παλυ το θεμα ειναι για το aquascape που σχεδιαζα απο οτι καταλαβα δε κανει

αν βαλω

τα ραμιρεζι με αλλα δυο κοπαδια τετρα θα υπαρχει προβλημα ???

στην αναπαραγωγη ποσο ευκολα ειναι

μη σας πω πος σκεφτομαι για species tank :thumbup:

οποιος εχει κανα λινκ να μαθω και για αυτα τα ψαρια τυποτα

θα ειμουν πολυ χαρουμενος :D

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα τρεφεται και απο τα στοιχεια του εφαφους αρα cuba δε μπορω να βαλω για να καλυψει ολο το ενυδρειο

σαν γρασιδακι η μπορω

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να βαλεις τα ραμιρεζι και με αλλα ψαρια που ζουν σε κοπαδι ... εγω οταν τα ειχα υπηρχαν μεσα νεον , αρλεκινοι , ροδοστομοι ,green neon , longfin serpae & red phantom ....

Οσο αφορα την αναπαραγωγη τα ramiresi είναι ενα ειδος που αρκετοί χομπίστες έχουν αναπαράγει με θετικα αποτελεσματα .Πολλοι τα κατάφεραν εχοντας τις ακόλουθες συνθήκες , PH περίπου 6 , GH περίπου 4 γερμ. βαθμούς , θερμοκρασία 26 βαθμούς Κελσίου , πυκνοφυτεμένο ενυδρείο και κάποια σκιερά σημεία , φυσικά απαραίτητο είναι το ενυδρείο να είναι καθαρό (NH4 0-N02 0-N03 max 25 ).

Αυτές οι τιμές είναι ο μέσος όρος των επιτυχημένων αναπαραγωγών , η εμπειρία λέει ότι αν οι μετρήσεις είναι κοντά σε αυτές και το ζευγάρι μόνο του στο ενυδρείο , οι πιθανότητες είναι πολύ μεγάλες .

Φυσικα και μπορεις να βαλεις γρασιδακι στο ενυδρειο δε θα σου δημιουργησει κανενα απολυτος προβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

Αντε περιμένουμε να δούμε σύντομα φωτό από το ενυδρείο με τα ramirezi σου, τα οποία είναι πανέμορφα ψαράκια με υπέροχα χρώματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω δεν εχω δει το ενυσρειο καρα το χειμονα τι βλεπω τη παρουσιαση.

αντε και μετα εχω γεννητουρια για αυτο το λογο θα φτιαξω το τανκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...