Jump to content

Συνύπαρξη / Συμβίωση ??


Recommended Posts

:D Καλησπέρα σε όλους.. :thumbup:

Λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ πολύ.. :angry2: :angry2:

Σε ενυδρείο 100αρι ,φυτεμένο μπορούν να συνυπάρξουν τα κάτωθι?

α) Τρία molly

β) Τρία C.A.E. (chinese algea eater)

γ) Δύο indians

δ) Πέντε neon

ε) Δύο guppies

Ρωτάω γιατί τα guppy μου είναι συνεχώς κρυμμένα κάτω από το φίλτρο (με ελάχιστες εμφανίσεις) και έχω παρατηρήσει (:angry2:) τα indians να μην είναι ιδιαίτερα φιλικά μαζί τους.. :blink:

Μήπως indians και guppy έχουν προηγούμενα μεταξύ τους..

Μήπως υπάρχει καμμιά βεντένα (:angry2: ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΚΗΔΕΣ + ΒΡΟΝΤΑΚΗΔΕΣ ή ΒΡΟΝΤΑΚΗΔΕΣ+ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΚΗΔΕΣ :angry2:)

και δεν θέλουν να βλέπονται..

Είναι αμαρτία να καταλήξουν τα guppy να πεθάνουν από ασιτία εξαιτίας μιας παλιοβεντέτας.. :thumbup::angry2:

Σοβαρά τώρα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να σώσω την κατάσταση πριν να είναι πολύ αργά.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τα ιντιανς δεν τα ξέρω αλλα έχεις και άλλα προβλήματα:

τα cae θα αρχίσουν να πλακωνονται μεταξύ τους και τα νεον θέλουν διαφορετικές συνθηκες από τα ζωοτόκα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπάμαι που στο λέω αλλά όχι δεν γίνετε για τους εξής λόγους. Καταρχάς δεν μπλέκουμε ζωοτόκα με ωοτόκα, τα cae μεγαλώνουν πολύ και γίνονται επιθετικά, έχεις ψαράκια με διαφορετικές συνθήκες διαβίωσης, θα πρέπει λοιπόν να ξεκαθαρίσεις ποια από αυτά που έχεις θα κρατήσεις και ποιά όχι. θα πρότεινα να διώξεις τα cae και να βάλεις είτε sae είτε ottocynclus affinis που είναι πραγματικοί εργάτες και να βάλεις μέσα ζωοτόκα για να δεις πολύ γρήγορα και την χαρά των μικρών ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...