Jump to content

Καρχαριάκι σε ήρεμο ενυδρείο....?


Recommended Posts

:D Όπως έγραψα και στο «καλώς ήρθατε», έχω ένα μήνα που ξανά ενεργοποίησα το 450αρι ενυδρείο μου, αλλά ακόμη δεν αποφάσισα τι ψαριά να βάλω …

Έχω βάλει μονό ένα λιονταρόψαρο γλυκού νερού, χωρίς να το καλοσκεφτώ, και αισθάνομαι πως ίσως με δεσμεύσει στην επιλογή των υπολοίπων ψαριών που θα βάλω.

Τι ψάρια ταιριάζουν μαζί ? Ποια κινδυνεύουν ? Μπορεί να πιάσει και γρήγορα ψάρια της πάνω ζώνης κατά την διάρκεια της νύχτας ?

Είναι εύκολο στην διατήρηση του ? Πρέπει να γυρίσω το νερό σε υφάλμυρο ? Και αν το κάνω, αργότερα, επανέρχεται εύκολα σε γλυκό ?

Η γυναικά μου θέλει να βάλω Gallagher, η κάτι παρόμοιο, τύπου καρχαρία, εγώ πάλι λυπάμαι να τα βάλω και σε λίγο καιρό να μην χωράνε και να ταλαιπωρούνται… άσε που νομίζω ότι τα μικρά ψαριά σε κοπάδια αισθάνονται περισσότερο στο φυσικό τους περιβάλλον και ζουν φυσικότερα με λιγότερο άγχος, και θα μπορώ να βάλω και φυτά ….

Υπάρχουν καρχαριάκια που να ταιριάζουν σε ήρεμο περιβάλλον με λίγα φυτά ?

Το ιδανικό θα ήταν κάποιο ήρεμο κοινωνικό καρχαριοειδές από 10 ως το πολύ. 25εκ., που να μπορεί να συμβιώσει με κάποια αλλά είδη…… ζητάω πολλά ε .....?

Σίγουρα υπάρχουν διάφορες λύσεις ανάλογα με ποια κριτήρια θέτουμε…

Πάντως θα με βοηθούσαν κάποιοι βασικοί κανόνες, προσωπικές γνώμες, και προτάσεις, για να κατασταλάξω… (Μπορώ το λοινταρόψαρο, και να το αλλάξω στο μαγαζί με άλλα ψάρια αν προκύψει η ανάγκη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές :D:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες!!!

Το λιονταρόψαρο γλυκού νερού τι είναι;;;;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες!!!

Το λιονταρόψαρο γλυκού νερού τι είναι;;;;;; :D

3. Batrachomoeus trispinosus: THREESPINE TOADFISH, ESTUARINE FROGFISH, FRESH WATER LIONFISH.

__________________Microsoft_Word.doc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...