Jump to content

Seachem Iron


Guppy

Recommended Posts

Στο Seachem Iron 100 ml δεν αναφέρει κάθε πότε πρέπει να το ρίχνω στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεστ σιδηρου θα σου δειξει καθε ποτε θα πρεπει να ριχνεις :D

Link to comment
Share on other sites

Στο Seachem Iron 100 ml δεν αναφέρει κάθε πότε πρέπει να το ρίχνω στο ενυδρείο.

Μπορείς να κατεβάσεις και το "dosing plan" από το site της seachem

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά κι ΕΔΩ :D

Link to comment
Share on other sites

Istellas είδα στη σελίδα σου άλλα προϊόντα με Fe όπου αναφέρει πότε να το ρίχνουμε. Εάν ρίχνω κάθε μέρα iron στο ενυδρείο μου δεν θα μου φτάσει ούτε 1 μήνα(Fe 100 ml). Έριχνα της Waterlife το Tropiflora χωρίς αποτελέσματα. Δέν έχω τεστ iron ξέρω όμως πως έχω πρόβλημα, να ρίχνω κάθε μέρα ή 1 φορά την βδομάδα;; Να σας πω οτι 1 φορά την βδομάδα ρίχνω και Flourish. Ευχαριστώ πολύ παιδιά...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα σου προτεινα αυτο που κανω εγω με παρα πολυ καλα αποτελεσματα τον τελευταιο καιρο.Καθε βδομαδα που κανω αλλαγη νερου βαζω το flourish και στα μεσα τις βδομαδας βαζω το iron και το potasium.Γενικα οτι λιπασμα και να ριχνεις μην το βαζεις σε μεγαλες ποσοτητες βαζε ενα και μετα απο 2 με 3 μερες βαζε το αλλο ετσι να το αποροφουν τα φυτα σου και να μην δινουμε τροφη στην αλγη :D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Ραn αυτό θα κάνω και εγώ, μόνο που δεν έχω το Potasium

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τρελος λογος να βαλεις το potassium το διαβασα καποια στιγμη μου κινησε την περιεργια το χρησιμοποιησα και ειδα οτι κανει καλο οχι οτι ειναι απαραιτητο να το βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εδώ και 1 βδομάδα ενώ ρίχνω iron τα φυτά είναι ακόμη κίτρινα;; Μόνο σε 1 ρίζα τα καινούρια φύλλα είναι πράσινα και αυτά ανοιχτό πράσινο και μικρότερα σε μέγεθος.

Στο ενυδρείο έχω μόνο 3 guppy και έχω διαβάσει οτι εαν είναι τα καινούρια φύλλα μικρότερα έχω έλλειψη αζώτου, ισχύει αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Στην έλλειψη σιδήρου τα φύλλα είναι κιτρινωπά αλλά τα νέυρα είναι πράσινα.

Στην έλλειψη αζώτου όλο το φύλλο είναι κιτρινωπό.

Τα λιπάσματα δεν δρπυν αμέσως, χρειάζεται λίγος καιρός.

Τώρα για να δεις αν έχεις έλλειψη αζώτου μέτρα πόσα νιτρικά έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Την κυριακή που τα μέτρησα είχα NO3 = 10

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εδώ και 1 βδομάδα ενώ ρίχνω iron τα φυτά είναι ακόμη κίτρινα;; Μόνο σε 1 ρίζα τα καινούρια φύλλα είναι πράσινα και αυτά ανοιχτό πράσινο και μικρότερα σε μέγεθος.

Στο ενυδρείο έχω μόνο 3 guppy και έχω διαβάσει οτι εαν είναι τα καινούρια φύλλα μικρότερα έχω έλλειψη αζώτου, ισχύει αυτό;;;

χρειαζεσαι καλλιο σιγουρα,μην φοβασαι τις δοσεις,μπορεις και με μεγαλυτερη ποσοτητα να βαλεις.ειναι εντελως ακινδινο και βεβαια παντα ολα με μετρο.........
Link to comment
Share on other sites

Seachem Phosphorus να ρίξω ή πρέπει να μετρήσω πρώτα τα φωσφορικά; Στο phosphorus to soluble Potassium(k2 Ο) είναι κάλιο;

Link to comment
Share on other sites

Για να προσθέσεις φώσφορο θα πρέπει να μετρήσεις PO4!

Δες εδώ:

Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...