Jump to content

Χρυσόψαρα + Μονομάχο: Ταιριάζουν?


Emily

Recommended Posts

Γεια και πάλι.

Λοιπόν πήγα εχτές σε ένα κατάστημα για ενυδρεία για να πάρω και άλλα πράγματα για το καινούργιο μου ενυδρείο. Δεν θα μακρυγορήσω εδώ με νέες ερωτήσεις μια και εχτές είδα ότι υπάρχει ειδικός χώρος στο forum για εξοπλισμό κλπ.

Όμως μου έκανε εντύπωση το εξής: Με ρωτήσαν αν θα βάλω μόνο χρυσόψαρα ή και κάποιο άλλο είδος και όταν απάντησα μονο χρυσά και πως από ότι ξέρω δεν είναι πολύ συμβατά με άλλα είδη, μου είπαν πως ναι, αλλά θα μπορούσα να αν ήθελα να βάλω και έναν μονομάχο. Τους ρώτησα "μα οι μονομάχοι δεν θέλουν άλλη θερμοκρασία συνθήκες κλπ?". Και η απάντηση ήταν πως όχι ζουν μόνοι τους μια χαρά.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Μπορούν να μπουν με χρυσόψαρα? :D:thumbup:

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση-μάλλον άσχημη- ήταν ότι μου λέγανε πως δεν μπορούν να μπουν αληθινά φυτά με χρυσοψαρα γιατι τα τρώνε παρα μόνο οι Anubias. ΟΚ, αυτό το ξέρουμε, αλλά γενικά η αισθηση ήταν πως, εντάξει, δεν είναι αναγκη να χολοσκάμε και πολυ για τα χρυσόψαρα, φτηνά είναι, και τι έγινε τώρα!!!! :thumbup:

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΣΥ έχεις δίκιο και ΟΧΙ αυτοί.

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και οι μονομάχοι τροπικά. Το ότι δεν ψοφάνε την ίδια μέρα δεν σημαίνει ότι ζούνε και σωστά.

Μάλλον οι τύποι είναι λιγο επιπόλαιοι.

Και καλά αν ψοφήσει πέρνεις αλλο μωρέ, τι έγινε, ένα παλιόψαρο είναι... :D

Link to comment
Share on other sites

Emily....Ειλικρινά θα σου πω πως δεν υπάρχει πρόβλημα στη συμβίωση μονομάχου με χρυσόψαρα! όσον αφορά τη συμπεριφορά του μονομάχου στην αρχή ίσως σου φανεί επιθετικός αργότερα όμως θα συμβιβαστεί με το καινούριο του περιβάλλων … (photo) …Οσον αφορά τώρα τη θερμοκρασία τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα σε τροπικό περιβάλλων

Mε τα φυτά δυστυχώς έχουν δίκιο σε αυτό που σου είπαν. Tα χρυσόψαρα είναι λίγο λαίμαργα αλλά με σωστή παρατήρηση και σωστή περιποίηση των φυτών θα τα καταφέρεις …

babis_jv

post-2100-1159949337_thumb.jpg

post-2100-1159949360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά κάνεις ΛΑΘΟΣ.

Το ότι θα "συμβιβαστουν" δεν σημαίνει ότι είναι ΟΚ.

Εξάλλου απότι είδα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry40449

το ενυδρείο σου δεν πάει και τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ....το ότι το ενυδρείο δεν πάει καλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τη συμβίωση μονομάχου με χρυσόψαρα… Αυτό συμβαίνει με εμένα. Παρατηρώ τη συμπεριφορά και ειλικρινά δεν υπάρχει πρόβλημα…Άλλωστε η συμβίωση αυτή αισίως κλείνει 4 μήνες .

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και οι μονομάχοι τροπικά. Το ότι δεν ψοφάνε την ίδια μέρα δεν σημαίνει ότι ζούνε και σωστά.

Θα συμφωνήσω και εγώ!

Καλύτερα να έχουμε τα είδη στις συνθήκες που υπάρχουν στο φυσικό τους περιβάλλον!

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για συο διαφορετικα ειδη ψαριου. ο μονομαχος τροπικο και το χρυσοψαρο κρυου νερου. το πρωτο απαιτει θερμοκρασια το ελαχιστο 25 βαθμους ενω το δευτερο το μεγιστο 24. υβριδια χρυσοψαρων οπως τα veiltale αντεχουν και σε θερμοκρασιες μεχρι 27 βαθμους.αυτα εν συντομια.

Link to comment
Share on other sites

Emily ο κανονας λεει οτι τα χρυσοψαρα τα οποια ειναι κρυου νερου δεν μπενουν με μονομαχους οι οποιοι ειναι τροπικα ψαρακια ... Απο κει και περα αν καποιος hobbistas το εχει κανει και δε του εχει ψοφησει αυτο δε παει να πει οτι ειναι σωστο και ανακαλυψαμε καινουρια πραματα στο hobby .... :thumbup:

Μη ξεχναμε αλλωστε οτι πολυ απο εμας στο παρελθον βαζαμε τα χρυσοψαρα σε γυαλες χωρις φιλτρο , χωρις σταθερη θερμοκρασια με αλλαγες ολου του νερου , χωρις καθολου αντιχλωριο κλπ κλπ ... Τα ψαρακια ΝΑΙ αντεχανε για καποιο διαστημα αλλα ουσιαστικα η ζωη τους ειχε καταντησει μια ταλαιπωρια και γιαυτο πολυ συντομα μας αφηναν .

Χμμ οπως καταλαβες δε ταιριαζουν ... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προηγούμενους που αναφέρουν

πως δεν ταιριάζουν τα δυο αυτά ψάρια. Είναι κρίμα να τα ταλαιπωρούμε

με συνθήκες νερού που δεν είναι του φυσικού τους περιβάλλοντος.

Εγώ προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να τα βάλεις στο ίδιο ενυδρείο!

Την απόφαση την τελική φυσικά θα την πάρεις εσύ :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Emily.Μονομάχος και χρυσόψαρα είμαι και εγώ της άποψης οτι δεν ταιριάζουν.Εγώ έχω χρυσόψαρα και ένα μονομάχο,αλλά τον έχω χώρια για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.

Για το θέμα όμως των φυτών σε πληροφορώ οτι το ενυδρείο μου είναι σαν ζουγκλα και τα χρυσόψαρα δεν τα πειράζουν.Μόνο με το κερατόφυλλο είχα πρόβλημα.Και για του λόγου το αληθές πάρε και μερικές φωτό (παλιές είναι αλλα δεν πειράζει.Τώρα να φανταστεις είναι πιο πυκνά).

post-180-1159985389_thumb.jpg

post-180-1159985423_thumb.jpg

post-180-1159985445_thumb.jpg

post-180-1159985471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και συμβουλές. :D

Αποφάσισα να ακολουθήσω την αρχική μου σκέψη και συμβουλή των περισσότερων από εσας και να μην μπλέξω τα 2 είδη. Πάνω από όλα με ενδιαφέρει τα όποια ψάρια έχω να έιναι σε καλή κατλασταση και υγεία.

Ελπίζω από την επόμενη αβδομάδα να μπορέσω να αρχίσω το στήσιμο και στρώσιμο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προηγούμενους

πως δεν ταιριάζουν τα δυο αυτά ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ο μονομαχος ειναι καθαρα τροπικο ψαρακι αλλα καποια χρυσοψαρα που ειναι υβριδια, οπως το ενα το δικο μου, πρεπει να ειναι σε ανεβασμενες θερμοκρασιες οπως 25ο για να μην εχουν προβλημα.

Καποια χρυσοψαρα θα βρουν πολυ ενδιαφερουσα την ουρα του μονομαχου και θα προσπαθησουν να την δοκιμασουν με κακα αποτελεσματα για το ψαρακι. Οπως και ο μονομαχος μπορει να ειναι αρκετα επιθετικος και να τσακισει τα χρυσοψαρα και κυριως ταν fan tail, τα black moor οπως εχω διαπιστωσει τα φοβουνται λογο χρωματος και ογκου.

Τωρα για να τα ταιριαξουμε αυτα τα 2 θα πρεπει να ειναι και τα 2 ειδη μικρα σε ηλικια και να μεγαλωσουν μαζι και παλι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.

Θελει πολυ προσοχη για να το κανεις και εγω θα σε συμβουλευα να μην τα βαλεις μαζι καλυτερα παρε ενα 20λτ ενυδρειο και βαλτον μεσα μονο του με κανα σαλιγκαρι και θα ναι αρχοντας.

Εγω να πω την αληθεια ειχα μονομαχο με τις μπουλες μου αλλα τα ειχα απο μωρουλια και ζησαν μαζι 2,5 χρονια, τα εχω σε θερμοκρασια 25ο γιατι η Οσκαρ ειναι υβριδιο, χωρις κανενα προβλημα, το ενυδρειο μου το ειχαν δει αρκετοι ανρθωποι και μπορουν να τα επιβεβαιωσουν. Αλλα ο μικρος μου ηταν αγγελουδι και δεν πειραζε τπτ οπως και οι μπουμπουκες μου ειναι πολυ ηρεμες και καλες και συμβιωνουν μια χαρα. Τωρα αν θα με ρωτησεις αν θα ξαναπαρω μονομαχο να τον βαλω μεσα στα χρυσοψαρα θα σου απαντησω ΟΧΙ με τπτ γιατι τα ψαρια εχουν μεγαλωσει και δεν θα τον δεχτουν με καμια δυναμη, δεν θελουν ουτε αλλο χρυσοψαρο ποσο μαλλον αλλο ειδος.

Γι αυτο ξαναλεω πως ειναι καλυτερα να μην το κανεις

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Gin :thumbup: !

Ναι συμφωνώ και εγώ και από τα λίγα που γνώριζα, δεν θα έβαζα τα 2 ψαράκια μαζί. Τώρα έγω σιγουρευτεί. ϊσως αργότερα, άμα τελειώσω με το μεγάλο ενυδρείο να σκεφτώ να βάλω ένα μονομάχο στο πιο μικρό μια και μου έχουν αρέσει πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest purepoison

Emily....Ειλικρινά θα σου πω πως δεν υπάρχει πρόβλημα στη συμβίωση μονομάχου με χρυσόψαρα! όσον αφορά τη συμπεριφορά του μονομάχου στην αρχή ίσως σου φανεί επιθετικός αργότερα όμως θα συμβιβαστεί με το καινούριο του περιβάλλων … (photo) …Οσον αφορά τώρα τη θερμοκρασία τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα σε τροπικό περιβάλλων

Mε τα φυτά δυστυχώς έχουν δίκιο σε αυτό που σου είπαν. Tα χρυσόψαρα είναι λίγο λαίμαργα αλλά με σωστή παρατήρηση και σωστή περιποίηση των φυτών θα τα καταφέρεις …

babis_jv

που πηγε η ουρα του μονομαχου σου; Δεν εχεις παρατηρησει οτι την εχουν κανει κομματια τα χρυσοψαρα; Εγω αν εβλεπα την ουρα του δικου μου να γινοταν πιο κοντη κατα 3-4cm δεν θα ελεγα πως εχει συμβιβαστει! Στο pet store οταν τους ρωτησα για μονομαχο με χρυσοψαρα μου ειπαν οτι δεν ταιριαζουν για τους λογους που προανεφεραν τα παιδια και οτι τα χρυσοψαρα ανεβαζουν τα επιπεδα αμμωνιας (αν θυμαμαι καλα). Ουτε τα angelfish πρεπει να ειναι με μονομαχους! Μου ειπαν πως αν βαλω μονομαχο μαζι με angelfish θα εχω απωλειες! jeez

Έγινε επεξεργασία - purepoison
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

που πηγε η ουρα του μονομαχου σου; Δεν εχεις παρατηρησει οτι την εχουν κανει κομματια τα χρυσοψαρα; Εγω αν εβλεπα την ουρα του δικου μου να γινοταν πιο κοντη κατα 3-4cm δεν θα ελεγα πως εχει συμβιβαστει! Στο pet store οταν τους ρωτησα για μονομαχο με χρυσοψαρα μου ειπαν οτι δεν ταιριαζουν για τους λογους που προανεφεραν τα παιδια και οτι τα χρυσοψαρα ανεβαζουν τα επιπεδα αμμωνιας (αν θυμαμαι καλα). Ουτε τα angelfish πρεπει να ειναι με μονομαχους! Μου ειπαν πως αν βαλω μονομαχο μαζι με angelfish θα εχω απωλειες! jeez

simfono apolitos,ine krima o kaimenos o monomaxos :)

Link to comment
Share on other sites

purepoison o monomaxos mou kai h oura tou einai sth 8esh tous ....aisios kleinoun mazi 8 mhnes...twra th na sou pw ! to mono pou mporw na sou pw einai oti se mena den uparxei problhma ! den einai aparethto na me akouseis ! den 8a mporousa na kanw kako ston monomaxo mou!!! mporeis na peis oti einai periergo alla kalos h kakos (kai se mena kalos) ta panta einai armonika sto enudreio mou....

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι τεριαζει ο μονομαχος με το χρυσοψαρο γιατι πριν ενα χρονο μια φιλη της μαμας μου ειχε και τα δυο ειδη μαζι και το χρυσοψαρο κολυμπουσε στην μεση και τον βυθο και ο μονομαχος στην επιφανεια.ποτε δεν μαλωναν.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά καταλήγουμε σε αυτό:

εγω ξερω οτι τεριαζει ο μονομαχος με το χρυσοψαρο γιατι πριν ενα χρονο μια φιλη της μαμας μου ειχε και τα δυο ειδη μαζι και το χρυσοψαρο κολυμπουσε στην μεση και τον βυθο και ο μονομαχος στην επιφανεια.ποτε δεν μαλωναν.

:):excl::thumbup::wub:

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτοαπαντήσεις άσχετες με το παρόν θέμα μεταφέρθηκαν http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8118

Οι όποια συνέχεια να ΜΗΝ γίνει ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Γιώργο κάνεις λαθος.Δεν είναι σωστό τα συγκεκριμένα ψάρια να συνδυάζονται για το λόγο που αναφέρθηκε πιο πάνω(χρυσόψαρο= κρύου νερού , Μονομάχος= τροπικού νερού).Το ότι έχεις δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση. Στο χόμπι μας πρέπει να φροντίζουμε να παρέχουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στις ζωές που έχουμε στην κράτηση μας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω εδώ ότι υπάρχουν και άλλοι σοβαροί λόγοι που δεν επιτρέπουν την συμβίωση των δύο αυτών ειδών, πέραν της θερμοκρασίας.

- Τα χρυσόψαρα χρειάζονται σκληρότερο νερό και πιο αλκαλικό περιβάλλον απ' ότι οι Μονομάχοι. Αρα βάζοντάς τα στο ίδιο ενυδρείο, κάποιο από τα δύο - ή και τα δύο στην περίπτωση του μέσου όρου τιμών - δεν θα ζει στο περιβάλλον που πρέπει.

- Η διατροφή τους είναι διαφορετική. Οντας μαζί, πως θα αποτρέψουμε τον Μονομάχο να φάει από το φαγητό του χρυσόψαρου ή το αντίθετο? Δεν θα μπορούμε να ταΐσουμε σωστά με λίγα λόγια, με τις όποιες μακροχρόνιες συνέπειες έχει αυτό.

- Η φίλτρανση και η ροή του νερού είναι ένα άλλο θέμα. Το χρυσόψαρο έχει ανάγκη ιδιαίτερα μεγάλης ροής νερού και πολύ καλής φίλτρανσης, λόγω των πολλών αποβλήτων. Ο Μονομάχος χρειάζεται μεν καθαρό νερό (όπως όλα τα ψάρια) αλλά η δυνατή ροή του νερού δεν είναι ότι καλύτερο γι' αυτόν. Τα ενυδρεία που φιλοξενούν Μονομάχους χρειάζονται πολύ χαμηλής έντασης φίλτρα.

- Αλλο θέμα είναι η αναγκαιότητα ύπαρξης φυτών, που όμως η παρουσία του χρυσόψαρου την περιορίζει σημαντικά, σε βάρος του Μονομάχου.

- Και τέλος είναι ο χαρακτήρας και η γενικότερη συμπεριφορά των δύο ειδών, που είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους. Ασε που οι προσωπικότητα των Betta ποικίλει τόσο πολύ, που μπορεί να διαπιστώσεις ότι ο συγκεκριμένος/η που έχεις, δεν ανέχεται απολύτως τίποτα άλλο ζωντανό στο ενυδρείο του (μου έχει συμβεί επανειλημμένως με την εκτροφή των δικών μου), ειδικά όταν κρατούνται σε μικρό ενυδρείο...

Είναι βέβαια και το θέμα που λέω εγώ, δηλαδή της ψυχολογίας του ψαριού. Δύο ασύμβατα είδη μπορεί να μην σκοτωθούν απαραίτητα μεταξύ τους ή να φαγωθούν, αλλά δεν θα νοιώθουν και καλά συμβιώνοντας μαζί, με ότι συνέπειες μακροχρόνια θα φέρει αυτό. Και πρέπει πάντα να φροντίζουμε για το καλύτερο για τα ψάρια που φιλοξενούμε και διατηρούμε στα ενυδρεία μας.

Γενικότερα, πριν βάλουμε οποιαδήποτε ψάρια να συγκατοικήσουν μαζί, ψάχνουμε καλά πρώτα εάν είναι αυτό εφικτό από πλευράς συμβατότητας και μετά προχωράμε. Και πρέπει να κλείνουμε τα μάτια σε τυχόν λάθος επιλογές (και μάλιστα καραμπινάτες!) που έχουν κάνει κάποιοι άλλοι, ανεξάρτητα του πιθανά τυχαίου αποτελέσματος που είχαν...

Η εξαίρεση δεν πρέπει να γίνεται κανόνας. Πολύ δε περισσότερο, να προτείνεται κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...