Jump to content

Ρυθμοί ανάπτυξης του Tetraodon Lineatus (Fahaka Puffer)


Torm

Recommended Posts

Επειδή πολλά λέγονται για το ρυθμό ανάπτυξης του συγκεκριμένου είδους, σας παραθέτω τις δικές μου εμπειρίες, για να κρίνετε απο μόνοι σας:

Οι δύο πρώτες φωτογραφίες τραβήχθηκαν στα τέλη Μαίου, όταν πήρα το μικρό μου (τότε) Fahaka. Η τελευταία τραβήχθηκε προχθές, δηλαδή μετά από 4 μήνες και 1 εβδομάδα περίπου.

Πρίν:

post-34-1160119300_thumb.jpg

post-34-1160119447_thumb.jpg

Και μετά:

post-34-1160119589_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Torm
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τι μέγεθος είναι τώρα ο ψάρης σου?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τι μέγεθος είναι τώρα ο ψάρης σου?

Καμιά 15άρα - 18άρα πόντους χωρίς την ουρά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νικο!!! :angry2:

Θεϊκο το ψαρακι σου (χαϊδευτικα το λεω ψαρακι γιατι μονο ψαρακι δεν ειναι! :angry2: ) :D

Να σου ζησει και να φτασει και το τελικο μεγεθος του! Μιλησα και με τον ΤΑΝ σημερα και μου ειπε για το puffer σου! Αντε να μεγαλωσει και το δικο μου να τα βγαζουμε παρεα βολτα! :angry2: Εμενα εχει φτασει στα 8cm! Το εβαλα και στο καινουργιο ενυδρειο και εχει τρελαθει! Ψαχνει δεξια και αριστερα συνεχεια μεσα στα ξυλα και τα φυτα! Πηρε 2cm μεσα σε 1 1/2 μηνα! Του δινω ενα κυβακι bloodworms το πρωι και ενα krill το απογευμα καθε μερα! Εσυ τι το ταϊζεις και καθε ποτε; Θα σου ανεβασω και μια φωτο να το δεις!

FAHAKA MAKES THE RULES!!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Wizart :D

Ψάχνει γιατί μέχρι να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον και γιατί είναι ακόμα μικρός. Πώς τα πάει με τους συγκάτοικους;

Εγώ ταίζω γαρίδες, μύδια, καβουρόψυχα, σαλιγκάρια, και krill. Σήμερα έφαγε και 2 μαρίδες!

Ταίζω 1 φορά τη μέρα, αλλά μέσα στους επόμενους μήνες σκέφτομαι να το κάνω μέρα παρά μέρα.

Με γειά το νέο ενυδρείο. Καλή επιλογή να τον βάλεις εκεί, καθώς έτσι μπορείς να τον ταίζεις χωρίς το φόβο να βρομίσει γρήγορα το νερό, ενώ παράλληλα του δίνεις και τα λίτρα που χρειάζεται για να πάρει μπόι!

Όπως βλέπεις είναι ένα ψάρι που μεγαλώνει πολύ γρήγορα.

Ανέβασε καμιά φώτο να τον θαυμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Νικο σου ανεβαζω μια φωτο απο το ενυδρειο που τα εχω βαλει! Μεσα στην εβδομαδα θα σου ανεβασω και μια μονο το puffer! Γενικα προβληματα επιθετικοτητας δεν εχω! Πριν απο καμια εβδομαδα μονο, οταν τα ειχα ακομα στο 125αρι, βρηκα μια δαγκωνιτσα στο ενα το sae! Αν δω οτι υπαρχει προβλημα θα τα βγαλω ολα και θα τον αφησω μονο του! Εξαλου για αυτον αγοραστηκε το καινουργιο ενυδρειο! :D Παντως εμενα ειναι ακομα μικρος και εχει προτιμηση στα bloodworms! Τωρα αρχισε να τρωει και krill. Πιο πριν το εφτυνε!

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω πως η φωτο ειναι απο το πρωτο μισαωρο των ψαριων στο νεο τους σπιτι! Στο βαθος φαινονται και καποιες φυσαλιδες απο την αλλαγη νερου του ενυδρειου (70% του νερου μια και μιλαμε για μετα το στρωσιμο) την προηγουμενη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται. :D

Τα λίτρα θα σε βοηθήσουν πολύ και στη ρουτίνα της συντήρησης. Θα δείς ότι δύσκολα θα ανεβάζει νιτρικά ακόμα και με τη βρώμα που παράγει ένα πάφερ. Αρκεί να είσαι ΟΚ από φίλτρανση και θα είναι όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή ιδέα πάντως να δημιουργήσεις 3-4 κρυψώνες στις οποίες δε θα μπορεί να εισχωρήσει το πάφερ, ώστε να μπορούν να κρυφτούν οι συγκάτοικοι, στην περίπτωση που αλλάξει γνώμη και αποφασίσει να τους πάρει στο κυνήγι (πράγμα διόλου απίθανο)!

Link to comment
Share on other sites

:D Thnx! Εχω 2 Eheim 2028 pro2 με βιολογικο υλικο (siporax και substract pro), εχω το εσωτερικο φιλτρο με τα υλικα που το δινουν οπου καθε εβδομαδα αλλαζω υαλοβαμβακα και καθε 2 εβδομαδες αλλαζω το σφουγγαρακι του ανθρακα. Και εχω και μια λαμπα UV της Vecton στα 15watt στην εξοδο του ενος φιλτρου. Μεχρι την Τεταρτη θα παω να παρω και ενα chiller της teco γιατι εχει πολυ ανεβασμενη θερμοκρασια το ενυδρειο (28-29 βαθμους) και μαλλον οφειλεται στο οτι ειναι πολυ ζεστο το σπιτι! Απ' οτι ειδες εχω μονο αληθινα φυτα μεσα για να βοηθανε στην βιολογια του νερου! Πιστευω οτι ειμαι αρκετα καλυμενος στο θεμα φιλτρανσης και δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα στο μελλον ακομα και οταν το puffer φτασει σε αρκετα μεγαλο μεγεθος! Παντως εχεις δικιο για τα καταφυγια! Το εχω σκεφτει ηδη και κατι θα κανω και γι αυτο! Εσυ το εχεις μονο του στο 400αρι?
Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρανση νομίζω ότι είσαι ΟΚ, όχι μόνο τώρα αλλά και όταν μεγαλώσει αρκετά. Το chiller είναι νομίζω υπερβολή, αλλά αν νομίζεις ότι χρειάζεται και διαθέτεις τα χρήματα που απαιτούνται, τότε ΟΚ.

Εγώ το έχω μαζί με ένα adonis και 2 yoyo loach τα οποία κρύβονται όλη μέρα γιατί τα κυνηγάει σαν τρελός. Η αρχική ιδέα ήταν να μπεί με ένα common pleco περίπου στο ίδιο μέγεθος, αλλά τα αποτελέσματα στην πράξη ήταν απογοητευτικά. Του επιτέθηκε μέσα στην πρώτη ώρα συγκατοίκησης και του έφαγε ένα μεγάλο κομμάτι απο ένα πτερύγιο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Νικο το common pleco που εχω βαλει μεσα ειναι γυρω στα 20cm και ισως γι αυτο δεν εχει κανει ακομα καμια κινηση να του επιτεθει! Τωρα αργοτερα οταν μεγαλωσει δεν ξερω τι μπορει να γινει! Ελπιζω να πανε ολα καλα! Οσο για το chiller θελω να το παρω γιατι δεν μπορω να εχω το αγχος της θερμοκρασιας του ενυδρειου! Ειναι αρκετα ακριβο, αλλα θελω το καλυτερο για τα ψαρακια μου! Πηρα και ενα UPS 5Kw line interactive της APC για να ειμαστε σιγουροι και απο το ρευμα! Απ' οτι καταλαβες το εχω παρει σοβαρα το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι και εγώ για UPS μπορείς να μου πείς πόσο σου κόστισε και από που το πήρες, για να την ψάξω λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο PC μου έχω πάρει αυτό εδώ:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701308

Και το σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα για τα ενυδρεία!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη παιδια με τα UPS γιατι καποια line interactive βγαζουν τετραγωνικο ρευμα και δεν προκειται να δουλεψουν τα φιλτρα γιατι τα μοτερ τους δεν συγχρονιζουν! Ειχα βαλει το UPS που ειχα στο pc μου και εκανα ενα test βγαζοντας το απο το ρευμα να δω οτι δουλευει και μολις το εβγαλα τα φιλτρα τρελαθηκαν! Εγω το πηρα απο ενα μαγαζι στο Γαλατσι 1500 euro αλλα το βρισκεις παντου στις ιδιες τιμες περιπου! Ενταξει εγω πηρα τοσο μεγαλο για να αντεχει 6 ωρες χωρις ΔΕΗ. Οι τιμες ξεκινανε απο 250 euro και ανεβαινουν πολυ αναλογα με τις αναγκες! Παντως να παρεις line interactive γιατι και πιο φτηνα ειναι και κανουν ακριβως για την δουλεια που το χρειαζομαστε! Βαλε οτι σε on line ups οι τιμες ειναι διπλασιες προς τριπλασιες σε αυτα τα watt! Δηλαδη ενα ups 2kw σε line interactive κοστιζει 500 euro ενω σε on line 1400 euro! Εγω προτεινω να παρεις APC γιατι ειναι απο τα καλυτερα. Κατι αναλογο με την Eheim στα φιλτρα! Αυτο που εχει παρει ο kouzman παντως κανει για ενυδρεια γιατι βγαζει κανονικη κυματομορφη στην εξοδο του!

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη παιδια με τα UPS γιατι καποια line interactive βγαζουν τετραγωνικο ρευμα και δεν προκειται να δουλεψουν τα φιλτρα γιατι τα μοτερ τους δεν συγχρονιζουν! Ειχα βαλει το UPS που ειχα στο pc μου και εκανα ενα test βγαζοντας το απο το ρευμα να δω οτι δουλευει και μολις το εβγαλα τα φιλτρα τρελαθηκαν! Εγω το πηρα απο ενα μαγαζι στο Γαλατσι 1500 euro αλλα το βρισκεις παντου στις ιδιες τιμες περιπου! Ενταξει εγω πηρα τοσο μεγαλο για να αντεχει 6 ωρες χωρις ΔΕΗ. Οι τιμες ξεκινανε απο 250 euro και ανεβαινουν πολυ αναλογα με τις αναγκες! Παντως να παρεις line interactive γιατι και πιο φτηνα ειναι και κανουν ακριβως για την δουλεια που το χρειαζομαστε! Βαλε οτι σε on line ups οι τιμες ειναι διπλασιες προς τριπλασιες σε αυτα τα watt! Δηλαδη ενα ups 2kw σε line interactive κοστιζει 500 euro ενω σε on line 1400 euro! Εγω προτεινω να παρεις APC γιατι ειναι απο τα καλυτερα. Κατι αναλογο με την Eheim στα φιλτρα! Αυτο που εχει παρει ο kouzman παντως κανει για ενυδρεια γιατι βγαζει κανονικη κυματομορφη στην εξοδο του!

Πώς μπορείς δηλαδή να καταλάβεις ποιά line interactive UPS κάνουν για τη χρήση που τα θέλουμε και ποιά όχι; Δεν έχω ούτε τη δυνατότητα, ούτε τη διάθεση να δώσω ένα σκασμό λεφτά γι' αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Στα τεχνικα χαρακτηριστηκα θα γραφει:

Waveform Type: sinewave

οτιδηποτε αλλο γραφει δεν κανει για τα μοτερ των φιλτρων μας!

Νικο αν μου πεις ποσα watt καταναλωση εχει το ενυδρειο σου (ολα μαζι φωτα, φιλτρα, θερμοστατες κ.τ.λ) και ποση ωρα θες να σου αντεχει μπορω να σου κανω μια μελετη αγορας να σου πω ποιο να παρεις! :D

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι έχετε ξεφύγει από το αρχικό θέμα... :D

Θα σας παρακαλούσα να ανοίξετε νέο θέμα στην ανίστοιχη κατηγορία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να και ο Μπαμπης 2 μηνες μετα! ;)

Πριν

Και μετα

Αν και δεν φαινεται οτι εχει παρει κοντα 4 ποντους, φαινεται πεντακαθαρα ομως οτι εχει παρει γραμμαρια και δεν ειναι εκεινο το τσιλιβιθρι που ηταν οταν το αγορασα!

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

;) Ευχαριστω! Μοιαζει στον μπαμπα του! Γιατι να το κρυψομεν αλλωστε! Τον ταϊζω καλα! Οχι υπερβολικα! Σε κανα δυο μηνες θα αρχισω να του το ελατωνω γιατι δεν κανει και για την υγεια του να τρωει καθε μερα ενα bloodworm το πρωι και ενα krill το απογευμα! Απλα αν θυμασαι τον πηρα σε ψιλοκακη κατασταση και τωρα εχει συνελθει! Νικο αν μπορεις ανεβασε και καμια φωτογραφια απο ολο το ενυδρειο σου να το δω πως ειναι! C-Ya! :blush: Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να προσθέσεις και γαρίδα - μύδι στο μενού για μεγαλύτερη ποικιλία. Αν δυσκολεύεται με τη γαρίδα επειδή είναι ακόμα μικρός και μπορεί να του πέφτει λίγο σκληρή, μπορείς να του την κόβεις και σε μικρά κομματάκια. Αν και δε νομίζω να χρειαστεί...

Φωτογραφίες από το set up θα ανεβάσω το συντομότερο, αν και πραγματικά δεν έχει κάτι σπουδαίο να δείς.

Τέλος, να σου αναφέρω ότι πρέπει να έχεις το νού σου όταν βάζεις δάχτυλα στο ενυδρείο. Όχι τώρα που είναι μικρούλης, αλλά μόλις μεγαλώσει γίνεται επικίνδυνος. Ο δικός μου δάγκωσε προχθές το δάχτυλο της αδελφής μου με αποτέλεσμα ενα σπασμένο νύχι και ένα καλό κόψιμο. Τη δάγκωσε δε τόσο δυνατά που όταν τράβηξε το δάχτυλο έξω τον έβγαλε μαζί και αυτόν έξω από το νερό!

;)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει ηδη! :blush: Εχει κανει κατι αποπειρες να με δαγκωσει και μολις πλησιαζε τον εδιωχνα! Ετσι και βαλεις το δαχτυλο στο τζαμι προσπαθει να το δαγκωσει! Ενταξει μπορει να μην κανει μεγαλη ζημια αμα σε δαγκωσει αλλα οσο περναει ο καιρος γινεται πιο αγριος! ;) Την γαριδα και το μυδι απο που τα αγοραζεις; Στειλε μου φωτο για να παρω ιδεες μηπως αλλαξω κατι στο δικο μου set up! Με το ups εκανες τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει ηδη! :blush: Εχει κανει κατι αποπειρες να με δαγκωσει και μολις πλησιαζε τον εδιωχνα! Ετσι και βαλεις το δαχτυλο στο τζαμι προσπαθει να το δαγκωσει! Ενταξει μπορει να μην κανει μεγαλη ζημια αμα σε δαγκωσει αλλα οσο περναει ο καιρος γινεται πιο αγριος! ;) Την γαριδα και το μυδι απο που τα αγοραζεις; Στειλε μου φωτο για να παρω ιδεες μηπως αλλαξω κατι στο δικο μου set up! Με το ups εκανες τιποτα;

Τη γαρίδα και τα μύδια από τα κατεψυγμένα στα σούπερ μάρκετ. Με το UPS δεν έκανα τίποτα ακόμα. Φώτο θα σου στείλω (δε σε ξέχασα) απλά αντιμετωπίζω κάποια μικρά τεχνικά προβλήματα με τις υπέρυθρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...