Jump to content

ph και Nh3;


Recommended Posts

Γεια σε ολους !!

Μια ερωτησουλα:

Αν ριξω το Ph (εχω 7.5) στο 7 ,θα εχω και πτωση της αμμωνιας 'η αυτο θα συμβει μονο με αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, όσο και να ρίξεις το pH, από τη στιγμή που έχεις αμμωνία στο νερό ΔΕΝ πρόκειται να δεις πτώση της παρά μόνο με αλλαγή νερού.

Το θέμα δεν είναι να κάνεις αλλαγή νερού για να πέσει η αμμωνία, αλλά να ψάξεις να βρεις γιατί έχεις αμμωνία??? Μήπως είναι άστρωτο το φίλτρο σου?

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αστρωτο...

Ειμαι στην 8η μερα αλλα ψιλο-αναγκαστηκα να βαλω 3 ψαρια μεσα.

Με μια αλλαγη του 1/3 θα εχω αποτελεσμα δηλαδη;

Αμμωνια εχω σχεδον 0.25

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ψιλοαναγκάστηκες να βάλεις ψάρια? Ας μην τα έβαζες... να περίμενες να στρώσει το ενυδρείο πρώτα :D

Τώρα πρέπει να κάνεις αλλαγές μόλις μετράς αμμωνία, τα ψάρια θα ταλαιπωρηθούν και υπάρχει περίπτωση να χάσεις και κάποιο αυτά...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ψιλοαναγκάστηκες να βάλεις ψάρια? Ας μην τα έβαζες... να περίμενες να στρώσει το ενυδρείο πρώτα :D

Τώρα πρέπει να κάνεις αλλαγές μόλις μετράς αμμωνία, τα ψάρια θα ταλαιπωρηθούν και υπάρχει περίπτωση να χάσεις και κάποιο αυτά...

:thumbup:

Ειναι ενας pleco γυρω στα 20 cm ενα severum αλλο τοσο και ενα silver 15 cm και τα ειχα σε 54l

Tι να εκανα;

Τωρα μπορεσα να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και με τις αλλαγες και την καταλληλη προσοχη ολα θα πανε καλα.

Ετσι και αλλιως δειχνουν κιολας καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη σου μόνο Μιχάλη ότι η αμμωνία κάνει κακό στα βράγχια των ψαριών (τα καίει), άρα το πρόβλημα μπορεί να φανεί και αργότερα. Γι' αυτό λέει ο istellas ότι θα έπρεπε να περιμένεις. Εξάλλου τόσο καιρό τα είχες στο προηγούμενο ενυδρείο. Ίσως να μπορούσες να περιμένεις μερικές μέρες ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να έχεις υπόψη σου μόνο Μιχάλη ότι η αμμωνία κάνει κακό στα βράγχια των ψαριών (τα καίει), άρα το πρόβλημα μπορεί να φανεί και αργότερα. Γι' αυτό λέει ο istellas ότι θα έπρεπε να περιμένεις. Εξάλλου τόσο καιρό τα είχες στο προηγούμενο ενυδρείο. Ίσως να μπορούσες να περιμένεις μερικές μέρες ακόμα...

Δεν ειχα ιδεα .. νομιζα οτι αν υπηρχαν επιπτωσεις θα ηταν αμμεσες

Ελπιζω να μην παρουσιασουν προβλημα στο μελλον

Ολα παντως πανε καλα αυτη την στιγμη και αυτο το χρωσταω κυριως στο aquazone και ολους εσας :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...