Jump to content

800 euro


Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια ερώτηση προς τους γνώστες του αλατιού μιας και εγώ από αλάτι μόνο το κάλας ξέρω :D:thumbup:

Με 800 euro μπορείς να φτιάξεις reef και αν ναι τι διαστάσεων περίπου????

Link to comment
Share on other sites

έχει να κάνει με τις απαιτήσεις σου…

.. για ένα καλό fish only μπορεί να πάρεις και ρέστα..

τα κοράλλια και οι απαιτήσεις τους ανεβάζουν το κόστος

τι χώρο έχεις διαθέσιμο.. ?

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις reef οπωσδήποτε … θα πας σε nano-reef που είναι πιο δύσκολο για έναν αρχάριο … αλλά εδώ αρκετά παιδιά έχουν εμπειρία και γνώσεις για να σε βοηθήσουν..

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις reef οπωσδήποτε … θα πας σε nano-reef που είναι πιο δύσκολο για έναν αρχάριο … αλλά εδώ αρκετά παιδιά έχουν εμπειρία και γνώσεις για να σε βοηθήσουν..

Ναι κουμπάρε ψήσου για νάνο ρίφ να ανταλλάσουμε κλαδέματα :D

Και εγώ για εκεί ψήνομαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται... ετσι και αλλιως ενα θαλασσινο ενυδρειο μπορει να αναβαθμιζεται διαρκως και να εισαι σιγουρος οτι μολις γνωρισεις την μαγεια θα θελεις να το αναβαθμιζεις! Ετσι μπορεις να ξεκινησεις με ενα Fish Only (η ακομα καλυτερα Fish Only με ζωντανο βραχο) το οποιο αργοτερα θα αναβαθμισεις σε Reef. Το μονο που χρειαζεται ειναι καλος προγραμματισμος ωστε τα ψαρακια σου να ειναι reef safe... Αποφασισε το, σκεψου τις διαστασεις και εμεις στη διαθεση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Στέφανε , προς τα εκεί πάω. :D:thumbup:

Ως προς τον χώρο δεν έχω κάποιον περιορισμό.Τον περιορισμό τον έχω από τα χρήματα.

Γι αυτό ρωτάω.Σε τι μέγεθος βλέπετε να βγένει το reef σε αυτά τα χρήματα , έχοντας βέβαια όλες τις αναρραιτητες συσκεύες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσεις να λες φίλε koumparos τι έχεις διαθέσιμο (πχ ενυδρείο) μπορούμε να αρχίσουμε να σου λέμε το θα κοστίσουν τα υπόλοιπα και τι χρειάζεσαι. Πάντως θα σου έλεγα εφόσον δε σε παίρνει για ένα μεγάλο reef κατευθείαν ξεκίνα με ένα fish only και σταδιακά να προχωρήσεις. Διαφορετικά θα κάνεις "εκπτώσεις" ώστε να βγεις οικονομικά και θα βρεθείς να διπλοπληρώνεις πράγματα στο μέλλον. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλτρατε george όπως ξέρεις δυσκολεύομαι να αποφασήσς τι

θα φτιάξω, η μέση λύση είναι να αρχίσω κάτι στα 50-80 λίτρα

με ζωντανή βιολογία βράχο άμμο και να βάλω ήμερα cloown φισ.

Μελοντικά όσο με ενδιαφέρει το φορτώνω ανάλογα με την ενασχόληση

και με την τύχη στις συνήθης παιδικές ασθένειες!

Εάν μελοντικά θελήσω μεγαλύτερο τάνκ είτε μεταφέρεις έτοιμα ζωντανό

από το μικρό είτε το έχεις σαν καραντίνα - γεννήστρα (για κλόουνς

seahorses λέμε τώρα!) και συνεχίζεις!

Εάν αρχίσεις με ένα 250lt+ φίσ όνλι έχει και αυτό παρόμοιες προοπτικές,

με την διαφορά στα έξοδα των ενυδρείων.

Βέβαια εσύ έχεις και περισσότερη εμπειρία!

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε ένα ενυδρείο 50-80 λίτρων είναι τόσο μικρό που θα σου δημιουργεί πολλά προβλήματα, δες ότι, στην πλειοψηφεία των περιπτώσεων, όποιος έχει nano-reef έχει και ένα κανονικό, έχει ψηθεί στο αλάτι και δοκιμάζει το παραπάνω!* :thumbup: Δε θέλω να απογοητεύσω ούτε εσένα ούτε το φίλο κουμπάρο αλλά η χαρά του ενυδρείου είναι να έχει ένα μέγεθος εύλογο ώστε να μπορείς να φιλοξενήσεις 5-6 ψάρια και μερικά κοράλλια. Σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο μπορείς να πετύχεις ωραιότατο αισθητικό αποτέλεσμα αλλά θα λείπει η ποικιλία.... Έτσι λοιπόν, γνώμη μου είναι όποιος ενδιαφέρεται να στήσει ένα reef μπορεί να ξεκινήσει αργά με ένα fish only, ένα skimmer θες και τίποτα άλλο, και με την πάροδο του χρόνου να εξοπλισθεί με ένα calcium, ένα σύστημα wave maker, λάμπες, πολύ πιθανό και ψυκτικό και ένα σωρό ακόμα πράματα. Επειδή για τους περισσότερους από μας είναι μεγάλο το έξοδο αλλά και από την άλλη ο ενθουσιασμός μας διακατέχει, προτείνω το παραπάνω. :D

*ΕDIT:είπα δοκιμάζει το παραπάνω εννοώντας βέβαια από επιπεδο δυσκολίας και όχι από πλευράς λίτρων! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ δεν διαθέτω τίποτε.Ενα 60lt ενυδρείο έχω ,γλυκου νερού , με ένα eheim 2213.Οπότε πρέπει να υπολογιστεί και η αγορά ενυδείου υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρε γεια σου.

Δεν έχω την εμπειρία των παιδιών εδώ μέσα. Είμαι εντελώς αρχάριος.

Απλά σου απαντώ γιατί και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα. Με το ίδιο budget. Και το μόνο που ήθελα ήταν reef. Απλά θέλω να σου πω, ότι ξεκινώντας από το μηδέν, τα 800 ευρώ δεν φτάνουν. Αν πας για mini reef δεν ξέρω ίσως και να φτάνουν. Αλλά είναι αυτό που θες? Ή μετά από λίγο καιρό θα πας σε μεγαλύτερο οπότε όλα τα λεφτά πάνε χαμένα?

Θα σου πρότεινα να σκεφτείς καλά αυτό που θες. Εάν θέλεις reef, για εμένα καλύτερα θα ήταν να περίμενες έως ότου θα έχεις τα χρήματα που απαιτούνται ώστε να κάνεις σωστά και καλά αυτό που επιθυμείς.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος trelllos μίλησε πιο λογικά από όλους! :D Αυτό ακριβώς λέω και εγώ φίλε κουμπάρε, καλύτερα αργά και να κάνεις αυτό που θες παρά βιαστικά και να κάνεις κάτι που στο άμεσο μέλλον θα το αλλαξείς. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το διαβαζα τωρα και εκατσα ετσι απλα να υπολογισω .

Δεν πεφτεις πολυ εξω απο τα λεφτα σου .ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΟΜΩΣ.Γιατι παντα θα προσθετεις αναγκαστικα κατι.

Παμε λοιπον

Διορθωστε με παρακαλω

Ενυδρειο+βαση 250 ευρω (Τπαρχουν πλλα σε αυτη την τιμη διαφορων λιτρων,περιπου 120 λιτρα)

σκιμμερ 130 ευρω

βραχος +αραγων. 120 ευρω

φιλτρο 2213 το εχεις χημικο

φιλτρο 2213 65 ευρω W.Inn νομιζω βιολογικο

κυκλοφορητες 2χ35 70

αλατι (για αρχη) 15

ανθρακ+αντιφωσφ+μακαρ 40

Σου μενουν κατι ψιλα για ζουμια (μονο αντιχλωριο και βακτηρια) και τεστ(τα βασικα).

Απο εκει και περα 1 κλοουνακι (10 ευρω) και κανενα νταμσελακι και εισαι μια χαρα για fish only.

Τα λεμε απο Δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και αν παρει το ενυδρειο του careffour με 119 ευρω που εχει και βαση και ειναι πολυ καλης κατασκευης πεφτει ακομα.Και μπορει να παρει και τα clownακια και τα του μεινουν και ρεστα σωστος?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλα σκεφτόμουν κάτι σε ποιό μεγάλο.Ισως κάτι σε 250lt.Αφήνοντας το κόστος του ενυδρείου έξω ,ποιό κόστος βλέπετε για fish only??

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το κρατήσεις πολύ χαμηλά ..

.. κάτι αντίστοιχο με του γλυκού νερού ..

.. σαν αρχικό κόστος το υπόστρωμα θα σου βγει λίγο ακριβότερο αν αποφασίσεις να βάλεις αραγονίτη 5-6 εκ υψος κάτι που θα σε βοηθήσει στη βιολογία ..

.. μετά υπολόγισε ότι κάθε μήνα θα αλλάζεις άνθρακα και αντιφώσφορο ..

.. θα χρειαστείς μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης για να φτιάξεις νερό να συμπληρώνεις και να αλλάζεις το 10-30% κάθε μήνα η όταν εσύ κρίνεις ..

θα χρειαστείς ακόμα 2-3 κυκλοφοριτές 400- 900 λ/ω ..

.. το ενυδρείο που θα αγοράσεις θα έχει φωτισμό και κάποιο εσωτερικό φίλτρο ?

αν όχι παίρνεις και όσες λάμπες χωράει στο καπάκι , αν θέλεις βάζεις μια ακτινική για πιο <<θαλασσινή>> εικόνα

αν έχει εσωτερικό φίλτρο και υπό κάποιες προϋποθέσεις δεν θα χρειαστείς άλλο

εναλλακτικά υπολόγισε ένα φίλτρο 60-120 ευρώ και ένα φίλτρο άμμου

.. παρά λίγο να ξεχάσω το αλάτι. ;) .

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα γραφοντε για να παρεις μια κεντρικη ιδεα του τι παιζει απο τιμες

και εξοδα.Το τι θα καταληξεις να στησεις ειναι τελιως δικο σου θεμα.

Εγω για πλακα ενα βραδυ πηγα πηρα ενα σκιμμερ 30 ευρω 2 λαμπες θαλασσινου μια συσκευασια αλατιου

βραχο και αραγωνιτη ζωντανους και εστησα με κατι αλλα περισεματα (φιλτρα εξωτ ,κυκλοφ κλπ)

ενα θαλασινο 80 λιτρα που κρατησα για 4 μηνες και το χαρηκα απιστευτα.

Μετα ομως ... ανοιξε η κανουλα (του πορτοφολιου)

Οποτε καταλαβαινεις πως πρεπει να ψαχτεις λιγο.

Προσωπικα προσπαθω να κατεβασω το κοστος μου οπως μπορω και απο οπου μπορω.

(ΠΧ. SKIMMER MCE600 από ΕΒΑΥ 150 ευρω μεταχειρ.) κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που πραγματικά θέλω είναι έναι reef 250lt.Απ ότι βλέπω όμως , μαζι με την αγορά του ενυδρείου δεν ξέρω αν θα μου φτάσουν 2000-3000euro.Oπότε το κοιτάω να ξεκινήσω απο fish only και σιγά σιγά ,βλέπουμε προς τα που θα πάει.Η Α/Ο είναι υποχρεωτική?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ το πρώτο πράμα που αγόρασα ήταν η RO. Εγώ την πήρα από το

www.ro-man.com

έχει πολύ καλές τιμές, αλλά ακριβά μεταφορικά. Πάντως σαν σύνολο και πάλι πιστεύω ότι συμφέρει. Για τσέκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα που θα σου λυσει μια RO θα ειναι πολλα και μακροπροθεσμα ανεξαρτητα απο την πορεια που θα ακολουθησει το ενυδρειο σου (Fish only, reef...)... Δε νομιζω οτι αυτος ειναι ο εξοπλισμος που πρεπει να κανεις οικονομια !!

Link to comment
Share on other sites

Συμφονω με τον Μανο.η RO ειναι αναποσπαστο κοματι για ενα Θαλασσινο ενυδρειο ειτε reef ειτε fish-only.

Εξαλου οι τιμες στις RO εχουν πεσει συμαντικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...