Jump to content

Γεννα Ramirezi?


n4speed

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου που τρεχει τωρα ενα μήνα περίπου, έχω 1 μικρο ancistrus dolichopterus, 2 microgeophagus ramirezi ,8 corydoras panda και 1 apple snail.

Το νερό μου έχει kH=6 Gh=10 και αμμωνιες . νιτρικα , νιτρώδη 0. Το ph μου ήταν γύρω στο 7.8 .

Έβαλα λίγο τύρφη στο φίλτρο πριν 4 μέρες αλλά ως τώρα δεν είδα πτώση του ph .Ίσως πήγε στο 7.6 χώρις να μπορω να ξεχωρίσω πολύ τα χρώματα.

Χτες είδα ότι η κοιλιά του θυληκού ραμιρέζι έχει φουσκώσει!!!! Θέλω να πιστεύω ότι είναι γέννα και όχι καμιά αρρώστια. Κατά τα άλλα συμπεριφέρετε πολύ καλά , απλά το αρσενικό το κυνηγάει λίγο περισσότερο.

Πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια??? Ή να τα αφήσω μόνα τους??

Να σημειώσω ότι από πλευράς μεγέθους είναι τα μεγαλυτερα ψάρια στο ενυδρείο.

Το ενυδρείο μου είναι αυτό με καμία δεκαριά φυτά επιπλεόν από την φωτό.

45791922.jpg

Για επιπλεόν πληροφορίες για το ενυδρείο δείτε το άλλο μου τοπικ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56355

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία του ram. Το pH σου είναι πολύ υψηλό και άκρως απαγορευτικό και επικίνδυνο για τα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια τωρα δεν έχω .Πάντως έχει βγαλει και κατι σαν τσουτσουνι το θυληκό.

Για το Ph τι προτείνεις. να βάλω και άλλη τύρφη? Τώρα έχω περίπου μιαμιση χούφτα μέσα στο φίλτρο κάτω από το μακαρόνι εδώ και 4 μέρες.

Να γυρίσω την έξοδο του φίλτρου να μην κάνει ανατάραξη της επιφάνειας μήπως και αυξηθεί το διοξείδιο? Να κάνω αλλαγή με νερό προετοιμασμένο με τύρφη? Με πόση? Για πόσο καιρό? Πόσο απότομα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ περίεργο να έχεις εγκυμοσύνη σε τόσο ανεβασμένο Ph σε ραμιρέζι. Μήπως είναι Altispinosus; Μια φώτο θα βοηθούσε. Αν χρησιμοποιείς τύρφη στο φίλτρο πρέπει να χρησιμοποιείς και τύρφη στο νερό της αλλαγής. Πάντως η πιό σίγουρη λύση για το ph είναι νερό αντίστροφης όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο να έχεις εγκυμοσύνη σε τόσο ανεβασμένο Ph σε ραμιρέζι. Μήπως είναι Altispinosus; Μια φώτο θα βοηθούσε. Αν χρησιμοποιείς τύρφη στο φίλτρο πρέπει να χρησιμοποιείς και τύρφη στο νερό της αλλαγής. Πάντως η πιό σίγουρη λύση για το ph είναι νερό αντίστροφης όσμωσης.

Για ραμιρεζι τα αγορασα και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι κιολας. Στη φωτο το πανω ειναι αρσενικο , το κατω το θυληκο. Δεν φαινονται και τελεια.

Το θυληκο ειχε φουσκωμενη κοιλια η οποια υποχώρησε καποιες μέρες μετα. (Γεννησε?)

Μετα απο 2 εβδομαδες ξαναφουσκωσε λιγο η κοιλιά του. Επίσης το είδα μία φορά να κρέμεται ενα πραγμα σαν κλωστη από κάτω του το οποίο δεν έμοιαζε με περιτωματα αλλα ήταν ημιδιαφανες. Παντως σαν συμπεφορα είναι εντελως οκ. Τρωει , κολυμπαει. Το αρσενικο το κυνηγάει αρκετά και το ψιλοχτυπάει.

Υποθετω οτι γενναει αυγα και τα τρωει η τα παραταει καπου.

img1031.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...