Jump to content

Νεος στο χομπυ


xGuppyx

Recommended Posts

Γεια σε ολους και καλως σας βρηκα!

ασχολουμαι με το χομπυ εδω και 3 μηνες.

αυτους τους 3 μηνες εχω διαβασει αρκετα στο ιντερνετ οπως και εχω ακουσει πολλααααααααα απο πετσοπαδες.

πλεον μετα απο αρκετα λαθη πιστευω οτι μεσα απο ενα φορουμ θα παρεις σιγουρα πιο χρησημες πληροφοριες.

και ετσι ξεκιναω.

το ενυδρειο μου Juwel 54λιτρα

Στρωσιμο με μπολι

εχω κανει μονο τεστ αμμωνιας και ειναι οκ.

αυριο περιμενω και τεστ για τα νιτρικα.

λογο της εμπιστοσυνης που ειχα στους πετσοπαδες εβαζα μεσα οτι ψαρια μου λεγανε..και ετσι ολο και κατι δεν θα πηγαινε καλα.

Ψαρια:πλεον 3 γκαπυ αρσενικα και 2 θυληκα. 1 σιλβερ.5νεον.1 γκουραμι.3μολυ.ενα κορυντορας.ενας γλυφτης.ενα σαλιγκαρι.

τωρα θελω να βγαλω οτι δεν χρειαζεται και να υπαρχουν μεσα ΜΟΝΟ γκαπυ και 1-2 ηδη που συμβιωνουν μεταξυ τους.

απο φυτα εχω 3 ανουμπιες σε καλο μεγεθος και 2 ακομα φυτα που θα ηθελα να με βοηθησετε στις ονομασιες τους μεσα απο φωτογραφιες που θα ανεβασω.

το ενυδρειο δεν εχει προδιαγραφες για καλη αναπτυξη φυτων και δεν σκοπευω να βαλω επιπλεον λαμπες.

το φιλτρο μου ειναι της Juwel αυτο που ειχε σετ με το ενυδρειο με το μπλε σφουγγαρακι.αυριο θα προσθαισω και eheim υλικα απο αυτα σαν στραγαλια (sorry για τις ονομασιες που δινω παιδια απλα δεν τα συγκρατω πολυ).

θελω να μου πειτε αν παιζει ρολο με τι σειρα να βαλω τα υλικα αυτα και το σφουγγαρι.

επισης θα ηθελα να βαλω εξωτερικο φιλτρο καταλληλο για τα λιτρα μου.αν εχετε κατι να μου προτινετε γιατι στην περιοχη μου δεν βρηκα κατι για λιγα λιτρα.ο λογος που θελω να βαλω εξωτερικο ειναι για να κερδισω χωρο και εμφανιση.

υπαρχει μια αεραντλια που λειτουργει αρκετες ωρες.(ειναι καλο αυτο;:D

επισης αυριο μου ερχετε και ο ανακλαστηρας για την λαμπα μου.

θα πρεπει μηπως να μειωσω τις ωρες λειτουργειας του φωτισμου;τωρα ειναι γυρω στις 8-9 ωρες συνεχωμενες.

απο λυπασμα για τα φυτα μου εριχνα το flourish αλλα το σταματισα μετα απο οσα διαβασα εδω μεσα εφοσον δεν εχω co2 και καταλληλο φωτισμο.

Θερμοκρασια σταθερα 25βαθμους.αυτα.

θελω να μου δωσετε γενικες πληροφοριες σε οσα ειπα παραπανω και κυριως στο τι ψαρια να βαλω για να μην υπαρχουν πτωματα σχεδον καθε πρωι.και απο καθαριστες τι πρεπει να εχω;;;

ευχαριστω,Γιωργος

Έγινε επεξεργασία - xGuppyx
Link to comment
Share on other sites

Γιώργαρε τα υλικά που θα παραλάβεις θα μπουν τελευταία στο φίλτρο! Πρώτα γίνετε ο τεχνικός καθαρισμός απο ακαθαρσίες απο κάποιο σφουγκαρι - ενυδρειακό βαμβακι και μετά παει το "καθαρό" νερο στα βιολογικά υλικά. Αυτό το κάνουμε για να υπάρχει καθαριοτητα στον χωρο των βιολογικών υλικών και να περνάει εαν ειναι δυνατων απο όλα τα "στραγαλια" το νερο. Τον ψωτισμό σου να τον ελέγχει ενας χρονοδιακόπτης! Να ανοίγουν οι λάμπες συγκεκριμένες ωρες στο ενδυρείο καθε μέρα 8+ ωρες.

Την αερόπετρα ΔΟΚΙΜΑΣΕ να την βγάλεις. Κλήστην και βλέπε τα ψαράκια σου εαν θα ψάχνουν οξυγόνο στην επιφάνεια του νερου ή εαν αναπνέουν με δυσκολία μεσα σε αυτό. Αύτο θα το κάνεις για να δεις εαν τα φυτα που έχεις παραγουν αρκετο οξυγόνο, εαν όχι τοτε ξαναγυρνάς στην αερόπετρα μέχρι να τοποθετησεις κιαλλα φυτά μεσα.

Γιωργος :D

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο λες να βαλω και μια στρωση βαμβακι;

οσο για την αεραντλια δεν θα χρειαστει να την βγαλω..απλα δεν θα την βαζω σε λειτουργεια :D

ομως για ποιον λογο να το κανω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους και καλως σας βρηκα! Kαλώς ήρθες.

ασχολουμαι με το χομπυ εδω και 3 μηνες.

αυτους τους 3 μηνες εχω διαβασει αρκετα στο ιντερνετ οπως και εχω ακουσει πολλααααααααα απο πετσοπαδες.

πλεον μετα απο αρκετα λαθη πιστευω οτι μεσα απο ενα φορουμ θα παρεις σιγουρα πιο χρησημες πληροφοριες.

και ετσι ξεκιναω.

το ενυδρειο μου Juwel 54λιτρα

Στρωσιμο με μπολι

εχω κανει μονο τεστ αμμωνιας και ειναι οκ.

αυριο περιμενω και τεστ για τα νιτρικα. Πάρε και για νιτρώδη (ΝΟ2)

λογο της εμπιστοσυνης που ειχα στους πετσοπαδες εβαζα μεσα οτι ψαρια μου λεγανε..και ετσι ολο και κατι δεν θα πηγαινε καλα.

Ψαρια:πλεον 3 γκαπυ αρσενικα και 2 θυληκα. 1 σιλβερ.5νεον.1 γκουραμι.3μολυ.ενα κορυντορας.ενας γλυφτης.ενα σαλιγκαρι.

τωρα θελω να βγαλω οτι δεν χρειαζεται και να υπαρχουν μεσα ΜΟΝΟ γκαπυ και 1-2 ηδη που συμβιωνουν μεταξυ τους.

Μπορείς να κρατήσεις τα γκάπυ, τα μόλυ (αν είναι μικρόσωμα) και το σαλιγκάρι, τα υπόλοιπα δεν ταιριάζουν και θέλουν και πιο μαλακό νερό.

απο φυτα εχω 3 ανουμπιες σε καλο μεγεθος και 2 ακομα φυτα που θα ηθελα να με βοηθησετε στις ονομασιες τους μεσα απο φωτογραφιες που θα ανεβασω.

το ενυδρειο δεν εχει προδιαγραφες για καλη αναπτυξη φυτων και δεν σκοπευω να βαλω επιπλεον λαμπες. Πάντως μια 2η λάμπα θα βοηθήσει πολύ, σκέψου το.

το φιλτρο μου ειναι της Juwel αυτο που ειχε σετ με το ενυδρειο με το μπλε σφουγγαρακι.αυριο θα προσθαισω και eheim υλικα απο αυτα σαν στραγαλια (sorry για τις ονομασιες που δινω παιδια απλα δεν τα συγκρατω πολυ).

θελω να μου πειτε αν παιζει ρολο με τι σειρα να βαλω τα υλικα αυτα και το σφουγγαρι.

Κάτω-κάτω το μπλε σφουγγάρι, στη μέση όσο στραγάλι (substrat pro) χωράει και πάνω-πάνω μια ψιλή φέτα ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακα).

επισης θα ηθελα να βαλω εξωτερικο φιλτρο καταλληλο για τα λιτρα μου.αν εχετε κατι να μου προτινετε γιατι στην περιοχη μου δεν βρηκα κατι για λιγα λιτρα.ο λογος που θελω να βαλω εξωτερικο ειναι για να κερδισω χωρο και εμφανιση.

Δες το μικρό της eheim (classic 2211) ή και το 2213, αλλά να πάρεις μαζί και τα 2πλά βανάκια, βοηθούν πολύ.

υπαρχει μια αεραντλια που λειτουργει αρκετες ωρες.(ειναι καλο αυτο;:D

Όχι, μειώνει το διοξείδιο που θέλουν τα φυτά, μια ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου σου, αρκεί για οξυγόνωση.

επισης αυριο μου ερχετε και ο ανακλαστηρας για την λαμπα μου.

θα πρεπει μηπως να μειωσω τις ωρες λειτουργειας του φωτισμου;τωρα ειναι γυρω στις 8-9 ωρες συνεχωμενες. Καλά είναι, μην τις μειώσεις.

απο λυπασμα για τα φυτα μου εριχνα το flourish αλλα το σταματισα μετα απο οσα διαβασα εδω μεσα εφοσον δεν εχω co2 και καταλληλο φωτισμο.

Μια μικρή ποσότητα flourish (το 1/3 ή και το 1/2 της συνιστώμενης δόσης), μόνο καλό θα κάνει, ειδικά αν προσθέτεις και ανάλογη ποσότητα excel (διοξείδιο σε υγρή μορφή).

Θερμοκρασια σταθερα 25βαθμους.αυτα.

θελω να μου δωσετε γενικες πληροφοριες σε οσα ειπα παραπανω και κυριως στο τι ψαρια να βαλω για να μην υπαρχουν πτωματα σχεδον καθε πρωι.και απο καθαριστες τι πρεπει να εχω;;;

Δεν υπάρχουν ψάρια-καθαριστές, πάρε ακόμη 1 σαλιγκάρι και τέλος. Για τα ψάρια στα είπα παραπάνω, μην το φορτώνεις, το ενυδρείο σου χωράει 6-10 το πολύ ψάρια μικρού μεγέθους.

ευχαριστω,Γιωργος

Αντε καλή αρχή και διάβασε σχετικά θέματα, να πάρεις ιδέες και απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο λες να βαλω και μια στρωση βαμβακι;

οσο για την αεραντλια δεν θα χρειαστει να την βγαλω..απλα δεν θα την βαζω σε λειτουργεια :D

ομως για ποιον λογο να το κανω αυτο;

Καλως ηρθες φιλε!Εγω που εχω juwel στο φιλτρο εχω βαλει τα εξης με τη σειρα που θα σου πω:μπλε σφουγγαρι κατω,απο πανω ενα δυχτι με μεγαλες τρυπες γεματο eheim substract pro(αυτα που λες στραγαλια)και τελος πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι.Αν γυρισεις την εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια δεν χρειαζεσαι την αεραντλια,κανει την ιδια δουλεια,επεισης με την αεραντλια χανεις co2 που το χρειαζονται τα φυτα σου για την αναπτυξη τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...