Jump to content

Help ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Μ


yoloris

Recommended Posts

καλημερα παιδια πηγα χθες στην παραλια και μαζεψα πολυ αμμο θαλλασις και πετρες ασπρες για το ενυδρειο μου το 120λιτρο τα ξεπληνα πολυ καλα 2 φορες και σε λιγο θα αρχισω να το φτιαχνω για να βαλω μεσα τουσ καρχαριες μου 16cm ειναι και θελω να ρωτησωθα βαλω τα φαρμακα blackwater aquatan bio nitrivec μετα απο ποσες μερες να τους βαλω στο ενυδρειο παιδια? :):lol::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα το φιλτρο το εσωτερικο που εχω ειναι submersible filter pump f-1200

230v-50hz 5.8w ipx8

Hmax(m)0,8m

qmax(l/hr)400l/hr

κανει να το βαλω στο 120λιτρο μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Για να βαλεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο σου πρεπει να εχει στρωσει το φιλτρο σου.Θα ριξεις νερο,αντιχλωριο και βακτηρια και μετα θα κανεις μετρησεις αμμωνιας,n02 και no3.οταν θα δεις αμμωνια 0,no2 0 και no3 μετρησιμα κανεις μια αλλαγη νερου και βαζεις ψαρια.πιο γρηγορος τροπος ειναι να βρεις απο καποιον μπολι και να το ριξεις στο φιλτρο σου για να στρωσει πιο γρηγορα.διαβασε τα υπομνηνατα για το κυκλο του αζωτου.Επεισης οι καρχαριες που θες να βαλεις δεν νομιζω οτι κανουν για το ενυδρειο σου,θελουν περισσοτερα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι καρχαριες που εχεις δεν κανουν για τοσο μικρο ενυδρειο αργωτερα θα εχεις προβλιμα αυτοι θελουν δεξαμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Για να βαλεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο σου πρεπει να εχει στρωσει το φιλτρο σου.Θα ριξεις νερο,αντιχλωριο και βακτηρια και μετα θα κανεις μετρησεις αμμωνιας,n02 και no3.οταν θα δεις αμμωνια 0,no2 0 και no3 μετρησιμα κανεις μια αλλαγη νερου και βαζεις ψαρια.πιο γρηγορος τροπος ειναι να βρεις απο καποιον μπολι και να το ριξεις στο φιλτρο σου για να στρωσει πιο γρηγορα.διαβασε τα υπομνηνατα για το κυκλο του αζωτου.Επεισης οι καρχαριες που θες να βαλεις δεν νομιζω οτι κανουν για το ενυδρειο σου,θελουν περισσοτερα λιτρα

γεια σου και σε εσενα φιλε μου ευχαριστω για τισ πληροφοριες :) το φιλτρο ειναι στρομενω στο αλλο ενυδρειο μου το 60ίτρο απλος δεν ξερω κανει να το βαλω στο καινουριο τι λες εσυ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι καρχαριες που εχεις δεν κανουν για τοσο μικρο ενυδρειο αργωτερα θα εχεις προβλιμα αυτοι θελουν δεξαμενη :lol:

ναι φιλε μου το ξερω αλλα σε αυτο προσωρινά θα ειναι βασιλείας ο κρχαριας μου μετα οταν μεγαλωση και αλλο θα τον δώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...