Jump to content

εχω μεγαλο προβλιμα


Recommended Posts

για σας παιδια εγω ειχα δισκουσ αλλα επιδι δεν τα πιγεναν και πολυ καλα τα εδοσα σε ενα πετ σοπ για να φιλοξενισουν για λιγο καιρο που θα στροσω το ενυδρειο επιδι δεν ειχα τα τεστ για το Ph kai to No2 enas filos m m edose kai to NO2 einai sto 5 τι να κανο για να το κατεβασω??? :)

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια εγω ειχα δισκουσ αλλα επιδι δεν τα πιγεναν και πολυ καλα τα εδοσα σε ενα πετ σοπ για να φιλοξενισουν για λιγο καιρο που θα στροσω το ενυδρειο επιδι δεν ειχα τα τεστ για το Ph kai to No2 enas filos m m edose kai to NO2 einai sto 5 τι να κανο για να το κατεβασω??? :)

το εχεις στρωσει το ενυδρειο? το NO2 πρεπει να ειναι 0

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

ξερω πως πρεπι να ειναι NO2 0 αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι 5 πως να το κανο να παει ξανα στο 0????

Τι άλλο να κάνεις εκτός από το να στρώσεις το ενυδρείο με τις συνηθισμένες μεθόδους στρωσίματος ???

1. Μπόλι

2. Βακτήρια και τάισμα

3. Ενεργά βακτήρια κλπ κλπ

4. Υπομονή

5. Ξανά υπομονή

Link to comment
Share on other sites

παρτο απο την αρχη φιλαρακι. εστρωσες το ενυδρειο πριν τα βαλεις? πως το εστρωσες και πως το ξερεις αφου δεν ειχες τεστ? κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου καθως και το ιστορικο του ποτε γεμισες νερο μετα τι εκανες ποτε εβαλες ψαρια κλπ για να ξερουμε και να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

για σας το ενυδρειο μ ετρεχε κοντα στο μινα μαζι με κατι χρισοπσαρα μετα εβαλα τουσ δισκουσ μεσα αλλα απο κακι μ τιχι δεν ικσερα πολλα και δεν ειχα τεστ μετα εβλεπα πωα ο δισκοσ μ δεν ειναι και πολυ καλα σινεχεια κρυβετε.... ρωτισα και μ ειπαν πωσ πρεπι να μαλακοσο το νερο πιγα πιρα μια ριζα 6 κιλον και αφτι μ κιτρινισε το νερο με ειπαν πωσ ειναι καλλο αλλα πιγα σε ενα πετ σοπ και με ειπε πωσ θα μ ανεβασι το ΝΟ2 και μετα πιγα και πιρα απο εναν φιλο μ ενα τεστ το καναμε μαζι το τεστ γτ δεν ικσερε πολλα και εβγαλε πως εχω ΝΟ2-5 PH 7.kati den 8imamai...

Link to comment
Share on other sites

για σας το ενυδρειο μ ετρεχε κοντα στο μινα μαζι με κατι χρισοπσαρα μετα εβαλα τουσ δισκουσ μεσα αλλα απο κακι μ τιχι δεν ικσερα πολλα και δεν ειχα τεστ μετα εβλεπα πωα ο δισκοσ μ δεν ειναι και πολυ καλα σινεχεια κρυβετε.... ρωτισα και μ ειπαν πωσ πρεπι να μαλακοσο το νερο πιγα πιρα μια ριζα 6 κιλον και αφτι μ κιτρινισε το νερο με ειπαν πωσ ειναι καλλο αλλα πιγα σε ενα πετ σοπ και με ειπε πωσ θα μ ανεβασι το ΝΟ2 και μετα πιγα και πιρα απο εναν φιλο μ ενα τεστ το καναμε μαζι το τεστ γτ δεν ικσερε πολλα και εβγαλε πως εχω ΝΟ2-5 PH 7.kati den 8imamai...

Φίλε μου καλησπέρα, Πρώτη φορά ακούω ότι ρίζα ανεβάζει τα ΝΟ2. Δε νομίζω να περιέχει αζωτούχες ενώσεις η ρίζα (εκτός και αν είναι εμποτισμένη πράγμα αδύνατο εφόσον την πήρες από πετσοπ) οπότε μάλλον λάθος σου τα είπαν στο πετσοπ. Το στρώσιμο του ενυδρείου διαρκεί περίπου 40 μέρες εκτός και αν χρησιμοποιήσεις μπόλι. Το ότι μπορεί να έχεις ΝΟ2 ή ακόμα και ΝΗ3/ΝΗ4 μετά το στρώσιμο σημαίνει αδυναμία του φίλτρου (είτε ως υλικά, είτε ως χωρητικότητα κάδου, είτε κυκλοφορίας νερού) να ανταπεξέλθει για την ιχθυοφόρτιση και τα λίτρα του ενυδρείου. Πρέπει να κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου για να σου πουν τι ακριβώς φταίει.

Πάντως κάνε υπομονή το στρώσιμο αργεί αρκετά και ότι λάθος κάνεις τώρα θα το βρίσκεις μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...