Jump to content

αλλαγες νερου


Recommended Posts

πως καταλαβες οτι ειναι κακη η ποιοτητα του νερου? αν ειναι επιδη ειναι θολο τοτε δεν ειναι τοσο θολο αλλα το κανει η καμερα του κινητου.. οταν λες περιβαλλοντος τι εννοεις? εχω 2 ζωντανα φυτα και 2 διακοσμιτικα.. και τωρα που θα τα δοσω πισω τα ψαρια θα βαλω και αλλα ζωντανα φυτα.. χημικα βγαζουν τα στολιδια η το πλαστικο φυτο? το ηχειο παιζει ελεχιστα γιατι βαζω ακουστικα.. εσυ λες να μην παρω τα γκαπυ ψαρακια τωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά τότε φίλε μου.

Μπορείς να ξεκινήσεις και το σχετικό διάβασμα για κύκλο του αζώτου, στήσιμο ενυδρείου κλπ έτσι ώστε τώρα να είσαι ενημερωμένος και να στήσεις ένα ωραίο και υγειές ενυδρείο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318 - Στρώσιμο ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30301 - Βασικός εξοπλισμός γλυκού

εγω δλδ τωρα που θα βγαλω τα ψαρια απο το ενυδριο και θα παω στο πετ σοπ, τι θα τους πω να μου δωσουνε για να σιγουρευτω οτι το ενυδριο ειναι 100% οκ για να βαλω ψαρακια γκαπυ?

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

Για να μπουν ψάρια μέσα το ενυδρείο πρέπει να είναι στρωμένο.

Για να καταλάβεις αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο πρέπει να κάνεις μετρήσεις, με υγρά τεστ που είναι τα πλεον αξιόπιστα και να διαβάσεις και να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου και τις οδηγίες περί στρωσίματος.

Οπότε πάρε υγρά τεστ προς το παρών και μετά βλέπεις για τα ψάρια.

Επίσης, το φίλτρο σου τι υλικά έχει μέσα? Για να συντηρηθεί η βιολογία σε ένα ενυδρείο και να μην έχεις πρόβλημα το φίλτρο σου πρέπει να έχει μέσα υλικά για βιολογικό φιλτράρισμα όπως πορώδη υλικά για παράδειγμα sera siporax ή eheim substrat pro, και για μικρότερα εσωτερικά φίλτρα sera siporax mini που είναι μικρότερο σε μέγεθος βιολογικό υλικό και χωράει μεγαλύτερη ποσότητα σε μικρά φίλτρα. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μπλε σφουγγάρι.

Υπάρχουν και άλλα βιολογικά υλικά αλλά αυτά που σου έγραψα είναι πιο γνωστά και τα βρίσκεις σχεδόν σε κάθε μαγαζί, είναι όμως και πολύ καλά υλικά.

Κάνε πρώτα τα τεστ πριν προχωρήσεις, υπομονή να έχεις για να μη έχεις αργότερα προβλήματα και έξοδα. :D

Link to comment
Share on other sites

Για να μπουν ψάρια μέσα το ενυδρείο πρέπει να είναι στρωμένο.

Για να καταλάβεις αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο πρέπει να κάνεις μετρήσεις, με υγρά τεστ που είναι τα πλεον αξιόπιστα και να διαβάσεις και να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου και τις οδηγίες περί στρωσίματος.

Οπότε πάρε υγρά τεστ προς το παρών και μετά βλέπεις για τα ψάρια.

Επίσης, το φίλτρο σου τι υλικά έχει μέσα? Για να συντηρηθεί η βιολογία σε ένα ενυδρείο και να μην έχεις πρόβλημα το φίλτρο σου πρέπει να έχει μέσα υλικά για βιολογικό φιλτράρισμα όπως πορώδη υλικά για παράδειγμα sera siporax ή eheim substrat pro, και για μικρότερα εσωτερικά φίλτρα sera siporax mini που είναι μικρότερο σε μέγεθος βιολογικό υλικό και χωράει μεγαλύτερη ποσότητα σε μικρά φίλτρα. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μπλε σφουγγάρι.

Υπάρχουν και άλλα βιολογικά υλικά αλλά αυτά που σου έγραψα είναι πιο γνωστά και τα βρίσκεις σχεδόν σε κάθε μαγαζί, είναι όμως και πολύ καλά υλικά.

Κάνε πρώτα τα τεστ πριν προχωρήσεις, υπομονή να έχεις για να μη έχεις αργότερα προβλήματα και έξοδα. :D

εμενα εχει 1 πανω πανω ασπρο απο κατω ενα μαυρο ενεργου αναθρακα πιο καντω ενα μεγαλο πρασσιονο και πιο κατω ενα μεγαλλο μπλε τον διαβασα τον κυκλο του αζωτου...

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα τον βγάζεις εφόσον τον χρησιμοποιούμε συνήθως έπειτα από θεραπεία λόγω ασθένειας κάποιου ψαριού για να τραβήξει το φάρμακο για λίγες μέρες.

Το πράσινο αν δεν κάνω λάθος είναι σφουγγάρι απονιτροποίησης αλλά δεν γνωρίζω με σιγουριά αν σου χρειάζεται ή όχι στην παρούσα φάση. Πάντως νομίζω πως όχι.

Το μπλε το κρατάς αν θες, τώρα μπορείς να πάρεις σιποραξ μινι και να γεμίσεις το υπόλοιπο για να μπορεί το φίλτρο σου να στηρίξει βιολογικά το ενυδρείο σου.

Επίσης κρατάς και το άσπρο πάνω-πάνω που έχει και από κάτω μπορείς να βάλεις το σιποραξ.

Link to comment
Share on other sites

τα εδωσα τα ψαρια πισω και πηρα 6 τιγρακια(τσαμπα μου τα εδωσε)... αλλαξα και το φιλτρο εβαλα τα ''μακαρονια'' της σερα επισης πηρα και χυμα υαλοβαμβακα της σερα παλι... το πρασσινο το καταργησα αλλα κρατησα το μπλε το οποιο και εκοψα λιγο για να χωρεσουν τα μακαρονια... τωρα δλδ ειναι κατω κατω μακαρονια απο πανω μπλε φιλτρο απο πανω του ανθρακα και απο πανω υαλοβαμβακας... επισης εκανα και ενα τεστ αμμωνιας και εδιξε σχετικα υψηλα ποσοστα (3ο σταδιο με τεστερ σερα) οποτε αλαξα το 1/3 του νερου (20 λιτρα περιπου) εριξα αντιχλωρια και βακτηρια και τωρα φτου φτου να μην το ματιασω! χεχε

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι πολλα π πρεπει να διαβασεις κακως πηρες κι αλλα ψαρια εξαλου και τα τιγρακια δεν κανουν για τα λιτρα σου ,με τους πετ σοπαδες δεν θα βρεις ακρη, χαρισε τα ψαρακια καπου η ανταλαξε τα με κατι χρησιμο και ξεκινα απο διαβασμα και απο την αρχη ολα. ενδυκτικα θα σου πω οτι δεν ειναι δυνατον να στρωσεις ενυδρειο με τα ψαρια μεσα ,δεν γινεται. οπως και να βαζεις αντιχλωριο μαζι με νιτροποιητικα βακτηρια γιατι απλα με το π τα βαζεις τα σκοτωνεις ... γενικα διαβασε τα παντα για νεους στο χομπι και θα δεις πως τωρα οτι σου φαινεται δυσκολο ειναι παρα πολυ απλο, απλα οπλισου με υπομονη και προχωρα σιγα σιγα ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι πολλα π πρεπει να διαβασεις κακως πηρες κι αλλα ψαρια εξαλου και τα τιγρακια δεν κανουν για τα λιτρα σου ,με τους πετ σοπαδες δεν θα βρεις ακρη, χαρισε τα ψαρακια καπου η ανταλαξε τα με κατι χρησιμο και ξεκινα απο διαβασμα και απο την αρχη ολα. ενδυκτικα θα σου πω οτι δεν ειναι δυνατον να στρωσεις ενυδρειο με τα ψαρια μεσα ,δεν γινεται. οπως και να βαζεις αντιχλωριο μαζι με νιτροποιητικα βακτηρια γιατι απλα με το π τα βαζεις τα σκοτωνεις ... γενικα διαβασε τα παντα για νεους στο χομπι και θα δεις πως τωρα οτι σου φαινεται δυσκολο ειναι παρα πολυ απλο, απλα οπλισου με υπομονη και προχωρα σιγα σιγα ...

φιλε αλμυρε εγω μιλησα με εναν φιλο μου που ξερει καλα απο ενυδρια και μαλισα ειναι και βαρβατο μελος εδω και μου ειπε να παρω τιγρακια..τα τιγρακαι ειναι μικρα ρε συ.. 60 λιτρα ειπαμε εχω... τι πρεπει να βαλω? πλανκτον? το ενυδριο γιατι να μην ειναι στρωμενο? αφου οι μετρισεις ειναι οκ... αμα θες ποσταρε πια αρθρα πρεπει να διαβασω πλζ... (εκτος απο κυκλο αζωτου και στησιμο ενυδριου που τα διαβασα)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι πολλα π πρεπει να διαβασεις κακως πηρες κι αλλα ψαρια εξαλου και τα τιγρακια δεν κανουν για τα λιτρα σου ,με τους πετ σοπαδες δεν θα βρεις ακρη, χαρισε τα ψαρακια καπου η ανταλαξε τα με κατι χρησιμο και ξεκινα απο διαβασμα και απο την αρχη ολα. ενδυκτικα θα σου πω οτι δεν ειναι δυνατον να στρωσεις ενυδρειο με τα ψαρια μεσα ,δεν γινεται. οπως και να βαζεις αντιχλωριο μαζι με νιτροποιητικα βακτηρια γιατι απλα με το π τα βαζεις τα σκοτωνεις ... γενικα διαβασε τα παντα για νεους στο χομπι και θα δεις πως τωρα οτι σου φαινεται δυσκολο ειναι παρα πολυ απλο, απλα οπλισου με υπομονη και προχωρα σιγα σιγα ...

Εδώ διαφωνώ μαζί σου!Πάρα πολλά μέλη και εγώ ανάμεσά τους λόγω άγνοιας το πρωτο ενυδρείο μας το στρώσαμε με ψάρια!Προφανώς και το ιδανικό είναι να περιμένεις τον μηδενισμό ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2 αλλά όχι οτι δεν γίνεται κιόλας!Απλά οι πιθανότητες να επιβιώσουν τα ψάρια κατά την διάρκεια του στρωσίματος δεν είναι και στο 100%

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι πολλα π πρεπει να διαβασεις κακως πηρες κι αλλα ψαρια εξαλου και τα τιγρακια δεν κανουν για τα λιτρα σου ,με τους πετ σοπαδες δεν θα βρεις ακρη, χαρισε τα ψαρακια καπου η ανταλαξε τα με κατι χρησιμο και ξεκινα απο διαβασμα και απο την αρχη ολα. ενδυκτικα θα σου πω οτι δεν ειναι δυνατον να στρωσεις ενυδρειο με τα ψαρια μεσα ,δεν γινεται. οπως και να βαζεις αντιχλωριο μαζι με νιτροποιητικα βακτηρια γιατι απλα με το π τα βαζεις τα σκοτωνεις ... γενικα διαβασε τα παντα για νεους στο χομπι και θα δεις πως τωρα οτι σου φαινεται δυσκολο ειναι παρα πολυ απλο, απλα οπλισου με υπομονη και προχωρα σιγα σιγα ...

Φίλε μου, στην απάντηση σου έχεις δύο σημαντικά λάθη :

- και βέβαια γίνεται στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια μέσα στο ενυδρείο. Αν επιλέξει κάποιος να στρώσει το ενυδρείου του με κάποιο από τα σκευάσματα (ζωντανά βακτήρια) που κυκλοφορούν στην αγορά, η καλύτερη επιλογή που έχει να κάνει είναι να προσθέσει κάποιο ψάρι από την πρώτη κιόλας ημέρα. Φυσικά δεν αφήνουμε τα πράγματα στην τύχη τους! Ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες της εταιρίας, προσέχουμε στο τάισμα, δε φορτώνουμε με ψάρια το ενυδρείο και κάνουμε μετρήσεις... Δε νομίζω να μου ξέφυγε κάτι :D

Μια πιο κατατοπιστική περιγραφή της διαδικασίας γίνεται εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

- το αντιχλώριο ΔΕΝ σκοτώνει κανένα βακτήριο, διαφορετικά, κανένα ενυδρείο στο οποίο γίνεται χρήση αντιχλωρίου δε θα ήταν στρωμένο! Από που το συμπέρανες αυτό; Το διάβασες πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο φιλος ο theodor.. εφοσον η σερα λεει πισω στο κουτακι με τα βακτηρια οτι μπορεις να βαλεις ψαρια στο ενυδριο μετα απο 24 ωρες τοτε δεν βλεπω λογο γιατι να μην μπορεις να εχεις ψαρια μεσα... εσυ φιλε αλμυρε γιατι μου ειπες οτι δεν τα τιγρακια? ειναι μικρα ψαρακια... ( μην νονιζεις οτι στην μπαινουμε συζιτηση κανουμε...)

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι αλλο.. οσο αναφορα το ταισμα των τιγρακιων ειδα εδω στις κατηγοριες ψαριων οτι τα ταιζε σε ενα βιντεο καπιος αγγουρι... να τους δοσω και εγω? επισης ειδα και παλι στην κατιγορια οτι λεει η τροφη πρεπει να ειναι σε μορφη flakes ενω εγω εχω αγορασει κοκους... πειραζει? μια φορα την βδομαδα να τους βαζω λιγο αγγουρι για αλλαγη?

εδω η κατηγορια : http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1077

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

- το αντιχλώριο ΔΕΝ σκοτώνει κανένα βακτήριο, διαφορετικά, κανένα ενυδρείο στο οποίο γίνεται χρήση αντιχλωρίου δε θα ήταν στρωμένο! Από που το συμπέρανες αυτό; Το διάβασες πουθενά;

μαλλον ο almuros εννοει προσθηκη αντιχλωριου και βακτηριων μαζι σε νερο βρυσης...αν γινει την ιδια στιγμη χωρις να εχει προλαβει να αποχλωριωθει το νερο λογικο ειναι να πανε χαμενα τα βακτηρια.ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ο almuros εννοει προσθηκη αντιχλωριου και βακτηριων μαζι σε νερο βρυσης...αν γινει την ιδια στιγμη χωρις να εχει προλαβει να αποχλωριωθει το νερο λογικο ειναι να πανε χαμενα τα βακτηρια.ετσι δεν ειναι ?

ετσι ναι.. αλλα και παλι δεν τα σκοτωνει το αντιχλωρο τα βακτηριδια αλλα το χλωριο :D
Link to comment
Share on other sites

τα τιγρακια ειναι ωραια ψαρια, και ειναι απο τα καλυτερα μου, με τιγρακια ηταν το πρωτο μου ενυδρειο.βεβαια δεν ηξερα για φυτα αληθινα και ειχα πολλα ψευτικα(μαπα καμια σχεση με αληθινα).κανονικα τα τιγρακια θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο και πολλα πολλλα φυτα.ειναι πολυ κινητικα.και θα εβλεπες εντελος διαφορετικη συμπεριφορα σε ενα μεγαλο ενυδρειο παρα σε ενα μικρο. :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι αλλο.. οσο αναφορα το ταισμα των τιγρακιων ειδα εδω στις κατηγοριες ψαριων οτι τα ταιζε σε ενα βιντεο καπιος αγγουρι... να τους δοσω και εγω? επισης ειδα και παλι στην κατιγορια οτι λεει η τροφη πρεπει να ειναι σε μορφη flakes ενω εγω εχω αγορασει κοκους... πειραζει? μια φορα την βδομαδα να τους βαζω λιγο αγγουρι για αλλαγη?

εδω η κατηγορια : http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1077

Αν δεις και το τρώνε τότε να τους βάζεις, γιατί όχι?

Δε νομίζω να μην τρώνε κόκους, δώσε τους λίγο στην αρχή να δεις αν θα το φάνε και πράττεις αναλόγως από εκεί και πέρα.

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με το ενυδρείο σου φίλε μου :D

Link to comment
Share on other sites

νασε καλα φιλε αλφα! θα τους δοσω λιγο και θα δω αν το φανε...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ναι.. αλλα και παλι δεν τα σκοτωνει το αντιχλωρο τα βακτηριδια αλλα το χλωριο :D

Απο πότε; θέλω να τεκμηριωθεί αυτό!

πολα ατομα δεν χρησημοποιουν αντιχλώριο, μεταξυ αυτών εμπειροι χομπίστες!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

τσαγκο φιλε κοιτα τι λεει ενα αρθρο:

''Το χλώριο προστίθεται σε όλες τις δεξαμενές ύδρευσης με σκοπό την κατανάλωση του νερού από τον άνθρωπο χωρίς κινδύνους μολύνσεων.

Για τα ψάρια του ενυδρείου μας όμως το χλώριο είναι αρκετά επιβλαβές. Εξασθενεί τους οργανισμούς των ψαριών και του κάνει πιο ευαίσθητους σε διάφορες ασθένειες. Μια υπερβολική αναλογία χλωρίου στο νερό του ενυδρείου μπορεί ακόμα και να σκοτώσει τα ψάρια.

Το αντιχλωριακό(αντιχλώριο) αποβάλει το χλώριο του νερού, την χλωραμίνη και τα βαρέα μέταλλα που βρίσκονται στο νερό της βρύσης και καθιστά το νερό του ενυδρείο αβλαβές για τα ψάρια.

Χρησιμοποιείστε ειδικά αντιχλωριακά σκευάσματα(αντιχλώρια) σε κάθε αλλαγή νερού που κάνετε στο ενυδρείο σας. Προσέξτε τις αναλογίες που αναγράφονται πάνω σε κάθε συσκευασία.''

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που πόσταρες δεν λέει κάπου ότι το χλώριο σκοτώνει τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν λεει αυτο αλλα λει οτι αμα δεν βαλεις αντιχλωριο κανεις κακο στα ψαρια, και απανταει στο

''πολα ατομα δεν χρησημοποιουν αντιχλώριο, μεταξυ αυτών εμπειροι χομπίστες!''

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι φιλε μου οτι εχες πολυ αμμωνια και εβαλες πολλα ψαρια παλι,θα μπορουσες να βαλεις λιγοτερα στην αρχη και σιγα σιγα να προστεθες και τα υπολοιπα.το φιλτρο σου ειναι αστρωτο..

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που πόσταρες δεν λέει κάπου ότι το χλώριο σκοτώνει τα βακτήρια.ναι τα σκοτωνει

Για να μπορούμε να πίνουμε νερό από τη βρύση, χωρίς τον κίνδυνο μολύνσεων, στις δεξαμενές της ύδρευσης προστίθεται χλώριο. Το χλώριο αυτό είναι πολύ επιβλαβές για τα ψάρια και ακόμη κι αν δεν τα σκοτώσει θα τα αποδυναμώσει πολύ, κάνοντάς τα ευάλωτα σε ασθένειες. Το χλώριο επίσης σκοτώνει τα βακτήρια, τα οποία στο ενυδρείο τα χρειαζόμαστε. :D

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα τον βγάζεις εφόσον τον χρησιμοποιούμε συνήθως έπειτα από θεραπεία λόγω ασθένειας κάποιου ψαριού για να τραβήξει το φάρμακο για λίγες μέρες.

Το πράσινο αν δεν κάνω λάθος είναι σφουγγάρι απονιτροποίησης αλλά δεν γνωρίζω με σιγουριά αν σου χρειάζεται ή όχι στην παρούσα φάση. Πάντως νομίζω πως όχι.

Το μπλε το κρατάς αν θες, τώρα μπορείς να πάρεις σιποραξ μινι και να γεμίσεις το υπόλοιπο για να μπορεί το φίλτρο σου να στηρίξει βιολογικά το ενυδρείο σου.

Επίσης κρατάς και το άσπρο πάνω-πάνω που έχει και από κάτω μπορείς να βάλεις το σιποραξ.

Συγγνώμη λίγο μια ερώτηση: Τον άνθρακα τον βγάζουμε εντελώς και στη θέση του προσθέτουμε σιποράξ μίνι; Μας είναι δηλαδή εντελώς άχρηστος; Εάν μείνει θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη λίγο μια ερώτηση: Τον άνθρακα τον βγάζουμε εντελώς και στη θέση του προσθέτουμε σιποράξ μίνι; Μας είναι δηλαδή εντελώς άχρηστος; Εάν μείνει θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

ναι ειναι αχρηστος μετα απο 4-5 τον βγαζεις και βαλε σιποράξ μίνι.

μετα απο καιρο βγαζει τις βλαβερες ουσιες πισω στο ενυδρειο.

τον χρησιμοποιεις μετα απο καμια θεραπεια.αλλα καλο θα ειναι να υπαρχει μια γυαλα καραντινα

οταν ειναι φυτεμενο το ενυδρειο παλι ειναι αχρηστος γιατι τραβαει τα θρεπτικα συστατικα του νερου για τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...