Jump to content

Χρηση του Sera Bio Nitrivwc


Recommended Posts

καλησπερα σας και απο μενα!!!!

προσφατα αποφασισα να ξαναστεισω (μετα απο 3 χρονια) ενα 25λ ενυδρειακι για να βαλω 3-4 guppy.

διαλεξα τον ευκολο τροπο στροσιματος χρεισιμοποιοντας το sera bio nitrivec.

εβαλα ενα καπακι οπως αναφερουν η οδιγιες (1 καπακι ανα 25λ) μου θολωσε το νερο και μετα απο 24 ωρες εβαλα

4 guppy. αυτην τη στιγμη ειμαι στις 37 ωρες το νερο μου ειναι ακομα λιγο θολομενο και ρωταω τωρα εγω....

μηπως πρεπει να ξαναβαλω bio nitrivec???

σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και απο μενα!!!!

προσφατα αποφασισα να ξαναστεισω (μετα απο 3 χρονια) ενα 25λ ενυδρειακι για να βαλω 3-4 guppy.

διαλεξα τον ευκολο τροπο στροσιματος χρεισιμοποιοντας το sera bio nitrivec.

εβαλα ενα καπακι οπως αναφερουν η οδιγιες (1 καπακι ανα 25λ) μου θολωσε το νερο και μετα απο 24 ωρες εβαλα

4 guppy. αυτην τη στιγμη ειμαι στις 37 ωρες το νερο μου ειναι ακομα λιγο θολομενο και ρωταω τωρα εγω....

μηπως πρεπει να ξαναβαλω bio nitrivec???

σας ευχαριστω!!

τι υλικα εχει το φιλτρακι σου? αντιχλωριο εριξες?

το νερο θα ξεθολωσει σιγα σιγα.τωρα δεν χρειαζεται να ριξεις

και μετα καθε βδομαδα 1 καπακι

Link to comment
Share on other sites

ειναι φιλτρο της SHANDA 800λ/ω ,νομιζω μονο αυτο το μπλε σφουγγαρι!!!

εβαλα αντιχλωριο!!!! εχει και εναν θερμοστατη 50 watt.

για ποσο καιρο χρειαζετε να βαζεις καθε βδομαδα? μετα απο ποσο καιρο να κανω την πρωτη αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

ειναι φιλτρο της SHANDA 800λ/ω ,νομιζω μονο αυτο το μπλε σφουγγαρι!!!

εβαλα αντιχλωριο!!!! εχει και εναν θερμοστατη 50 watt.

για ποσο καιρο χρειαζετε να βαζεις καθε βδομαδα? μετα απο ποσο καιρο να κανω την πρωτη αλλαγη νερου?

Γεια και απ'ο 'μένα και καλή επιτυχία στο στρώσιμο! Την ίδια μέθοδο ακολούθησα κι εγώ με το nitrivec. Το νερό θα ξεθολώσει σιγά σιγά όπως αναφέρθηκε ήδη. Πρώτη αλλαγή έκανα μετά από 10 μέρες με καλές μετρήσεις. Την 18η μέρα όμως βρήκα αμμωνία και τεστ στα τεστ από τότε κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα περίπου 20% (22 λίτρα είναι το δικό μου) σε νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και μέσα ρίχνω και nitrivec σε αναλογία με αυτό που γράφει η συσκευασία πάνω. Τώρα τρέχει 4 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απ'ο 'μένα και καλή επιτυχία στο στρώσιμο! Την ίδια μέθοδο ακολούθησα κι εγώ με το nitrivec. Το νερό θα ξεθολώσει σιγά σιγά όπως αναφέρθηκε ήδη. Πρώτη αλλαγή έκανα μετά από 10 μέρες με καλές μετρήσεις. Την 18η μέρα όμως βρήκα αμμωνία και τεστ στα τεστ από τότε κάνω αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα περίπου 20% (22 λίτρα είναι το δικό μου) σε νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο και μέσα ρίχνω και nitrivec σε αναλογία με αυτό που γράφει η συσκευασία πάνω. Τώρα τρέχει 4 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα ...

ευχαριστω πολυ!!!

δλδ εδω και 4 μηνες βαζεις και nitrivec σε καθε αλλαγη νερου ή απο την στιγμη που ειδες οτι ολα πανε καλα το σταματισες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!

δλδ εδω και 4 μηνες βαζεις και nitrivec σε καθε αλλαγη νερου ή απο την στιγμη που ειδες οτι ολα πανε καλα το σταματισες?

Όχι, δεν το σταμάτησα γιατί κάνει το νερό κρυστάλλινο :D Βέβαια όπως σου έγραψα αφήνω νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο κάμποσες μέρες και μ ;) ε την αλλαγή μπαίνουν και τα βακτήρια. Τώρα κάποιοι βέβαια τα σταματάνε γιατί τα υλικά του φίλτρου τους κρατάνε την απαραίτητη βιολογία, αλλά βλέποντας, τεστάροντας και κάνοντας ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαπιστώσεις με μετρήσεις, ότι το ενυδρείο έχει στρώσει, από κει και πέρα, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσεις να ρίχνεις nitrivec.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!!!

τα ξανα λεμε συντομα!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!!!

τα ξανα λεμε συντομα!!

:D Άντε με το καλό να το παρουσιάσεις να δούμε και καμιά φωτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μια που αποφασισες να στρωσεις ετσι το ενυδρειο σου, κοιτα κ πως πρεπει να το κανεις οπως λεει κ η κατασκευαστρια εταιρεια αυτου του προιοντος..........

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μια που αποφασισες να στρωσεις ετσι το ενυδρειο σου, κοιτα κ πως πρεπει να το κανεις οπως λεει κ η κατασκευαστρια εταιρεια αυτου του προιοντος..........

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

πολυ καλο..... :D;)

ευχαριστω πολυ για το linkακι :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά πρέπει να ρίχνεις κάθε μέρα Nitrivec.

Link to comment
Share on other sites

ναι το προσεξα!!!! αντιθετος στην συσκευασια δεν αναφερει κατι τετοιο...τελος παντον...

πληροφοριακα σημερα ειδα και τα πρωτα μικρα μεσα :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Φίλτρο 880λτ/ωρα σε 25λτ ;;;;;;;!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Φίλτρο 880λτ/ωρα σε 25λτ ;;;;;;;!!!!!!

Λαθος μου 650λιτρα/ωρα ειναι....ξερω ειναι πολυ!!!!!

επιτελους ξεθολοσαμε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...