Jump to content

Ψυξη Ενυδρειου - Κατασκευη


veteran

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους οσους κρατατε το Aquazone ζωντανο και σε ολα τα μελη .

Συγχαρητηρια και καλως σας βρηκα.

Παρακολουθω τις συζητησεις οσο βεβαια μου επιτρεπει και ο χρονος μου που ειναι πολυ περιορισμενος για να ποσταρω μερος των κατασκευων μου.

Μετα απο ενα πολυ κουραστικο καλοκαιρι στο εξοχικο μου στην Κρητη (επισκευες βαψιματα κ.α.). αποφασισα επιτελους να κανω μια κατασκευη που με ετρωγε καιρο.

Η θερμοκρασια του ενυδρειου μου για ενα παραξενο λογο πλησιαζει(ζε) τους 32 βαθμους . Το προβλημα δεν ηταν στα ψαρια αλλα στα φυτα απ'οτι ανακαλυψα.. Αρχισαν να κατσαρωνουν και να χανουν την ζωντανια τους. Βεβαια στο νερο μπαινουν ολα τα σχετικα προσθετα για την καλη τους αναπτυξη .

Αποφασισα λοιπον να φτιαξω μια παθητικη ψυξη χωρις μοτερ (συμπιεστη ) λογω του οτι η διαφορα θερμοκρασιας ειναι σχετικα μικρη , δηλαδη απο τους 32 βαθμους :D να πλησιασω τους 28 τουλαχιστον βαθμους ....

Η κατασκευη εννοειται οτι ειναι σε πειραματικο σταδιο.

Πως εχει λοιπον το ολο σχεδιο :

Σε ενα σωληνα 1,5μ περιπου που χρησιμοποιειται για απορροφητηρες τοποθετησα κυκλικα στο εσωτερικο του μερος διαφανο σωληνα νερου (οχι αλφαδολαστιχο) και συγκολληθηκε με κολλα για πλαστικους σωληνες (αυτη των υδραυλικων με το βουρτσακι στο καπακι ) . Χρησιμοποιησα περιπου 10 μετρα απο πανω μεχρι κατω.

Μετα εκανα στα ακρα του σωληνα αλλα στο πλαι την εισοδο και την εξοδο του νερου (και εκει χρησιμοποιηθηκαν οι σχετικες μουφες για πλαστικους σωληνες υδρευσης κολλαρα κ.α. ) .

Στην ανω και κατω τρυπα του μεγαλου σωληνα τοποθετησα 2 ανεμιστηρες 12VDC 8x8 αυτοι που χρησιμοποιουνται στα τροφοδοτικα του υπολογιστη. Το πανω τραβαει τον αερα απο το σωληνα προς το περιβαλλον και το πατω συμπιεζει τον αερα στο εσωτερικο του σωληνα .

Το τροφοδοτικο ειναι ενα απλο πολυπακ 12v 500mA που το βρισκουμε σε ολα τα καταστηματα ηλεκτρονικων.

Ειναι πολυ βασικο να εχει ρυθμιση τασης γιατι ο θορυβος των ανεμιστηρων ειναι αρκετος και με αυτον τον τροπο μπορουμε να την χαμηλωσουμε κατα βουληση .

Το αποτελεσμα ..... Εντυπωσιακο .. η θερμοκρασια απο 32 εφτασε στους 28,5 .. αρκετα καλο θα ελεγα για ενα κοστος κατασκευης την ταξεως των 30-40 ευρω ( αναλογα στο ποσα λειπουν του χρωματοπωλη σας ).

Σε 3 μερες λειτουργιας η θερμοκρασια δεν αυξηθηκε πανω απο 28,5 βαθμους ..

Αν ενδιαφερεται καποιος να το φτιαξει ευχαριστως να ποσταρω και μερικες φωτο .

Πειραματιζομαι ακομα με εναν ψηφιακο θερμοστατη ζεστου - κρυου ιδιοκατασκευη με ψηφιακες ενδειξεις . Στα σκαρια και το πολυποθητο chiller με συμπιεστη βεβαια ..

Μολις εχω καποιο αποτελεσμα θα σας ενημερωσω .

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή ακούγεται φίλε veteran και νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς θα ήταν χρήσιμο να ανεβάσεις φωτογραφίες ώστε να δούμε την ιδέα σου και γιατί όχι, να το φτιάξουμε και εμείς! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή ακούγεται φίλε veteran και νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς θα ήταν χρήσιμο να ανεβάσεις φωτογραφίες ώστε να δούμε την ιδέα σου και γιατί όχι, να το φτιάξουμε και εμείς! :D

Οκ μολις βρω χρονο θα βγαλω φωτο και θα τις δημοσιευσω.. Δουλευει τελεια για την ωρα ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα σου΅

Περιμένουμε τις φωτογραφίες σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς έχεις φτιαξει πάντως είναι σιγουρα ενδιαφέρον.

Μόλις βάλεις τις φωτό ελπίζω να καταλάβω και εγω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύθηκε 06/10/2006, 11:13:00

Εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς έχεις φτιαξει πάντως είναι σιγουρα ενδιαφέρον.

Μόλις βάλεις τις φωτό ελπίζω να καταλάβω και εγω

:D Ακριβώς! Περιμένουμε με ενδιαφέρον πάντως. Ό,τι πατέντα υπάρχει πόσταρε σχέδιο και με την εμπειρία και των υπολοίπων μπορεί να βγεί και το τέλειο! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη θα με ενδιεφερε να δω το αποτελεσμα, μηπως εχουν δημοσιευθει πουθενα αλλου οι φωτο;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

warning:ισως χαζη ερωτηση!

μα πως γινεται η θερμοκρασια να ανεβει τοσο πολυ και να κολλησει εκει..?

μεσα στο τζακι το΄χεις το ενυδρειο..? :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οσον αφορα τη υψηλη θερμοκρασια , προκαλειται απο τα μπαλαστ απο τις λαμπες και απο το εξωτερικο φιλτρο. Αμα εχει παρατηρησει κανεις , ειδικα το καλοκαιρι η θερμοκρασια της κεφαλης (του μοτερ) ειναι αρκετα μεγαλη.

Δυστηχως δεν εχω προλαβει να βγαλω φωτογραφιες ακομα .. μολις βρω χρονο θα τις ανεβασω .

λιγο υπομονη !!! :):blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και από μενα.

Αν κατάλαβα καλά, εχεις δημιουργήσει ενα σπίρομα στο εσωτερικό του σωλήνα του αποροφητήρα με τον πλαστικό σωλήνα και έχεις βάλει τα ανεμηστηράκια στις άκρες του μεγάλου.Σωστά;

Ερώτηση:Πως στήριξες τα ανεμιστηράκια εκεί και πως τροφοδοτείται το συστημα με νερό από το ενυδρείο;Το ποσοστό εξάτμησης πρέπει να ήταν πολύ μικρό σε σχέση με την κλασσική τοποθέτηση ανεμιστήρα στο καπάκι του ενυδρείου.

Ελπίζω να έχεις φωτογραφίες τώρα για να δούμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...